Lipanj 16, 2024, 05:54:52 prijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: LED rasvjeta umjesto fluo cijevi  (Posjeta: 30232 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline emilioti

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 97
Odg: LED rasvjeta umjesto fluo cijevi
« Odgovori #50 u: Kolovoz 24, 2010, 00:00:24 prijepodne »
sliku cega?
 

Offline Tomica28

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 223
  • Lokacija: Kremšnita City
  • Algae is 90% of all life in the ocean
Odg: LED rasvjeta umjesto fluo cijevi
« Odgovori #51 u: Kolovoz 24, 2010, 00:25:03 prijepodne »
Led t8 cijev i dalje svijetli punom parom, ni jedna ledica nije riknula, bilje dobro raste, algi nema  :)
S vremenom cu i ostale 2 t8 fluo zamijeniti sa t8 led

pozz

Još jedan ledolomac :up:.
Bilje će ti poludit pod tim, ja već 2 tjedna kompariram ledicu 6W sa štednom 20W i definitivno prelazim na led skroz. :up:

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: LED rasvjeta umjesto fluo cijevi
« Odgovori #52 u: Kolovoz 26, 2010, 12:43:48 poslijepodne »
sliku cega?


sliku akvarija s ledicama  ;)

Offline emilioti

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 97
Odg: LED rasvjeta umjesto fluo cijevi
« Odgovori #53 u: Rujan 01, 2010, 00:00:45 prijepodne »




Slike nisu naj kvalitete, mob slabo slika po noci, ali posluzit ce...
Akvarij je 200 l, diy, cca 150 x 35 x 40, staklo 10 mm, ugradjen je u prezid izmedju kuhinje i dnevnog boravka...filter je isto diy, vanjski stakleni, ugradjen u stup od knaufa...
Na slikama je ostavljena samo led t8 20w upaljena, inace koristim i sun glo t8 40w i aqua glo t8 40 w
U zadnje vrijeme imam malo vremena za akvarij, mjesecno pocupam bilje kad zaraste i promjenim vodu, co2 nemam, tu i tam uvalim easy carbo kad se sjetim, ribe imaju automatsku hranilicu, lampe su na tajmeru...
 

Offline meristark

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 388
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: V.Gorica
  • ᶘ ᵒᴥᵒᶅ
Odg: LED rasvjeta umjesto fluo cijevi
« Odgovori #54 u: Prosinac 23, 2010, 23:22:40 poslijepodne »
mene zanima dal je netko vidio u bauhausu ledice koje prodaju tj. vec gotove lampe u cetvrtastim plasticnim "cijevima", kosta oko 350 kn...izgledaju dosta prakticno.
ne kuzim se bas u rasvjetu, pa pitam dal je to netko vidio i jel valja?
koliko sam vidjela, i koliko se mogu sjetiti, mislim da nije pisala nigdje specifikacija tipa daylight, vec samo white, blue i mislim da je bila i red.

Offline Mario888

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 1
Odg: LED rasvjeta umjesto fluo cijevi
« Odgovori #55 u: Rujan 05, 2011, 11:46:44 prijepodne »
Iako još nemam akvarij led rasvjeta me jako zanima prije svega zbog potrošnje i samim tim manjim zagrijavanjem po ljetu. Moj budući bi trebao imati 208W T5 rasvjete što mi se čini previše jer kada dođem kući u sobi je 27 i čim upalim komp temperatura raste i raste. Hvala bogu da su došli led monitori :)

Nemojte se uvrijedit ali mislim da ste potpune trube u vezi LEDova  :clown:
Nisam ni ja neki majstor ali uspješno sam napravio 3 lampe za bicikl veličine kuglice promjera 5,5 cm a koje svijetle otprilike 800 lumena ili 200 lumena po ledici jer su 4 u kučištu. Da nije problem zagrijavanje jedna bi mogla svjetliti i 1000, a to je bilo prošle godine. To sam radio prošle zime, sad je već stigla nova generacija koja može dati 1400 (sa po 4 XP-G ledice u svakoj). Ja nemam akvarij ali kad sam nedavno sa jednom lampom od cca 10W osvijetlio prijateljev akvarij Juwel180, četvrtina je bila bolje osvijetljena nego originalnim fluorescentnim cijevima.

Vidim da se grdne pare daju za  tehnologiju sa mnogo malih ledica od 5 mm. Svima bih preporučio da čekaju, ili da se prime posla. Tehnologija je tu, cijene su već privatljive a izrada nije komplicirana.
dakle LED ovaj:

Na umu trebaš imati slijedeći podatak.
A to je da klasični led čipovi, žarulje i sl.  Ne zrače u UV I IC spektru . Što znači da samo daju svjetlost bez zračenja. Ako želiš LED rasvjetu lampe u sebi moraju imati IC čipove (crveni spektar) i UV čipove (plavi spektar) koji su potrebni za rast i vegetaciju biljke.....
http://www.cpfmarketplace.com/mp/showthread.php?t=217586
  quad XP-G R5 1D 6200K 1851 - 1945 lumens @ 1.5A (~1430lm@1A) on 32mm round MCPCB wired in series + 35mm optics +-14* FWHM. Price for kit: €34 / $46
  (optika nam ne treba osim ako svjetiljka ne visi iznad akvarija)
za pogonit nam treba driver a to ima tu:
 http://www.cutter.com.au/products.php?cat=Meanwell+Power+Supplies
 Meanwell  ELN-60 drivers are IP64 protected drivers and are suited to rugged outdoor applications 40.87$ bez poštarine  - taj sigurno može napajati 16 XP-G ledica snagom od 1,3A. Na
 stranicama  proizvođača ima i jačih, ali s cutter-om sam već poslovao.

Led module treba zalijepiti za hladnjak posebnim srebrenim epoksidom jer se na toj snazi sve skupa dosta zagrijava. Netko gore je postavio pitanje zašto hlađenje - ledice gube snagu kako se zagrijavaju i skraćuje se životni vijek, a na 120° pregorijevaju pa im treba omogučiti zbilja efikasno hlađenje.
Kako gledam da kupim akvarij, vidim da ovi novi imaju poklopce u obliku lajsni. Mislim da ne bi bilo problem zamijeniti jednu sa dugačkim rebrastim aluminijskim hladnjakom po cijeloj dužini na kojeg bi odozdola bili zalijepljeni moduli ili ledice pojedinačno. Module svakako treba zaštiti od vlage nekim prozirnim poklopcem i to je to. Neki od modula može se zamijeniti plavim ili crvenim diodama ili drugim binom da se dobije spektar.

Dakle recimo 4 modula sa po 4 XPG 184$
driver                                                            40$
hladnjak - ne ebayu 20 + 40$ pošt. :(    60$

Nabavljajući po internetu za svoje lampe nikad nisam platio carinu za neki dio, možda je sada drukčije...

Sve skupa znači oko 5500 lumena za cca 300 dolara. Obzirom na trajnost, malu potrošnju i moguće popravke mislim da se to brzo vrati. Tehnologija se počela naglo razvijati i sutra će biti više lumena za manje dolara. Izrada nije komplicirana - ja npr. ne znam više od Ohmovog zakona što se elektronike tiče. Trenutno me jedino brine utjecaj  ne/eloksiranog aluminija na vodu, ako bi hladnjak bio dio poklopca akvarija.