Akvarij NET - FORUM
Morska Akvaristika => Ostale morske teme => Autor teme: Malky - Kolovoz 15, 2012, 18:43:39 poslijepodne
-
Jel moze sljakat za suzbijanje cijano koja mi se pocela sirit po podlozi?
Unutra su samo 3 jadranske kozice, pa ako ima efekta kao i kod slatkog da to odmah rijesim u pocetku.
-
već sam negdje čitao temu i svi su bili protiv eritrmicina
i ja se borim sa cijanom ali sad sam napravio refugium pa se nadam da će mi on malo pomoći
-
Mislim da se može da bi svi već odavno tenkirali eritromicin u naše slane akvarije :rolleyes:
kod cijana u morskom je jako važno ukloniti uzrok po4, No3 a ne posljedicu Cijano. Tako ja bar skužih...
Na žalost u moskoj izgleda nema jednostvanih rješenja :)
-
Ako imaš skimmer, ciano se rješava sa votkom.
-
Nema skimera, budem probal usisavat koliko se da i radit malo vece izmjene pa se mozda stanje popravi.
A ima netko iskustva s Easy Life Excital? Bacanje love u prazno ili mozda sljaka?
-
Ak sam ja dobro skužil eritormicin je antibiotik,znači ubija bakterije što znači da bi ubio i bakterije potrebne za filtraciju samog akvarija,što bi onda značilo da bi započeo cikliranje akvarija iz početka,di se opet stvaraju razno razne alge a i sami ciano.
-
Jedino dugotrajno rješenje ti je već napisano.
Moraš se riješiti fosfata i nitrata i nećeš imati ciana.
Kemikalije mogu djelovati neko kraće vrijeme ali imaju i svoje nuspojave, koje su veće što više koristiš kemikaliju. :down:
-
A nista idem na vece promjene mora s redovitim usisavanjem cijana pa cemo vidjet.
-
ajd malky kupi skimmer,škrtico....
-
A nista idem na vece promjene mora s redovitim usisavanjem cijana pa cemo vidjet.
kakvu vodu koristiš za pripremu mora? Ako imaš problema s vodom onda možda samo radiš štetu akvariju i ubacuješ još više nitrata i fosfata. Jednom davno je jedna akvaristica izjavila, kada nešto krene po zlu a ti nisi siguran što se dešava, pokrij akvarij s kartonskom kutijom i ništa ne diraj.....obično akvarij sam sebe popravi ako nije tempirana bomba koja čeka da eksplodira ;)
par bitnih koraka u reef akvaristici.
1. strpljenje
2. strpljenje
3. testiranje
4. strpljenje
5. testiranje
6. zamjena mora
7.strpljenje
8. testiranje.................... na žalost treba puno truda, novaca i znanja. Znanje dolazi iskustvom. Neki nauče iz prve, neki saslušaju savjete a neki nauče na greškama......neki nikada ne nauče. Nekada je bilo puno lakše napraviti morski akvarij. nije bilo ničega za kupiti, Trebao si brdo para, i odlazak van po neku ribicu ili koraljček...tada su se svi akvariji zaciklirali prije umetanja živina ;)
Napravi test vode koju nadoljevaš, napravi test mora koje stavljaš u akvarij i tada ćeš imati osnovne parametre da znaš čega imaš viška a čega manjka u akvariju.
Moja preporuka:
stabilnost i redovno održavanje
Temp 25°C - da što manje oscilira, more koje mjenjaš treba imati istu temperaturu kao i akvarij
salinitet 1.024 - 1.025 da što manje oscilira, more koje mjenjaš treba imati isti salinitet kao i akvarij
pH 8,2-8,4
KH 9-12
Ca 400-450
Mg 1200-1300
NO3 0
PO4 0
Sada ćeš se uvrijediti i reči da to sve već znaš.....ali na žalost bez toga nema stabilnog i dobrog reef akvarija. Akvarij može biti dobar sa ili bez skimmera, ovakva ili onakva metoda filtracije ali strpljivost, održavanje i stabilni parametri su ono što ga čini tako lijepim, posebnim... DIR = do it right
-
NAJVEĆI problem morske akvaristike!!!!!!!!!! uvjerljivo!!! STABILNOST PARAMETARA i izbjegavanje skokova naglih....
-
necu se ja nista uvrijedit :up:
pa po njemu nista ni ne diram osim ciscenja stakla, nadoljevanja RO vode i zamjene. temperatura mi je bila cijelo vrijeme ok jer imam ventilatore koji se brinu za to, od zivine samo 3 jadranske kozice koje mi kcer dofurala s mora al da nije ne bi ni njih jos bilo unutra
jedino da probam kod nekog odfurat svoju RO vodu pa da mi izmjeri s TDS-om da vidim kakva je. salinitet mi je ok, a ove druge bi trebalo izmjerit al ako se ne varam s redovitom izmjenom vode to bi trebalo bit donekle stabilno kaj ne?
-
jedino da probam kod nekog odfurat svoju RO vodu pa da mi izmjeri s TDS-om da vidim kakva je. salinitet mi je ok, a ove druge bi trebalo izmjerit al ako se ne varam s redovitom izmjenom vode to bi trebalo bit donekle stabilno kaj ne?
dok nemaš podatke o parametrima, tapkaš u mraku. Poznajem ljude koji su uništili dobre akvarije jer im je jedan od testera krivo pokazivao parametre. Tek kada si siguran kakvi su parametri akvarija, vode koju nadoljevaš kada ishlapi i mora koje izmjenjuješ tada možeš očekivati pozitivne pomake s akvarijem. A tada je lagano dozirati elemente koji fale, a na slijepo možeš samo sve uništiti. Probaj si napraviti tablicu i unesi svaki dan parametre koje znaš i nastoj si nabaviti sve testere jer bez toga stvarno ne ide. jednom tjedno opali fotku mobitelom i shvatiti ćeš koliki napredak imaš kroz relativno kratki rok ako popraviš parametre. A i samom analizom tablice možeš vidjeti što ti se dešava s akvarijem.
npr. ja sam jednom došao na KH 26 a Ca je bio na 570.... velika večina koralja je bila otvorena jer je odnos KH/Ca bio ok ali jakoooo visok. jedan tester koji krivo pokazuje i sve ode u PM :( ali ako imaš redovna mjerenja u početku svaki 2-3 dana kasnije na tjednoj ili dvotjednoj bazi i sve to imaš u tablici sami pogled na koralje ti je dovoljan da shvatiš da nešto ne štima, pogledaš fotke i pogledaš parametre na taj dan kaa je sve bilo OK i na dan kada nešto ne štima i znaš što ti je činiti.
Samo strpljivo i temeljito....i uspijeh je zagarantiran... a nema ljepšeg nego kada uzmeš mali frag i nakon par mjeseci shvatiš da je izrastao u pravi koralj :)
-
Ma kakve testove,on mora kupit prvo strpljenje...tu je tanak :D :D
-
Ma kakve testove,on mora kupit prvo strpljenje...tu je tanak :D :D
ajd ne zajebavaj, pa nis ni ne diram po akvariju
-
Pero svaka cast na odgovorima!
Sent from my BlackBerry 9700 using Tapatalk
-
To su osnovne zakonitosti reef akvaristike. Sve ostalo su nijanse ;)
-
evo naruceni Salifert da provjerim NO3 i PO4 te fosfat remover pa da prvo to rijesim a onda idem dalje s ostalim parametrima jer mi se ne kupuju bas sad svi testeri a nisu ni jeftini
-
I to je bolje nego ništa :) samo polako.
Normalno je da imaš za vrijeme cikliranja i NO3 i PO4 u vodi, aku su tu negdje parametri nemoj stavljati PO4 remover jer se NO3 i PO4 zajedno lakše spuštaju. Ne brzaj, samo lagano ;)
-
evo ako sam dobro istestiral ispadne ovak:
NO3 3
PO4 0,25
stavit cu fosfat remover pa da ipak skine malo te fosfate
-
puno fosfate!! fosfati max smiju 0.1 preporučeno do 0.03 ili 0.04
-
Nisu ovi parametri previše loši, samo polako. Nemoj pretjerati sa PO4 remove da ne srušiš PO4 na 0 jer oni trebaju biti nemjerljivi ali to ne znači da su na 0 kako i profi23 kaže
Koliki ti je Ca, mg i KH.... To su jednako bitni elementi. Ako ti Ca i KH nisu kako teba dolati ti do debalansa i lužnatost ( alkanitet) se raz*jebe. Ako ti Ca i mg nisu uredu koralji ih nemogu vezati na sebe i nema rasta...
-
necu odmah stavit full dozu, a i navedeno je da se nakon 4 dana obavezno obavi ponovno mjerenje fosfata
za Ca, mg nemam pojma jer nemam cime izmjerit, KH mi ima frend pa cu provjerit kod njega. Al mislim da na efektivnih 65L mora s tjednom izmjenom od 20L i ovo malo koralja ne bi smjelo bit problema ali dok budem u prilici cu izmjerit
-
Misliti je drek znati. :) Stara poslovica. Bez pravog mjerenja nema napredka ;) ali samo polako, stigneš nabaviti testove dok skineš NO3 i PO4
Po meni mjenjaš previše mora od jednom i svakom promjenom unosiš nestabilnost u akvarij. Po meni ako imas dobar i stabilan akvarij u koji doziraš sve potrebno, dovoljno je zamjeniti 10-15% mora godišnje. S time uneseš sve one elemente u tragovima koji fale, a filtracija tako i tako treba biti ok i filtrirati more ako je akvarij stabilan. To je moje osobno mišljenje. Naravno ovakav sistem ne funkcionira ako imaš preslabu filtraciju ili previše riba.
Pusti akvarij da se polako zaciklira, da jedne alge otimaju hranu drugim dok se ne završi cikliranje. Strpljenje je potrebno ;) i ne ide brže nego dok akvarij ne odradi svoje. Nema tih preparata koji će odraditi cikliranje i ubrzati stvar. Uživaj i javi poboljšanja ;)
-
evo dodatka mjerenju
Ca 400-420
Mg 1180-1200
NO3 3
PO4 0,25
znaci to je ajmo reci to otprilike s ovim testerima koje sam uspio nabavit, imam i za KH al mi nekak mutavo kaze pa cu morat ponovno izmjerit
-
kH ti je dosa važan, Mg bi ti mogao i viši biti, a fosfate skinuti svakako postepeno, moj savjet je sa pola prepisane doze Removera i onda nakon par dana sa vijelom dozom... natiskati na 0.03 i to je to.
-
Odnos Ca i mg je ok, da je mg 1300 bilo bi savršeno ;)
Sada još jedino što neznamo je KH, tj. Odnos KH i Ca koji je bitan za kemijsku stabilnost reef akvarija.
Pojašnjenje imaš u Randyjevom tekstu na ovom linku, o tome je već davno pisao i Stina na forumu.
http://www.advancedaquarist.com/2002/11/chemistry
Pogledaj tablicu u tekstu i usporedi svoje parametre.
Ako neznaš koliko je KH=meq/l pogledaj sljedeči link
http://ozreef.org/library/tables/alkalinity_conversion.html
-
Odnos Ca i mg je ok, da je mg 1300 bilo bi savršeno ;)
Sada još jedino što neznamo je KH, tj. Odnos KH i Ca koji je bitan za kemijsku stabilnost reef akvarija.
Pojašnjenje imaš u Randyjevom tekstu na ovom linku, o tome je već davno pisao i Stina na forumu.
http://www.advancedaquarist.com/2002/11/chemistry
Pogledaj tablicu u tekstu i usporedi svoje parametre.
Ako neznaš koliko je KH=meq/l pogledaj sljedeči link
http://ozreef.org/library/tables/alkalinity_conversion.html
Pero naučio sam i ja nešto u zadnjih godinu dana :)
-
Profi23 nisam nikada niti rekao sa neznaš ;)
samo što nekada ljudi u hrpi problema oko akvarija zastrane i krenu putem amerikanaca, brdo opremea.....koja neće rješiti par osnovnih problema...cikliranje, dobar živi kamen, dobru cirkulaciju, pravu temperaturu, previše riba, previše hrane, nebriga za aq itd...
Nadam se da vas ne ubijam u pojam osnovama koje se tako i zovu jer bez toga nema naprijed ;)
-
Ne pišeš gluposti, nego pišeš šta treba i samo nastavi :)