Lipanj 16, 2024, 12:37:25 poslijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: KAMENJE?  (Posjeta: 2153 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline galebant

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 119
KAMENJE?
« u: Prosinac 26, 2006, 18:45:00 poslijepodne »
radin jadranski akvarij . kako kamenje da stavim unutra? zivo morsko ili planinsko? sretan bozic svima
 

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8101
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
KAMENJE?
« Odgovori #1 u: Prosinac 26, 2006, 19:00:00 poslijepodne »
živo morsko naravno... od planinskog ništ koristi dok  je živo kamenje važno i zbog filtracije i zbog stabilnosti cijelog sistema (buffering) , pa proizvodnja hrane u obliku račića, crva...

Offline Grug

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 62
KAMENJE?
« Odgovori #2 u: Siječanj 01, 2007, 18:54:00 poslijepodne »
Nađi što razlokaniji i što šupljiji kamen. Prstaci opstaju bez beda u totajno sjebanim uvjetima. I naravno, vrše dodatnu filtraciju. Dobro ti je kamenje koje su obrstili ježevi (jer će ti trava i onako krepati) a puno je malih rupica u kojim su spužve i ine beštije koje također filtriraju. I uzmi što veći kamen. Ja sam nakrcao malih ali bolje bi bilo da imam 3 velika. Kad se oni zacikliraju...to je to....onda možeš poćeti sa nasađivanjem školjaka i moruzgvi i spužvi (kunjke i dagnje žive...).
 

Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
KAMENJE?
« Odgovori #3 u: Siječanj 01, 2007, 19:12:00 poslijepodne »
Bojim se da pravo kamenje nećeš naći uz obalu. Pravi "živi kamen" je kostur koralja ili izumrla kolonija crva cjevaša, a to ti mogu nabaviti kočari jer ih pokupe sa mrežom. Ukrcaj se na ribaricu, proberi kamenje, ubaci u mrežastu vreću za krumpire i vuci za brodom da se ispere pijesak i ostali otpad. ŽK je nekoliko puta lakši od običnih šupljikavih koje nađeš uz obalu. Prstaci buše pravi kamen, a ne živi!!
Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline Grug

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 62
KAMENJE?
« Odgovori #4 u: Siječanj 01, 2007, 19:51:00 poslijepodne »
Prstaci buše svaki kamen pa i živi. Point is, bitno je (po meni) da to bude kamen koji je naseljen živim organizmima kako bi pospješili fitraciju. A koje su beštije filtraši? Školjke i cjevaši...  npr... Stoji to što ti govoriš ali nije jednostavno baš otići na koču. A drugo...kolika je vjerojatnost da će preživiti organizmi sa 80-150 metara dubine? Moda neki hoće i možda ti govoriš o mikroorganizmima u šupljem kamenu ali (osobni pristup...) ja sam skoloniji biotopu kakav je jednostavnije simulirati u 50 cm dubine a to je onaj biotop koji i živi na 50-200cm dubine. Sorry...nisam sklon "žrtvovati" 80% života na kamenu da bi s vremenom dobio podlogu za koralj. Ja imam kunjke, kamenice, prstace, prnjavice i glancarice....i no dieoff. I tek sad, kad se sve skupa ustabililo, razmišljam o kamenu iz dubljeg mora. I to uglavnom radi cjevaša...ali ponavljam...to je moj osobni pristup.
 

Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
KAMENJE?
« Odgovori #5 u: Siječanj 01, 2007, 23:48:00 poslijepodne »
Cjevaši su OK, ali filtriranje se odvija u kamenu uz pomoć bakterija i jednostavnijih živina. Aragonit, od ćega su koralji (kosturi) je kalcij sa mikroskopskim rupicama, a kamen je kamen, bez obzira na rupice.
Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline Grug

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 62
KAMENJE?
« Odgovori #6 u: Siječanj 01, 2007, 23:59:00 poslijepodne »
Stoji...pitanje je što hoćeš.
 

Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
KAMENJE?
« Odgovori #7 u: Siječanj 02, 2007, 00:09:00 prijepodne »
Nije pitanje što hoćeš, nego što je korisnije u akvariju. A to je zasigurno LR....
....a ovako izgleda:





Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
KAMENJE?
« Odgovori #8 u: Siječanj 02, 2007, 00:36:00 prijepodne »
Postoji rješenje (ako želiš jadran), bez ubacivanja "tonga" i "fiji" kamenja! Možeš upotrebiti reef keramiku (čisti aragonit) koju možeš oplemeniti (nastaniti)jadranskim organizmima. Staviš keramiku i jadransko more u akvarij, a možeš staviti i par šupljikavih kamenova (zbog životinjica u njima). Nakon nekog vremena će keramika biti naseljena jadranskim bakterijama. Pogledaj na Elegance reef-u moje mogućnosti imaš sa reef keramikom (možeš i pozadinu imati živu, a nije čak ni skupa.
Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/