Jeste ciklid koji nam dolazi iz Južne Amerike.Baš sam napisao neki članak o njime i zbog nekog iznimnog ponašanja,pogotovo pomalo nesvakidašnjeg za te ciklide privuklo je moju pažnju i eto,da podelim barem opis tog zanimljivog ciklida sa svima vama.
Taj ciklid je bio opisan sa strane ihtiologa Perugia godine 1891 kao Geophagus balzanii,ime genusa Gymnigeophagus ustanovljen i dodeljen je tek 1918 godine.Pronadjen je prvi puta u reci Rio paraguay u teritoriji Matto Grosso u braztilu.Danas je poznato da je pravo prirodno okruženje tog ciklida reka Rio Paranau Paraguaju.
Taj 20 cm ciklid jeste miran i dobar sustanar u akvariju,no jedino znade biti prgav po pitanju teritorije.Dobra osonina tog ciklida jeste i činjenica da ne uništava bilje nit ga ne kopa.
Sledeči zanimljiv podatak jeste i taj da je uredjenje tanka jako slično onome,koga zna velika večina ciklidaša sa tog sajta;istočno afričkim ciklidima.Da,taj ciklid voli identičku dekoraciju ko več pomenuti ciklidi,dakle fini pesak,kamenje sa kojim uradimo skloništa,zaklone i pečine.Da takava akvarij i dužina najmenje 100 cm.bila bi dobrodošla.
I po pitanju kemizma vode,taj je ciklid jako nezahtijevan,treba mu voda neutralna/pH 7/ srednje tvrda 7,8-13 dGH i temperatura 25-28 celzijusa i to opet postaje jedan veliki + za tog ciklida jer nam je obično takva voda kod kuče.
Mrest,mrest i svi nadalji radovi su stvarno fascinantni i vredni naše pažnje.naime ženka ispušta 500 jaja,na kamenje gdje jih mužjak oplodi.Mužjak nakon tog čina ode,ko da nije bilo ništa.Ženka čuva jaja i nakon 24-36sati jih kupi u usta i nadalje ide proces uzgoja ko kod ustonoša.Kad su malci godni za život,ženka jih pušta van usta,a malci se na najmanji znak opasnosti odmah sakriju u majčinska usta,dakle slično ko kod Malawi ciklida.
Po pitanju razlika polova,mužjak je veči,ima i duža ledna ,te trbušna peraja a posebica je i njegova kvrga na čelu,koja ga opet čini sličnim ciklidima C.moorii ili C.frontosa.
I po pitanju ishrane nije probirljiv te nema problema.

Dakle zanimljiv ciklid