Lipanj 16, 2024, 08:12:23 prijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: savjeti za izbor guštera  (Posjeta: 4369 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Helana

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 2
savjeti za izbor guštera
« u: Siječanj 29, 2008, 12:09:00 poslijepodne »

Evo razmišljam o nabavci guštera..Nejljepše su mi vodene i bradate agame.Kao poèetniku koju bi mi savjetovali?.. Možete mi reæi neke osnovne karaktreristike koje bi mi možda pomogle pri odluci..I jesu li jako skupe..ne za kupit nego za brinut se o njima (terarij, hrana, ljeèenje).I gdje ih stavite za vrijeme godišnjeg odmora (ako ih ne možete uzeti sa sobom). Thnx!!
Edited by: icek
 

Offline gumi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1196
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Split
  • Gmazoljubac
    • http://www.facebook.com/profile.php?id=589874489
savjeti za izbor guštera
« Odgovori #1 u: Siječanj 29, 2008, 12:52:00 poslijepodne »
Pozdrav i dobrodošla! Pa kao prva ako si se več odlučila za agame moja preporuka ti je bradate, jer su jednostavnije za održavat i više su početnički gušter nego vodena.
Dali su skupe,hmm?Pa jesu, pazi tu su žarulje i grijanje koje mora goriti cijeli dan.Šta se tiće hrane pripremi se da ćeš morat uzgajat žohare i crve, a možda i cvrčke, jer one dosta jedu,a ako sama uzgajaš hranu ispadne ti najjeftinija varijanta. Moraš voditi računa i o smještaju,treba ti terarij od nekih 120cm dužine.E to za godišnji ti je malo zeznuto.Mala agama jede svaki dan po dva puta.Odrasla malo manje.Pazi neće gušteru ništa bit ako ga ostaviš 5 dana bez hrane, al isto ne preporučuje se ostavljat cijeli terarij 7 dana bez nadzora (možda nestane struje, izgori žarulja pa nema grijanja i takve stvari.).Znači kad ideš na godišnji bilo bi dobro da ti neko pazi na guštera,bar da navrati svka 2 dana da vidi jel sve u redu.
U svakom slučaji jako dobar gušter za početak, nečeš se razočarat!!

Evo ti i link di možeš saznat malo više o njima!!
http://www.akvarij.net/index.php?option=com_content&task=view&id=219&Itemid=176" target="_blank">
LINK-BRADATA

Grmi Facebook
SPLIT/SPINUT
Animal respect

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
savjeti za izbor guštera
« Odgovori #2 u: Siječanj 29, 2008, 18:51:00 poslijepodne »
pozdrav

dobro došla na forum!

apsolutno se slažem sa svime što je Gumi predložio...

isto tako samo napomena da Bradate agame dosta jedu (puno više nego si "početnici zamisle" te narastu u srednje velikog guštera (prem' da se relativno lagano drže)
ovo je dalje na tebi da odlučiš' s kojim gušterom se možeš' najbolje identificirati i što bi u konačnici željela, vodene agame ne preporućam budući da smo na forumu imali uglavnom loša iskustva, potrebuju prostrani akvarij/terarij i iskustvo u držanju...

preporučam zelenog anolisa u dućanima košta oko 300 kn a odlični su početnički gušteri predivne zelene boje, ne zahtjevaju toliko velik terarij kao vodene i sve u svemu lakše se održavaju.

pozdrav icek

Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline mikica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 313
  • Spol: Ženski   Dob: 46
  • Lokacija: Phnom Penh ,Cambodia
    • BH akvaristika online
savjeti za izbor guštera
« Odgovori #3 u: Siječanj 29, 2008, 20:34:00 poslijepodne »
Pozdrav ! I ja sam dosta dugo razmisljala o gusteru i evo sad imam bradatu agamu.Posto zivim u mjestu gdje nema terarista na stotine kilometara daleko bila sam prisiljena uzgajati svoju hranu .Odmah da ti kazem da to mozda u pocetku izgleda komplikovano ,ali na kraju kad krenes shvatis da je jednostavno i da ne treba uopce nesto puno truda i vremena . Imaces tih pocetnih troskova za terarijum ,stalak ,rasvjetu,podlogu i zivotinju i hranu ,ali kasnije sve ide samo od sebe i nije neki veliki izdatak.UV lampe kostaju oko 20 eura i one su nekako kao najskuplja investicija .Moja agama je kod mene od svojih mjesec dana zivota i zaista je beskrajno interesantna . Glasam za bradonju ! Zao mi je sto je nestala moja tema u kojoj sam pratila zivotni put i razvoj mog gugija ,mozda ti je ta tema mogla pomoci da se lakse odlucis . U svakom slucaju sretno i sve najbolje !

Offline babydoll2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 338
savjeti za izbor guštera
« Odgovori #4 u: Siječanj 30, 2008, 07:29:00 prijepodne »


Citat: icek

preporuèam zelenog anolisa u duæanima košta oko 300 kn a odlièni su poèetnièki gušteri predivne zelene boje, ne zahtjevaju toliko velik terarij kao vodene i sve u svemu lakše se održavaju.

pozdrav icek

slazem se s icekom,anolis je prekrasan guster,a zahtjeva puno manji terarij nego odrasla pogona v.,leopard gekoni su takodjer najbolji izbor za pocetnike i relativno ih je lako odrzavati.ali ako se stvarno interesiras i imas volje i zelje skrbiti o bradatoj,kupi je. bit ce ti izazov a i uzitak jer su stvarno prekrasni i zanimljivi gusteri.

pozz
Edited by: babydoll2
of all the things I\'ve ever lost I miss my mind the most

Offline Helana

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 2
savjeti za izbor guštera
« Odgovori #5 u: Siječanj 30, 2008, 09:09:00 prijepodne »
Da, agama mi je daleko interesantnija.. ..Moj stric je davnih dana uzgajao ribice..i radio akvarije..pa jel mi može on napraviti terarij(spojiti stakla sa silikonom) a ja da nadogradim neki otvor i lampicu?..i kako to sa ventilacijom funkcionira... čitala sam također da bi mi bilo bolje kupiti guštera od uzgajivača a ne u pet shopu..da li su iste cijene? joj baš su mi fora agame ..
 

Offline gumi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1196
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Split
  • Gmazoljubac
    • http://www.facebook.com/profile.php?id=589874489
savjeti za izbor guštera
« Odgovori #6 u: Siječanj 30, 2008, 10:06:00 prijepodne »
Ma uzmi agamu ako ti je napeta,jer će ti posli bit krivo ako uzmeš nešto drugo!
A za terarij ovako, najbolje bi ti bilo drveni (lakše za održavat, jeftinije,itd..).Al možeš i od stkla nije bed. E sad ventilacija ti može bit vertikalna (znači velika rupa prekrivena mrežicom na vrhu terarija, i jedna linija ebljine nekih 7cm na 10 cm od dna terarija) ili horizontalna (rupe na bočnim stranama terarija).To bi ti bilo najbolje pogledat neke slike kako su to ljudi radili.
Da definitivno je bolje uzet u uzgajivača jer znaš šta dobijaš, a cijena je duplo jeftinija nego u pet shopu. Bilo je ljudi na forumu koji su ih uzgajali!

Grmi Facebook
SPLIT/SPINUT
Animal respect

Offline mikica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 313
  • Spol: Ženski   Dob: 46
  • Lokacija: Phnom Penh ,Cambodia
    • BH akvaristika online
savjeti za izbor guštera
« Odgovori #7 u: Siječanj 30, 2008, 16:15:00 poslijepodne »
Evo slike mog terarija ako mogu sta pomoci . Dimenzije su 100x50x50 .Ima dva ventilaciona otvora postavljena dijagonalno . Uradjen je od laminatnih ploca debljine 1 cm .Ima klizna staklena vrata s prednje strane. Zanemari pregradu na prvoj slici jer je sttajala tu dok je guster bio jako mali.



Ovo je takodje slika iz ranije faze ,ali bez pregrade .



Nazalost nemam novijih slika sa novim set up-om.