Akvarij NET - FORUM

Slatkovodna Akvaristika => Vrtna jezerca i ribnjaci => Autor teme: jure-malawi - Studeni 08, 2014, 22:06:21 poslijepodne

Naslov: Pomoc!! Zna li netko koja je ovo bolest?? Koi šaran
Autor: jure-malawi - Studeni 08, 2014, 22:06:21 poslijepodne
Molim nekog ko zna da mi kaze o kojoj se
bolesti radi, slike saljem u prilogu!
Naslov: Odg: Pomoc!! Zna li netko koja je ovo bolest?? Koi šaran
Autor: max-max - Studeni 09, 2014, 09:29:14 prijepodne
Nisam se susrel sa takvom boleštinom , ali daj prebaci pitanje u "Slatkovodne bolesti" i opiši malo veličinu ribnjaka , filter , količinu oboljelih riba , stavi više detalja jer nije cilj samo izlječiti ribe neko spriječiti da dođe do bolesti .
Naslov: Odg: Pomoc!! Zna li netko koja je ovo bolest?? Koi šaran
Autor: royalblue - Studeni 09, 2014, 12:01:46 poslijepodne
iskreno ne razumijem se previše u sve te boleštine ali ovo izgleda dosta ružno  -?
nadam se da nečeš zamjeriti što sam stavila sliku na jedan strani koi forum koji pratim da vidim šta će oni reći. uglavnom, ekipa se izjasnila da postoje dvije mogućnosti...ili je neka bakterijska infekcija ii boginje ( pox). pox najčešće poznajemo kao bijele voštane mjehuriće na tijelu ribe ali postoje i rijeđi nešto drugačiji oblici. ako je pox nemaš brige. proći će samo od sebe jer se on zna javiti kod ovih padova temperature i kao takav ne trebe nikakve tretmane. e sad, s obzirom na netipičan izgled a da bi bio siguran šta je bilo bi dobro kada bi mogao sastrugati malo sa površine ribe uzorak sluzi pa pod mikroskopom eliminirati bakterijsku infekciju. ono u ćemu su se složili svi je da pod hitno trebaš provjeriti parametre vode jer se i iz jako prokrvljenih peraja vidi da su ribe pod neakvim stresom koji može biti uzrokovan lošom kvalitetom vode (previše riba u ribnjaku, loša fitracija, loša ishrana) ili parazitima.

slažem se sa max-maxom da staviš malo više informacija pa će možda netko iskusniji na forumu ipak dati konretniji savjet
Naslov: Odg: Pomoc!! Zna li netko koja je ovo bolest?? Koi šaran
Autor: jure-malawi - Studeni 09, 2014, 19:19:05 poslijepodne
ribe su preseljene prije 15 dana u veci ribnjak od  10000 l , voda nije iz slavine. imam 12 koi sarana od 20 cm i jesetru od 50 cm, tak da nije prenapucen
Naslov: Odg: Pomoc!! Zna li netko koja je ovo bolest?? Koi šaran
Autor: jure-malawi - Studeni 09, 2014, 19:21:12 poslijepodne
koi sa slike je jedini s tim izraslinama
Naslov: Odg: Pomoc!! Zna li netko koja je ovo bolest?? Koi šaran
Autor: zebo - Studeni 10, 2014, 00:36:57 prijepodne
1 Mislim da je tumor pigmentnih stanica (kože) na toj jednoj ribi
2. ako kvržica dobije oblik cvjetače onda  lymphocystis (sad mi zgledaju dosta glatko)
3. Dermocystidium koi ako tumori počnu iznutra blijediti (a ako ih ima i škrgama onda je skoro ziher)

zguglaj i stručnjaci se svađaju bez histologije. hiti malo zeolita  u jezero (FFM je skup) kaj god da je. I podiži opću otpornost, paniku diži tek ako još koja dobije.

Mislim da ti je hrpa lišća upalo u vodu i da ti je opasno pao pH sa porastom temperature.


Naslov: Odg: Pomoc!! Zna li netko koja je ovo bolest?? Koi šaran
Autor: zebo - Studeni 10, 2014, 00:38:53 prijepodne
 lymphocystis ipak, karfiol.
Naslov: Odg: Pomoc!! Zna li netko koja je ovo bolest?? Koi šaran
Autor: jure-malawi - Studeni 10, 2014, 20:53:58 poslijepodne
imam  dosta vodene salate koja je lagano pocela propadat, valjda zbog nizih temperatura. da je izvadim iz jezerca? kako lijeciti taj karfiol?'
Naslov: Odg: Pomoc!! Zna li netko koja je ovo bolest?? Koi šaran
Autor: ritta - Studeni 11, 2014, 06:37:09 prijepodne
Mislim da to nema veze sa bolescu ali je svakako izvadi jel ne valja da ti trune u jezercetu a zimu svakako ne moze prezimiti vani.
Naslov: Odg: Pomoc!! Zna li netko koja je ovo bolest?? Koi šaran
Autor: zebo - Studeni 12, 2014, 00:57:43 prijepodne
Ne liječiš ako je lymphocystis, to je viroza koja traje oko mjesec dana, dakle sve je ribe imaju, kod nekih jedinki javljaju se tumori, koji se mogu ukloniti kirurški, vidim ima na netu i uputa za uklanjanje i sanaciju rana od tumora (nemrem sad nać ali je i upitno humana). Sve ribe su zaražene, nije potvrđeno dali je to virus koji kad jednom prebole više ne mogu dobiti, ili je moguće da kruži po ribnjaku, ali sada im moraš stvoriti puno bolje uvjete, što je teško jer dolazi zima. Tu vodenu salatu ne smiješ prebacivati u druge akvarije/jezerca za sad, iako virus se manifestira samo ako su vanjski čimbenici loši. Ovu ribu sad moraš paziti jer neću uginuti od tumora već od sekundarne infekcije ako se tumor ošteti. Nemaš brige, osim te jedne ribe, bar ako imaš bolje uvjete. Ispuni upitnik, javit će ti se netko tko je to već imao vjerojatno.