To je dosta stara vijest... Bryan Fryje doša na naslovnice svjetskih informativnih stranica kad je objavia rad u vrhunskom znanstvenom časopisu Nature da su skoro sve zmije otrovne (neke su sekundarnoizgubile otrovni aparat kaozmije jajožderi iz roda
Dasypeltis). Izazva je i paniku kad je naša kobrine toksine u Colubridama koje ljudi drže za kućne ljubimce. Ali zanimljivo, naša je da je i više skupina guštera otrovno. Otroni aparat je prvo evoluirao u zajedničkog pretkaiguana, varana, zmijolikih guštera, bradavičara i zmija. Tako da su iguane koje držite doma otrovne (ali bezazlene)
Ovo opet dokazuje da je stara Linneova sistemtika za škovace. Neki gušteri su srodniji zmijama nego drugim gušterima, npr. iguane su srodnije zmijama nego gekonima, ali to se tek sad počinje polako uvodit u školske programe kod nas u HR. Ljuskaši (na latinskom Squamata) su naziv za prirodnu skupinu koja uključuje guštere i zmije.
Evo koga zanima original rada Fry-a, neka ode na
www.venomdoc.com Klikni na publications, nadji rad (2. po redu) Early evolution of the venom system in lizards and snakes, i skini pdf.
Posebno obrati pažnju na srodstveno stablo guštera i zmija i di su na stablu evoluirali pojedinitoksini (2 grane koje izlaze iz istog čvora su najsrodnije).
Guštajte
Edited by: zoolog