Svibanj 29, 2024, 11:08:05 prijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: Izrada akvarija-pomoć  (Posjeta: 5349 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline gandalf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
    • http://www.efsa.hr
Izrada akvarija-pomoć
« u: Listopad 18, 2005, 10:47:00 prijepodne »


Izrađujem akvarij 120dX45šX55v ,staklo 10 mm,molim savjete za izradu pojačanja,te ljepljenje stranica


Unaprijed hvalaEdited by: gandalf

Offline Antimon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3563
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Split - Podstrana
    • www.minigo.info
Izrada akvarija-pomoć
« Odgovori #1 u: Listopad 18, 2005, 11:46:00 prijepodne »
pojačanje stavi u gornjoj zoni i to dvije lajsne 110*5*1 cm, na prednju
i zadnju stranicu,... jedno 3 cm ispod vrha akvarija,.... to bi trebalo
bit dovoljno,...

Offline lula

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1475
Izrada akvarija-pomoć
« Odgovori #2 u: Listopad 18, 2005, 11:56:00 prijepodne »


Citat: Antimon
na prednju i zadnju stranicu,... jedno 3 cm ispod vrha akvarija,.... to bi trebalo bit dovoljno,...



Točno tako ti ja imam i za sad je ok. Puno bolje nego bez toga.
Varaždin / Hrvatska

Offline Mislav1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 320
Izrada akvarija-pomoć
« Odgovori #3 u: Listopad 18, 2005, 12:24:00 poslijepodne »


Te lajsne možeš zalijepiti i uz sam vrh akvarija da si ne smanjuješ koristan volumen.


Kad se akvarij osuši napuni ga vodom do gore i izmjeri na krajevima i u sredini je li jednake širine. Ako ti je u sredini širi više od 2 mm isprazni ga i zaljepi jednu poprečnu staklenu lajsnu koja će sprečavati širenje.


Izaberi dobar silikon (npr. Henkel crni staklarski kojem nije istekao rok trajanja) i prije ljepljenja stranica obljepi ih krep trakom. Kad povučeš prstom fugnu odmah odlijepi krep traku i imat ćeš urednu fugnu, kao tvorničku.


Prije ljepljenja obavezno dobro očisti stranice koje lijepiš. Alkoholom ih očisti i onda ih još prebriši čistom suhom krpom. Isprobaj pašu li sve stranice kako treba (jesu li dobrih dimenzija i jesu li odrezane pod pravim kutom). Silikona nanesi dosta tako da se višak istisne, a između stranica da ne ostanu balončići.


Silikon jače drži ako je u tankom sloju, zato dobro stisni stranice jednu uz drugu te ih zaljepi selotojepom ili ih pričvrsti stegama dok se silikon ne osuši.


Prvo zalijepi osnovnu konstrukciju tj. donju i bočne, a ojačanja ostavi za kasnije kada se konstrukcija osuši.
 

Offline hector7

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 2
Odg: Izrada akvarija-pomoć
« Odgovori #4 u: Studeni 04, 2008, 23:02:32 poslijepodne »
1. dali se stranice lijepe NA ili OKO podnice?
2. ako je akvarij 150x60x60 cm (d-š-v), koliko debelo staklo koristiti?
3. smije li akvarij izgledati "stupno" tj. biti u mjerama npr. 60x60x200  cm (d-š-v)?

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Izrada akvarija-pomoć
« Odgovori #5 u: Studeni 04, 2008, 23:23:59 poslijepodne »
1. dali se stranice lijepe NA ili OKO podnice?
2. ako je akvarij 150x60x60 cm (d-š-v), koliko debelo staklo koristiti?
3. smije li akvarij izgledati "stupno" tj. biti u mjerama npr. 60x60x200  cm (d-š-v)?

1.  oko dna
2 ja bi isao na 12 mm ali ima ih po 160 x80x60
3 s 10 mm staklom?visina ti je najbitnija.

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Izrada akvarija-pomoć
« Odgovori #6 u: Studeni 04, 2008, 23:33:06 poslijepodne »


Te lajsne možeš zalijepiti i uz sam vrh akvarija da si ne smanjuješ koristan volumen.


Kad se akvarij osuši napuni ga vodom do gore i izmjeri na krajevima i u sredini je li jednake širine. Ako ti je u sredini širi više od 2 mm isprazni ga i zaljepi jednu poprečnu staklenu lajsnu koja će sprečavati širenje.


Izaberi dobar silikon (npr. Henkel crni staklarski kojem nije istekao rok trajanja) i prije ljepljenja stranica obljepi ih krep trakom. Kad povučeš prstom fugnu odmah odlijepi krep traku i imat ćeš urednu fugnu, kao tvorničku.


Prije ljepljenja obavezno dobro očisti stranice koje lijepiš. Alkoholom ih očisti i onda ih još prebriši čistom suhom krpom. Isprobaj pašu li sve stranice kako treba (jesu li dobrih dimenzija i jesu li odrezane pod pravim kutom). Silikona nanesi dosta tako da se višak istisne, a između stranica da ne ostanu balončići.


Silikon jače drži ako je u tankom sloju, zato dobro stisni stranice jednu uz drugu te ih zaljepi selotojepom ili ih pričvrsti stegama dok se silikon ne osuši.


Prvo zalijepi osnovnu konstrukciju tj. donju i bočne, a ojačanja ostavi za kasnije kada se konstrukcija osuši.
moji savjeti.
ja sam isao na ispunjavanje zazora ne tako ali i tako je valjda dobro uostalom ovo su ljudi s iskustvom,
jedino bi ti savjetovao(zato sam i isao na ispunjavanje)da ne stiščeš što tanje jer silikon mora bitiu od 1-5 mm debel
prst navlaži kad fugu vućeš(možeš i štapić od sladoleda) i pošpricat prskalicom vodu da ti se silikon ne lovi okolo po staklima
kad skidas traku jer uvjek negdje lupne.
odi na širi aq ako možeš i 10 cm duži da imaš mjesta za lampe a ne da guras poslje.

računaj 120-115(lampa)-2cm stakla i onda moras gledat da ti ne prelazi.