Lipanj 06, 2024, 22:02:19 poslijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: Koni kornjačice - pomoć!  (Posjeta: 3048 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Ribač

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1512
Koni kornjačice - pomoć!
« u: Siječanj 10, 2008, 16:04:00 poslijepodne »
Moja frendica je prije par dana nabavila dvije koni kornjačice, skroz malene (3 i 4 cm). Problem je što kaže da uopće ne žele jesti. Hrani ih račićima koje su joj preporučili u pet shopu. Meni su na forumu puno pomogli s ribicama, pa ako netko nešto zna o tome.

Offline babydoll2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 338
Koni kornjačice - pomoć!
« Odgovori #1 u: Siječanj 10, 2008, 17:19:00 poslijepodne »

mozda je razlog stres,neka priceka malo dok se ne prilagode novom prostoru ili nek im pokusa ubaciti sitan komadic mesa,to inace jako vole,i ima kupiti vitaminsko mineralne dodatke u obliku kapi,ako i dalje bude problema neka pita osoblje u pet shopu za savjet ako su imali slicnih problema i u krajnjem slucaju odlazak veterinaru.bilo bi dobro da opises u kakvim uvijetima ih drzi.
pozz

Edited by: babydoll2
of all the things I\'ve ever lost I miss my mind the most

Offline Striček Matija

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3456
Koni kornjačice - pomoć!
« Odgovori #2 u: Siječanj 10, 2008, 17:49:00 poslijepodne »
nažalost ja još nisam vidio ni u jednom pet shopu da se "osoblje" razumije u životinje koje imaju na prodaju... pogotovo u probleme koje te životinje imaju..u dučanu a i poslije kad životinje odu od njih.. prva stvar po kojoj se to vidi je da su kao hranu preporučili račiće...

pričekaj još malo da ti se javi netko ko se razumije u kornjače..  Kori, Tito, marin81...



Offline Ribač

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1512
Koni kornjačice - pomoć!
« Odgovori #3 u: Siječanj 10, 2008, 17:54:00 poslijepodne »
Ok. Čekam. U međuvremenu sam joj javila za meso. Kaže da ga samo njuškaju i ništa ne jedu. Jel moguće da ne znaju jesti? Kako bi ih se to naučilo. Za uvjete u akvariju zbilja ne znam točne podatke moram ju pitati. hvala na odgovorima.

Offline sarita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2651
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb,Rudeš
Koni kornjačice - pomoć!
« Odgovori #4 u: Siječanj 10, 2008, 18:55:00 poslijepodne »


Sigurno im stavlja hranu na suhom mjestu.Treba je staviti u vodu.Dam se kladiti da je to problem.Edited by: sarita

Offline Ribač

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1512
Koni kornjačice - pomoć!
« Odgovori #5 u: Siječanj 10, 2008, 19:09:00 poslijepodne »
Ne, rekli su joj da račiće ubaci u vodu...Al ih ne doživljavaju...meso samo njuškaju.

Offline sarita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2651
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb,Rudeš
Koni kornjačice - pomoć!
« Odgovori #6 u: Siječanj 10, 2008, 19:16:00 poslijepodne »
Onda stvarno ne znam.Jedino da nisu bubane,ali neću coprati.

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Koni kornjačice - pomoć!
« Odgovori #7 u: Siječanj 10, 2008, 20:48:00 poslijepodne »


Pretpostavljam da pod "koni" kornjače misliš na Graptemys pseudogeographica kohni ( zapravo, uz Trachemys scripta scripta,jedina kornjača koju je moguće trenutno nabaviti u pet shop-ovima kod nas).


Evo par savjeta:


Akvaterarij (dakle akvarij s vodom dubine20-30cm i"otokom"-npr. panj ili veći kamen-na kojikornjačice mogu izaći i ogrijati se) od barem 50-100l za početak, opremljen grijačem s termostatom i kvalitetnim filterom. Temperatura vode se treba kretati oko 25C, dok temperatura zraka na mjestu za "sunčanje", dakle iznad otoka treba iznositi 30-35C - to se postigne tako da na taj dio akvaterarija uperiš reflektorsku lampu od 40W. Iznad čitavog akvaterarija, ne dalje od 20cm od površine i mjesta za sunčanje treba postaviti reptilsku fluorescentnu lampu koja zrači u UV dijelu spektra (npr. Repti-Glo 8.0 UVB). Vodeni dio akvaterarija poželjno je gusto naseliti pravim ili plastičnim akvarijskim biljem kako bi kornjačicama pružila mogućnost da se u njemu skrivaju i tako se ojećaju sigurnijima. Ukoliko kornjačice nisu bolesne, ovakvi uvjeti trebali bi kod njih pobuditi zdrav apetit. Kao hranu najbolje im je ponuditi prirodan plijen kojimse kornjačice hrane i u prirodi: crve (npr Tubifex sp. ili male gujavice), razne manje kukce i puževe. Možemo im dati i male ribice (npr. mladunčad gupija) ili sitno sjeckane komadiće slatkovodne ribe (pastrva je OK). Hranu bi barem 3 puta tjedno trebalo suplementirati kvalitetnim vitaminsko-mineralnim dodatkom (najvažnije je da sadrži vitamine D3 iA, te veće količine kalcija - npr. Nekton Rep ili sl.) kako bi se osigurao pravilan razvoj.


Ovo su vrlo grube informacije o najosnovnijim uvjetima potrebnim za držanjem ovih životinja u zarobljeništvu. Za dodatne podatke prosurfaj netom ili nabavi neku kvalitetnu knjigu o uzgoju vodenih kornjača.





Edited by: Nino G

Offline Ribač

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1512
Koni kornjačice - pomoć!
« Odgovori #8 u: Siječanj 10, 2008, 21:56:00 poslijepodne »
Hvala, mislim da im uvjeti nisu baš tako idealni, ali ne bi li svejedno trebale jesti?

Offline babydoll2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 338
Koni kornjačice - pomoć!
« Odgovori #9 u: Siječanj 10, 2008, 23:24:00 poslijepodne »
meni je to ful cudno...
dobro kaze strichek matija -pricekaj pa pa ce ti netko znati tocno reci....
ima jedna dobra stranica o kornjacama i ima dosta korisnih stvari na njoj pa ako zelis posjetiti adresa stranice je: http://www.kornjace.com

of all the things I\'ve ever lost I miss my mind the most

Offline Ribač

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1512
Koni kornjačice - pomoć!
« Odgovori #10 u: Siječanj 11, 2008, 00:29:00 prijepodne »
Jalda da je? Kori mi se javaio na pp, pa se nadam da će znati što je. ako se itko sjeti nečega što bi moglo pomoći nek napiše.

Offline Kori

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Koni kornjačice - pomoć!
« Odgovori #11 u: Siječanj 11, 2008, 02:33:00 prijepodne »
Da rijesimo to ovdje zajedno...

Citat: Ribač
Ima ih par dana. Akvarij 10l, voda - čista 5cm, bez grijača i filtera imaju žarulju ko svijetlo na lampi, imaju prirodno kamenje (iz prirode dobro opkuhano veliko). velike su 3,5 i i 4cm. davala im je račiće i meso. kaže da zijevaju. Rekla mi je da ih je čovjek u pet shopu ržao na hladnom u tamnozelenoj vodi. nju to brine. pomozi! Ako trebaš još neki podatak pitat ću.


Da bi kornjace imale normalan apetit moraju imati pravilne uvjete. Akvarij je jako malen, trebala bi nabaviti veci sto prije. Bez grijaca nije cudno sto kornjace ne jedu. Grijac mora nabaviti pod hitno! Također mora nabaviti UVA-UVB rasvjetu i filter.
Zijevanje moze biti znak upale pluca. Koliko cesto zijevaju? Provjeri da li pokazuju neke druge znakove bolesti. Da li plivaju u koso ili plutaju na povrsini (ne mogu zaroniti), da li ispustaju piskutave zvukove?  S obzirom da su neko vrijeme provele u losim uvjetima neka provjeri da li su im oci skroz otvorene i bistre, da li je oklop cvrst i bez bijelih fleka (normalno je da je malo elastican)? Neka ih dobro pregleda i prati sto ce se događati.

Citat: Nino G


Pretpostavljam da pod "koni" kornjače misliš na Graptemys pseudogeographica kohni ( zapravo, uz Trachemys scripta scripta, jedina kornjača koju je moguće trenutno nabaviti u pet shop-ovima kod nas).


U Hr. su zadnjih godinu dana dostupne jos neke vrste i podvrste kornjaca ali vecina ljudi ih ne razlikuje. Uz Trachemys scripta scripta i Graptemys pseudogeographica kohni dostupne su jos i Trachemys scripta troostii, Graptemys pseudogeographica pseudogeographica te Graptemys ouachitensis ouachitensis. Zna se koji put dogoditi da u posiljci stigne i nekoliko kornjaca roda Pseudemys i Chrysemys. Nedavno su dosle i obicne mosusne kornjace Sternotherus odoratus, nadajmo se da ce i dalje dolaziti.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline Ribač

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1512
Koni kornjačice - pomoć!
« Odgovori #12 u: Siječanj 11, 2008, 16:47:00 poslijepodne »
OK. Hvala svima. Nadajmo se da će pomoći.

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
Koni kornjačice - pomoć!
« Odgovori #13 u: Siječanj 11, 2008, 18:41:00 poslijepodne »
pozdrav

... ne znam zašto ali ... svaki puta kad netko kupi kornjače mene ulovu jeza.
vjerojatno zato što su to jedine životinje (koje se prodaju) bez apsolutno nikakvog znanja o njima...
a kad čitam termini "korni kornjače" - vidim da se radilo na edukaciji, ... ono što bi' volio znati je ime (pretpostavljam prodavača) koji je bio vrlo... "uvjerljiv"

- a isto tako vidim ekipu koja ih kupuje djeci za rođendan ili poklon zato jel' im se u tom' trenutku sviđaju ((naravno ima izuzetaka)) ...

- prvi dan kada sam počeo prodavati u "jednom pet' shopu" odmah su me "preselili" na odjel' Hrane budući da sam dolazio u "konflikte/situacije" i nikako da prodam kornjače ljudima koji su kupovali kornjače bez akvarija/terarija ...
i ono što u (mom životnom vijeku) vjerojatno neće funkcionirati je ... da se životinje ne tretiraju kao "STVARI"...

u ovakvoj situaciji savjetujem da terarij prvo preselite pod (ako nemate posebno) običnu stolnu lampu sa reflektoricom/halogenkom ...
((u shoping centrima 30-40kn)) i krenete čitati neke članke o držanju...

pozdrav icek

nikakva korist od psovanja ili vrijeđanja... najbolje je pomoći koliko možeš' pa se moliti da se nešto "primi"...
.. i ova tema me navodi da bi' trebalo više pisati o ljudima, a manje o životinjama budući da se o njima "uglavnom" dosta toga zna, ali ljudi su uvijek' fenomen, koji me zadivljuju iz dana u dan.


imam jednu misao... koja mi je sad pala na pamet'...
...o novom prijedlogu pravilnika, o prodaji/uvozu "životinja"
... da to rade samo " posebno - ovlaštene osobe" ((tipa; vet. tehničari ili da postoji neki tečaj...)) osobe koje imaju neko znanje o tome što prodaju. time bi se ovakva i slična pitanja svela na minimum...
trebam se probuditi na vrijeme...

Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline Ribač

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1512
Koni kornjačice - pomoć!
« Odgovori #14 u: Siječanj 11, 2008, 19:04:00 poslijepodne »
Hm...Mislim da lampu ima...

Offline Ribač

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1512
Koni kornjačice - pomoć!
« Odgovori #15 u: Siječanj 12, 2008, 17:17:00 poslijepodne »


Hvala svima! Kupila im je grijač, termometari bolje rasporedila prostor. Bila sam danas kod nje i baš su mi preslatke. Jedu ko lude. Pravi mali mesožderčići! Za plivati sada imaju cijelu površinu akvarija, a gore im je platforma iznad ( s odgovarajućim mostićem za penjanje).