Akvarij NET - FORUM
Slatkovodna Akvaristika => Tropske ribe => Autor teme: dbari81 - Prosinac 04, 2012, 21:35:36 poslijepodne
-
postovanje dragi forumasi, u mom akvariju drzim dvadesetak odraslih guppyja i dosta mali guppyja, par cistaca ancitrusa i par crveni kozica. Akvarij je 180l popracen s dva filtera jedan 600l/h unutarnji a drugi 300l/h vanjski zajedno imaju dosta bioloske filter mase.
U akvarij pustam co2 iz boce, boca je spojena na ph co2 computer koji drzi konstantan ph na 7,2.
Moje pitanje zasto kod moji muski guppyja pojedini (ne kod svi) ispuca i ofuca se repic. Mislim da su im uvijeti vise nego zadovoljavajuci a i nema drugi riba da im izgrizu repice, prakticno su samo gupiji u akvariju.
-
očito da neki parametri nisu dobri.
to se događa zbog loše kvalitete vode, ali ti popuni upitnik i vec ce ti ostatak ekipe ili dr.plavi nakon toga najbolje moci reci o cemu je rijec i kako dalje.
-
moguće je da je kvaliteta vode u pitanju, kako kolega kaže, a moguće je i da se muškici tuku međusobom ili konkretno neke odredene.
Također je moguće da je genetika u pitanju...
Kada si zadnji put uveo novu krv, tj gupije koji nisu u srodstvu sa ovima koje imaš?
No, da je u pitanju voda, onda bi se repovi (i peraje) raspadale kod svih, muskih i zenskih, no kako su u pitanju neki primjerci onda mislim da je u pitanju genetika..
U kakvom su stanju klinci? Da li su mršavi? cudno plivaju? Iskrivljeni? Kako su osjetljivi, mlađ je dobar pokazatelj kvalitete vode, jer ako voda ne štima, oni obično budu prvi na udaru. Pogledaj da li se koji skriva ili "odmara" dugo. posto je akv dosta velik, tesko je naci takve jer se mogu bilogdje sakriti...
Ispuni upitnik o bolestima ;)
-
ovo je genetika, takvi su i moji :) svakakvih imam od malih repica pa do povecih, unesi novu zenku iz ducana i budes imao bolje :)
-
Srodstvo nemoze biti nikako u pitanju jer su ribice skoro svaka kupovana u drugom ducanu i na drugim privatni mijestima. Akvarij sam slozio prije jedno dva tri mijeseca tako da tek sad imam mlade negdje od dva mijeseca i jos se nisu parili ali opcenito mlade super izgledaju ljepi su boja i zivahne. Takodzer su sve zivahne tako da mislim da i voda cak nije problem jer cak i ne ugibaju. Mislim sve mi onak izgleda kako bi trebalo biti bilje super raste zeleno je , ribice zivahne cak i kozice uspijevaju super iako gnojim zbog bilja plus dodajem co2. Vodu drzim na stabilni 7,2ph jer bi to trebalo biti optimalno za gupije a i bilje mi s tom kolicinom co2 super napreduje. tako da neznam sto je s repicima pojedini ribica jednostavno preko noci napukne. Ribice nemaju nikakvi deformacija jer sam na to jako puno paznje skrenuo i to da nisu u srodstvu. Posmatram ih jako puno i svaku od nji znam na pamet i primjetim odma sto je s kojom samo nemogu upratiti od cega im repici ispucaju
-
mislim da ti je do vode,jako slican sam i ja problem imao
rjesio ga uspjesno s dobrim bakterijama i sa tuzlanskom soli plus jos vitamini
ako imas ancitruse nista od toga ne podnose sol
-
No, da je u pitanju voda, onda bi se repovi (i peraje) raspadale kod svih, muskih i zenskih, no kako su u pitanju neki primjerci onda mislim da je u pitanju genetika..
U kakvom su stanju klinci? Da li su mršavi? cudno plivaju? Iskrivljeni? Kako su osjetljivi, mlađ je dobar pokazatelj kvalitete vode, jer ako voda ne štima, oni obično budu prvi na udaru. Pogledaj da li se koji skriva ili "odmara" dugo. posto je akv dosta velik, tesko je naci takve jer se mogu bilogdje sakriti...
nebi se repovi raspadali kod svih, neke ribe su otpornije vise,neke manje.
ribe kupljene u ducanu,točnije u PC-u barem u mojem slucaju su neotporne i pogađa ih sve a raspadanje repova kod muških je jedan od češćih problema.
ja sam imao jednu žensku iz svoga uzgoja i ta je nadživila sve gupyje iz dučana i dan danas je u tanku, bez ikakvih problema.
vezano za mlađ, isto kao i gore kod mene, kada sam imao pomor ribica u tanku, svi malci stari cca 15-20 dana su preživjeli bez problema, to ima veze i sa time da oni najčešće borave uz površinu vode (dali zato što su u kotilici pa su dodatno zaštičeni ili su uz plutajuče bilje).
ja sam uvjeren da je problem u kvaliteti vode, što će pokazati tvoj upitnik koji ispuniš, jer ovako mlatimo praznu slamu.
mislim da ti je do vode,jako slican sam i ja problem imao
rjesio ga uspjesno s dobrim bakterijama i sa tuzlanskom soli plus jos vitamini
ako imas ancitruse nista od toga ne podnose sol
posoli vodu obavezno i sol dodaješ kod svake izmjene vode.
gupijma odgovara sol zbog kosti i ...! a i dezinficijens je.
možeš dodati češnjak iscjeđeni (mislim da ide češer na 30 litara ali čekamo plavog da ti sve točno napiše :) )
ide jedna čajna žličica na 50 litara vode, mislim da je tak, i svaki sljedeči put dodaješ proporcionalno zamjenjenoj vodi.
kaj se tice ancitrusa,imam ih u tanku i solim vodu i ne smeta im ništa.
inače su extra otporni i mogli bi preživjet u šekretu kolko ja vidim! :D
P.S. - popuni upitnik, to je minuta posla a tu ces sam odgovoriti na pitanje 100%
-
Pozdrav dbari81,
Klasićni problem mekane vode!
Naime ovo je jedan od pokazatelja nedostatka minerala a posebice esencijalnih minerala i vitamina.
Sukladno navedenom predlažem slijedeće:
1. redovita upotreba soli (Sera Ectopur ili Tuzlanska sol) posebice jer je prirodno stanište guppy riba u boćatoj vodi
2. redovita upotreba Easy Life FFM-a jer u sebi sadrži esencijalne minerale
3. redovita upotreba vitamina (JBL Atvitol ili Sera Fishtamin)
4. prehrana hranom nomijenjenom za guppy ribe a to znači specijalno napravljen (kupovni) mix u kojem ima dovoljno kalcija, magnezija (koštano brašno) i ostalih minerala
osim kupovne hrane predlažem hranjenje mesom riba, glistama za pecanje(smrznute a potom skalpelom izrezane na tanke ploškice), kukcima i aretemijom
5. korištenje mineralnih soli za obogačivanje mekih voda a koji ne dižu tvrdoću i pH vode
-
Hvala vam svima dragi forumasi na odgovorima, ja se ispricavam jer tek sad mogu odgovoriti na vase postove. Ispunit cu svakako sad upitnik o bolestima.
Vratio bi se jos na odgovore cijenjenog kolege 985plavi, cini mi se kao jako dobar strucnjak u akvaristici, posto nisam dugo na ovom forumu i neznam bas tko se dobro kuzi u akvaristiku pa mi je svaka vasa pomoc dobro dosla.
Ja sam prije jedno tri mijeseca krenuo u akvaristiku, svakako sam prije polaska procitao brojne postove i knjige i za pocetak sam jako zadovoljan s ovim sto sam napravio od mog akvarija.
ok, sad cu dati par podataka moje vode i tog sveg sto akvarij odrzava na zivotu. Akvarij je biljni i nema nikakvog umjetnog bilja u njemu i mogu se pohvaliti da super napreduje bez cupkaste alge bez zelene alge i jako je cista i prozirna voda.
Doduse imao sam problem s crnom cupkastom algom koje sam se rijesio u dva tjedna s postupkom spaljenja easy carbom i redukcijom svijetla na 7h dnevno. od tad je vise ni traga ni glasa od cupkaste crne alge. sad je vec mijesec svijetlo produljeno na 10h dnevno i super sve napreduje. samo jos imam mali problem s mahovinom (flame moss) i njenom paucinom. ali i za to trazim lijek.
Posto sam malo produljio sa opisom mog biotopa evo sad karakteristike vode.
Temperatura 23-25
KH 13
PH 7,2
Gnojim zbog bilja sa co2 iz boce u optimalnim karakteristikama, zato u optimalnim jer computer regulira dotok co2 u akvarij a stim odrzava ph na konstantni 7,2.
Gnojim takodzer s propisanom kolicinom easy-life pro fito
e sad da se vratim na odgovor cijenjenog kolege plavog.
1. redovita upotreba soli. Moje pitanje dali ce sol Sera Ectopur skoditi mojim biljkama , kozicama i ancitrusima?
2. redovita upotreba Easy Life FFM-a jer u sebi sadrži esencijalne minerale. Moje pitanje dali mi mozes napisati puni naziv Easy Life FFM-a (nekuzim sto znaci FFM)
3. redovita upotreba vitamina (JBL Atvitol ili Sera Fishtamin). Ovo mi je jasno i nabavit cu u sto kracem roku
4. prehrana hranom nomijenjenom za guppy ribe a to znači specijalno napravljen (kupovni) mix u kojem ima dovoljno kalcija, magnezija (koštano brašno) i ostalih minerala
osim kupovne hrane predlažem hranjenje mesom riba, glistama za pecanje(smrznute a potom skalpelom izrezane na tanke ploškice), kukcima i aretemijom. Ja moje gupije trenutno hranim sa JBL NOVO Guppy i BloodWorms (nekakve susene mosquito larve, ali cu pojacati prehranu sa jos raznolikijom hranom. na artemiju mislite onu koja se radi u artemi setu ili?
5. korištenje mineralnih soli za obogačivanje mekih voda a koji ne dižu tvrdoću i pH vode. Sta mislite s tim mekih voda, kako znam dali je voda pre mekana, ja sam mislio da je cak tvrda kad ima KH13. Dali mi mozete to malo pojasniti?
Zahvaljujem unaprijed!
-
Easy Life FFM - Filter Fluid Medium
(https://www.akvarij.net/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.pet-centar.hr%2FBinaryLibrary%2F06ea8241-6d6a-4963-91f4-dde05f75d167%2FResized_8d9a29c7-d915-4492-a3b1-65cea423fa50%2F300_300.jpg&hash=a7d839d470a80ca291a0c4481028dedf357c1747)
-
Easy Life FFM - Filter Fluid Medium
AHA, ma to koristim od samog pocetka i dodajem onoliko koliko je propisano pri izmjeni vode.
Dodajem cak i Easy Life-Easy Start
-
meni je tvrda voda i sve je cakum pakum pa s vrimena na vrime bude popucanih i odgrizenih repova fala bogu jer se muzjaci lupaju,grizu jedan drugom rep odgrizi lipsemu od sebe rep i zenka je tvoja :)
-
Sorry, kako sam na brzinu čitao tvoj post nekako sam slučajno zakljućio da imaš biljni akvarij sa RO vodom gdje je KH 0... :'(
Sukladno navedenom kod tebe nije problem sa mekom vodom već vjerojatno sa kvalitetom vode i nedostatkom esencijalnih minerala i vitamina.
Kako bi to potvrdili ili opovrgnuti ovu tezu molim te da odgovoriš na ova pitanja:
1. koliko često i koliko % mijenjate vode
2. da li prilikom izmjene vode usisavate dno akvarija Usisavačem za usisavanje podloge
3. od čega se sastoji podloga i kako je rađena te koliko su debeli pojedini slojevi
4. da li koristite tabletice za gnojenje bilja, koje i kako su stavljene u podlogu
5. da li ste koristili neko sredstvo za ubijanje algi u posljednje vrijeme
FILTER:
- način i periodi čišćenja filter materijala:
- što imate od filter materijala u akvariju (spužva, aktivni ugljen, keramika, vata...):
- koliko često i koliko mijenjate vode:
- da li prilikom izmjene vode usisavate dno akvarija usisavačem za podlogu
Naime, ovo su glavni razlozi zbog kojih se događa da ispucaju peraje ribama:
1. loša kvaliteta akvarijske vode
2. Klor iz vodovodne vode
3. upotreba kemijskih sredstava za snižavanje pH
4. upotreba kemijskih sredstava za ubijanje algi
5. prehrana riba sa neadekvatnom hranom ili sa hranom kojoj je prošao rok trajanja ili sa hranom koja u sebi ne sadrži vitamine i eencijalne minerale
6. vrlo mekana voda
7. ostali faktori... (Bakterije, virusi, gljivice, nagle oscilacije temperature...)
-
Zahvaljujem Plavi na odgovoru i trudu da toliko toga napises. Sad cu odgovoriti na sve ovo sto si pisao.
Sorry, kako sam na brzinu čitao tvoj post nekako sam slučajno zakljućio da imaš biljni akvarij sa RO vodom gdje je KH 0... Cry
- Biljni je akvarij ali bez RO vode. Voda je pipovaca sa KH13
Sukladno navedenom kod tebe nije problem sa mekom vodom već vjerojatno sa kvalitetom vode i nedostatkom esencijalnih minerala i vitamina.
Kako bi to potvrdili ili opovrgnuti ovu tezu molim te da odgovoriš na ova pitanja:
1. koliko često i koliko % mijenjate vode
- Mijenjam jednom tjedno malo vise od trecine vode
2. da li prilikom izmjene vode usisavate dno akvarija Usisavačem za usisavanje podloge
- Neusisavam dno jer mi nekak cisto izgleda a i ancitrusi stalno nesto po njemu jedu. Imam ih 7kom unutra
3. od čega se sastoji podloga i kako je rađena te koliko su debeli pojedini slojevi
- Podloga se sastoji od grijaca podloge, pa grijacu 3kg Vulkanita, i po vulkanitu 5kg JBL AquaBasis Plus, i na tu hranjivu podlogu jos JBL Manado pijesak cirka 40kg
4. da li koristite tabletice za gnojenje bilja, koje i kako su stavljene u podlogu
- Nekoristim tabletice jer je akvarij tek prije tri Mjeseca uspostaljen i mislim da ima jaku hranjivu podlogu a i gnojim preko vodenog stupca u propisanim kolicinama Pro Fito tjedno 15ml.
5. da li ste koristili neko sredstvo za ubijanje algi u posljednje vrijeme
Koristio sam samo Easy Carbo u propisanoj kolicini od 3ml svaki drugi dan dok nisam iskorijenio crnu cupkastu algu. Postupak je trajao cirka dva tjedna
FILTER:
- način i periodi čišćenja filter materijala:
-- Imam dvije pumpe u akvariju. Jedna je unutarnja orginal iz Juvel Rio 180 600l/h a druga Eheim 2211 vanjski filter 300l/h. Ispirem jednom tjedno vatu u oba filtera u vodi koju izvucem iz akvarija pri tome ispirem jos dvije spuzvice iz unutarnjeg filtera takodzer
u vodi izvadenoj iz akvarija ostalo poput kamencica s pozitivnim bakterijama ispirem jedno mijesecno ali nikad sve od jedanput da mi ne nestanu pozitivne bakterije.
- što imate od filter materijala u akvariju (spužva, aktivni ugljen, keramika, vata...):
-- Spuzvu imam u unutarnjem filteru, aktivni ugljen sam izvadio zbog bilja tako sam nesto cuo da nije dobar za biljne akvarije pa ga odma izvadio, Keramiku imam u vanjskom filteru, vatu imam u oba filtera, pozitivne bakterije na nekim hrapavim kamencicima imam u oba filtera.
- koliko često i koliko mijenjate vode:
-- Mijenjam jednom tjedno malo vise od trecine vode
- da li prilikom izmjene vode usisavate dno akvarija usisavačem za podlogu
-- Dno ne usisavam jer mio cisto izgleda a imam ancitruse za ciscenje i kozice
Naime, ovo su glavni razlozi zbog kojih se događa da ispucaju peraje ribama:
1. loša kvaliteta akvarijske vode
- Kako poboljsati kvalitetu vode ako je slucajno losa?
2. Klor iz vodovodne vode
- Koristim vodu iz pipe koju pustim da 12h odstoji i onda je mijenjam. Mozda bi trebala i dulje odstojati ili?
3. upotreba kemijskih sredstava za snižavanje pH
- Neupotrebljivam nista od kemija za snizenje ph. To mi regulira PH/CO2 Computer dodavanjem co2 u vodu i stim drzi konstantno PH na 7,2
4. upotreba kemijskih sredstava za ubijanje algi
Osim Easy Carbo nisam nista koristio protiv algi a i Carbo sam koristio u propisanim malim kolicinama.
5. prehrana riba sa neadekvatnom hranom ili sa hranom kojoj je prošao rok trajanja ili sa hranom koja u sebi ne sadrži vitamine i eencijalne minerale
- Mislim da bi u prehrani mogao biti dobar problem zasad jer ih hranim samo JBL NOVO Gupy i PRODAC Bloodworms (susene mosquito larve)
6. vrlo mekana voda
- Moja voda je KH 13
7. ostali faktori... (Bakterije, virusi, gljivice, nagle oscilacije temperature...)
- Mislim da u akvariju imam nagla osciliranja temperature jer preko noci dok ne rade lampe voda spane na 22C a preko dana se popne na 25C. Neznam kako da je ustabilim, imam grijac 200w ali ako ga pojacam onda mi temperatura preko dana bude pre velika 26-27 a nocu 24C.
Eto mislim da sam odgovorio na sva pitanja i nadam se da ce ti pomoci pri analizi problema. Sve sam detaljno pisao
-
Odlično :up:, uzrok problema je detektiran.
Dakle, uzrok je loša kvaliteta vode i oscilacije temperature.
1. NEUSISAVANJE PODLOGE - u podlozi se skuplja sav izmet riba koji se tamo raspada te su na tom mjestu velike koncentracije opasnih i štetnih spojeva (nitrati, nitriti, nitrozamini, fosgati spojevi sa sumporom...) također je tu organski otpad te amonijak, sumporovodik i drugi otrovni plinovi i spojevi.
Na takvim mjestima bujaju i velikom se brzinom razvijaju mnoge patogene bakterije, gljivice i virusi a što predstavlja posebnu opasnost za zdravlje tvojih riba.
2. GRIJAČ SE NALAZI ISPOD PODLOGE - ovo nije nikako dobra kombinacija zbog više razloga:
a) grijači ne mogu zagrijati vodu u akvariju na željenu temperaturu niti tu temperaturu mogu održavati konstantnom (oscilacije temperature po noči i dnevne izazivaju pad imuniteta riba i pojavu bolesti)
b) grijanjem podloge uništava se korjenje biljaka i izaziva ili stagniranje u rastu i razvoju ili propadanje i truljenje a što opet KVARI kvalitetu vode
c) povišena temperatura u podlozi pojačava bujanje i rast bakterija kako dobrih tako i opasnih - patogenih bakterija
d) zagrijavanje podloge grijačem također izaziva izbacivanje kisika iz podloge a zbog povišene temperature pa se stavraju idealni uvjeti za razvoj opasnih anaerobnih bakterija (Cijanobakterija)
3. VATA U FILTERIMA - vrlo opasno jer je problem što se vata zaštopa več nakon nekoliko dana pa se znatno smanjuje protok kroz filter a s time se i znatno smanjuje neutralizacija opasnih spojeva (nitrati, nitriti, amonijak) a što rade dobre bakterije u filter materijalu.
Sukladno navedenom predlažem slijedeće:
1. Obavezno DETALJNO usisavanje podloge prilikom svake promjene vode a sa usisavačem podloge (imaš na forumu kako ga možeš napraviti sa prepolovljenom plastičnom bocom i crijevom)
2. izgasiti grijač u podlozi i odmah kupiti adekvatan grijač koji češ postaviti u akvarij i koji će stalno držati istu temperaturu vode na recimo 26C
3. Odmah izbaci vatu iz oba filtera i zamijeni taj prostor sa akvarijskom spužvom sitnijih pora
4. filter materijal peri jednom mjesečno
5. ribe hrani najviše 2 puta dnevno po vrlo malo a počni ih hraniti sa raznovrsnijom hranom: (granulice, ljuspice, spirulina, kuhani i sitno isjeckani špinat, klje, blitva, smrznute i vrlo sitno na ploškice izrezane gliste za pecanje (2 puta tjedno), smrznuti krvavi crvi, smrznuta artemija a za ancistruse 2 puta tjedno kuhani kolutiči tikvice). Sušene larve nisu najbolja opcija za hranjenje riba.
6. Nakon što dobrano usišeš i očistiš podlogu predlažem nabavku cca 5 corydorasa koji su vrlo važne ribe a koje prozračuju podlogu i jedu nepojedenu hranu te na takav način onemogučavaju bujanje loših i patogenih bakterija...
Uz ovo što ovdje pište primjeni i one savjete koje si dobio u gornjim postovima, ako te zanima više o filtraciji možeš pročitati moj čalanak o istome: https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=52865.0
PS. molim te upiši i ostale podatke u svom profilu (datum i godina rođenja te mjesto stanovanja) a radi lakše komunikacije i djeljenja savjeta. Pozdrav i sretno.
-
Super Plavi, jako sam zadovoljan s tvojim savjetima, sutra mijenjam ponovo dio vode tako da cu odmah poceti s primjenom tvoji savjeta.
Usisavac vec imam orginal od JBL-a tako da nemoram slagati novi od boce. Normalni grijac za akvarije imam cijelo vrijeme u akvariju on je 200w samo sto mi nekako ne odrzava konstantnu temperaturu, al to je moguce jer mu jos grijac podloge dodatno zagrijavao tako da cu njega sad iskljuciti.( Grijac podloge sam nabavio da mi kako sam ja cuo podloga bolje cirkulira i polje se hranjive tvari iz podloge daju bilju) al ocito da to nije tocno.
Puno ti hvala plavi na dobrim savijetima!
Javim sve promjene koje primjetim, hvala jos jednom!
-
Postovanje dragi forumasi. Da se vratimo ponovo na moj problem lose kvalitete vode i veliki oscilacija temperature.
Vak, temperatutu sam donekle doveo u red, sad su maximalne oscilacije 1-2C dan, noc.
Mislim da bi samo Jeger grijacem postigao jos tocnije i mane oscilacije temperature. ( sad posjedujem Juvelov grijac koji je dosao u mom akvariju juvel rio 180.
Moje pitanje glasi, Dali bi ja bolju kvalitetu vode postigao jos redovnijim izmjenama vode nego sto sad radim.
Moje trenutne izmjene vode su jednom tjedno izmjenim jednu trecinu vode.
Ako bi ja recimo svaki drugi dan mijenjao 10% vode dali bi kvaliteta se poboljsala ili ne. I dali bi bilo pozeljno tu vodu pripremiti dan prije kao sto sad radim dok vrcim tjedne iznjene?
Zahvaljujem na odgovorima!
-
mislim da tjedne izmjene vode su sasvim dovoljne jer ja u manjem akvariju mjenjam rjeđe...ali vodu svakako treba ostaviti da odstoji 24 sata
-
Odluka je pala, od sutra uvodim probno vrijeme izmijene 10% vode svaki drugi dan. Naravno pripremljene od 24h uz to usisavanje podloge jednom tjedno i nakon svake izmjene vode dodavanje propisane kovicine Easy Starta i Easy fluid filter medium. Pa cu vidjeti dali se bude kvaliteta vode poboljsala. Eh sta ja sve uvodim da bi ugodio mojim ljubimcima (gori sam od Linica) al nadam se da ce se isplatiti
-
vodu koju mislis uliti u tank tretiras sa ffm-om i ostavis 24 sata.
makar nije potrebno svaki drugi dan 10%, 1 tjedno 30-40% je dovoljno.
-
Drago mi je vidjeti da je netko poput tebe toliko pažljiv i da želi svojim ljubimcima napraviti što bolje uvjete života u zarobljeništvu :up:
Ovako:
1. vodu mijenjati jednom tjedno cca 30 do 35% uz detaljno usisavanje podloge
2. ulijevanje vode u akvarij: Najbolje za ribe jeste da toplu vodu (približno iste temperature) uliješ iz slavine u karnister ili neku posudu te uliješ propisanu dozu FFM-a ili drugog sredstva za neutralizaciju klora, dobro promiješaš i ostaviš oko 20 do 30 minuta da odstoji a potom polako, preko tanjura, ulijevaš u akvarij. Nakon ulijevanja dodaj još FFM-a za litražu vode koja je bila u akvariju.
3. slijedeći dan dodaj vitamine na hranu i u vodu.
4. s obzirom da imaš i guppy ribe njima moraš redovito dodavati nejodiranu sol (Sera Ectopur)
Zašto ne mijenjati vodu svakih par dana:
1. za to nema potrebe
2. svaka izmjena vode za ribe predstavlja veliki stres
Pozdrav i sretno.
-
dbari81, kakva je situacija?
-
Moram se kao prvo ispricati tebi plavi jer uopce nisam skuzio post. Situacija je vise nego dobra trenutno, Za sve sam te poslusao. Kupio sam pet razliciti hrana, zivu smrznutu, listice, granule, tabletice itd. Kupio sam JBL Atvitol Vitamine koje dodajem po hrani i preko vode nocu. Usisavam dno jednom tjedno, doduse sam imao generalno ciscenje dna s odadivanjem pjeska ispiranjem i ponovo vracanjem u akvarij. Filtere sam potpuno oslobodio i zastitio od pijeska tako da tek sad disu punim plucima, ciste 900l/h mislim da je to dovoljno. sest puta vise nego sto je akvarij litraza. Za tu generalku mi trebalo dva puna dana ali sad je sve kako treba. Da, kupio sam i tri Koridorasa, zanci sad imam sedam ancitrusa i tri koridorasa u mom akvariju uz guppye. Sad mi sve nekako zdravo izgleda nema vise trganja repica i to je stalo, boje na ribicama se vracaju, nema uginuli guppiya.
Hvala ti puno na savjetu Plavi!!!!!!
-
Evo i koja slikica kako se malci goste s crvicima
-
Zaista mi je drago da sada sve funkcionira kako treba, puno pozdrava i sve najbolje u Novoj godini.
-
Takodjer plavi sve najbolje zelim tebi i tvojoj obitelji!
-
Da tema ne ostane nepotpunjena a kako vidim mnogi imaju slicne probleme, Rijesio sam problem s guppyjevim uginucem i pucanjem repica uz STRUCNU POMOC 985PLAVOG.
E sad sto je trebalo napraviti: Samo davati sto raznolikiju hranu, iz pocetka davati vitamine sa hranom i kapati navecer dok se svijetlo ugasi u vodu. I ribice se oporave u vec tjedan dana nakon dva tjedna podu zarastati cak i repici.
E sad pod razne hrane se nepodrazumjeva listice od razni proizvodaca vec i smrznutu hranu pa kuhani zumanjak listici granule artemiju, moze i smrznuta razne larve crvica i td. Iskreno dok to nisam posao primjenjivati svako malo ugibanje cak i kod tako otporni ribica kao sto su Guppys, i naravno sto je mene osobno zivciralo, kupim ljepe gupice i nakon mijesec ispucaju repici. Eto reko ako tko bude trazio rijesenje, nek se ovo dade sto sam sad pisao i isproba. vjerujem da ce mu sigurno pomoci.
Naravno isto tako nemojte zaboraviti usisavati podlogu a ne samo mijenjati vodu sa povrsine!
-
di nabavljas zivu i smrznutu hranu
-
ja sam kupovao u zoo wili, artemiju moras sam izleci pomocu oni artemi jajasca a mozes kupiti i smrtnutu isto dobra hrana, takodzer zoo wili. crvice u nekakvom gelu imas u pet centru i tak, nade se nisam ni ja mislio da se moze lako naci