Ovako, jes' da su takva pitanja već postavljena nebrojeno puta i uz malko truda bi se svi odgovori mogli pronaći u starijim postovima no s druge strane u pitanju su životi ribica kao i dječje suze + razočaranje

.
Evo par stvari u kratko koje treba bezpogovorno i hitno napraviti.
Prvo:
Ne miješati hladnovodne i toplovodne ribe.
Drugo:
Izbaciti umjetno bilje i staviti pravo (otporne i nezahtjevne vrste)
Treće:
U počecima bavljenja akvaristikom držati otpornije i nezahtjevnije vrste riba dok se ne stekne malo iskustva. Paziti na međusobnu kompatibilnost kao i uvjete koja svaka od njih zahtjeva.
Četvrto:
Ne prehranjivati ribe i staviti adekvatnu filtraciju.
Peto:
Nikada ... nikada ... ama baš nikada akvarij nesmije završiti na balkonu za sadnju cvijeća. Akvaristika je tako lagana i jednostavna ali je za nju potrebno imati dozu razuma (ne trpati sve i svašta u akvarij), dozu strpljivosti (čekati, promatrati, zaključivati) kao i istraživačkog duha (učiti, čitati, pitati, tražiti...)
... akoza nešto od gore navedenog nema volje onda je bolje akvarij pokloniti nekome tko će se onjemu zdušno brinuti... za cvijeće postoje jeftine i ljepše tegle


.
No da malko pojasnim;
Hladnovodne ribe produciraju daleko više izmeta koji je agresivniji u odnosu na toplovodne ribe, te se svakako ne preporučuju držati zajedno s toplovodnim. Da ne spominjem još i temperaturne razlike ... jednostavno ... NE držati zajedno.
Umjetno bilje u akvariju ne služi ničemu osim da pravi "ukras" ukoliko se ukrasom može nazvati neka plastična stvar koja pokušava glumiti biljku a još k tome je puna algi

. Pravo bilje izuzetno povoljno utiče na kvalitetu vode hraneći se produktima ribljeg izmeta te na taj način vrše još jednu vrstu filtracije te proizvodnju kisika. Nekoliko najnezahtjevnijih vrsta za držanje su:
Anubias Barteri VAR. Nana
Ceratophyllum Demersum "Rogolist"
Ceratopteris Thalictroides
Echinodorusi
Egeria Densa "Vodena Kuga"
Hydrocotyle Leucocephala
Hygrophila Difformis
Hygrophila Polysperma "Limun"
Vallisneria Gigantea
i sve se mogu pronaći u našim dućanima

Akvaristi koji počinju obično u startu imaju Gupije, Platije, Molije. To su sve odreda živorodne ribice, lake za držanje koje vrlo brzo daju potomstvo u akvariju na sveopće veselje akvarista. Uz njih idu dobro neki "čistači" tipa Ancistrus i jato Corydorasa (min. 6 kom.). Moja preporuka za 60 litarski akvarij je otprilike:
10-ak Gupija (4m+6ž) ili isto toliko Platija ... svejedno, ovisi o ukusu
5-6 Corydorasa (iste vrste)
1 Ancistrus ... eventualno 2 (m+ž)
pravo bilje ... čim više-tim bolje.
Svakako treba napomenuti da se uslijed prehranjivanja riba stvaraju štetni elementi koji učas posla pokvare vodu i ribe otplove kod "velikog Neme".
Neznam kakva je filtracija u tvom akvariju (ovo do 100 L mi ne znači ništa ... treba znati koji je protok lit./h) ali svakako treba znati da je poželjno imati barem ... min. 3 puta veći protok u odnosu na zapreminu akvarija (ukoliko se drže samo živorotke). Naravno ... sve to može i malko odstupati, ovisi o zasađenosti akvarija i još kojekakvim čimbenicima koje je sad previše i spominjati no mogu se naći na ovom sajtu u starij