Lipanj 04, 2024, 09:31:27 prijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: Što ako ima viška CO2?  (Posjeta: 2794 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ChILd_ReBoRn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1800
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Koprivnica (vise - manje)
    • http://www.akvaristika.tk
Što ako ima viška CO2?
« u: Travanj 07, 2008, 19:07:13 poslijepodne »
daklem sredio bocu, ventil.. iglicasti ventil.. zamijenio ljestve sa nano diffusorom.. ka dono.. savkih par dana ribe na povrsini...ugasim CO2 drugi dan ok... upalim i za par dana opet...

Otisao u shop i kupio onaj CO2/Ph metar sto se nakapa neki reagens i ona prema boji vidite koliko imate co2.. i vidi uda.. meni stoji da i sa ugasenim CO2 imam (za moj dH) taman skoro i previse CO2.

Imam ukupno 12 riba na 250 l akvarij (72w rasvjete i jako puno zelenila.. vecinom echinodorusi, anubiasi.. nesto kripte i valisneria gigantea), ne gnojim nicim i svjetlo svijetli oko 13 sati.

e sad me zanima.. jeli moguce da bilje proizvodi dovoljno CO2? Imam maloproblema sa biljem svjetla.. sto se rasta tice.. ali ovo mracno bilje raste ko sumanuto...
U sredini akvarija imam ogroman echinodorus (neka varijacija amazonicusa ili neceg... ima ogromne listove  duge i siroke). On mi tjedno istjera po jedan novi list (do povrsine) pa ga moram rezati..

Od riba imam jednog odraslog skalara, jednog malog, odraslu botiju kubotai i 2 male macrachante, odraslog ajmonera, odraslog sijamca i malog foxa, malog (skoro 15 cm) gibbicepsa, 2 odrasla ancistrusa, i malog (16cm) fosilisa. Nevjerujem da one izdisu toliko CO2.

Ako bilje proizvodi dovoljno co2... sto cu dobiti povecavanjem odnosa svjetla sa 72w na 108w.. pretpostavljam vecu potrosnju CO2 i potraznju gnojiva...
hoce li mi to ubrzati rast svjetlog bilja (saggitarie, red ludwigie i leucocephale)?

cudi me da u 50l akvariju sa 16w rasvjete, bez co2, gnojenja i 3 ribe, bilje (apsolutno sve sto stavim nutra.. od lileopsisa do te ludwigie) raste ko ludo.. istina da rastu i zelene koncaste, a po pozadini i crne cupave.. al sagitaria raste naocigled... neznam zasto je u velikom akvariju sagitaria krenula tek nakon 6 mjeseci i vise...

no dosta pricanja.. dakle sto uciniti sa puno co2? smanjiti vrijeme rasvjete (sad je 13h) ili povecati snagu rasvjete sa 72 na 10w. Hoce li to bitno utjecati na rast bilja (uz dodavanje KNO3 i K2HPO4)?
biljka biljci siše supstrat
(Koprivnica)

Offline Boby

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 704
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Što ako ima viška CO2?
« Odgovori #1 u: Travanj 07, 2008, 20:38:55 poslijepodne »
s tako slabom rasvjetom nema smisla imati CO2...... trebao bi imati 0.5 W/l...... = 125 W........ svjetlo ti je jako bitno u fotosintezi........ bez dovoljno svjetlosne energije biljke ne mogu iskoristiti tu količinu CO2 koju ti dodaješ.....

10 - 12 sati ti je sasvim dovoljno...... za lampe......
« Zadnja izmjena: Travanj 07, 2008, 20:40:36 poslijepodne od Boby »

Offline ChILd_ReBoRn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1800
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Koprivnica (vise - manje)
    • http://www.akvaristika.tk
Odg: Što ako ima viška CO2?
« Odgovori #2 u: Travanj 07, 2008, 20:56:27 poslijepodne »
netko me ne cita dovoljno dobro....

ja ne dodajem co2.. ja ga jednostavno IMAM toliko otopljenog u vodi...

boca je zatvorena vec vise mjesec dana...

sve ja znam o fotosintezi...

nesmijem stavljati 125w rasvjete jer cu sprziti i anubiase i echinodoruse...

zanima me samo kako najbolje iskoristiti taj CO2...

Ili jos bolje pitanje.. ako u vodi ima dovoljno CO2.. zasto crna cupava ne propada??

nisam nigdje napomenuo da je akvarij u pogonu vec 3-u godinu...crna cupava se zadrzava samo na centralnom panju...nije uzasno puno.. ali je previse za moj ukus..
biljka biljci siše supstrat
(Koprivnica)

Offline veljo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 238
  • Spol: Muški   Lokacija: Rab
Odg: Što ako ima viška CO2?
« Odgovori #3 u: Travanj 08, 2008, 00:06:13 prijepodne »
Nećeš ništa spržit sve te biljke bi rasle i ispod 150w jedino bi se možda na anubiase ulovila koja alga.
Ali ako sve funkcionira onda pusti ljepo bez co2 i sve 5

Offline Ninina mama

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2055
  • Spol: Ženski   Dob: 44
  • Lokacija: Sarajevo, BiH
    • Moja fotogalerija
Odg: Što ako ima viška CO2?
« Odgovori #4 u: Travanj 08, 2008, 03:02:06 prijepodne »
Meni pada na um, samo tvrdoce vode... Mozda ti je voda premekana pa se onda co2 sav iskoristi...

Ako imas mjesta probaj sa dodavanjem svjetla, pa nam javi sto se zbilo... ;)

Zbilja mi nije jasno odakle ti taj visak CO2... :o
Tuzlanka u Sarajevu

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Što ako ima viška CO2?
« Odgovori #5 u: Travanj 08, 2008, 09:25:01 prijepodne »
Visak co2 nemas sigurno ako ti je co2 boca iskljucena, vec prije da ti taj pokazivac co2 ne pokazuje dobro.

Taj co2/ph metar ti je nepouzdan ukoliko nisi stavio vodu sa unaprijed odredenim kh...obicno se radi voda da je kh=4 i to se stavlja unutra.
Vec se raspravljalo po forumu o tome odavno...https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=15675.msg221091#msg221091
Pri toj tvrdoci vode taj co2/ph metar ce ti pokazivati zeleno ukoliko imas dosta co2, zuto ukoliko imas previse i plavo ukoliko imas premalo.

A kad si vec nabavio co2 bocu, onda fino ubaci kako su ti rekli jos jednu dvije neonke...i pocnes uzgajat biljke kako spada. Naravno da ce se pri jacem svjetlu trosit vise gnojiva i co2... ;)

Offline ChILd_ReBoRn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1800
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Koprivnica (vise - manje)
    • http://www.akvaristika.tk
Odg: Što ako ima viška CO2?
« Odgovori #6 u: Travanj 08, 2008, 20:01:19 poslijepodne »
weeeeee taj JBL dropcheck je njesra ???... ocito.. nita..probat cu s rastinom metodom....

I idem se igrat elektricara.. damn.. di na nadjem elektronske prigusnice 36w da su iz stednih zarulja.. grozno koje muke  :devil:
biljka biljci siše supstrat
(Koprivnica)

Offline Mladen

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 279
  • Dob: 54
Odg: Što ako ima viška CO2?
« Odgovori #7 u: Travanj 08, 2008, 22:26:55 poslijepodne »
Ima neka fora po kojoj ti za upaliti cijev od 36 W treba prigušnica iz štedne manje snage. Radi se o tome, da u se u cijevima paljenje odvija pravocrtno, za što je potrebna manja snaga nego za paljenje "oko ćoška" kao u štednim lampama. Konkretno, kod mene elektronika iz pevec-jeftinjače od 15 W bez frke vozi T5 aquastarku od 24 W.
E, sad sam piknuo šilom vrit električare, pa molim da to i stručno objasne.  8)
TuroPolje - nekad More

Offline ChILd_ReBoRn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1800
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Koprivnica (vise - manje)
    • http://www.akvaristika.tk
Odg: Što ako ima viška CO2?
« Odgovori #8 u: Travanj 09, 2008, 19:23:51 poslijepodne »
Stvar je samo u tome da onaj namotaj bakrene zice koji u stednoj sluzi kao indukcijska zavojnica (pretpostavljam) ima odredjeni faktor sigurnosti.. ilitiga predimenzioniran je. Sto ce reci iako je nazivna snaga 15w ta prigusnica vjerojatno moze gurat sve do 24w kako si ti napisao.. cak nebi bilo cudno da su u iti sve te prigusnice 24w pa da ih uniformirano guraju u jace i slabije zarulje...

Ovaj put sam odlucio ne improvizirati.. nasao sam u varazdinu elektronske prigusnice po (za mene nevjerojatnoj cijeni) 130kn...i to 2*36w. uzeo sam ta 2 komada tako da sada eleganno mogu roknut 4 cijevi bez lemljenja krpanja.. zmisljavanja kutijica za stedne i sl.....jednokratna investicijakoja ce mi se isplatiti visestruko.. ako koga zanima gdje.. nek me pp-a nesmijem javno reklamirat...1*36 i 1*18 kostaju 95kn + PDV a ove 2*18 ili 2*36 su 103kn+PDV.. za usporedbu.. u drugoj trgovini su 1*36 292 kn....grozno...
biljka biljci siše supstrat
(Koprivnica)

Offline Mladen

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 279
  • Dob: 54
Odg: Što ako ima viška CO2?
« Odgovori #9 u: Travanj 11, 2008, 20:25:50 poslijepodne »
Dobar posao
TuroPolje - nekad More

Offline ChILd_ReBoRn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1800
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Koprivnica (vise - manje)
    • http://www.akvaristika.tk
Odg: Što ako ima viška CO2?
« Odgovori #10 u: Travanj 12, 2008, 15:23:44 poslijepodne »
je... samo me izdeprimiralo sto sam morao uzeti jednu 2*36 a jednu 1*36w .. iz tog razloga jer mi je 144w previse za akvarij.. a ova 2*36 nemoze vozit jednu cijev.. nemoze se spojiti u single spoj.....sad mi krivo samo zato sto nemam rezervu... al uvijek mogu stavit jednu od 18 dodatno ili kupit jos koju ako zaskripi-..
biljka biljci siše supstrat
(Koprivnica)