Akvarij NET - FORUM
Slatkovodna Akvaristika => Slatkovodne bolesti => Autor teme: baldovski - Lipanj 25, 2012, 21:40:37 poslijepodne
-
Poštovani,
molio bih vas ako netko može pomoći sa nekim korisnim savjetom jer ne znam kako da prepoznam bolest na ribici i kako da je adekvatno izlječim.Nedavno sam u trgovini kupio dvije ribice patuljastog guramija. Na samom početku njihov suživot sa skalarima, jednim ancitrusom i jednim bikolorom bio je savršen.Iako nisam primječivao napade na njih jedna od njih ubrzo je toliko oslabila da više nije mogla niti plivati te je nakon malo vremena uginula. nisam htio sumnjati u ništa posebno ali sada i nakon par dana na drugoj ribici uočavam isto ponašanje.Najprije se počela sakrivati, zatim plutati samo po površini i sad već dva dana samo vegetira (i nikako da ugine-kao da se muči). Volio bih joj pomoći ako još ima nade.Napominjem da na ribicama nisam uočio nikakvu bolest.Postoji li mogućnost da je samo stres u pitanju ili ipak imam problem u akvariju.Ostale ribice su savršeno zdrave.Hvala Vam!!! :'(
-
Bok,
Vrlo malo bilo tko što može reći na osnovu onoga što si do sada napisao...
Da bi ti se moglo koliko toliko dijagnosticirati problem na daljinu popuni formular na sljedećem linku:
https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29767.0 (https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29767.0)
Vjerujem da ćeš poslije toga dobiti jako dobre odgovore o tome što je moglo uzrokovati ugibanje ribica
-
Evo sad stigao kući sa posla i vidio da joj ipak nema pomoći...uginula je!Za sada ću pratit daljnji razvoj situacije sa ostalim ribicama.pozz
-
Svejedno napiši što imaš u akvariju, jer ako se radi o kakvoj bolesti, bolje je to odmah krenuti sanirati, nego kada sljedeća ribica pokaže iste simptome
-
Svejedno napiši što imaš u akvariju, jer ako se radi o kakvoj bolesti, bolje je to odmah krenuti sanirati, nego kada sljedeća ribica pokaže iste simptome
:up:
-
AKVARIJ:
- dimenzije/litraža, 100/40/50, cca220lit
- temperatura - 26-28°C
- parametri vode: pH, NO2, NO3, GH i KH - ne mjerim
- vrijeme od pokretanja akvarija, 3 god
- kad su nakon pokretanja akvarija useljene prve ribice, 10-ak dana
- koliko često i koliko mijenjate vode, svakih 20-ak dana 1/3 vode
- da li prilikom izmjene vode usisavate dno akvarija, DA
FILTER:
- model filtera (unutrašnji ili vanjski) i koliki je protok (koliko litara/sat)- dva filtera (akvarij je sa pregradom u kojoj je keramika,ugljen i vata i protočnom pumpom 560lit/h, te još jedna pumpa unutar akvarija sa spužvicama i ugljenom i protokom 340 lit/h)
- način i periodi čišćenja filter materijala - kod svake izmjene vode (cca 20-ak dana)
- što imate od filter materijala u akvariju (spužva, aktivni ugljen, keramika, vata...) - keramika,vata,ugljen
OSTALA OPREMA:
- panjevi i kamenje te ima li sluzi na panju ili na kamenju i podlozi? - par kamenja, jedan panj, jedan kokosov orah, sluzi nema na ničemu
- grijač - 2 kom (100W i 200W)
- pumpa za zrak - DA
- CO2 sustav – kakav - diy verzija(kvasac*+šećer)
- koju kemiju dodajete u akvarij? (Gnojiva za biljke, sredstva za pripremu vode i dr.) -od jednog akvariste kupujem tekućinu mikro i makro elementa koju on koristi za svoje bilje+Fe(tekuće), Sera Aquaton
STANOVNICI:
- popis vrsta riba i broj pojedinih primjeraka - skalari (4), ancitrus (1), bicolor (1), udovica (2), pengazis (1)
- starost ribica - 3-4god
- ima li potencijalnih „terorista“ - mislim da nema
- hranjenje – koliko često hranite ribe i kojom hranom (da li je prošao rok trajanja) - sera (vipan), tetra (algae), proteinske granule, tetra (plecomin)
PROMJENE:
- promjene u akvariju u zadnja 2 – 3 tjedna (nove ribice, biljke, oprema) - jedna nova mahovina, 2 colisa lalila (uginule)
- promjena kvalitete vode (zamućenje, miris) - NE
- da li vam trunu (propadaju) neke biljke - izgriženi listovi
SIMPTOMI:
- detaljan opis simptoma - ribica je odjednom počela bježati na površinu akvarija i savijati tijelo.Rijetko bi nešto pojela a na kraju je jedva mogla i plivati.Dugo je ugibala.Najprije je uginula jedna a potom i druga, a isti dan su kupljene i izvađene iz istog akvarija.
- promjene na koži, na perajama ili škrgama, očima... - nisam uočio promjene
- da li uzima hranu, disanje, ponašanje (da li se sakriva...)
- kakav izmet imaju ribe (normalan ili končasto sluzavi ili končasto zamučeno-bijeli ili...)
- kad su se simptomi prvi puta uočili - prije 15-ak dana
- pokušaj liječenja, kojim lijekom/lijekovima - NE
- koliko je ribica bolesno, da li je bilo uginuća?
- stanje ostalih stanovnika - OK
-
Pozdrav baldovski,
sada je situacija malo jasnija ali nedostaje možda najvažniji podatak a to su karakteristike vode. Dakle, odgovori molim te još na slijedeća pitanja:
1. Da li je voda u tvom akvariju tvrda ili meka (KH GH)
2. da li je voda kisela ili lužnata i ako znaš koliki je pH
3. da li si nakon kupnje ribe privikavao na vodu u tvom akvariju (prvo privikavanje na temperaturu-vrečica sa ribama pluta u akvariju, zatim u vrečicu uliti malo vode iz akvarija, malo kasnije još vode uliti u vrečicu a nakon cca 1 sat puštaš ribice u veliki akvarij)?
4. da li postoji mogučnost da ti je toga dana izašlo više mjehurića CO2 zbog nekog razloga
5. da li su se i ostale ribe dizale na površinu?
6. kada si zadnji puta promijenio vodu?
Dakle, za sada stoji pretpostavka da je kod novopridošlih riba nastupilo otrovanje nitratima ili nitritima a zbog velikog stresa ribe su uginule isti dan.
Ja ću dok čekam odgovore na postavljena pitanja skrenuti pozornost na ono što nije dobro u tvom akvariju:
1. imaš lošu i nedovoljno dobru kombinaciju: pumpa+1 mali filter sa spužvom. U tvom bi slućaju bilo bolje da u pregradni filter staviš jaču pumpu i bolju kombinaciju filter materijala. Za tvoju litražu je potrebno imati pumpu protoka vode minimalno 1000l/h.
2. S obzirom da imaš malo riba koje vjerujem hraniš malo tada bi promjena vode svakih 10 dana po 1/3 bilo dovoljno ali ovo što ti radiš (1/3 vode svakih 20 dana vrlo je pogubno za ribe i u tvom se akvariju ribe muće i stalno su u vrlo nepovoljnim životnim uvjetima te su u stalnom stresu jer moraju svoj organizam prilagoditi stalnom trovanju krvi sa nitratima, nitritima, fosfatima i dr.).
3. Uz to što imaš slab protok vode kroz pumpe nevalja ti filter materijal. Naime, vata u filterima je jako opasna stvar jer se vata začepi sitnim nečistočama već nakon nekoliko dana pa tada znatno smanjuje protok vode kroz filter a s time s jedne strane smanjuje biološku filtraciju a s druge se strane u akvariju naglo podižu razine otrova (nitrati, nitriti i dr.). Također u filter materijalu ne treba biti aktivni ugljen jer se isti treba koristiti samo nakon liječenja da pokupi na sebe ostatke lijeka i onda se vadi napolje.
4. Ako već koristiš CO2 tada ne smiješ koristiti pumpu za zrak jer kisik istiskuje CO2 iz vode pa sa njime neutraliziraš učinak koji treba postiči CO2.
Sukladno navedenom:
1. Poboljšaj filtraciju nabavkom jače pumpe
2. vodu mijenjaj barem svakih 10 dana 1/3
3. iz filtera izbaci vatu i aktivni ugljen a taj prostor popuni sa akvarijskom spužvom
4. isključiti pumpu za zrak
5. početi mjeriti karakteristike vode a posebno pH
-
Na žalost, budući da sam i napisao kako još uvijek ne vršim mjerenja u vodi tako ni ne znam odgovor na tvoja prva dva pitanja vezana za ph,kh,gh! Moram napomenuti da su ribice "propisano" ubačene u akvarij te da sa drugim ribicama nije bilo nikakvih problema te ih nema ni sada.Znači sve ostale ribice ponašale su se normalno.Uginule ribice nisu uginule isti dan kad sam ih stavio u akvarij već je jedna od njih uginula nakon 7 a druga par dana nakon nje.Šta se tiče filtera i protoka vode u akvariju smatram da tu nemam problem jer sve ostale ribice imam već 2-3 godine i zdrave su.Znači sa ove dvije pumpe koje koristim imam protok vode cca 900 lit/sat Šta se tiče aktivnog ugljena nije mi jasno zašto da ga ne stavljam, tj s kim god da sam pričao uvijek je sugestija bila da ipak stavim ugljen.Vodu sam promijenio cca 15-ak dana prije ugibanja ribica. CO2 koristim al mislim da taj dan kad je prva ribica uginula nije bio pojačan. Puno ti hvala na korisnim savjetima. Evo i nakon ugibanja ove dvije ribice u akvarij sam ubacio još tri nove ribice i one se ponašaju super.
-
Zato jer se aktivni ugljen istroši nakon mjesec dana, pa bi se trebao kupovati drugi. Ako ostaje duže, onda više nema nikakvu funkciju kemijskog pročišćavanja vode, nego služi kao stanište za bakterije, a u tom slučaju ima puno boljih materijala koji služe za to (spužva).
I sama imam ugljen kojeg ne mijenjam u jednom akvariju i znam kakva je muka očistiti ga i isprati prilikom čišćenja filtera. U njemu mi uvijek ostane grube nečistoće i stalno ispušta crnilo kod čišćenja. Čekam priliku kada ću imati viška akvarijske spužve pa da ga napokon zamijenim, jer spužvu je puno lakše održavati.
Ugljen je ok ako stalno misliš kupovati novi.
btw, zar nije da Colise najčešće dolaze zaražene nekom bolesti koja pogađa samo njih? Pa je zbog promjene okoliša došlo do pada imuniteta i uginuća?
Edit: malo sam pronjuškala i moguće da je to "Dwarf Gourami Disease", epidemijska neizlječiva virusna bolest koja pogađa patuljaste guramije
-
Upravo tako...ja aktivni ugljen redovito držim u filteru ali prilikom svake izmjene vode kupujem novi ugljen i mjenjam ga.Meni se isto čini da se u ovom mom slučaju radi o nekoj bolesti koja je uhvatila ove ribice i slažem se s tim da je zbog promjene okoliša i pada imuniteta došlo do razboljevanja i uginuća. Iako ja nisam na ribicama uočio oštećenja i iako nisam primjetio da ih itko napada osim u samom početku jedan skalar,a kasnije više nisam vidio da napada, ne isključujem da je možda i napad na njih jedan od uzroka uginuća.