Akvarij NET - FORUM
Slatkovodna Akvaristika => Kemija => Autor teme: sdanijel - Kolovoz 17, 2012, 14:22:57 poslijepodne
-
Jedno pitanje. Akvarij je friško formiran, filtriran sa vanjskim filterom u kojem sam dobio ugljen. Sad su prošla dva tjedna. Da li da taj ugljen ostavim ili izvadim? Ako ga vadim s čim bi bilo najbolje njegovu košaricu napuniti?
-
Aktivni ugljen izvaditi napolje a košaricu u kojoj je bio ispuniti sa komadom akvarijske spužve (Pet shop).
Operi i sačuvaj aktivni ugljen jer ti može zatrebati da nakon liječenja pokupi na sebe ostatke lijeka i otrove.
pozdrav i sretno ti plivanje u akvarijskim vodama.
-
(https://www.akvarij.net/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffarm9.staticflickr.com%2F8304%2F7843492636_1d1934abe7.jpg&hash=bb2cbf03ce6ce9ad68f30694728c042fcb760c5f)
Kako da se riješim ovih sitnih čestica u vodi, voda mi nije kristalno čista. Da li je stvar u slaboj filtracija. Na 230l vode imam vanjski filter sa 1300 l7h deklariranim protokom.
-
Teško je reći, bitan je protok, ali i volumen filter materijala, pa čak i vrsta tog materijala.
Ako mutež ne dolazi od loše (isprane) podloge - bez riba se to brzo slegne, najčešće je riječ o prekomjernom razvoju bakterija, što se osobito često događa u akvarijima u kojima cikliranje nije dovršeno do kraja.
Redovna izmjena vode, uklanjanje truleži i oprezno hranjenje riba ako ih ima, filter s novim materijalom sada ostavi na miru i čekaj.
-
Lose su slike pa se ne vidi nista.
Koja je to podloga?
Ako je pijesak jako sitne granulacije, filter ga dize i stalno imas prasinu u vodi.
-
Podloga je krupniji pijesak. Danas je stigao Eheim 2075 :) sad cemo vidjeti kako ce biti:)
Za sada samo mogu reci da Haiela hf-300 koja ima deklarirani protok 1300 l/h kad usporedim sa ovim Eheimom je smece od filtera.Pravi protok joj je duplo manji. Ovaj Eheim nosi ribice,protok je puno puno veci od Haiele!
-
A cuj, eheim je duplo skuplji pa ima logike da jace pumpa.
Da haielu stavis u visini akvarija, i on bi imao puni jaci protok. Vjerujem da je pumpa deklarirana da dize vodu na manju visinu.
Napominjem da ljudi nekad previse gledaju koliko filter mijesa vodu, a premalo kolicinu i izbor filter medija ;)
Javi situaciju s vodom kroz par dana.
-
Ja isto imam Hailea HF300.
Ja sam zadovoljan jer imam sitni pjesak za podlogu i prvi dan kad sam slagao akvari, a to je bilo prije dva tjedna znači sutra je promjena vode i usisavanje, digla se silna "prašina".
Međutim filter je odradio svoj posao i za jedno 5-6 sati voda je bila čista.
A isto me zanima kao vas i ja imam taj ugljen aktivni i sad se pitam dali da ga vadim ili ostavim. Znači prošlo je dva tjedna od puštanja akvarija u pogon s tim da kod mene voda nije mutna.