Lipanj 16, 2024, 13:55:14 poslijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: Refugium da ili ne?  (Posjeta: 2854 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Refugium da ili ne?
« u: Listopad 31, 2008, 10:36:07 prijepodne »
Vezano za jedan odgovor Bluea na Elegance reef forumu (http://www.elegancereef.com/smf/index.php?topic=5440.msg60862#msg60862 ) zanima me vaše mišljenje o tome trebali ili ne imati refugium.

Evo teksta ako necete klikat na link:

Citat:
Osobno ja ti ne bi preporucio refugium, osim ako bas ti ne zelis imati refugium, refugium je stvar proslosti i koristio se prije za skidanje fosfata te nitrata i stabilizaciju pH. Danas sa povoljnim i dostupnim highend skimmerima kao sto su Extrem padovi pH, redoxa i slicno vise ne predstavlja problem u akvariju te upotreba refugiuma za oksigenaciju akvarija za vrijeme nocnog perioda u akvariju (kada koralji izbacuju CO2) je apsolutno nepotrebna. Takoder skimmeri tipa Extrem (high perfomance sa extremnom kolicinom zraka u skimmeru ) odstranjuju protein i otpad prije nego sto ima uopce sansu se razgraditi na fosfat i nitrat u akvariju tako da problemi sa organskim otpadom ne predstavljaju vise opasnost po reef akvarij. Posto skimmer ne moze skinuti sav organski otpad i otrov koristi se njezna kemijska filtracija (vise mozes procitati na ovom linku : http://www.elegancereef.com/index.php?option=com_content&view=article&id=114&Itemid=96 ) , njezna zbog upotrebe kemijske filtracije u fluidized kemijskim reaktorima koji nisu agresivni i prebrzi pri skidanju otpada iz akvarija (neki otpad tipa organskih supstanci i detritusa je jedno vrijeme koristan u akvariju, prije nego sto se razgradi/natalozi na stetne supstance/kolicine).
Kombinacija high perfomance skimmera tipa EXTREM sa kemijskom filtracijom u fluidized filterima stvara vrhunsku cistu vodu pogodnu svim morskim organizmima za uspijesan razvoj i rast te im daje uvijete kao u svom prirodnom okolisu ( cisto nutients poor more, visoke koncetracije kisika do tocke saturacije, visoki redox, visoki pH, nikakve kolicine otrova, eutropikacije, organskog smeca... )

Sa druge strane refugiumi vrlo brzo postaju mijesta gdje se talozi otpad koji dalje eutropificira akvarij, njegove alge otpustaju zutilo i fenole te ostale otrove koji mogu direktno stetiti morskim organizmima u akvariju, takoder zauzimaju mijesto u sumpu i sitni mikro i makrorganizmi predstavljaju direktnu opasnost za tehnicke uredaje u akvariju.

Offline demba2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 91
  • Spol: Muški   Lokacija: zagreb
Odg: Refugium da ili ne?
« Odgovori #1 u: Listopad 31, 2008, 13:06:58 poslijepodne »
koliko sam ja upoznat, refugium da bi pravilno funkcionirao terba biti zapremine  minimum 40% akvarija.
dobro ga je imati, imao sam ga (naravno ne 40%), ispraznio prije 3, 4 mjeseca i sve isto u akvariju. sad mi služi za razmnožavanje mekih koralja, iako u njemu imam još uvijek alge.
naravno akvarij može funkcionirati i savršeno bez njega.

što se tiče zagovornika refugiuma (malih), imaju dobar stav, ali mislim da stvar nefunkcionira onako kako bi trebala (i ja sam bio to do sad)

mislim da bi trebao potražiti na boljim stranicama novitete i ideje, istraživanja i dostignuća.
treba pratiti ovakve stvari od ljudi koji uistinu eksperimentiraju i istražuju (možda i znanstveno), a ne od "stare škole" (molio bih da se nitko neuvrijedi) i ideja nekadašnjih koje bi MOŽDA mogle funkcionirati.
demba

Offline Antimon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3563
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Split - Podstrana
    • www.minigo.info
Odg: Refugium da ili ne?
« Odgovori #2 u: Listopad 31, 2008, 18:53:40 poslijepodne »
neznam zašto većina refugium obavezno shvaćaju kao dio filtracije akvarija,... stvar je zamišljena kao odvojen dio sistema koji će služiti kao utočište (refuge) za ribe ili koralje kojima treba dodatna pažnja i njega,...

u svakom slučaju refugium može biti rasadnik različitih mikroorganizama koji su definitivno benifit za stanovnike akvarija

moj glas ide definitivno za refugium

Offline Strippy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Dob: 44
Odg: Refugium da ili ne?
« Odgovori #3 u: Listopad 31, 2008, 19:15:46 poslijepodne »
stvar je zamišljena kao odvojen dio sistema koji će služiti kao utočište (refuge) za ribe ili koralje kojima treba dodatna pažnja i njega,...


jedna od neprocjenjivih prednosti refugiuma pogotovo za onog tko nema vise morskih akvarija a to su skoro svi...
Split / Hrvatska

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Refugium da ili ne?
« Odgovori #4 u: Listopad 31, 2008, 20:18:57 poslijepodne »
ja jesam pobornik refugiuma iako ga još nemam. ;)

dosta sam čitao o njemu i kao kod svega ima dobrih i loših strana. No, primarna mu je ne ona filtracijska nego ova druga zanemarena koju je Ante spomenuo  utočište-refuge, sam naziv govori o svrsi, dakle utočište za mnoge organizme a po mom mišljenju nezamjenjiv u proizvodnji žive hrane za ribe i koralje. Samo čak zbog ovog zadnjeg bih ga imao!

Ono što je njegov navodni minus je blu napisao i ne želim proturiječiti s obzirom na znanje i iskustvo blua ali ima i drugačijih iskustava sa refugiumom u smislu da ako se pravilno koristi onda se ove loše strane i ne pojavljuju.. Kako to postići e za to treba malo piknut koju knjigu sa Amazona.. :D

Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
Odg: Refugium da ili ne?
« Odgovori #5 u: Listopad 31, 2008, 21:40:02 poslijepodne »
neznam zašto većina refugium obavezno shvaćaju kao dio filtracije akvarija,... stvar je zamišljena kao odvojen dio sistema koji će služiti kao utočište (refuge) za ribe ili koralje kojima treba dodatna pažnja i njega,...

u svakom slučaju refugium može biti rasadnik različitih mikroorganizama koji su definitivno benifit za stanovnike akvarija
moj glas ide definitivno za refugium
Podržavam, naročito kao rasadnik organizama!!!! :up:
Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: Refugium da ili ne?
« Odgovori #6 u: Listopad 31, 2008, 21:53:25 poslijepodne »
ja ga nemam, i neizmjerno sam zalostan zbog toga...najiskrenije...preporucam! :up:
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Refugium da ili ne?
« Odgovori #7 u: Listopad 31, 2008, 23:01:50 poslijepodne »
delbi si čuo za hangon refugiume? Mogu se čak i sklepat diy.

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: Refugium da ili ne?
« Odgovori #8 u: Studeni 01, 2008, 08:16:24 prijepodne »
znam, gledao, skoro kod Mirabela i narucio...ali, onda je em ruzno jer visi uz akvarij, a i nije toliko efikasno jer, koliko ima...5-8 litara zapremine...tako da, nista od toga...
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Refugium da ili ne?
« Odgovori #9 u: Studeni 01, 2008, 13:46:43 poslijepodne »
imaš na ebayu kupiti i od 20-40 litara ali su skupi. kak velim može se i sklepat diy ako imaš volje i malo umijeća..ili uzmi vanjski preljev pa si ref. stavi dolje.

Offline lucifer

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 726
    • http://www.psychoreefer.hr
Odg: Refugium da ili ne?
« Odgovori #10 u: Studeni 01, 2008, 15:17:40 poslijepodne »
to pitanje ovisi nejviše kakav sistem filtracije voliš,i iz kakvog biotopa koralje misliš držati,ako misliš držati zahtijevnije poclopore i akropore normalno da nečeš stavljati refugium jer če se višak hranjivih tvari vidjeti na smeđoj boji sps koralja, ali ako koralji dolaze iz nutrient Rich područja tima mangroove bay tipa fungije onda je u neku ruku poželjan.

Offline Crvic

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 26
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
  • Fishy fishy fishy
Odg: Refugium da ili ne?
« Odgovori #11 u: Studeni 02, 2008, 10:37:50 prijepodne »
neznam zašto većina refugium obavezno shvaćaju kao dio filtracije akvarija,... stvar je zamišljena kao odvojen dio sistema koji će služiti kao utočište (refuge) za ribe ili koralje kojima treba dodatna pažnja i njega,...

u svakom slučaju refugium može biti rasadnik različitih mikroorganizama koji su definitivno benifit za stanovnike akvarija

moj glas ide definitivno za refugium

Podržavam, jedino što refugium može i pričekati ili se dodati kasnije. Kao dio filtracije nije neophodan