Svibanj 23, 2024, 08:27:21 prijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: kak slikat aq  (Posjeta: 3040 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
kak slikat aq
« u: Kolovoz 21, 2009, 23:50:07 poslijepodne »
pošto sam pročital sve moguće kak ga dobro zaslikat nikak ne mogu il ne znam dobro slikat aq, pa može samo kratke upute, fotić je digitalac olampus star jako star (sram me reć) pa molim da mi velite kak, a da ne kupujem drugi fotić, gledajući vašpe fotke plače mi se ;)

Offline cicovspu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1374
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zaprešić (Brdovec)
  • CiCo
Odg: kak slikat aq
« Odgovori #1 u: Kolovoz 21, 2009, 23:55:39 poslijepodne »
danas pitao isto :)

za fotke izbliza stavi na makro (često ona oznaka na fotić kao cvijetić) i mirna ruka - znači obavezno trznut jednu rakijicu prije :D
Zaprešić / Vukovar / Križevci
Trigon190
Cayman 60

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: kak slikat aq
« Odgovori #2 u: Kolovoz 22, 2009, 00:04:00 prijepodne »
a zato je taj cvjetić, bokte kaj ćeš inače sam freak od tehnike al nikad se nisam baš interesiral za fotiće i kak slikat

i sad još  nekaj koliko moram bit udaljen od akvarija i znam da mora bit po noći bez drugih izvora svjetla i bez blica -? :roll:

Offline Salem

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 490
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Travno
Odg: kak slikat aq
« Odgovori #3 u: Rujan 09, 2009, 16:33:41 poslijepodne »
a zato je taj cvjetić, bokte kaj ćeš inače sam freak od tehnike al nikad se nisam baš interesiral za fotiće i kak slikat

cvijetić tj. "makro" je ako želiš slikati nešto što je udaljeno manje od u slučaju konkretno mog Olympusa 0.5m, kolika je to udaljenost ovisi od kamere piše u uputama

Citat:

i sad još  nekaj koliko moram bit udaljen od akvarija i znam da mora bit po noći bez drugih izvora svjetla i bez blica -? :roll:

Pa trebaš biti toliko udaljen da bi u tražilu vidio kadar koji namjeravaš uslikati naravno. Ako želiš detalje priđeš bliže vidi onu opasku o "makro" postavki gore i postoji i neka minimalna udaljenost na koju još možeš izoštriti na mojoj kameri je to 0.2m. Ono o noći i bez fleša je da se ne bi vidio odraz u staklu, noć nije nužna :) Puno bi ti pomoglo ako bi kameru postavio na stativ ili ako je bar možeš nasloniti na nešto. Naime zbog nedostatka svjetla ekspozicija je duga pa i slike obično ispadnu mutne ako se slika iz ruke.
Jedna od prednosti digitalne fotografije nad klasičnom je da možeš isprobavati koliko voliš bez većih troškova i čekanja da se slike razviju pa navali.

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: kak slikat aq
« Odgovori #4 u: Rujan 09, 2009, 16:44:47 poslijepodne »
a zato je taj cvjetić, bokte kaj ćeš inače sam freak od tehnike al nikad se nisam baš interesiral za fotiće i kak slikat

cvijetić tj. "makro" je ako želiš slikati nešto što je udaljeno manje od u slučaju konkretno mog Olympusa 0.5m, kolika je to udaljenost ovisi od kamere piše u uputama

Citat:

i sad još  nekaj koliko moram bit udaljen od akvarija i znam da mora bit po noći bez drugih izvora svjetla i bez blica -? :roll:

Pa trebaš biti toliko udaljen da bi u tražilu vidio kadar koji namjeravaš uslikati naravno. Ako želiš detalje priđeš bliže vidi onu opasku o "makro" postavki gore i postoji i neka minimalna udaljenost na koju još možeš izoštriti na mojoj kameri je to 0.2m. Ono o noći i bez fleša je da se ne bi vidio odraz u staklu, noć nije nužna :) Puno bi ti pomoglo ako bi kameru postavio na stativ ili ako je bar možeš nasloniti na nešto. Naime zbog nedostatka svjetla ekspozicija je duga pa i slike obično ispadnu mutne ako se slika iz ruke.
Jedna od prednosti digitalne fotografije nad klasičnom je da možeš isprobavati koliko voliš bez većih troškova i čekanja da se slike razviju pa navali.

salem hvala ti na ovak opširnijim uputama, treba si uzet vremena i okidat ;) :up:

Offline Ozoman988

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 394
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Zagreb, Jarun
Odg: kak slikat aq
« Odgovori #5 u: Rujan 10, 2009, 12:02:49 poslijepodne »
danas pitao isto :)

za fotke izbliza stavi na makro (često ona oznaka na fotić kao cvijetić) i mirna ruka - znači obavezno trznut jednu rakijicu prije :D

Najbolje je postaviti na stolicu pa na nju knjige i onda staviti ono da ti pukne sliku za 5sec, tako nece biti micanja. Ili stativ, ali pretpostavljam da to nije opcija :)
Zagreb/Jarun 098/9019849

Kozicnjak by Ozo

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: kak slikat aq
« Odgovori #6 u: Veljača 12, 2010, 17:48:58 poslijepodne »
zanima me kako na sony w-1 slikati akvarij?
zanima me onaj WB kako ga naštimat?
uvjek mi fotke ispadnu plave.

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: kak slikat aq
« Odgovori #7 u: Veljača 12, 2010, 17:50:27 poslijepodne »
Stavi flourescent kao postavku WB :)
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: kak slikat aq
« Odgovori #8 u: Veljača 12, 2010, 19:35:09 poslijepodne »
Pokušaj na automatici i ovako kako ti je ruki napisao pa vidi kaj je bolje ispalo.

Nakon toga ubaci fotku u PS ili neki drugi SW za obradu digitalne fotografije, te podesi boje ... smanji plavu, smanji crvenu i pojačaj zelenu... ali vrlo malo, sa time ćeš dobiti približno isto kao što vidiš golim okom. .. naravno ukoliko ti je monitor dobro podešen.
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: kak slikat aq
« Odgovori #9 u: Veljača 12, 2010, 19:57:23 poslijepodne »
Pokusaj ovako kako ti je Skorpac rekao, a ako vec imas Photoshop onda otvori u Adobe camera raw i tamo je lako podesiti white balance, imas jedan klizac... pardon, dva :)
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline Salem

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 490
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Travno
Odg: kak slikat aq
« Odgovori #10 u: Veljača 12, 2010, 22:13:53 poslijepodne »
Ne znam kakve sve postavke ima taj Sony ali valjda možeš white balance postaviti na "auto", ja sam tako slikao i boje su ispale sasvim dobro nikad nisam ni probao sa "fluorescent". Moguće da te cijevi za aq. zaista imaju drugačiji spektralni sastav od onih običnih kako tvrde proizvođači, ja imam dvije cijevi u svom aq. i naoko su sasvim drugačije boje jedna crvena a druga bijelo-plava nije valjda za obe ista postavka "fluorescent" OK? Ako na AUTO isprve ne pogodi dobro boje stavi nešto bijelo u aq.

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
Odg: kak slikat aq
« Odgovori #11 u: Veljača 13, 2010, 10:23:11 prijepodne »
morino misli na fotkanje morskog akvarija što je puno teže od slatkovodnog zbog plavih lampi.

Od wb postavki na svojem fotiću imaš:
Auto • Daylight / Sunny (Preset) • Cloudy (Preset) • Fluorescent (Preset) • Incandescent (Preset)
S tim se poigraj, ne sjećam se više jer sam stvarno davno fotkao svoj akvarij, al mislim da na Cloudy ispada donekle dobro (ili na fluorescent).
@ Ruki - sony w1 nema mogućnost snimanja RAW-a (samo JPEG) tak da wb ne možeš podešavati u AdobeCameraRaw jer ga ni ne možeš tamo otvoriti.

Ako znaš koja je bijela točka na fotografiji možeš kod podešavanja Levelsa uzeti onu bijelu kapaljku (3 ih je - bijela, siva, crna) i kliknuti na bijelu točku pa vidiš šta je ispalo. Možda ti ispadne dobro. Jedino što ti ta bijela točka ne smije biti "prekurena".

Offline Salem

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 490
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Travno
Odg: kak slikat aq
« Odgovori #12 u: Veljača 13, 2010, 22:10:04 poslijepodne »
A zašto su svi protiv "auto" postavke - pa zar nije jednostavnije staviti nešto bijelo u kadar i prepustiti kameri da to sama odradi nego to isto izvoditi poslije sam u Photoshopu iličemuveć? "Cloudy" postavka ne daje neku drastičnu razliku u odnosu na "Sunny", no postavka za slikanje u sjenama za sunčanog dana koja fali na mojoj kameri a i dosta drugih -ne znam za taj Sony- je već nešto sasvim drugo i možda pomogne da se skine ta plava štiha. Ako se radi o specijalnim cijevima za morski aq. sumnjam da će bilo koja od preprogramiranih "fluorescent" postavki puno pomoći.

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: kak slikat aq
« Odgovori #13 u: Veljača 13, 2010, 22:38:30 poslijepodne »
Ne mozes bijelo staviti jer ne radi tako aparat iako se postavka zove white balance :) trebalo bi staviti pod to svjetlo white balance karticu koja je 18% siva i onda nju pikati kapaljkom kako E&D kazu ;)
Ako to nije mogucnost onda i dalje mislim da je najjednostavnije to rucno nastimati u Adobe camera raw jer se E&D varaju oko toga da taj prpgram ne otvara jpeg. :) :) :)
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
Odg: kak slikat aq
« Odgovori #14 u: Veljača 14, 2010, 10:22:39 prijepodne »
@ Ruki - kak se to napravi da ti ACR otvori JPEG file? Ja imam verziju 4.0 i cs3. Info bi mi mogao otvoriti neke nove vidike i mogućnosti jer mi se ACR jako sviđa :)
@ Salem - kod auto postavki kad snimaš seriju fotografija svaki put ti se izmjeri drukčiji WB i to nekim algoritmom koji je u programu fotića. Razlike su često male, ali postoje. Kad fotografiraš u jednom modu on ima predefiniranu kelvinažu (toplinu boje, tj. svjetla) i uvijek je ista pa dobiješ seriju iste boje.
I, da. Ja sam općenito uvijek protiv svih "auto" postavki jer time gubiš kontrolu nad fotoaparatom. Jedino što priznajem je poluatomatika prioriteta otvora blende ili brzine okidanja (AV, TV), ali samo u određenim "kriznim" situacijama.

Offline Salem

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 490
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Travno
Odg: kak slikat aq
« Odgovori #15 u: Veljača 14, 2010, 11:50:30 prijepodne »
@ Salem - kod auto postavki kad snimaš seriju fotografija svaki put ti se izmjeri drukčiji WB i to nekim algoritmom koji je u programu fotića. Razlike su često male, ali postoje. Kad fotografiraš u jednom modu on ima predefiniranu kelvinažu (toplinu boje, tj. svjetla) i uvijek je ista pa dobiješ seriju iste boje.
Da to mi je jasno, lijepo se vidi na nekim mojim fotkama gdje je u biti isti kadar slikan sa AUTO WB pa su slike okinute unutar nekoliko sekundi različito "balansirane" jer se kadar malo promjenio pa je algoritam uhvatio neki drugi komad slike da po njemu duma što je bijelo. Ono što sam ja još uvijek uvjeren je da taj algoritam(jako pojednostavljeno naravno) radi tako da na neki način prokljuvi koji dio slike je najbliži bijelom i onda po njemu podesi boje, mislim da bi algoritmu puno pomoglo kad bi u slici bilo nešto što je zaista bijelo. Tu tvrdnju nisam još provjerio dosad sam vjerovao u to. Sad sam baš uslikao svoj aq. sa AUTO FLUORESCENT SUNNY CLOUDY i još jednom AUTO ali sa dodanim bijelim objektom i ne samo da su obe slike sa AUTO ispale jednake boje nego je svih pet ispalo jednako :question: :roll: tako da ništa nisam uspio dokazati, ovo mi ne da mira radit ću još na tome
Citat:

I, da. Ja sam općenito uvijek protiv svih "auto" postavki jer time gubiš kontrolu nad fotoaparatom. Jedino što priznajem je poluatomatika prioriteta otvora blende ili brzine okidanja (AV, TV), ali samo u određenim "kriznim" situacijama.
Aha. Ali što da fotograf kao pojedinac radi ako mu fotić (vrlo vjerovatno) nema mogućnost CUSTOM WB a svjetlo je neke vrlo čudne boje? Ako će poslije popravljati slike u photoshopu OK ako ne ja i dalje navijam za svoju 'kraticu'


Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: kak slikat aq
« Odgovori #16 u: Ožujak 17, 2010, 19:19:39 poslijepodne »
Ne trba se previše zamarati sa bojama u WB, ako nema, onda nema ... fotka ovak i onak prolazi kroz ps radi sharpanja koje je potrebno nakon resizanja, a kad je fotka u PS-u onda se lijepo i boje i konrtasti podese.

Nije mi jasno zakaj si oduzimate vremena i toliko komplicirate kada za to sve gore nabrojano u PS doslovno treba manje od minute?!?  :)
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti