Lipanj 05, 2024, 19:40:59 poslijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: Hranjenje koralja  (Posjeta: 2237 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline mmf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 64
Hranjenje koralja
« u: Ožujak 12, 2012, 13:02:12 poslijepodne »
POzdrav,

imam akvarij od 300 litara sa sumpom i  te dosta različitih koralja, SPS, LPS, uglavnom mali fragovi kupljeni preko našega oglasnika od drugih korisnika.

nedavno mi je " umro" histrix   koji je bio 2 mjeseca dobro , a onda je došlo do propadanja tkiva.

ja jednom u 30-40 dana stavim u akvarij 50 L jadrana, i jednom tjedno uzmem mali komadić liganja i sardina koje su izmiksane (1,5 x 1,5 cm) te otopim u akvariju radi hranjenja.

imam feeling  da to nije dosta  i želio bih preći na proizvode od korallen zuchta.
konkretno me zanimaju; amino acid high concentrate, coral vitalizer i coral snow.
da li bi redovita primjena ova tri preparata dovela do poboljšanja.
Zanima me, jer sam žestoki početnik, da li su ova tri preparata potrebna i da li su kompatibilna.

Ima li tko preporuku?

Hvala

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Hranjenje koralja
« Odgovori #1 u: Ožujak 12, 2012, 13:34:05 poslijepodne »
coral snow moze pomoci ali isto upitno a ovo drugo ti 100% nije potrebno i nemoj trosit novce, tebi je problem nesto drugo. koji su ti parametri?
te lignje i sardine jako prljaju vodu, a ako ih nisi samljeo bas ful koralji vecinu nemoze ni uzet, samo ono sto ti vidis u obliku vodene prasine, ostalo padne na pod i truli. bolje ti je lpsove povremeno hranit s malim komadicima a spsovima kupi gotovu hranu u prahu. ali ako imas dosta riba i to je upitno koliko je stvarno potrebno, tebi i od ribljehrane plutaju komadici koje ti i nevidis a koralj ih moze lovit s pipcima. meni se prije cini da ti parametri nisu u redu nego da bi se ovo desavalo od manjka hrane

Offline mmf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 64
Odg: Hranjenje koralja
« Odgovori #2 u: Ožujak 12, 2012, 13:55:28 poslijepodne »
 svi parametri su ok
ph 8,2
kh 8,5
NO3 0
PO4 0
Ca 480
Mg 1400
temp 27
salinitet 0.26


sve mjereno salifert testovima.( osim saliniteta i temp)

na  koju si gotovu hranu mislio za koralje?

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Hranjenje koralja
« Odgovori #3 u: Ožujak 12, 2012, 14:16:57 poslijepodne »
ja imam od tropic marina, procoral zotoon, mislim, mozes ti sam mjestati ali ovako ti je gotova mjesavina, osusena, neprlja toliko vodu a koralji imaju balansiran unos vitamnina i sveg drugog sto je potrebno a nekosta puno, tj, malo je trosis pa ti dosta dugo traje. a imas i od drugih firmi samo ti trenutnio neznam nista drugo preoprucit, ja stavljam samo to i reefbugs i sve ok funkcionira.
sad stvarno neznam sto bi onda smetalo, parmetri su ok, to nebi trebalo, a imas ribe, unosis snjima kakvu hranu? i dali imas reaktor ili doziras tekuce, baling? kod tekucih se zna nakupljati u vodi puno klorida, sulfata, zato se preporuca ceste izmjene vode, a koliko je stvarno to opasno, stvarno neznam jer nedodajem to bas previse. a ako koristis i puno po4 removera mozes nastetit koraljima, po4 nesmije biti 0, cak i za no3 neki govore da je bolje da malo ima. najvaznije da makes taj remover ako ga koristis pa onda vidis reakciju, moguce da je previse povukao iz vode.
i dali si siguran da je ta jadranska voda cista? nekad i to zna bit problem, svakakav je jadran, nije to otvoreni ocean. i kako dodajes ishlapljelu vodu, imas ro?

-a za samo hranjenje lpsova, bolje su ti kozice nego lignje, mekse su, vjerojatno i lakse probavljive. ja ih tu i tamo i ribama dam, ali kako kazem, to ti sve jako prlja vodu, pogotovo ako zavrsi po dnu, cirkulacija odnese medu kamenje, itd. (zmijace su dobri cistaci toga;)

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: Hranjenje koralja
« Odgovori #4 u: Ožujak 12, 2012, 17:20:27 poslijepodne »
Mislim da ne bih povezivao krepavanje histrixa sa nedostatkom hrane. Histrix je vrlo jednostavan SPS koji prezivljava puno toga.

Krepao je odjednom ili je postepeno umirao?
Čime mjeriš PO4 i NO3? Dodaješ li kakve ugljikohidrate u vodu(pellets, votka...)?

Mislim da ti je i temperatura malo previsoka.
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Hranjenje koralja
« Odgovori #5 u: Ožujak 12, 2012, 17:35:01 poslijepodne »
pa rekao je salifert testovi, nisu savrseni ali i nema puno boljih. mnogi ljudi uopce nehrane spsove u akvariju s ribama, dobivaju oni puno od te hrane.
neznam da bi bilo zbog temperature, nije to tako visoko koliko zna bit po ljetu, prije da je on stagnirao odpocetka onda pa sad samo otisao do kraja, i to se zna desavat

Offline mmf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 64
Odg: Hranjenje koralja
« Odgovori #6 u: Ožujak 12, 2012, 20:23:44 poslijepodne »
 u čem je problem ni sam ne znam

 jedina stvar koju nisam prijavio a  može se raditi o njoj je to da sam primjetio da mi  nešto ne valja sa ro vodom,  moj tds metar  je pokazivao  vrijednost  od 05, dok recimo vodu iz pipe procjeni na  56, sada ne znam da li se to množi sa 10 ili ne, ali sam ja odmah nakon toga naručio tri nova zamjenska predfiltera i sada mi voda koja izlazi iz ro uređaja ima vrijednost ili 00 ili 01.

histrix mi je umirao postupno,

 sada sam primjetio da su mi se neke zoe zatvorile.

ostalo ništa nisam mijenjao u akvariju.

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Hranjenje koralja
« Odgovori #7 u: Ožujak 12, 2012, 20:43:27 poslijepodne »
neznam kakav je taj tvoj, obicno onaj na ro uredaju pokazuje kako je, netreba ga mnoziti, iako, nema sanse da ti je vodovodna tako cista. omjer ti je tu negdje ok, oko 95% procisti, onda sasvim moguce da je ulazna oko 500.
meni se prije cini da bi to doslo od morske vode nego od ro, ili nesto u akvariju, ali moze bit samo i da nije bio ok kad si ga nabavio
a zasto imas 3 predffiltera? to je jedino ok ako su dva sedimenta razlicite granulacije, za dva karbonska bas i ne, bolje koristit jedan kvalitetan

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: Hranjenje koralja
« Odgovori #8 u: Ožujak 12, 2012, 20:45:21 poslijepodne »
Čime mjeriš salinitet? Provjeri da nije neispravan salimetar.

Druga stvar koja mi pada na pamet je da si izvukao sav PO4 i NO3, kao profi23 ovdje. To se može dogoditi ako pretjeraš sa phospath removerom, iako malo vjerojatno ako ne koristiš votku ili bio pellets..
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline mmf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 64
Odg: Hranjenje koralja
« Odgovori #9 u: Ožujak 12, 2012, 22:04:54 poslijepodne »
RO uređaj je od RO-MAN, 4 stage proffessional, mislim da su dva predfiltera , a jedan je iza i taj je DI, skida silikate,

mislim da se na mom TDS-u treba pomnožiti sa 10, što bi značilo da mi jedno vrijeme voda imala parametre 50, a sada ima do 10.

osobno mislim da je do toga, iako tko  će ga znati

 od silne kemije u jednoj čarapi u sumpu imam 500g  aktivnog sera ugljena, a u drugoj čarapi  malo rekao bih oko 15-20 grama silifosa, fosfat removera

 čarape stoje na mjestu blagog protoka,

još sam primjetio da  mi je blago više  cijano algi, iako malo, prije ih nije bilo nimalo

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Hranjenje koralja
« Odgovori #10 u: Ožujak 13, 2012, 13:01:34 poslijepodne »
onda ti se smola jako zasitila, ta za silikate je anionska mislim, u svakom slucaju bi iz smole uvjek trebalo pokazivat 0, neznam dal je istina ali cuo sam da ona moze otpustiti natrag u vodu kada je zasicena, mozda ti je i onda puno tog uslo u akvarij. a mozes rastavit taj filter i vadim smolu van? ako mozes, onda ju sam regeneriraj, netrebas kupovat novu, natrij hidroksid ti treba, a kationsku mozes solnom, mada mislim da ju nemas, osim ako je mjesana? uglavnom, imas recepte za to na netu
ako su to carape a ne filter vrecice one ti isto otpustaju svasta u vodu, makar sumnjam da je do toga na takvu litrazu ali dobro je znati. mozes probat prokuhat prije, odpustit ce puno boje i svceg, ali to ce dovest da se prije raspadne.
stvarno neznam, nemas bas puno medija, jos pasivno koristis, sad, ako ga nemjenjas svako malo nebi zbog toga koralj otisao. iako ti je uvjek bolje pazit na unos hrane i sve, nego samo koristit hrpu medija, ako uz to nemjenjas puno vode svasta se zna nakupit sto nemozemo testirat. i gledaj da ti je ta jadranska provjerena, i tu su se ljudi znali zeznut pa svasta donjet doma

Offline mmf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 64
Odg: Hranjenje koralja
« Odgovori #11 u: Ožujak 13, 2012, 13:32:50 poslijepodne »
hvala ti na trudu  da mi pomogneš.

ja sam kupio sva tri nova filtera i smolu tako da neću ništa čistiti, sve je već zamijenjeno.
ali dobro je znati da se i to može

uglavnom razmišljam odakle mi čovjek donosi more, to je bratov poznanik i brat mi je rekao da čovjek uzima more sa čistog mjesta, sada koliko im je vjerovati ne znam, vidjet ćemo još.
nadam se da me ne lažu.

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Hranjenje koralja
« Odgovori #12 u: Ožujak 13, 2012, 15:44:55 poslijepodne »
ma nije problem, netrebas zahvaljivat. a neznam, neki su imali problem i zbog loseg mora, sad, nemora te on lagat namjerno samo obicno ako nekom nije stalo a i nekuzi se u to previse, onda je njemu sve dovoljno dobro. kod nas ti je problem jer su zakoni takvi kakvi jesu, ljudi umjesto septicke imaju izlaz cijevi u vodu, firme, drzava, isto zagaduju, svasta zavrsi u tom moru.. vjerojatno dosta dolazi i s talijanske strane, a mi smo vise kao uvala a ne otvoreni ocean, nemamo ni jake struje, vaalove, da bi se to ispiralo, pa se na pojedinim mjestima nakupi dosta toga, pjeni se more vise nego skimer:)
i neznam dali moze biti problem ako more dugo stoji u kanti pa da odumru zivi organizmi u njemu, ali to bi vjerojatno onda tvoji testovi pokazali. uglavnom, probaj maknut taj remover i prestani puno hranit, mozes kupit gotovu hranu u prahu, manje zagaduje, ali isto netrebas to stalno stavljati vec samo tu i tamo. a moglo se stvarno desiti da je i vec bio los iz nekog razloga prije nego si ga ti nabavio, koralj u dobrim uvjetima uvjek dobro napreduje, do sad bi vec vidio razliku u rastu onda. mozda je prije bio u losim uvjetima pa ga sok u nove uvjete dokrajcio, a imaju ti oni i neke svoje bolesti, svasta moze biti. meni je jedna roza akropora tako propadala, izvadio sam van jer je bio mali frag i skuzio da je na jednom djelu mekana, bio unutra neki crv sto ih napada, hrani se snjima, sta vec