Lipanj 04, 2024, 23:11:47 poslijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: Albino cory ugibaju  (Posjeta: 6911 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Malky

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4103
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: N.Zagreb, Odranski Obrež
    • Akvarij NET
Albino cory ugibaju
« Odgovori #25 u: Svibanj 21, 2007, 14:00:00 poslijepodne »
Ja osobno do sad nisam nikad mjerio parametre vode. Radim redovite izmjene vode i do sad nisam imao nikakvih problema ni u jednom od 3 akvarija

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Albino cory ugibaju
« Odgovori #26 u: Svibanj 21, 2007, 20:49:00 poslijepodne »

Citat: Vandalka

zaboravila sam kupit i ono za testiranje vode, ići ću kasnije. Jel se s tim može točno vidjeti dal je problem u vodi? I šta mi je najbolje da uzmem za testiranje?

NO2 tester, ali bolje tih pedesetak kuna potrosi na sredstva za pripremu voe ili hranu.

Offline Vandalka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 187
Albino cory ugibaju
« Odgovori #27 u: Svibanj 21, 2007, 23:41:00 poslijepodne »


Hotel nije potreban. Ostala mi samo jedna Albinka i ta puca od zdravlja. Ništ joj nije. Bila sam u jednom shopu, di sam ih i kupila i tip mi sam reko da je normalno, da se događa- od stresa. Lakše mi vjerovat tome, bar ne krivim sebe.


Inače, mjerila parametre sa Serom


NO3=10 mg/l, NO2=1 mg/l, GH=16°dGH, KH=15°dGH, pH=8


Za povišeni NO3 i NO2 po uputama ću koristit Nitrivec.Ali ne znam štokupitiza povišeni pH, KH i GH? kakva preporuka? U Sera uputama preporučuju pHminus, te super peat.





Zagreb

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Albino cory ugibaju
« Odgovori #28 u: Svibanj 22, 2007, 00:27:00 prijepodne »




Citat: Vandalka

Hotel nije potreban. Ostala mi samo jedna Albinka i ta puca od zdravlja. Ništ joj nije. Bila sam u jednom shopu, di sam ih i kupila i tip mi sam reko da je normalno, da se događa- od stresa. Lakše mi vjerovat tome, bar ne krivim sebe.



Da, uginuli su od stresa prouzrokovanog gusenjem zbog trovanja amonijakom i nitritima. Bolje s razlogom krivi sebe nego da opet pocinis ovakvu pogresku. Inace s ovakvim parametrima bih vrlo rado preostalog corya vidio negdje drugdje nego u tom akvariju jer nece niti on dugo






Citat:
Inače, mjerila parametre sa Serom


NO3=10 mg/l, NO2=1 mg/l, GH=16°dGH, KH=15°dGH, pH=8


Za povišeni NO3 i NO2 po uputama ću koristit Nitrivec.Ali ne znam štokupitiza povišeni pH, KH i GH? kakva preporuka? U Sera uputama preporučuju pHminus, te super peat.
Laicki opisano - NO3 su otpadne tvari u vodi ( izmet, hrana ) kojeg djelomicno popapaju biljke, a djelomicno korisne bakterije kojih trenutno nema dovoljno u vodi niti u filteru - Nitrivec su upravo one.

Neiskoristen NO3 iz relativno benignog stanja po ribe prelazi u NO2 koji je vec prilicno opasniji ( dalje u amonijak ) i koji u kolicinama iznad 0,3 mg/l steti ribama, a cim visa koncetracija tim brze i opakije unistava skrge i riba se doslovno gusi ili ostaju trajne posljedice. Naravno, ovo je sve vrlo laicki objasnjeno i sluzi samo da znas na cemu si.


Borbeni plan:
- temeljito usisati podlogu, staviti nesto brzorastuceg bilja, zamijeniti veci dio vode, u potpunosti evakuirati preostale ribe ili na barem tri dana prestati hraniti ili hraniti jednom svaki drugi dan. Ovo je pristup da da se smanji NO3 koji sugerira vecu kolicinu otpadaka u vodi .
- dodavati Nitrivec prema uputama i u slucaju da su i dalje ribe u tom akvariju uz ovakac NO2 vrsiti svakodnevne manje izmjene vode, iako sam siguran da ce nakon sto ih prestanes hraniti na par dana, promijenis dio vode i dodas Nitrivec stanje doci na svoje.

- nakon stabiliziranja i dovodenja NO2 do nule, racionalno hraniti ribe i pricekati barem dva-tri tjedna do dodavanja novih stanara i to postupno, ribicu ili dvije svakih tjedan dana. Djeluje okrutno, ali to sto ti je vecina riba uginulo u ovom dijelu moze samo koristiti jer imas i manje proizvodaca otpadaka.

- i dalje paziti na cistocu podloge i protok filtera, ali je to sve ionako opisano u uputama

- pH/GH i KH zaboravi jer ti je tio trenutno najmanja briga i dugorocno gledano s ovakvim odabirom riba potpuno nepotrebno, a ionako eksprimentiranje s navedenim parametrima bez da se jako dobro zna sto radis ce dovesti do vrlo efikasnog pomora stanovnika akvarija.

Mozda sve gore navedeno djeluje grubo i sirovo, ali je sve iz iskustva kojeg sam stekao na mojim pogreskama.

U ovakvim situacijma su biljke poput vodene kuge ili rogolista iznuimno korisne jer svojim brzim rastom trose i raspolozive tvari iz vode, pa mi se javi ako si iz ZG da ti donesem par komada koji ce ti ubrzati oporavak i djelovati preventivno ( iako nisu niti one cudotvorne ).

Edited by: AndrejX

Offline Vandalka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 187
Albino cory ugibaju
« Odgovori #29 u: Svibanj 22, 2007, 01:26:00 prijepodne »


Gradacija na NO2 testu nije bas precizna (ima stupanj 0, pa zatim 1 mg/l),pase u biti nadam da je prava vrijednost blize 0.1 mg/l a ne 1. Pretpostavljam to jer su svi ostali Coryji (njih 15) OK.


Uglavnom, stavljati cu Nivec po uputi, te cumijenjati vodu i hraniti ih po tvojim uputama.


Takodjerimam i "Waste Cotrol" sto mi prema opisu na kutiji izgleda dobro za moj problem s NO3, NO2, amonijakom...
Zagreb

Offline ninci

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1232
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pustike, Turopolje
Albino cory ugibaju
« Odgovori #30 u: Svibanj 22, 2007, 09:46:00 prijepodne »


Mislim da možda i nije stvar u cikliranju...


people, jer vi znate koliko su pandice osjetljivije od albinčeka??? prvo kaj bi joj trebalo pokrepati radi stanja vode, ili stresa ili lošeg prilagođavanja su pandice!!!


I to je sigurno. samo što pandice, a meni i oni pal...nešto korići izdržavaju veću temperaturu, a albino mi nisu preživjeli na 27 c°, zato srećo, provjeri temp.??


I jel su ti albino bili u akvariju s drugim korićima koje si uzimala?? ili su bili neovisno od ostalih, u nekom drugom akvariju u shopu??


jer ako jesu, može biti i kakva boleština....


Moje iskustvo je da ribe, ako dožive stres-ugibaju istu noć...ako se otruju, onda su tik ispod površine i jedva se miču...također ne žive par dana, već im je kraj vrlo brz....ali od boleština žive najdulje, iako je kraj uvijek isti.


Pustike, Turopolje

Offline Vandalka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 187
Albino cory ugibaju
« Odgovori #31 u: Svibanj 22, 2007, 10:22:00 prijepodne »


Albinke, "paprene" i brončane sam kupila zajedno iz istog akvarija.


Temperatura u akvariju mi se samo prva 2 dana dizala na 28°C, ali sada je konstantna na 26.


Ali na kraju, mislim da sam ja sve sfušala, jer sam vrlo temeljito oprala filter! Onaj "ružni smeđi drek" sa filtera sam precizno ostranila sa filtera. Sad sam opet testirala vodu i dobra je.


Nadam se da više ništa ne bu krepavalo, pa da ću moć polako začet i novu temu- koje ribe pašu uz koje.
Zagreb

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Albino cory ugibaju
« Odgovori #32 u: Svibanj 22, 2007, 10:23:00 prijepodne »


Sve to što je dano kao savjet stoji....ja ipak mislim da je cikliranje bilo prekratko, te su time porasle i vrijednosti negativnih sastojaka vode. Mislim da je Andrej u pravu, iako je moguć i stres...meni su neke ribice ugibale i treći dan od stavljanja u akvarij, dok nisam počeo koristiti sredstvo protiv stresa i karantenski akvarij.


Dakle, radi ono što ti je Andrej preporučio, a ubuduće: nabavi sredstvo protiv stresa (ima odlično od nutrafina, malo pakovanje koje ti je dosta za duuuugo vremena), staviš par kapi u vrećicu u kojoj ti stavljaju ribice za transport. Kad dođeš doma, priredi maleni karantenski akvarij (dosta je i 10, 15 litara), stavi i u njega par kapi sredstva, i pol vode iz velikog akvarija, i pol odstajale vode. Stavi polako ribice, i drži ih (na istom režimu kako bi ih držala u velikom) najmanje 8 - 10 dana svaki dan polako oduzimajući vodu iz maloga i dodavajući u njega vodu iz velikog. Ako nakon tih dana bude s malenima sve u redu,mogu slobodno ići u veliki, i bit će (u 99% slučajeva) sve u redu.


Znaš, već smo negdje napisali - strpljenje je jedno od osnovnih potreba akvarista...a svi mi smo u početku grdo griješili, na žalost, na štetu naših mališana... No, zato smo tu, na forumu, da jedni drugima pomognemo!

Offline Vandalka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 187
Albino cory ugibaju
« Odgovori #33 u: Svibanj 22, 2007, 10:35:00 prijepodne »


Već je odluka pala da kupim manji akvarij spreman za karantenu... U njega isto ide i filter i grijač, kaj ne?


Zagreb

Offline Vandalka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 187
Albino cory ugibaju
« Odgovori #34 u: Svibanj 22, 2007, 10:36:00 prijepodne »
Ne mogu vjerovat da se sad ova Albinka ponaša ko da joj ništa nije bilo! Čak mi izgleda najveselija, ko da želi nadoknadit ovo vrijeme dok je bila nepokretna!
Zagreb

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Albino cory ugibaju
« Odgovori #35 u: Svibanj 22, 2007, 10:45:00 prijepodne »


bravo za malenu, držim joj od srca palce da bude s njom sve ok!


Da, u karantenu ide i filter, nabolje neki koji odmah dodaje i zrak (ima malenih za 50 - 60 kn koji su odlični, a neka su lijeva firma), i grijač ako imaš tropske ribice, i stavi neku (može i mekša plastična) biljkicu da im bude ljepše, i naravno, samo može tanki, sloj podloge...i vodu u njemu,kad je karantena,pripremaš isto kao za veliki, s time, kako sam ti rekao, postepeno dodaješ već spremnu vodu iz velikog a u startu staviš oko pola!





evo, ovo ti je odličan filterić, nije skup, a ja imam više nego dobra iskustva s njim, a i neki kolege isto!

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Albino cory ugibaju
« Odgovori #36 u: Svibanj 22, 2007, 12:31:00 poslijepodne »

Citat: Vandalka

Gradacija na NO2 testu nije bas precizna (ima stupanj 0, pa zatim 1 mg/l),pase u biti nadam da je prava vrijednost blize 0.1 mg/l a ne 1. Pretpostavljam to jer su svi ostali Coryji (njih 15) OK.

uzmi popodne prije nego sto se nademo malo vode u epruvetu od testera ( 5 ml ) pa cemo odmah provjeriti s ovim JBL-om koji je odlican i iznimno precizan.




Citat:
Uglavnom, stavljati cu Nivec po uputi, te cumijenjati vodu i hraniti ih po tvojim uputama.


samo tako, kod svih poremecaja vode i porasta NO2/amonijaka prvo prekinuti hranjenje da smanjis kolicinu otpada, usisati podlogu i promijeniti veci dio vode da olaksas ribama. Kombinacija koja uvijek djeluje u ovakvim situacijama i kad je ugibanje znatno manje.



Citat:
Takodjerimam i "Waste Cotrol" sto mi prema opisu na kutiji izgleda dobro za moj problem s NO3, NO2, amonijakom...
Bio sam jako zadovoljan s waste controlom u ovakvim situacijama i samo moze pomoci tako da ga svakako stavi i vjerujem da ce do sutra NO2 biti nemjerljiv.







Offline Vandalka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 187
Albino cory ugibaju
« Odgovori #37 u: Svibanj 22, 2007, 14:54:00 poslijepodne »


imam potrošenu bočicu od Biofiltra. Mogu li nju isprat samo sa običnom vodom i u nju stavit akvarijsku vodu za ispitivanje. Bočica nije prozirna.


Mislim, s čim da operem nešto prozirnog (ak treba bit prozirno) da test bude valjan?
Zagreb

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Albino cory ugibaju
« Odgovori #38 u: Svibanj 22, 2007, 18:00:00 poslijepodne »

Citat: Vandalka

imam potrošenu bočicu od Biofiltra. Mogu li nju isprat samo sa običnom vodom i u nju stavit akvarijsku vodu za ispitivanje. Bočica nije prozirna.


Mislim, s čim da operem nešto prozirnog (ak treba bit prozirno) da test bude valjan?

S cim god zelis, meni se za pranje epruveta od testera najboljim pokazao Domestos nakon kojeg su kristalno ciste, naravno da ih treba dobro isprati - nece utjecati na rezultate testa. Vidimo se sutra, iako vjerujem da ce do tada vec parametri biti normalni. Moze i ova bocica od Biofiltra, ja cu donjeti JBL epruvete.

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Albino cory ugibaju
« Odgovori #39 u: Svibanj 22, 2007, 18:07:00 poslijepodne »

Citat: ninci

Mislim da možda i nije stvar u cikliranju...

Ako su onakvi parametri vode tocni, onda je definitivno problem u cikliranju.







Citat:
people, jer vi znate koliko su pandice osjetljivije od albinčeka??? prvo kaj bi joj trebalo pokrepati radi stanja vode, ili stresa ili lošeg prilagođavanja su pandice!!!


I to je sigurno. samo što pandice, a meni i oni pal...nešto korići izdržavaju veću temperaturu, a albino mi nisu preživjeli na 27 c°, zato srećo, provjeri temp.??






Sve je to jako individualno, u malom akvariju je svojevremeno rikhuo filter i vrlo vjerojatno tako stajao barem tjedan dana da je voda opako smrdila po barustini, a onako u prolazu ( to je akvarij od necaka ) sam primjetio da se veliki ancistrus zaletio na povrsinu po zrak, a to je jako dobra signal da su parametri vode katstrofalno losi. Uginula su dva platya, jedan rosy barbus, ali desetak pandi i dva albina nisu pokazivali da im nesto ne stima. Isto tako su danas ta dva albina u velikom akvariju gdje je trenutno blizu +30C i isto tako ne vidim da im nesto pretjerano smeta.

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Albino cory ugibaju
« Odgovori #40 u: Svibanj 22, 2007, 19:53:00 poslijepodne »
Zasigurno su parametri vode problematični bili, no nije na odmet paziti i na temperaturu. Naime, kod prevelikih temepratura se metabolizam ribica (posebno zlatnih, ali i ostalih) ubrzava i bitno se skraćuje njihov životni vijek, naročito ako su dugo izložene tom temperaturnom stresu. Zato treba biti I s temperaturama oprezan!

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Albino cory ugibaju
« Odgovori #41 u: Svibanj 22, 2007, 19:58:00 poslijepodne »

Citat: babyboom
Zasigurno su parametri vode problematični bili, no nije na odmet paziti i na temperaturu. Naime, kod prevelikih temepratura se metabolizam ribica (posebno zlatnih, ali i ostalih) ubrzava i bitno se skraćuje njihov životni vijek, naročito ako su dugo izložene tom temperaturnom stresu. Zato treba biti I s temperaturama oprezan!

Slazem se.

Offline Vandalka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 187
Albino cory ugibaju
« Odgovori #42 u: Svibanj 24, 2007, 16:34:00 poslijepodne »


Da zaključim priču:


Jedinapreživjela albinka (named Belka) je sad odlično! Mala luduje, na jelo se gura između 4 brončana corya koja su duplo veća od nje, ma zapravo su svi veći od nje, al nikog one ne ferma. Ma ko top jurca okolo! Trebam joj ponovo kupit društvance.


U akvariju su sada i 2 jabučara. Baš mi se sviđaju kak se stalno penju po mom Mt. Everestu od panja.


Zagreb

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Albino cory ugibaju
« Odgovori #43 u: Svibanj 24, 2007, 20:08:00 poslijepodne »

Citat: Vandalka
Jedinapreživjela albinka (named Belka) je sad odlično! Mala luduje, na jelo se gura između 4 brončana corya koja su duplo veća od nje, ma zapravo su svi veći od nje, al nikog one ne ferma. Ma ko top jurca okolo! Trebam joj ponovo kupit društvance.

Zanimljivo da se albinosi upravo tako ponasaju i u mojih par akvarija, sebi ezervirali prednji desni ugao i nikoga previse ne fermaju