Lipanj 17, 2024, 14:07:23 poslijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: Spajanje 2 lampe  (Posjeta: 10768 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline DoDo_Ri

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 17
Spajanje 2 lampe
« u: Veljača 25, 2008, 20:50:00 poslijepodne »
Pozdrav,

dobio sam od frenda starter krijesnicu i 2 zarulje pretpostavljam
Evo slika:

http://www.imagesforme.com/show.php/29436_Slika111.jpg
Spajanje 2 lampe


http://www.imagesforme.com/show.php/29435_Slika110.jpg
Spajanje 2 lampe


http://www.imagesforme.com/show.php/29434_Slika109.jpg
Spajanje 2 lampe


http://www.imagesforme.com/show.php/29433_Krijesnica.jpg
Spajanje 2 lampe


Spojio sam prema shemi no lampa se ne pali, kolko vidim to ni nije neonka nego
stedna zarulja da li je zbog toga možda..i da ako nabavim baš neonke da li je moguće
da će raditi bez prigučnice tj. ovo je samo starter,
al kolko vidim 2u1 samo se spoji i radi.

Da li se ovakve zarulje mogu koristiti za akvaristiku? ili moraju biti
iskljucivo neonke?

Helpajte

 

Offline Maxim

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1149
Spajanje 2 lampe
« Odgovori #1 u: Veljača 25, 2008, 21:17:00 poslijepodne »
"štedna žarulja" i je neonka

Ta prigušnica ti je prejaka za tu žarulju, koliko na njoj to piše da je? 42W? a od koliko je žarulja? 13-15W?

na drugoj slici od četiri izvoda na žarulji, prvi (i drugi?) izvod ti nisu spojeni nikamo? ili dobro ne kužim na fotki... kamo ti završavaju žice iz onog gornjeg kabela?

Hint: baci oko ovdje... možda ti sine neka ideja...




"Ne lupaj po staklu... i ne packaj prstima... Ej! ...aj, molim te, odi tamo gledati televiziju"

Offline DoDo_Ri

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 17
Spajanje 2 lampe
« Odgovori #2 u: Veljača 26, 2008, 11:10:00 prijepodne »
Da... sad sam se fino posro sa "štednom žaruljom" no dobro...
Na drugoj slici su sve žice spojene samo se prva slabo vidi tj.nisam imao
još 1 luster klemu pa sam omotao žicu oko izvoda.

Snimio sam i ja taj članak koji si mi postao i kolko vidim prema njemu ova moja
"žarulja" već ima u sebi prigušnicu onda? znači da mi ne treba starter..??

Starter je 42W a mislim spojit 2 "žarulje" :) od 18W dakle 2x18, na stranici
od proizvođaća startera i preporučuju 2x18... link




 

Offline Maxim

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1149
Spajanje 2 lampe
« Odgovori #3 u: Veljača 26, 2008, 11:43:00 prijepodne »
Nemoj me 100% držati za riječ jer nisam nikada otvarao ovu žarulju koju imaš, ali pošto žarulja ima četiri izvoda mislim da u njoj nije prigušnica.
Laički govoreći, u prigušnicu ulaze dvije žice, a izlaze četiri, koje bi u tvome slučaju išle na tu tvoju žarulju.
Koliko vidim po linku koji si dao, ova Krijesnica je kombinacija prigušnice i startera (i eventualnog kondenzatora), znači vjerovatno se radi o klasičnoj elektronskoj prigušnici, a ovako odokativno rekao bih da si to i dobro spojio.
Probaj kombinirati i zamijeniti "polove" od pojedinačnog kabela, znači obrnuto spoji kabel na 3. i 4. izvodu (pa i na 1. i 2.).. pa kombiniraj pozicije ali nemoj mješati kabele, jedan kabel ide na 1. i 2. izvod, a drugi na 3. i 4.

Žarulja je sigurno ispravna? i Krijesnica? Imaš kakvu "običnu" (onu ravnu) neonku pa da probaš nju spojiti?

"Ne lupaj po staklu... i ne packaj prstima... Ej! ...aj, molim te, odi tamo gledati televiziju"

Offline Pole

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 400
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Rijeka
Spajanje 2 lampe
« Odgovori #4 u: Veljača 27, 2008, 18:03:00 poslijepodne »
Štedna žarulja ili fluo cijev je jedno te isto. Štedna žarulja ima elektronsku prigušnicu i starter u onom zadebljanom plastičnom dijelu. Tvoja fluo cijev je sasvim obična. Zamisli običnu ravnu cijev koju si savio na pol i krajevi sa ona dva priključka sa obje strane su došli u jedan red.Sve fluo cijevi koje se koriste u svakodnevnom životu imaji četiri žičice. Spojio si dobro,koliko sam mogao vidjeti. Probaj drugu prigušnicu ili drugu lampu. Nešto je od toga riknulo.Ta krijesnica mi se čini nekako dotrajala. Negdje na forumu sam vidio kako se može upotrijebiti prigušnica iz štedne žarulje. To sam i probao i radi super. Ako ti treba pomoć,a čini mi se da si iz Rijeke,kao i ja,pošalji PP,pa ćemo riješit   .
Krastavce treba narezati, te popapriti i dodati octa, pa baciti, jer ne valjaju ništa.

Offline DoDo_Ri

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 17
Spajanje 2 lampe
« Odgovori #5 u: Veljača 28, 2008, 12:47:00 poslijepodne »
Hvala Vam na savjetima... no buni me još par stvari.
Jačina prigušnice mora odgovarati jačini lampe ili zbroju više lampi?
Da li se više lampi spaja paralelno ili serijski, i što se desi ukoliko je prigušnica
prejaka ili preslaba.

U linku koji mi je Maxim poslao Ovo
Tu je samo prigušnica, za šta je potreban onda starter?

Sramota da neznam ovakve stvari a završio sam ETŠ školu

Uf brainstorming



 

Offline Maxim

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1149
Spajanje 2 lampe
« Odgovori #6 u: Veljača 28, 2008, 13:40:00 poslijepodne »


Ovako redom:


Citat: DoDo_Ri
Jačina prigušnice mora odgovarati jačini lampe ili zbroju više lampi?



Ako je jedna lampa onda jačina prigušnice mora odgovarati jačini te jedne lampe, ako ih je više onda ukupnom zbroju njihovih snaga.
Primjer:
 prigušnica od 36W = 1 neonka od 36W
 prigušnica od 36W= 2 neonke od 18W


Citat: DoDo_Ri
Da li se više lampi spaja paralelno ili serijski?



Spajaju se serijski kao na shemi koju si gore postavio...


Citat: DoDo_Ri
što se desi ukoliko je prigušnica prejaka ili preslaba?



Ako je prigušnica preslaba neće upaliti lampu. Ok, može biti slabija 3-4 wata ali sigurno sa prigušnicom od 18W nećeš upaliti žarulju od 40W...


Ako je prigušnica malo jača, žarulja će "jače" svijetliti, ako jeprejakavjerovatno će pregoriti žarulja ili nekaj, ne znam sigurno jer nisam nikada probao. No spajanje jače prigušnice na slabiju žarulju nije nikako preporučljivo jer se lampa više grije,smanjuje se njezin životni vijek...

Citat: DoDo_Ri
U linku koji mi je Maxim poslao OvoTu je samo prigušnica, za šta je potreban onda starter?



Postoje dvije vrste prigušnica za paljenje fluo cijevi: elektromagnetske i elektronske.


Elektromagnetnoj je potreban vanjski starter da bi upalio lampu, te može paliti samo T8 lampe.
Elektronska prigušnica je ova sa linka koji sam ti spomenuo i ona na sebi već ima ugrađen starter i nije ti ništa dodatno potrebno. Na ovu vrstu prigušnice može se spojiti T5 i T8 lampa. Prednosti su u tome što selampa manje grije, nema onoga treperanja svijetla prilikom paljenja...


Citat: DoDo_Ri
Sramota da neznam ovakve stvari a završio sam ETŠ školu



Nema te šta biti sram, tko pita ne skita.. inače i ja sam završio tu istu školu i isto nemam pojma o ničemu što smo tamo učili.Ako i ostaneš raditi u struci znaš ono što radiš, a većinaostaloga ispari...Edited by: Maxim
"Ne lupaj po staklu... i ne packaj prstima... Ej! ...aj, molim te, odi tamo gledati televiziju"

Offline F. Chief

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 588
  • Spol: Muški   Dob: 49
Spajanje 2 lampe
« Odgovori #7 u: Veljača 29, 2008, 07:42:00 prijepodne »
Citat: Maxim



Nema te šta biti sram, tko pita ne skita.. inače i ja sam završio tu istu školu i isto nemam pojma o ničemu što smo tamo učili.Ako i ostaneš raditi u struci znaš ono što radiš, a većinaostaloga ispari...





Istina.


Živio Ruđer!
Zabok

Offline neo20,5

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 76
  • Lokacija: Slovenija
Odg: Spajanje 2 lampe
« Odgovori #8 u: Travanj 29, 2008, 06:17:38 prijepodne »
Pozdrav
takve žarulje upotrebljavam za moj biljni akvarij.To su Dulux L žarulje 18,24,36,55,80w,..
to je praktično T5 žarulja samo da je savijen možeš jih dobit coolwhite-broj830,warmwhite-840,daylihgt-860.Ja upotrebljavam daylight spektar i supersam zadovoljan.Imam elektronsku prigušnicu bez štartera,može se paliti i sa štarterom ali samo manje -w- 18,24.Super stvar je kod njjih što se može kupiti elektronska prigušnica sa dimm-om smo je skuplja.Za vezanje sm upotrebijo 0,75mm-1mm žicu.DEblje ili tanje nije dobro.Proizvodi jih Osram ili Silvaniya.