Lipanj 16, 2024, 06:58:04 prijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: dite mrtvo od ugriza poskoka  (Posjeta: 8044 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
dite mrtvo od ugriza poskoka
« Odgovori #25 u: Travanj 24, 2007, 10:05:00 prijepodne »


Citat: zoolog
Ovo gore je tragikomična, da ne kažem dijetinjasta izjava. Svi ljudi, a pogotovo teraristi koji drže zmije, moraju biti informirani o prvoj pomoći i šta napraviti u slučaju kad ih ugrize otrovnica. Ovo može ne zanimati jedino ljude s visokim egom koji nisu u stanju podnijeti da ponekad nisu u pravu i da ne znaju sve...






E, ovo me stvarno nasmijalo do suza...

Offline vrba73

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Zagreb
dite mrtvo od ugriza poskoka
« Odgovori #26 u: Travanj 24, 2007, 11:59:00 prijepodne »
Kao sto rekoh Jure fakat mi se neda prepucavati u nedogled... ok, ja
imam ego i neznam nista. Jure zna sve! Oces da to negdje potpisem?? :-)
pa da se prestanemo prepucavat? :-)



Uglavnom nevezano za ovo gore, drago mi je da su mediji (barem neki)
ipak odlucili ne razapeti poskoka i proglastiti ga krvnikom! Tko
hoce i zeli i koga zanima neka pogleda danasnji Jutarnji list...


Predsjednik Udruge Ljubitelja Egzotičnih Životinja

Offline gumi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1196
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Split
  • Gmazoljubac
    • http://www.facebook.com/profile.php?id=589874489
dite mrtvo od ugriza poskoka
« Odgovori #27 u: Travanj 24, 2007, 12:10:00 poslijepodne »
Evo za ove šta ne kupuju jutarnji:

LINK

Moran samo dodat da su mi baza ova "svađanja"! Jedan i drugi znate stvarno masu o zmijama i svđate se oko nekih statistika,a statistike svake godine mjenjaju brojeve!
Večini ljudi na forumu nije bitno koji je točan omjer otrovnih i neotrovnih zmija na svitu, bitno je da je manje otrovnica.
Također sve vaše korisne savjete je dobro čut i pročitat,jer se sa otrovnim zmijama može susrest svki član ovog foruma!
Pozdrav!!!
 
Grmi Facebook
SPLIT/SPINUT
Animal respect

Offline Crochondro

  • ex Crotalus
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 449
dite mrtvo od ugriza poskoka
« Odgovori #28 u: Travanj 24, 2007, 14:00:00 poslijepodne »
Ja stvarno ne razumin Jure koja je svrha tvog tu nekog nazovimo to
dokazivanja. Ja se u potpunosti slazem sa Nevenom ... posto nisu svi ovdje kao i ti
Biolozi niti veterinari niti tako nesto slicno... pa bi bilo vrlo
lijepo da se nade neki primjereniji jezik.

Zar je bitno da li ima 10% naspram 90% ili 12% naspram 88%... Meni nije,
bitna je poanta price, al izgleda da je nekom, recimo tebi... bas tih 2
posto izazov za dokazivanje neceg samo tebi poznatog.
Meni je jasno da ti stvarno znas o zmijama masu i da si se nacita clanaka i clanaka od ovog i onog DR.. i sve to u nedogled... al mislim da prepucavanja itd. ne vode nicemu. Ovdje je bitno da ljudi shvate kako se odnosit prema zmijama otrovnicama, kako izbjeci nepozeljan susret s njima i u najgorem slucaju kako reagirat ako budu ugrizeni. Hebe se mene koji je doktor napisa koji rad ako me mazne poskok usrid Velebita...bitnije mi je ono sta si napisa i sta mi je ostalo u glavi, a to je ne podvezivat ranu itd... itd...
A ono za BRALE necu komentirat...


Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
dite mrtvo od ugriza poskoka
« Odgovori #29 u: Travanj 24, 2007, 15:30:00 poslijepodne »
   .. večina je već otupila na njega, ali to bu trajalo dok nekome ne pukne film i ne zbanira ga sa foruma  
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline marin81

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 418
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zgb-Gajnice
dite mrtvo od ugriza poskoka
« Odgovori #30 u: Travanj 24, 2007, 17:34:00 poslijepodne »
Metro danas




Offline Saša Puttar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1585
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
dite mrtvo od ugriza poskoka
« Odgovori #31 u: Travanj 26, 2007, 16:44:00 poslijepodne »
Danas izašlo u jutarnjem listu. Zadnja rečenica lječnika je podvezati ranu?


Prošle je godine Marija Miljanić (69), također iz okolice Kruševa, nažalost umrla od ugriza poskoka. Naime, unatoč hitnom prijamu u bolnicu i protuotrovu nesretnoj ženi nije bilo spasa jer ju je poskok ugrizao za venu iznad pete na nozi dok je u blizini obiteljske kuće brala smokve. Liječnici upozoravaju da je kod ugriza važno podvezati ranu te hitno zatražiti liječničku pomoć.

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
dite mrtvo od ugriza poskoka
« Odgovori #32 u: Travanj 26, 2007, 21:48:00 poslijepodne »


Eto...Kako i obično biva, u izjavama nikada nije dobro biti isključiv. Zoolog Jure je vrištaokako seni pod koju cijenu ne smije podvezivati ugrizeni ud, što ima smisla ako je zmija ubrizgala otrov u mišićno tkivo (velika većina slučajeva) jer tada dolazi do ubrzanog razaranja i odumiranja tog dijela mišićnog tkiva. Međutim, ubrizga li zmija otrov direktno u neku od krvnih žila podvezivanje je vjerojatno bolja opcija jer se na taj način spriječava da se veća količina otrova brzo distribuira po tijelu i, nadalje,dospije do nekog od vitalnih organa koji u tom slučaju može otkazati. Na žalost, žrtve obično nisu kompetentne da procjene je li otrov ubrizgan u mišić ili u žilu, pa stoga ne mogu donijeti ni odluku podvezati ili ne.






Offline zoolog

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
dite mrtvo od ugriza poskoka
« Odgovori #33 u: Travanj 26, 2007, 22:57:00 poslijepodne »
Citat: Nino G



Zoolog Jure je vrištao




 


Fala za ovaj kuturan i civiliziran način razgovora.


Citat: Nino G



Međutim, ubrizga li zmija otrov direktno u neku od krvnih žila podvezivanje je vjerojatno bolja opcija jer se na taj način spriječava da se veća količina otrova brzo distribuira po tijelu i,


 


Ako zmija ubrizga otrov direktno u krvnu žilu dolazi do toksičnog šoka, a često i smrti, i moj kolega iz splitske bolnice koji liječi većinu ugriza poskoka u Hrvatskoj mi je reka da su dva smrtna slučaja kod nas uzrokovana na taj način. Tako da jeova izjava Nina upotpunosti pogrešna - nema nikakve koristi od podvezivanja.


Poskokov otrov i otrov drugih ljutica iz porodice Viperidae uništava tkivo, pa ako stavite podvez, lokalno uništenje tkiva će biti veće(šta nekad vodi i amputaciji!!)i zato liječniciviše ne preporučuju stavljati podvez. (U nas nažalost ima još ima neinformiranih liječnika, a to je evidentno iz novinskih napisa, slučaja onog momka iz Rijeke Mira Maskarinaitd itd).


Kod elapida, npr. mambi, taipana, nekih kobri, situacija je drukčija - otrovvas možeubitivrlo brzo jer paralizira dišne organe i vrlo je bitno čvrsto omotat zavojem ugriženi ud, tako da se uspori prelazak otrova iz limfnog sustava u krvotok. Kako se to radi, može se pogledat na slici u prvom linku koji sam dao na ovu temu. Ali to je samo za elapide s neurotoksičnim otrovom (npr.za mambe Dendroaspis, australske smrtnice Acantophis koje neki naši ljudi drže u terarijima ovdi u ZG).


Protokol za naše otrovnice koji san gore napisa nije moj. To jeprotokol najpriznatijegkliničara na svijetu koji je liječio tisuće slučajeva i jatajprotokol slijedimu slučaju da mene ugrize otrovna zmija. Kad me ugriza poskok, nisan stavia podvez i danas neman nikakve posljedice od ugriza.

Offline Striček Matija

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3456
dite mrtvo od ugriza poskoka
« Odgovori #34 u: Travanj 27, 2007, 09:51:00 prijepodne »

daklem... zbog toga što je tema otišla ..al ono skroz ... baniram i opominjem....

ako se neznamo razgovarat onda se ni nećemo... dosta mi je non stop više brisat po nekoliko postova u svakoj temi jer se ljudi neznaju kontrolirat i svi smo "najpametniji" i baje... i onda još biseri sa strane koji neznaju ni ko je i kaje zoolog...i onda se i oni idu radit pametni...

ključam i nabijam...





Edited by: Strichek Matija