Lipanj 16, 2024, 08:00:48 prijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: Mala pomoć.  (Posjeta: 1807 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline miki255

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 122
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Borovo Naselje
Mala pomoć.
« u: Studeni 03, 2013, 13:39:40 poslijepodne »
Dali neko od vas ima ovakvu biljku?
Zanima me pošto je narasla do vrha akvarija i dva lista su joj već izvan vode, da li mogu da je odrežem pa zasadim taj vrh u podlogu ili šta da radim??
Bojim se da mi se neisuši ako preraste akvarij.
I ako znate ime ove biljke da potražim malo o njoj kako se održava.... pošto sam gledao bilje na ovoj stranici i nisam našao ovakvu biljku.

Offline PeraCar55

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 764
  • Spol: Muški   Dob: 23
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Mala pomoć.
« Odgovori #1 u: Studeni 03, 2013, 13:49:21 poslijepodne »
Bilje najbolje raste kad je joj je samo koren u vodi,a za razmnožavanje će ti iskusniji reći.
Enjoying cichlids...

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Mala pomoć.
« Odgovori #2 u: Studeni 03, 2013, 13:53:32 poslijepodne »
Potraži svoju biljku među vrstama Althernatera i eventualno Ludwigia, na osnovi slike se ne usudim odrediti.
Vrh slobodno odreži i posadi ga. Ovisno o vlažnosti zraka, vjerovatno se neće osušiti ali će početi izbacivati emerzne listove (one koji rastu izvan vode) i drukčiji su od podvodnih.

Offline miki255

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 122
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Borovo Naselje
Odg: Mala pomoć.
« Odgovori #3 u: Studeni 03, 2013, 21:29:02 poslijepodne »
oke, odrezaću malo vrhove pa se nadam da će mi se primiti, biljka stvarno super izgleda zbog te svoje crvenkaste boje, ma da sam čuo da su biljke crvenih listova dosta zahteven, za sada super raste, nadam se da će tako i nastaviti....

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Mala pomoć.
« Odgovori #4 u: Studeni 03, 2013, 23:47:04 poslijepodne »
Da, Alternanthera, vjerojatno A. reineckii 'Purple'. Općenito za sve akvarijske biljke koje su u "stabljikastom" obliku vrijedi da ih možeš odrezati i vrhove upiknuti u podlogu.
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline miki255

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 122
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Borovo Naselje
Odg: Mala pomoć.
« Odgovori #5 u: Studeni 04, 2013, 17:33:13 poslijepodne »
oke hvala...
može još jedno pitanje, dodajem zrak u akvarij preko zračne pumpe, (dodajem ga pošto jedni govore da treba, dok drugi govore netreba) a dodajem i EasyCarbo, dali ima efekta dodavati EC pošto kažu da zrak i co2 nema svrhe, znam da EasyCarbo nije co2 ali se dodaje kao zamena za co2???

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Mala pomoć.
« Odgovori #6 u: Studeni 07, 2013, 18:00:20 poslijepodne »
Slobodno dodaj, ali umjereno. Ako ti je bilje do sad raslo uspješno a fauna se ponaša normano, slobodno nastavi.

Ako dodajes CO2 preko difuzora, onda nije dobro imati zracnu pumpu jer zracna pumpa izbacuje taj isti CO2 iz vode. EasyCarbo je ugljik u spoju i ima malo drugacija svojstva.

Sto se tice biljke, moj savjet ti de da odrezes biljku negdje na pola visine, tako ce ti vrh/pelcer/mladica imati neku zalihu za novi rast, a stara biljka ce cesto izbaciti nove bocne izdanke. Kazem cesto, jer nisu sve biljke iste, neke to uopce ne rade.

Pozdrav,
Viktor

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Mala pomoć.
« Odgovori #7 u: Studeni 07, 2013, 18:24:05 poslijepodne »
Ne treba dodavati zrak, dovoljno je da se voda mreška od filtera. Izmjena plinova u akvariju vrši se preko površine - baš je zato bitno da akvarij ne bude dubok a uzak, pa da ima relativno malu površinu u odnosu na zapreminu. EC je kemija iz koje biljka može izvući ugljik. Ta kemija je zapravo dezinficijens, ali otompotom...

Offline miki255

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 122
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Borovo Naselje
Odg: Mala pomoć.
« Odgovori #8 u: Studeni 08, 2013, 21:42:44 poslijepodne »
Ne dodajem CO2 u akvarij, dodajem samo Pro Fito i Easy Carbo, za sada mi je bilje super, stvarno raste odlično, rezao sam neke i poklonio prijatelju i nastavile su da rastu super i kod mene i kod njega,  neću da ga hvalim previše da se nepogorša, pošto mi u starom akvariju nije nikako raslo, doduše tada još nisam provodio sate na ovom forumu i nisam priredio akvarij za bilje :) još samo da nedjem neko bilje za prednji plan i biće sve kako sam zamislio.

Offline Šima

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 892
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Požega
Odg:
« Odgovori #9 u: Studeni 09, 2013, 19:22:28 poslijepodne »
Ovo bi mogla biti "roseafolia"
Ja ju imam

S mobitela....

Offline miki255

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 122
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Borovo Naselje
Odg: Mala pomoć.
« Odgovori #10 u: Studeni 10, 2013, 21:36:49 poslijepodne »
Mogla bi biti, sada sam malo gledao po netu i sliči mojoj biljci dosta...

Offline miki255

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 122
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Borovo Naselje
Odg: Mala pomoć.
« Odgovori #11 u: Studeni 19, 2013, 13:31:12 poslijepodne »
Može još jedno pitanje da neotvaram drugu temu, a vezano je za bilje...
čitao sam na ovom forumu jedni pišu da treba držati u filteru crnu spužvu, drugi pak govore da ona upija svu kemiju u sebe, zad me zanima da li ima smisla gnojiti bilje kada je crna spužva u filteru???
Meni je crna spužva u filteru od prvog dana, akvarij je star još malo pa 2m.... mislim da mi bilje napreduje dobro, jedino imam malih problema sa končastom algom, gnojim sa profitom i easy carbom. Da li da uklonim crnu spužvu iz filtera, ili da je ostavim u njemu, jer mislim da je ona već izgubila svoju ulogu??
Hvala vam..

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Mala pomoć.
« Odgovori #12 u: Studeni 21, 2013, 19:15:10 poslijepodne »
Zamijeni ju. Ne smeta dok je sve u redu, ali ako se pojavi neki novi spoj prema kojem aktivni ugljen ima veći afinitet, mogao bi otpustiti ono prema čemu ima manji, a nagli porast koncentracije tog spoja mogao bi napraviti pomor. Aktivni ugljen treba redovno obnavljati svakih par mjeseci ako se ima u filteru.

Offline miki255

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 122
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Borovo Naselje
Odg: Mala pomoć.
« Odgovori #13 u: Studeni 21, 2013, 21:03:59 poslijepodne »
Hvala ti na odgovoru, imam i stari aktivni uglen (star nekih 5 godina iz starog akvarija, neznam dali ima rok trajanja ) nije spužva, već je onako u zrncima, pa mogu i njega staviti u filter.. mislim da se on nemože pokvariti, nema na kutiji rok trajanja... ako se varam recite mi :)

Offline kliker

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1155
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Donja Lomnica VG
Odg: Mala pomoć.
« Odgovori #14 u: Studeni 22, 2013, 12:45:08 poslijepodne »
Mislim da ti aktivni ugljen uopće ne treba za biljni akvarij tj. možda više šteti jer neutralizira korisne elemente za bilje.
Ja imam samo spužvu u svojem. 

Offline miki255

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 122
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Borovo Naselje
Odg: Mala pomoć.
« Odgovori #15 u: Studeni 22, 2013, 16:12:07 poslijepodne »
To mi i nije bilo jasno, jer vidim da dosta ljudi govori da nema svrhe imati ga u biljnom akvariju, dok drugi govore da je potreban....
Mislim da je najbolje da ostavim sad tu crnu spužvu što je u filteru i da nestavljam novu, jer ova u njemu je 2mj. pa mislim da je već odradila svoje, sad nek popunjava mjesto u filteru :)
I da li netko ima iskustva sa biljkom Eleocharis Parvula?? kod mene je u akvariju već 2mj i napreduje baš baaaaaš sporo.

Offline VlatkoZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 406
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb - Špansko
Odg: Mala pomoć.
« Odgovori #16 u: Studeni 22, 2013, 16:41:08 poslijepodne »
Hm, da li vi pricate o istome.
Jedan spominje crnu spuzvu a drugi ugljen. Koliko sam ja vidio ugljen se drzi u vrecicama i stavlja se poslije nekog lijeka u akvariju kako bi isti neutralizirao. Kada prodje mjesec dana ugljen gubi svoju funkciju i trebalo bi ga zamijeniti ili skroz izvaditi iz filtera.

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Mala pomoć.
« Odgovori #17 u: Studeni 22, 2013, 17:40:46 poslijepodne »
Vremena se mijenjaju, danas aktivni ugljen prodaju i u obliku crne spužve, ali nije svaka crna spužva impregnirana aktivnim ugljenom pa ti misli.

Offline kliker

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1155
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Donja Lomnica VG
Odg: Mala pomoć.
« Odgovori #18 u: Studeni 23, 2013, 01:55:37 prijepodne »
Vremena se mijenjaju, danas aktivni ugljen prodaju i u obliku crne spužve, ali nije svaka crna spužva impregnirana aktivnim ugljenom pa ti misli.
Baš to ima ga i u obliku crne spužve.
A zašto ti treba biti popunjen prostor di je ugljen, ostaviš prazno i dobro.
Imaš na portalu članak o filtraciji pa pročitaj, da ugljen vrši kemijsku filtraciju i samim time i filtraciju korisnihh elemenata za bilje...
Nemogu ti staviti link jer pišem preko tv-a, pa pogledaj portal iako ugljen s vremenom gubi svoja svojstva pa onda vrši biološku filtraciju što je dobro za ribe...

Offline miki255

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 122
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Borovo Naselje
Odg: Mala pomoć.
« Odgovori #19 u: Studeni 23, 2013, 21:49:28 poslijepodne »
Hvala vam na savjetima...
Zanima me još nešto, molio bih vas da mi kažete, ali iskreno, da li se stvarno primjeti tolika razlika na biljkama  kada ste im dodavali Co2 (kvasac+šećer) i kada se dodaje  Easy Carbo??? ako neko ima iskustva sa tim, a siguran sam da vas ima dosta :)

Offline Čiča

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1913
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Mala pomoć.
« Odgovori #20 u: Studeni 23, 2013, 23:30:51 poslijepodne »
Normalno da je razlika. Easycarbo NIJE  CO2. Easycarbo je tekući ugljik koji može stvarati CO2 ako  reagira sa otopljenim kisikom