Akvarij NET - FORUM

Slatkovodna Akvaristika => Slatkovodne bolesti => Autor teme: Midnight - Kolovoz 29, 2013, 22:46:39 poslijepodne

Naslov: Čistači ugibaju
Autor: Midnight - Kolovoz 29, 2013, 22:46:39 poslijepodne
Pozz svima!
Nova sam u ovome, pa bih vas molila pomoć.
Akvarij mi je u pogonu 2 mjeseca, Čistači su mi stvarno jako narasli od kad sam ih kupila i sve je bilo ok do prije neki dan kad su prvo uginula dva ancistrusa, a sad i mramorni corydoras.
Predpostavljam da je došlo do zagađenja vode, pa vas molim da dadete neke savjete kako poboljsati kvalitetu vode, ako je uopce stvar u tome!?
Naslov: Odg: Čistači ugibaju
Autor: Lili - Kolovoz 29, 2013, 23:01:25 poslijepodne
Vjerojatno je problem u vodi.
Koliko često mijenjas vodu i dali usisavas dno?

Preporucila bi ti da prolistas malo forum i nas vodić za početnike.
Isto tako bi bilo korisno da das vise podataka o akvariju(litraža, broj stanovnika, itd.)
PS: ispuni upitnik o bolestima na početku podforuma
Naslov: Odg: Čistači ugibaju
Autor: Midnight - Kolovoz 29, 2013, 23:10:31 poslijepodne
Vodu mijenjam jedanput tjedno isto tako i usisavam.

Akvarij je 54l sa nekih 15 ribica

Znaci kod ribica ne uocavam nikakve simptome.. u jednom trenutku se ponasaju normalno, a onda se prekrenu na "leđa" i nakon nekog vremena uginu
Naslov: Odg: Čistači ugibaju
Autor: Midnight - Kolovoz 29, 2013, 23:14:17 poslijepodne
zapravo 15 ribica + bebe molly kojima nije nista
Naslov: Odg: Čistači ugibaju
Autor: zgmarkozg - Kolovoz 29, 2013, 23:39:28 poslijepodne
https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29767.0 (https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29767.0)
popuni ovo iznad...
moguće da iz podloge se ispušta nešto pa su oni prvi na udaru.
uglavnom popuni upitnik pa ćeš dobiti kvalitetan odgovor
Naslov: Odg: Čistači ugibaju
Autor: Midnight - Kolovoz 30, 2013, 00:19:26 prijepodne
AKVARIJ:
-   dimenzije/litraža, 54l
-   temperatura, 26
-   parametri vode: pH, NO2, NO3, GH i KH  ne znam
-   vrijeme od pokretanja akvarija,   2,5 mjeseca
-   kad su nakon pokretanja akvarija useljene prve ribice,    8 dana
-   koliko često i koliko mijenjate vode jednom tjedno
-   da li prilikom izmjene vode usisavate dno akvarija da
   
FILTER:
-   model filtera (unutrašnji ili vanjski) i koliki je protok (koliko litara/sat)    vanjski, 300 l/h
-   način i periodi čišćenja filter materijala   u vodi iz akvarija
-   što imate od filter materijala u akvariju (spužva, aktivni ugljen, keramika, vata...)   spuzva, keramika


STANOVNICI:
-   popis vrsta riba i broj pojedinih primjeraka   1 beta, 4 corydorasa, 4 molly (i 9 beba), 4 sverta, 4 crne udovice i 4 ornatusa
-   starost ribica    ne znam
-   ima li potencijalnih „terorista“   ne
-   hranjenje – koliko često hranite ribe i kojom hranom (da li je prošao rok trajanja)   jednom dnevno

BILJE I HRANJIVA PODLOGA
-   da li vam trunu (propadaju) neke biljke ne
-   da li imate alge i koje (obavezno napomenuti ako imate Cijano bakteriju) ne
-   da li ste nedavno koristili neko kemijsko sredstvo za ubijanje algi ne
-   od čega se sastoji podloga i kako je rađena te koliko su debeli pojedini slojevi
-   da li koristite tabletice za gnojenje bilja, koje i kako su stavljene u podlogu ne

PROMJENE:
-   promjene u akvariju u zadnja 2 – 3 tjedna (nove ribice, biljke, oprema)   ne
-   promjena kvalitete vode (zamućenje, miris) miris

SIMPTOMI:
-  detaljan opis simptoma
-  promjene na koži, na perajama ili škrgama, očima...  ne
-  da li uzima hranu, disanje, ponašanje (da li se sakriva...) sve normalno
-  kakav izmet imaju ribe (normalan ili končasto sluzavi ili končasto zamučeno-bijeli ili...) normalan
-  kad su se simptomi prvi puta uočili   
-  pokušaj liječenja, kojim lijekom/lijekovima   ne
-  koliko je ribica bolesno, da li je bilo uginuća?   prije 2, 3 tjedna uginuo je jedan kori, prije par dana dva ancistrusa i danas jedan corydoras
-  stanje ostalih stanovnika za sad normalno
Naslov: Odg: Čistači ugibaju
Autor: Midnight - Kolovoz 30, 2013, 00:20:13 prijepodne
inace ispricavam se jer sam prije krivo izracunala broj ribica... znam ima ih previse... pocetnicka greska
Naslov: Odg: Čistači ugibaju
Autor: strasilo - Kolovoz 30, 2013, 00:21:20 prijepodne
zar nije to malo prečesta izmjena vode ?!?
Naslov: Odg: Čistači ugibaju
Autor: Midnight - Kolovoz 30, 2013, 00:24:06 prijepodne
hmm... ne znam, tako su me savjetovali jer je velik broj riba
Naslov: Odg: Čistači ugibaju
Autor: Midnight - Kolovoz 30, 2013, 07:06:38 prijepodne
Da li bi pomoglo da manje mjenjam vodu i dodam malo korisnih bakterija?
Naslov: Odg: Čistači ugibaju
Autor: Therion - Kolovoz 30, 2013, 07:13:32 prijepodne
zar nije to malo prečesta izmjena vode ?!?

kako misliš prečesta? pa svaka preporuka je da se mijenja trećina vode jednom tjedno!

veliki broj riba naseljen u neciklirani akvarij i eto uginuća.

ako je prošlo 2 i pol mjeseca od startanja onda je akvarij zacikliran i uz redovne izmjene vode i čišćenje filter materijala nebi trebalo biti više problema.
Naslov: Odg: Čistači ugibaju
Autor: Midnight - Kolovoz 30, 2013, 07:28:34 prijepodne
Sto bih onda mogla napraviti da pomogne?
Naslov: Odg: Re: Čistači ugibaju
Autor: Mandic - Kolovoz 30, 2013, 07:43:12 prijepodne
Mozda od gladi?ne znam s kojom vrstom hrane hranis i kojom  kolicinom,ako ne tone brzo kontam da ne ostane puno za ribe dna i ancije,jos pri tome jednom dnevno hranis!nagadjam,al to bi moglo biti objasnjenje zasto je s drugima sve ok!cekaj jos necije misljenje,mada mozes komotno dva puta dnevno hranit!ja svoje cory i ancije hranim SAK-om koji brzo tone!

:)
Naslov: Odg: Čistači ugibaju
Autor: blacktihi - Kolovoz 30, 2013, 07:45:49 prijepodne
Prethodni odgovra bi mogaso upućivati na rješenje.... Da nam reci da li slučajno u akvariju imaš kakav panj?
Naslov: Odg: Čistači ugibaju
Autor: Midnight - Kolovoz 30, 2013, 07:53:44 prijepodne
pa ribice sam prije hranila dva puta dnevno, ali kad su poceli ugibati pocela sam jednom dnevno jer sam se uplasila da nisam mozda previse ribe hranila, pa da nije doslo do zagađenja zbog toga... inace hrana tone i cistaci odmah navale, evo i sad sam im bas dala, znaci i ja ih hranim sak-om mix, a jednom tjedno ubacim  i sak- green
imam panj u akvariju
Naslov: Odg: Čistači ugibaju
Autor: blacktihi - Kolovoz 30, 2013, 08:27:02 prijepodne
O kakvom je panju riječ?
Naslov: Odg: Čistači ugibaju
Autor: Midnight - Kolovoz 30, 2013, 08:34:25 prijepodne
rekli su mi u trgovini gdje sam kupila da je mangrov panj
Naslov: Odg: Čistači ugibaju
Autor: mario12 - Kolovoz 30, 2013, 08:49:38 prijepodne
Ako su ribice kupljene u shopu možda bi i to trebalo uzet u obzir kao razlog..imao sam slučaj kada sam ribe kupio u jednom našem shopu i u roku tjedan dana trećina mi je jednostavno uginula baš na način ovdje opisan...ostatak preživio i bile odlične ribice koje se mrijestile i doživile duboku starost  ;) zato uvijek gledam ako se može nabaviti od kolega ovdje jer te ribe su daleko otpornije od onih po shopovima.
Naslov: Odg: Čistači ugibaju
Autor: zgmarkozg - Kolovoz 30, 2013, 08:55:45 prijepodne
zar nije to malo prečesta izmjena vode ?!?

kako misliš prečesta? pa svaka preporuka je da se mijenja trećina vode jednom tjedno!

veliki broj riba naseljen u neciklirani akvarij i eto uginuća.

ako je prošlo 2 i pol mjeseca od startanja onda je akvarij zacikliran i uz redovne izmjene vode i čišćenje filter materijala nebi trebalo biti više problema.
evo ti odgovor na sva pitanja.
znači nezacikliran akvarij prilikom ubacivanja riba.
drži se redovnih izmjena vode.
makar bi ti preporučio i malo češće izmjene neko vrijeme, po manje vode.
tipa 2 puta tjedno po 15,20%
moguće je i da uz to i hraniš ribice sa previše hrane pa ta hrana pada na dno i maže vodu.
ribice je dovoljno hraniti 1 dnevno koliko mogu pojesti u 10 sekundi.
nisi napisao kakvu podlogu imaš?
Naslov: Odg: Čistači ugibaju
Autor: Midnight - Kolovoz 30, 2013, 09:11:06 prijepodne
pa od jbl-a imam podlogu za biljke i sljunak crne boje granulacije mislim oko 5mm... e sad mislila sam si da bi mozda  mogao biti i bojan (iako su rekli da nije), pa da ne ispusta nesto u vodu, pa zato cistaci prvi stradaju
Naslov: Odg: Čistači ugibaju
Autor: Vran - Kolovoz 30, 2013, 09:37:03 prijepodne
FILTER:
-   model filtera (unutrašnji ili vanjski) i koliki je protok (koliko litara/sat)    vanjski, 300 l/h
-   način i periodi čišćenja filter materijala   u vodi iz akvarija
Ne piše koliko puta si čistila filter u ova dva mjeseca, piše vanjski pa pretpostavljam da ima dosta filter materijala, znači da ga ne treba prečesto čistiti. Koliko puta si ga čistila do sada?
Naslov: Odg: Čistači ugibaju
Autor: Zorz - Kolovoz 30, 2013, 09:38:45 prijepodne
pa od jbl-a imam podlogu za biljke i sljunak crne boje granulacije mislim oko 5mm... e sad mislila sam si da bi mozda  mogao biti i bojan (iako su rekli da nije), pa da ne ispusta nesto u vodu, pa zato cistaci prvi stradaju

Sljunak nema veze s time. Ako je i bojani, nema s time veze. Imao sam u par navrata bojani crni sljunak i puno zahtjevnije organizme od tvojih, pa je sve bilo ok.
Koridorasi i ancistrusi ti prvi stradaju jer se nitrati zadrzavaju nisko u akvariju, a tamo se zadrzavaju. Vjerujem da ti u akvariju nisu idealni parametri jer su ribe ubacene prije nego su podlogu i filter uspjele nastaniti bakterije.  Jos k tome usisavas podlogu pa dodatno dignes nitrate u akvariju, sto je pogubno za ribe koje se nisko zadrzavaju. Usisavanje podloge je, naravno, preporuka, ali osim toga moras imati dobru cirkulaciju tako da puno smeca i ne ostane u podlozi.

Koji filter imas? Pise vanjski 300 l/h? kakav je to filter, model i marka? Pises da filter cistis u akvarijskoj vodi. Ocito nije neki kanister filter ako si ga vec morala cistiti, a tek je startan akvarij?

Imas puno riba, a filtracija nije dovoljna Vjerojatno je i premalo cirkulacije u akvariju, pa je i to jedan od uzroka visokih nitrata.
Izmjene vode i moras raditi tjedne i to nekih 15-ak litara na tu kolicinu vode. Obavezno neka voda odstoji 24 sata u kanti prije nego ide u akvarij.
Naslov: Odg: Čistači ugibaju
Autor: strasilo - Kolovoz 30, 2013, 09:49:36 prijepodne
zar nije to malo prečesta izmjena vode ?!?

kako misliš prečesta? pa svaka preporuka je da se mijenja trećina vode jednom tjedno!

veliki broj riba naseljen u neciklirani akvarij i eto uginuća.

ako je prošlo 2 i pol mjeseca od startanja onda je akvarij zacikliran i uz redovne izmjene vode i čišćenje filter materijala nebi trebalo biti više problema.

o kru' ti masni, opet sam izrod u svijetu akvaristike...  :-X

najčešće što sam mijenjao vodu u svom akvariju je jednom mjesečno, a menalo puta to završi i jednom u dva mjeseca... i bez uginuća ribica... ;)  ... a i kozice se sasvim uspješno razmnožavaju, pa je valjda voda OK, osim što je kristalno prozirna

i sad sam nabavio jedan duplo veći akvarij samo zato jer u ovom imam previše ribica ...

po meni je izmjena vode jednom tjedno previše i mislim da bi napravio više štete nego koristi kad bi to radio jednom tjedno ...
Naslov: Odg: Čistači ugibaju
Autor: Zorz - Kolovoz 30, 2013, 10:01:39 prijepodne
zar nije to malo prečesta izmjena vode ?!?

kako misliš prečesta? pa svaka preporuka je da se mijenja trećina vode jednom tjedno!

veliki broj riba naseljen u neciklirani akvarij i eto uginuća.

ako je prošlo 2 i pol mjeseca od startanja onda je akvarij zacikliran i uz redovne izmjene vode i čišćenje filter materijala nebi trebalo biti više problema.

o kru' ti masni, opet sam izrod u svijetu akvaristike...  :-X

najčešće što sam mijenjao vodu u svom akvariju je jednom mjesečno, a menalo puta to završi i jednom u dva mjeseca... i bez uginuća ribica... ;)  ... a i kozice se sasvim uspješno razmnožavaju, pa je valjda voda OK, osim što je kristalno prozirna

i sad sam nabavio jedan duplo veći akvarij samo zato jer u ovom imam previše ribica ...

po meni je izmjena vode jednom tjedno previše i mislim da bi napravio više štete nego koristi kad bi to radio jednom tjedno ...

Kozice i netrebaju filter u akvariju, pogotovo red cherry koje vjerojatno imas. Mozes ih imati  500 na 54 litre.

Ako imas ok filter, i akvarij si je naso takav balans sa rijetkim izmjenama vode, ok. Ali dugorocno, ako nemas dobar filter, razine nitrata sve vise i vise rastu sa svakim nemjenjanjem vode. Na oko to ne vidis. Voda je kristalna i u casi kad ju ulijes iz pipe ;)   
Uz adekvatni filter  (protokom i kolicinom medija) i dobar balans svjetla i kolicine biljaka  koje su sposobne na sebe navuci visak nitrata, ide.

Ovo je novi akvarij u kojem tesko da su se uopce biljke uspjele ukorijeniti ako ih uopce ima. Filter nije iscikliran i bojim se da je puno manji nego treba biti te nema dovoljno cirkulacije. Visak nitrata je neizbjezan.
Naslov: Odg: Čistači ugibaju
Autor: strasilo - Kolovoz 30, 2013, 10:08:35 prijepodne
filter imam ovakav ...

(https://www.akvarij.net/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi.ebayimg.com%2Ft%2FNew-Aquarium-Fish-Tank-Biochemical-Single-Sponge-Filter-Air-Pump-free-shipping-%2F00%2Fs%2FNjAwWDYwMA%3D%3D%2Fz%2FBMAAAMXQyfFR8L5k%2F%24%28KGrHqNHJ%210FHTQ%21-kdeBR8L5kvsgw%7E%7E60_3.JPG&hash=695aafa7e0c6c9ad148d40cefbb70ba2109b0253)

akvarij je solidno zabiljen, ali imam fuckin' too much ribica u njemu, ali teško da mogu reći da nešto nije uredu s vodom, kad to tako funkcionira već jako dugo ...
Naslov: Odg: Čistači ugibaju
Autor: zgmarkozg - Kolovoz 30, 2013, 10:10:25 prijepodne
zar nije to malo prečesta izmjena vode ?!?

kako misliš prečesta? pa svaka preporuka je da se mijenja trećina vode jednom tjedno!

veliki broj riba naseljen u neciklirani akvarij i eto uginuća.

ako je prošlo 2 i pol mjeseca od startanja onda je akvarij zacikliran i uz redovne izmjene vode i čišćenje filter materijala nebi trebalo biti više problema.

o kru' ti masni, opet sam izrod u svijetu akvaristike...  :-X

najčešće što sam mijenjao vodu u svom akvariju je jednom mjesečno, a menalo puta to završi i jednom u dva mjeseca... i bez uginuća ribica... ;)  ... a i kozice se sasvim uspješno razmnožavaju, pa je valjda voda OK, osim što je kristalno prozirna

i sad sam nabavio jedan duplo veći akvarij samo zato jer u ovom imam previše ribica ...

po meni je izmjena vode jednom tjedno previše i mislim da bi napravio više štete nego koristi kad bi to radio jednom tjedno ...
to je optimalna izmjena vode, sad +/-, kad se ustabili cijeli sistem pošteno onda se izmjena vode može raditi po nekakvom osobnom nahođenju,ja jednom nisam 2.5 mj promjenio i nema problema, ali na akvariju se vidi razlika i to očita kada radiš redovne izmjene i kada ne.
Naslov: Odg: Čistači ugibaju
Autor: Čiča - Kolovoz 30, 2013, 10:15:40 prijepodne
Tvoj akvarij je dobro usklađen i stabilan i ne vidim razlog da češće mijenjaš vodu.Uzmi u obzir i tvoje iskustvo.
Naslov: Odg: Čistači ugibaju
Autor: Midnight - Kolovoz 30, 2013, 10:38:36 prijepodne


Sljunak nema veze s time. Ako je i bojani, nema s time veze. Imao sam u par navrata bojani crni sljunak i puno zahtjevnije organizme od tvojih, pa je sve bilo ok.
Koridorasi i ancistrusi ti prvi stradaju jer se nitrati zadrzavaju nisko u akvariju, a tamo se zadrzavaju. Vjerujem da ti u akvariju nisu idealni parametri jer su ribe ubacene prije nego su podlogu i filter uspjele nastaniti bakterije.  Jos k tome usisavas podlogu pa dodatno dignes nitrate u akvariju, sto je pogubno za ribe koje se nisko zadrzavaju. Usisavanje podloge je, naravno, preporuka, ali osim toga moras imati dobru cirkulaciju tako da puno smeca i ne ostane u podlozi.

Koji filter imas? Pise vanjski 300 l/h? kakav je to filter, model i marka? Pises da filter cistis u akvarijskoj vodi. Ocito nije neki kanister filter ako si ga vec morala cistiti, a tek je startan akvarij?

Imas puno riba, a filtracija nije dovoljna Vjerojatno je i premalo cirkulacije u akvariju, pa je i to jedan od uzroka visokih nitrata.
Izmjene vode i moras raditi tjedne i to nekih 15-ak litara na tu kolicinu vode. Obavezno neka voda odstoji 24 sata u kanti prije nego ide u akvarij.
[/quote]

filter je dolphin h-300... stim da sam napravila neke izmjene, na usis sam stavila spuzvu, a unutra zamijenila sa keramikom
cistila sam spuzvu u akvarijskoj vodi i to ne previse cisto da ne skinem sve bakterije
tjedno sam i mjenjala nekih 16-tak litara i voda je stajala 24 sata
Naslov: Odg: Čistači ugibaju
Autor: Vran - Kolovoz 30, 2013, 10:42:12 prijepodne
Dobro, ali koliko puta si u 2 mjeseca čistila filter?
Naslov: Odg: Čistači ugibaju
Autor: Midnight - Kolovoz 30, 2013, 10:44:28 prijepodne
Dobro, ali koliko puta si u 2 mjeseca čistila filter?

jednom
Naslov: Odg: Čistači ugibaju
Autor: Čiča - Kolovoz 30, 2013, 10:45:22 prijepodne
Ima li kakvog bilja unutra?
Naslov: Odg: Čistači ugibaju
Autor: zgmarkozg - Kolovoz 30, 2013, 10:48:25 prijepodne
nema potrebe za dalje, kada sve piše već.
zar nije to malo prečesta izmjena vode ?!?

kako misliš prečesta? pa svaka preporuka je da se mijenja trećina vode jednom tjedno!

veliki broj riba naseljen u neciklirani akvarij i eto uginuća.

ako je prošlo 2 i pol mjeseca od startanja onda je akvarij zacikliran i uz redovne izmjene vode i čišćenje filter materijala nebi trebalo biti više problema.
radit češće izmjene vode neko vrijeme kako sam već i napisao, možeš dodati 1 čajnu žličicu nejodirane soli u akvarij jednokratno.
i nebi bilo loše dodavati FFM u akvarij nakon izmjena vode.
Naslov: Odg: Čistači ugibaju
Autor: Zorz - Kolovoz 30, 2013, 10:49:57 prijepodne
Tako sam i mislio. To je preslab filter po meni za bilo sta osim za akvarij sa kozicama koji se hrani jednom tjedno.  Ne samo zbog kolicine filter materijala koja je premala, nego i zbog malog protoka, odnosno preslabe cirkulacije i prozracivanja tanka.

Trebala bi nabaviti malo bolji filter  ili barem jednu vecu spuzvu sa obicnom pumpom koja bi dobro vrtila vodu da se veca kolicina otpada uspije podici u filter, a ne da se talozi po dnu gdje se koridorasi krecu.

Strasilo, vjerujem da ti akvarij funkcionira,  jer sam i sam imao nesto slicno, ali potrebno je i malo srece uz ovako slab filter  :)  

Podloga ako je dovoljno debela i ako je akvarij zreo, sadrzi vise bakterija nego sam filter, samo sto mora dobro cirkulirati voda u akvariju da se smece podize u filter i vadi van. Ako se puno nakupi u podlozi, kod usisavanja se podignu nitrati i koridorasi stradaju.  

Naslov: Odg: Čistači ugibaju
Autor: strasilo - Kolovoz 30, 2013, 11:24:36 prijepodne


Strasilo, vjerujem da ti akvarij funkcionira,  jer sam i sam imao nesto slicno, ali potrebno je i malo srece uz ovako slab filter  :)  


bar me u nečemu u životu prati sreća...  :up:  :D
Naslov: Odg: Čistači ugibaju
Autor: Zeleni - Kolovoz 30, 2013, 12:07:53 poslijepodne
ja si nekak mislim da je amonijak, jer se on taloži pri dnu i zato su ribe stradale, pogotovo ako nije zacikliran akvarij kako spada...

ako imaš kakve testere izmjeri NO2 i NO3... za sad zamijeni dio vode i češće čisti filter pošto nije nekog kapaciteta... i ja bi umjesto keramike ipak stavio još spužve u filter  :up:
Naslov: Odg: Čistači ugibaju
Autor: LekyLuu - Kolovoz 30, 2013, 12:33:18 poslijepodne
Ja imam akvarij 2 mj. i filter od 280l/h i 13 ribica unutra i puno nezahtjevnih biljaka pa mi sve super  funkcionira. akvarij mi se ciklirao 3 tj, tebi je vjerovatno puno ribica 21 koliko sam prebrojo a slab imass filter!
Naslov: Odg: Čistači ugibaju
Autor: Zorz - Kolovoz 30, 2013, 13:28:36 poslijepodne
Ja imam akvarij 2 mj. i filter od 280l/h i 13 ribica unutra i puno nezahtjevnih biljaka pa mi sve super  funkcionira. akvarij mi se ciklirao 3 tj, tebi je vjerovatno puno ribica 21 koliko sam prebrojo a slab imass filter!

Ljudi, mislim da malo krivo shvacate Pojam cikliranje. Vidio sam u zadnjih mjesec dana par tema gdje ljudi imaju problema s ribama ili mutnom vodom. Problem opisuju ovako: : "Imam akvarij star dva mjeseca, ciklirao se 10 dana. Zasto mi ribice ugibaju."

Akvarij se ne ciklira 10 dana, pa ja velim da se on zaciklirao i to je to. Cikliranje (naseljavanje dusicnih bakterija u podlozi i filteru) je proces koji traje puno vise od 10 dana, ili dva tjedna. Takodjer nije dovoljno reci da isto traje naseljavanje bakterija u akvariju od 50 litara sa malim filterom, ili akvariju sa 200 litara za vecim filterom. 

Ako se vec ide naselit akvarij prijevremeno, onda treba ubaciti par riba da ne opterete nezreli sustav. Takodjer ih treba hraniti minimalno.  A ribe ne kupovati u pet centrima, nego privatno kod nekoga ko se time bavi.

To je jedina garancija za uspjesan akvarij.
Naslov: Odg: Čistači ugibaju
Autor: Jakov123 - Kolovoz 31, 2013, 00:04:17 prijepodne
Ja imam akvarij 2 mj. i filter od 280l/h i 13 ribica unutra i puno nezahtjevnih biljaka pa mi sve super  funkcionira. akvarij mi se ciklirao 3 tj, tebi je vjerovatno puno ribica 21 koliko sam prebrojo a slab imass filter!

Akvarij se ne ciklira 10 dana, pa ja velim da se on zaciklirao i to je to. Cikliranje (naseljavanje dusicnih bakterija u podlozi i filteru) je proces koji traje puno vise od 10 dana, ili dva tjedna. Takodjer nije dovoljno reci da isto traje naseljavanje bakterija u akvariju od 50 litara sa malim filterom, ili akvariju sa 200 litara za vecim filterom. 



hoces rec da je naseljavanje bakterija u veći aq s većim filterom brze?
Naslov: Odg: Čistači ugibaju
Autor: DavorT - Kolovoz 31, 2013, 11:28:07 prijepodne
Mislim da ste previdjeli osnovnu stvar. --->> Filter  dolphin 300 +izbacena spuzva i zamjenjena keramikom + 30 riba u 54l.  :roll:

Kakva podloga, panj, hrana, a ponajmanje cikliranje ljudi...da je 1000%  savrseno iscikliran akvarij, taj filter nemre podrzavat 1/4 ovog zivog svjeta, a kamoli 30 riba. To je za kozicnjak  ili za biljni nano tek toliko da vrti vodu.


Mjenjat filter odmah za posten pravi filter bez cekanja. Velike izmjene vode na dnevnoj bazi i pucat ffm unutra svaki dan dok se ne zamjeni filter.

 

Naslov: Odg: Čistači ugibaju
Autor: Damir_Sl - Rujan 01, 2013, 10:23:42 prijepodne
Hoce covjek reci da cikliranje nije matematicki postupak, koji uvijek daje identicne rezultate.

Jednostavno ovisi o previse stvari da bi se moglo na taj nacin reci kad je pocelo, koliko je trajalo, i kad je gotovo. A za stabilan sistem su potrebni mjeseci, nikako ne dani, ili tjedan-dva.

Sto naravno nije problem, ako se sistem postepeno opterecuje. Nije problem, uz postivanje "procedure" i pametno odrzavanje akvarija ni u slabijem filteru, i u podlozi, ni u nicemu.
Jasno, sto je veca filtracijska povrsina=vise bakterija=bolje preradjivanje otpada, ali nije sve ni u tome. A nema te filtracijske povrsine koja ce iskompenzirati pretjerano hranjenje, losu brigu oko kvalitete vode, i sve ono sto se moze ili bi se trebalo poduzeti.

Jer, to vec lagano postaje smijesno, svaki problem s akvarijem je direktno povezan sa slabim filterom, a to u 90% slucaja uopce nije uzrok.

A u sistemu gdje je nesto naruseno, velike izmjene vode svakodnevno su odlican recept da pobijes i ono sto je eventualno prezivjelo.

Ovdje se uostalom ni neznaju parametri vode, da bi se moglo sa sigurnoscu okriviti bilo sto.