Neke tropske vrste, rijetke u Jadranu, danas su brojnije i postupno se pomiču prema srednjem i sjevernom Jadranu - vladike arbanačke, papigače i strijelke
SPLIT - Nedavni pronalazak vrlo rijetke britke jedroglavke (Lophotus lacepede) kod Paga govori u prilog činjenici da se posljednjih godina zbog hidrografskih promjena u Jadranu pronalazi sve više termofilnih riba uobičajenih za topla mora.
Samo u posljednjih deset zabilježena je, dijelom zbog novih metoda ribolova, primjene suvremenijih tehnika u istraživanju podmorja te uglavnom zbog zagrijavanja mora, 31 nova vrsta.
‘Krivac’ je Jonsko more

- Ovaj nalaz britke jedroglavke, a i pojava niza novih vrsta može se povezati s učestalijim pojavama jadranske ingresije - uplivima toplije i slanije vode iz Jonskog u naše more. Promjene u temperaturi izravno utječu na fiziološke procese morskih organizama, primjerice, na njihovu reproduktivnu strategiju. To utječe i na migracije, na odnos predator - plijen, a izgleda da uzrokuje pomicanje suptropskih i tropskih vrsta, od kojih pojedine borave u južnom Jadranu,prema sjevernijim područjima, pa se nađu i u Tršćanskom zaljevu - objasnio je dr. Jakov Dulčić, voditelj Laboratorija za ihtiologiju i priobalni ribolov pri Institutu za oceanografiju u Splitu. U tijeku posljednjih 25 godina znatno se povećao broj ulovljenih termofilnih (toploljubnih) vrsta riba, a neke koje su vrlo rijetke u Jadranu danas su znatno brojnije i postupno se pomiču prema srednjem i sjevernom Jadranu. Radi se o vrstama poput vladike arbanačke, papigače i strijelke.

- Osim njih, imamo i potpuno nove vrste za Jadran kao što su oštrozuba riba gušter, atlantska napuhača, narančasto-točkasta kirnja i afrički kostorog. Njihov status trebalo bi i dalje pomno pratiti jer mogu poslužiti kao pokazatelji promjena u okolišu. Osim klimatskih promjena i drugi čimbenici mogu utjecati na pojavu neobičnih ili egzotičnih vrsta u Jadranu, a to su prije svega balastne vode te nove uzgojne vrste u marikulturi - istaknuo je Dulčić.
Iz Oceanografskog instituta poručuju kako se nedavno oko Paga pronađena 1,6 m duga i oko 10 kila teška britka jedroglavka (Lophotus lacepede) u Jadranu pojavljuje gotovo slučajno, a tome u prilog govore podaci da je zadnji put primjerak pronađen 1926. godine kod Trogira.
Kozmopolitska riba