Akvarij NET - FORUM
Morska Akvaristika => Oprema => Autor teme: bunarina - Listopad 20, 2010, 09:46:38 prijepodne
-
Mislim da je zgodno upoznati članstvo o spravici koja je svima više manje neophodna jako praktično
Ima ih više veličina ova koju sam uzeo za sebe je od 100 ml, i visoka je 60 cm sa pumpicom
Služi mi za hranjenje koralja i ostalih ljenčina bez da umočim ruke u akvarij, učinilo mi se zgodno i jednostavno.
-
Pumpica ima inače ventile tako kad stisnete pumpicu ona zadrži vakum zatim stisnete ventil i ispusti koliko želite smjese.
Kroz rupicu prolazi hrana i od smrznute artemije plankton i sve ostalo te veličine, znači ono što naše ribice mogu i zagristi.
Naravno sve se koristi jednom rukom bez problema ništa komplicirano.
-
Inace stvar se zove "propipeta" (gumena pumpica) i "staklena pipeta" (staklena cijev), moze biti trbušasta ili obicna pipeta, a ima ih razlicitih volumena (od 1ml, pa sve do par 100 mL).
To je standardna laboratorijska oprema i nije pretjerano skupo.
U ponudi Vam ih ima svaka firma koja se bavi prodajom laboratorijskog posudja i opreme.
Inace i ja ih koristim, doduse u slatkovodnoj akvaristici, i super mi dodje jer, kako veli kolega bunarina, ne mocim ruke.
Ja ih nisam kupovao jer radim u jednom laboratoriju i to nam je potrosni materijal; tim vise sto se u zadnje vrijeme sve vise prelazi na modernije automatske pipetore, a ovo je nesto iz proslog stoljeca.
Osim za doziranje hrane i/ili razne kemije, korisno je jer mozete time i isisavati iz akvarija (npr. ostatke hrane, mladj ili pak neku zmazanocu), doduse u tu svrhu ste ograniceni volumenom same staklene pipete.
pozdrav
-
Ja imam plastične pipete i mislim da staklo nije dobar izbor jer kad tad pukne ljudskom greškom.
-
Di ima za kupiti plastične pipete??
-
Dobro Renta kaže, treba pripaziti s tim lomljivim staklenim stvarčicama.
Ja koristim ovu DIY, sastavljenu od dijelova koje svi imamo doma. ;)
-
Dobro si se snašao Grof. :up:
Di ima za kupiti plastične pipete??
na ebayu. ;)
-
Istina, postoje i plasticne (taigon, teflon i slicni plast. materijali).
Takoder se koriste u laboratorijima (uglavnom za pipetiranje agensa koji nagrizaju staklo), a takodjer ih drze sve firme koje drze i drugo laboratorijsko posudje.
Prednsot im je sto su otpornije na pucanje (meni je na jednoj staklenoj vrh razbio kamencic koji sam greskom usisao).
Ali ima i nekoliko mana: plastika nije inertna (u mjeri u kojoj je to staklo), a i svasta otpusta u vodu (ftalate i sl., a sto moze biti pogubno za neke organizme); na plastiku se isto tako vremenom svasta nakupi (pa to bude idealna podloga za razvoj kolonija mikroorganizama), a i teze ih je odrzavat cistima (nista od sterilizacije prokuhavanjem). Osim toga nisu krute kao staklo, pa nisu idealne u kombinaciji sa vakuumskim propipetama (uslijed vakuuma moze doci do promjene volumena...doduse, u akvaristici bas i ne baratamo analiticki preciznim vrijednostima, pa to i nije previse bitno).
-
Pipete nam ne trebaju za laboratorij nego akvarij i takva savršena čistoća je nepotrebna. Preporučam plastiku prije svega zbog lomljivosti stakla.
-
Ko sto i sam rekoh u prethodnom postu - analiticka preciznost (i cistoca) nam nije bitna u akvaristici.
Plastisticne pipete (kao i sve drugo posudje koje se primarno koristi u laboratorijske svrhe) nisu izradjene od obicnog PVC-a, vec od specificnih materijala kao sto su taigon ili teflon, a to ih pak cini znatno skupljima (dvsotruko pa na vise) od staklenih istog volumena i namjene.
pozdrav
-
pipetu sa propipetom možete naručiti u doslovno svakoj apoteci (kao ja ) propipeta je 60 kn a sama pipeta 2-20 kn ovisi o kapacitetu ...
Kad mi jave iz apoteke cijenu, javim se!