Akvarij NET - FORUM
Slatkovodna Akvaristika => Slatkovodne bolesti => Autor teme: gstaraz - Srpanj 28, 2010, 18:29:21 poslijepodne
-
ICH
AKVARIJ:
- dimenzije / litraža, ..............................60x40x30 72 lit.
- temperatura,.......................................28
- parametri vode (ako se znaju),.....................Ph 6.7 ,EC. od 0.02 - 0.14
- vrijeme od pokretanja akvarija,....................1 Mjesec
- kad su useljene prve ribice,.......................14 Dana
- period i količina mijenjanja vode..................30-20% svaki dan, 50% tjedno
FILTER:
- tip i marka filtera................................Atman 0300 (bez medija, prazan radi liječenja)
- način i periodi čišćenja...........................Novi filter
- filter materijal (ima li aktivni ugljen)...........Prazan, medije sam izvadio i stavio u kanticu sa akvarijskom vodom da bi ih vratio kad završim sa liječenjem i pročistim akvarij sa ugljenom
OSTALA OPREMA:
- panjevi i kamenje..................................200-300 grama granitnih kamenčića, kvarcni pijesak, plastično bilje
- grijač.............................................100 W
- pumpa za zrak......................................3 komada (6 kamena sa finim raspršivanjem)
- CO2 sustav – kakav.................................nema
- kemija?............................................RO voda + sera bio nitravec za pripremu vode (24H odstajalo)
STANOVNICI:
- popis vrsta riba i broj pojedinih primjeraka ......Guppy x4, Tetre harleqin x6, Tetra black skirt x2, Sijamski algojed x1, Corridoras x2, Tetre neon x3
- starost ribica ....................................neznam, uglavnom mlade osim sijamca koji ima 2 godine
- ima li potencijalnih „terorista“...................nema
- hranjenje – koliko i što...........................pahuljice,i jbl Atvitol multivitamini, 2x dnevno vršak čajne žlićice
PROMJENE:
- promjene u akvariju u zadnja 2 – 3 tjedna..........Velike vručine (31 celzius voda)
- promjena kvalitete vode (zamućenje, miris).........ne
SIMPTOMI:
- detaljan opis simptoma –...........................Ich po svim ribicama osim po Tetrama i Corridorasima jako raspadanje peraja
- kad su se simptomi prvi puta uočili ...............Prije 10 dana
- pokušaj liječenja, čime............................Tetra ContraSpot
- koliko je ribica bolesno, uginuća?.................Sve osim Korridorasa i Tetri, nema mrtvih
- stanje ostalih stanovnika..........................Ima svako svoje sklonište ispod svoje plastične biljke i izgledaju sretno (osim guppya) , mada malo pod stresom radi vručine i bolesti. Guppy su svi blizu površine i pre mirni su, češu se jako često kako bi probali skinuti kojeg nametnika, koristeči svakakve tehnike... Tu im pomognem nježno ih milujući sa štapićima za uši, pošto se daju maziti i izgleda da im godi, i uspijem im poskidati one koje nisu na nezgodnim mjestima. Naj više ih ima po perajama (svaki guppy ima po 5-6 tih točkica po sebi)
Povjest bolesti:
RIbice su sve uplivale u akvarij prije 2 Tjedna (ciklirani, bez biljka). 60x40x30
U akvariju je kvarcni prokuhani i filtrirani pjesak kao podloga i dosta plastičnog bilja, te par granitnih kamenčića (ništa od toga nema bitnog utjecaja na Ph).
Namjena ovog akvarija je za Mrijest i odrastanje malih ribica, ali pošto sam glavni akvarij tek počeo slagati, postao je prihvatilište dok veliki ne bude spreman (još 2 Mjeseca).
-Kod prvih simptoma bolesti odlučio sam se za liječenje cijeloga tanka, pošto su sve ribice iz iste trgovine (Pet Centar rijeka), kupljene u razmaku od tjedan dana.
Nakon 5 dana tretmana Tetra Contraspot-om, nema poboljšanja, neki paraziti otpadnu, neki se novi zakače..., kao da lijek ne može prekinuti njihovo množenje.
Doziranje slijedim po uputama, sa jedinim odstupanjem kod prvog doziranja, gdje sam greškom ulio količinu lijeka za 85 litara vode umjesto za 72 litara.
Temperaturu nisam imao potrebu dizati pošto su vručine napravile da mi u tanku bude 29/30 C. (grijač je upaljen da ne padne ispod 28)
Svakodnevno usisavanje podloge i promjena 20% vode (vodu koju doljevam je u točnom omjeru pomješana sa ContraSpotom)
--------------------------
Vidjevši da bolest ne prolazi,unatoč ContraSpotu i visokoj temperaturi, počeo sam razmišljati o primjeni Medazola (250mg/50l.)
Problem je šta ga nisam nikada koristio i želio bi znati šta me čeka, i koliki će to biti napor za ribice pošto im se već peraje počele lagano raspadati u poslijednja 2 dana.
Hvala unaprijed
-
Mislim de se taj nametnik zadržava u priprema za novi napad u podlozi-supstratu...i tretmani se trebaju ponavljati u razmaku desetak dana (?) koliko ja mislim...kad ciste otpadnu plivaju okolo i traže domaćina 24-48 sati ...Inače, što se lijekova tiče ja preferiram Serine (njih skoro svugdje ima), a kod promjene vode FFM (dobili u viliju, aquaterri).
Ja bih isisala vodu, stavila u nju ribe, maknula svu dekoraciju i podlogu te onda ribe sa tom vodom vratila u akvarij. Aeracija i pumpa obavezno. Promjenila 30% vode (bez dodataka) i stavila serin lijek...uz dodatak ectopur soli (pomaže obnovi sluznice)...mojim coryima čak ne smeta iako je NaCl u sastavu.No sastavi serinog i tetrinog lijek su gotovo isti tako da možeš stavit opet i taj koji imaš. Najidealnije bi bilo kad ciste otpadnu stvaiti ribe u skroz čistu vodu, ali kako to nije uvijek izvedivo tretmani se trebaju ponavljati dok god bude bijelih točkica.
Inače, promjena od 20-30% dnevno vode mi se čini previše - što si napisao. Stres je glavni okidač za svakakve bolesti pa tako i bolest bijelih točkica ili ICK Ichthyophthirius kao i ichthybodo necator - costia. I uvijek kad kupuješ nove ribice nema pametnije nego karantena - bez podloge...posebno kod živorotki. Mjesec dana bi bilo idealno.
-
I često se dešava da ako je najezda prevelika da novokupljene ribe uginu, dok se starosjedioci izvuku uz lijek.
Sretno.
-
Imam jedan prazan akvarij od 12 litara, pa bi mogao pokušati tvoj sistem, da ih odvojim tamo u trenutku kad su čiste... oba tanka ću liječit, bez obzira što su navodno "čiste" u jednom.
...ako sam dobro shvatio, dovoljno je deržati tank na 30 stupnjeva prazan na 3-4 dana i problem riješen, tank ponovno useljiv... ?!?
Ako je tako, trebalo bi biti jednostavno...
...Samo dali će 15 riba izdržati 4 dana u tanku od 10 litara bez zrelog bio filtera i sa pumpicom za kisik?
Strah me da bi takva ekskurzija mogla loše završiti po več oslabljele ribice
Medazol ???
-
Ne znam za medazol - nije li on za unutrašnje parazite kod (posebno) za diskuse :roll: Pogledaj http://www.sera.de/en/products/freshwater-aquarium/treatments-and-vitamins/remedies-for-aquarium-fish/sera-costapur.html
Pa vidi u download sastav lijeka i usporedi sa contraspotom.
1.Odvadi dio vode iz toga akvarij gdje su bolesne ribe, izvadi ribe i stavi u tu vodu, prenesi sa njima i filter koji bude non stop radio dok ti sređuješ ostatak.
2. zatim izvadi ostatak vode (do podloge) i stavi u čiste posude.
3. Tada sve dekoracije i pijesak baci, operi akvarij (sa toplom vodom i spužvom namočenom u ocat, dobro isperi)
4. Nakon toga vrati onu odvađenu vodu pa vodu sa ribama, dolij netretiranu odstajalu vodu (koja će taman napuniti onaj dio volumena koji je zauzimala podloga) i kreni sa lječenjem.
Dobro je uključiti i aeraciju.
Tako bih ja radila. Pijesak bih (ako bi ga buduće upotrebljavala) osušila, prokuhala, ispekla, stavila na sunce...bilo što da se skroz isuši i ubiju ciste.
Znači sve obaviš u sat-dva i vratiš u taj veći akvarij ribe sa pripadajućom vodom, filteromi stres novog akvarija je koliko je moguće izbjegnuti. Dok skroz ne ozdrave nema podloge niti stavljanja u "glavni" akvarij.
Prema uputi kad lječenje završi obavezno tretirati vodu FFM, davati vitamine u papicu.
Sretno
Možeš ti i svoju metodu probati...ali pomoćni tank ti je mali, a drugo - puno je teže uništiti uzročnika u akvarijima sa podlogom.
-
4. Nakon toga vrati onu odvađenu vodu pa vodu sa ribama, dolij netretiranu odstajalu vodu (koja će taman napuniti onaj dio volumena koji je zauzimala podloga) i kreni sa lječenjem.
Hvala Mins,
pod netretiranu vodu se podrazumjeva voda bez "sera bio nitravec za pripremu vode" pretpostavljam ?
Ako je tako možda je on kočio učinak ContraSpot-a, pošto sam ga uvijek koristio pa i tokom liječenja...
...mada danas navečer, nakon šestog dana tretmana ContrSpot-om, izgleda mi da se stanje poboljšava; puno je onih točkica ispalo, a nove se izgleda ne stvaraju, strpit ću se još 2 dana, i nastaviti sa ContraSpotom, možda bude ok, uz puno pozitivnih vibracija :) ...)
Hvala još jednom na sugestijama.
Cheers
-
Pisem na mobu pa bum kratak
kad ti se razboli vecuna riba sa ichy-om onda ljecenje obavljas u glavnom akvariju jer ich ostaje u pijesku i nema neke velike pomoci sa vadenjem i pranjem
ja bi lijecenje obavio u maticnom akvariju i to najmanje 10 dana a od toga prva 3 zamracio plahtom ili slicno bez rasvjete
pid 10 dana smatram da dva puta nadoljevas lijek jer otprilike tak ispadne i nakon svega stavis aktivni ugljen da izvuces lijek iz vode
-
Pisem na mobu pa bum kratak
kad ti se razboli vecuna riba sa ichy-om onda ljecenje obavljas u glavnom akvariju jer ich ostaje u pijesku i nema neke velike pomoci sa vadenjem i pranjem
ja bi lijecenje obavio u maticnom akvariju i to najmanje 10 dana a od toga prva 3 zamracio plahtom ili slicno bez rasvjete
pid 10 dana smatram da dva puta nadoljevas lijek jer otprilike tak ispadne i nakon svega stavis aktivni ugljen da izvuces lijek iz vode
Koliko sam ja shvatila on razboljene ribe ne drži u glavnom akvariju (njega tek priprema (već u uzgojnom, ali sa PODLOGOM)...prema tom iz toga treba maknuti podlogu ili ponoviti lječenje nakon desetak dana jer kod prvog novog dtresa mogu opet oboliti jer ciste prežive u podlozi i znaju biti otporne na ljekove...
-
4. Nakon toga vrati onu odvađenu vodu pa vodu sa ribama, dolij netretiranu odstajalu vodu (koja će taman napuniti onaj dio volumena koji je zauzimala podloga) i kreni sa lječenjem.
Hvala Mins,
pod netretiranu vodu se podrazumjeva voda bez "sera bio nitravec za pripremu vode" pretpostavljam ?
Ako je tako možda je on kočio učinak ContraSpot-a, pošto sam ga uvijek koristio pa i tokom liječenja...
...mada danas navečer, nakon šestog dana tretmana ContrSpot-om, izgleda mi da se stanje poboljšava; puno je onih točkica ispalo, a nove se izgleda ne stvaraju, strpit ću se još 2 dana, i nastaviti sa ContraSpotom, možda bude ok, uz puno pozitivnih vibracija :) ...)
Hvala još jednom na sugestijama.
Cheers
Netretirana voda znači odstajala 24h voda (ili prozračena zračnom pumpom i kamenom) zagrijana na temperaturu akvarijske vode (gdje već ide). Također, nakon stajanja u tako široj posudi primjetila sam i da se višak kamenca uhvati za stijenke pa je i voda mekša osim što brže ishlapi klor.
Bilo koji conditioner za vodu (kao i aktivni ugljen, UV lampa i ostalo) smanjuje učinak ljekova...to se dodaje nakon lječenja da pokupi ostatak i ubrza ponovo cikliranja - uspostavu ravnoteže te poboljša sluzokožu (aloe vera) i smanji stres ribama (B vitamin), pokupi nitrate, amonijak, klor, kloramin...i što već koji ima u sastavu (razlika od proizvođača do proizvođača).
Nakon lječenja se dodaje serin toxivec, aquatan i nitrivec (piše u uputsvima lijeka- ako je od sere)...ja dodajem FFM. Jedini slučaj kad se on dodaje u toku lječenja je ako se mijenja lijek ili je predozirano...ali i to se opet najčešće rješava promjenom dijela vode (odstajalom netretiranom vodom) jer riskiraš da će pokupiti i dio "pravog" lijeka.
-
Medazol je debelo prejak za ich kojeg ubijaju mnogo blazi lijekovi. Kada je ich u stanju ciste, gotovo ga nista nemoze ubiti. Micanje podloge je dobra ideja i moze skratiti lijecenje, ali opet bih savjetovala ponavljanje nakon 14 dana da se virulencija icha smanji na onu bezopasnu (a potpuno ga unistiti nemoze nista), i od onda na dalje drzati ribe u dobrom stanju, akvarij cist i nece biti problema.
-
Ako su bolesne ribe u odvojene onda se slazem da podloga sam smeta i pomaze ichy-u pa ak sam krivo shvatil pardon
-
Ribice su sve bolje, samo je još jedan Guppy ostao na površini sa vidljivim Ick-om.
-Prvi tretman ContraSpot-om izvršen bez seljenja riba (Osim par kupki u soli na 15 minuta u krugu od par dana)
-Danas Sedmi Dan, mjenjam 50% vode i dodajem frišku dozu lijeka za cijeli akvarij
-Za sada su visoka temperatura i liječenje stvorili povoljne uvjete za proliferaciju bakterija u ovih tjedan dana, tako da se poslijedice počinju nazirati po repovima ribica, koje imaju blago raspadnute rubove peraja.
Nadam se da će se izvući bez večih poslijedica, tu su i dvije trudne mamice, koje bi trebale za par dana pustiti malene da zaplivaju .
Hvala vam na savjetima i edukaciji, portal i forum su zakon, toliko informacija na jednom mjestu, svaka čast :klap: :up: :up:
Komplimenti Moderatorima i Adminu na trudu, stvarno posao za deset !
===========================================
i od onda na dalje drzati ribe u dobrom stanju, akvarij cist i nece biti problema.
...ma akvarij je pre čist, u tome je i cijeli problem izgleda, nema biljka, RO voda, kvarcni pjesak kao podloga, plastično bilje... :rolleyes: ...pa i ja bi se razbolio od prve bakterije kojs naleti da me stave u takve uvjete...
(poduzimam potrebne korake kako bi se i to riješilo u novom akvariju i dovelo to bar blizu atmosfere prirodnog habitata tih ribica...)
Thanks maliapostol, Gwineeth, Mins
Cheers,
Gianni.
-
Od svega navedenog samo cista RO voda bi mogla biti problem. To je zbilja PRE cisto za njih :D Svakako sto prije naseliti akvarij sa normalnim biljem i voda se moze mjesati sa RO, ali ne previse i ne precesto.
Sretno!
-
Ichy nikad neces izljeciti vec samo zaljeciti pa pazi ali ne posesivno vec realno na uvjete u akvariju da se ichy ne vrati
inace ich i nije opasan ako se na vrijeme uoci i krene u akciju pa sad kad imas iskustva bit ce lakse ako se opet vrati
sretno i strpljivo
-
Ako mu se ne vadi pijesak...onda bi možda bar trebao trajno vrlo blago zasoliti vodu ( ja svojima dodajem nakon druge promjene vode ili nakon kopkanja i trimanja bilja)...to gupićima posebno paše, a nemaju ništa protiv minerala. RO je za mekovodne osjetljivce po mom skromnom mišljenju. Naravno paziti da one preosjetljive na sol ne tretira.
-
Kakve veze ima sol sa cistama mozebitnim u pjesku? Nece ni pomoc ni odmoc sto se toga tice. Osim toga, kada vrati ribe (u zdravom stanju) u glavni akvarij, vracat ce samo vodu a ne i pjesak pa nece prenjeti ciste... barem vecinu.
-
....Ma nije frka vaditi pijesak :)
U planu iman isprazniti akvarij, ali samo kada ribice potpuno ozdrave.
- Kad budu bez vidljivih znakova icha po sebi, odvojit ću ih na 4 dana u jedan mali akvarij (sa dodanim Lijekom), a one koje ne stanu, u par velikih kanti vode.
-U praznom akvariju ću isprazniti sve (pjesak plastike, kamenčiče... i skroz ga dezinficirati u hypermanganu sa usput svom opremom
-Pjesak ću prokuhati i osušiti u pečnici na 130 C
-Montirati ponovno akvarij i nakon 24 H opet pokrenuti
-Uz malo sreče, bi tank trebao biti čist nakon svega toga, jedino što ću ga trebat ciklirati sa ribicama unutra :roll:
==========================
Zasoliti vodu nažalost nemogu radi Corrirorasa, tako da će morati bez toga...
Ako ima ko kakvu bolju ideju za pokušati dezinficirati tank od ICH-a, ...let know ;)
Cheers
-
Sol smanjuje stres i dobro djeluje na riblju sluzokožu te koliko znam gupy žive u takvoj vodi pa je šansa da ne pokupe milijun toga već manje. Zato i na ectopuru piša da je za vanjske nametnike i pomoć uz druge terapije. Druga je stvar što Ick više ne reagira najbolje na sol (tako sam čula).
Kad sam ja trebala ciklirati vodu nabrzinu..uzela sam dio vode iz drugog akvarija (imam ih više), stavila dio spužve iz filtera iz tog akvarija, dodala odstajale vode sa FFM (dodala u filter neku kulturu bakterija - kupovnu kao nitrivec ili sl) te stavila zeolitha u filter koji će kupiti amonijak dok se ne zaciklira.
Rezultat je bio dobar, mjerenja NO2 i NO3 zadovoljavajuća i voda bistra bez mirisa.
Ako nemaš iz kojeg akvarija uzeti spužve ili stare vode onda samo nitrivec i zeolith u filter te FFM u pripremi vode.
I brzorastuće bilje tipa rogolista da kupi ono što zeolith nije stigao te smanjuje stres nudeći mjesto za skrivanje.
Pekla bih ja taj pijesak na 250 tj, koliko pećnica ima max :D
Inače akvarije i staklo te nematalne predmete čistim sa rukavicama i sužvicom sa solnom kiselinom ili jakim octom te dooobro isperem vrućom vodom...mrežice i manje posude otopinom hipermangana gdje ostavim koji sat da odstoji. Kasnije sve ostavim da se potpuno osuši. Inače mi akvariji imaju svaki svoju opremu posebno pa se baš i ne dešavaju prijenosi.
-
Strava!, nisam znao za Zeolith :up:
(di toga ima?)
-Pošto će cijela operacija uslijediti za neka 2 tjedna, več sam stavio u kantu od 30 litara vodu i bakterije sa čistim filterom i komadom sedre da se zaciklira koliko stigne.
-Nažalost imam samo dva akvarija (10lit i 74lit), tako da nemam od kuda uzeti čistu zacikliranu vodu ili zreli filter bez straha da u sebi ima još cista ili beštija...
-Dignut ću temperaturu u peći na 250 C :nuclear: ;)
ps.
koliko vidim bilo bi pametnije Guppye odvojiti u posebni zasoljeni akvarij za ubuduče...
...morat će se strpit dva mjeseca dok ne složim 300 litara, pa će ovaj od 70 litara biti samo za njih... (ko čeka taj dočeka :) ...ak ne umre čekajući :-[ ...)
Pozdrav.
-
Da, primjetila sam da su živorotke najsretnije same (platy, moly, gupy...). Zeolitha ima za uzeti u Petcentru i FFM-a isto (on isto kupi višak loših stvari).
-
Hvala Mins,
Evo išao sam danas kupiti FFM, ali na žalost za zeolith nisam pitao (mislio sam da se to uzima među građevinskom materijalu :-[ ) ... kada odem ponovno ću pitati (...jel` skupo ?)
FFM još nisam koristio, dali se on mješa sa "sera bio nitravec za pripremu vode" ili je to ista stvar, pa je samo jedan od ta dva dovoljan ?
(piše da je dobar za čuda toga na ambalaži... štima to ili je samo uobičajeni marketing ?)
Što se tiče ribica, sve su se oporavile, samo još jedan Guppyć ima jednu točkicu na repu :pompon: :a040: :a02m6: :d074: :af2:.
..nastavit ću terapiju Contraspotom još 3 dana, a onda svi na fitness :) steroidi, vitamini... :p013:
=========================
Več kad smo spomenuli koja riba paše sa kojom, vidim definitivno da je bila geška staviti zajedno Tetre i Guppy-e, Guppy stvarno vole "prljavu vodu" koliko vidim, več nakon sat vremena šta ih prebacim u zasoljenu vodu, mogu se vidjeti promjene u raspoloženju (na bolje).
Tako da ću im stvarno morati pod hitno osigurati posebni tank.
-
Svi benefiti FFM http://www.elegancereef.com/index.php?option=com_content&task=article&id=106&Itemid=82
Mislim da nitrivec ima biološku kulturu bakterija koje ubrzavaju biološko startanje akvarija (takvih proizvoda ima od više proizvođača u tekućem obliku i kuglicama/tabletama).
Ja sam ga stavljala u kombo sa FFM kad sam ciklirala i nisam imala problema.
Zeolith nije skup, ali i tu se vode dvojbe oko porijekla i kvalitete...ja uzmem koji već ima u dućanu, osim onih velikih pakiranja za vrtna jezerca koja prodaju u vrtnim centrima...malo su prevelike granulacije...a i malo sam skeptična oko porijekla.
:)
-
Evo, uzeo sam danas i Zeolith ... srečom nije skup, tridesetak kuna pola kile u granulaciji prigodnoj za ubaciti u filter (100 grama ide za 50 litara vode, i mjenja se svaka 3 mjeseca).
...uglavnom, malo sam prokopao šta je taj Zeolith i kako šljaka, a poslije pročitao link o "Benefitima FFM-a" ... -?
-Mislim da je to ustvari ista stvar (Zeolith i FFM), samo što je jedan u kamenčičima a drugi tekući... , osim možda ta neka "profilaksa" koju FFM nudi kao dodatak i neki lagani Ph buffer (koju možda i Zeolith ima)...
...baš sam sad napunio filtere, jedan sa zeolithom i drugi sa samo vatom, i svaki u svoju kantu jupola, sa vodom koju sam jučer promjenio iz akvarija, u kantu sa filterom od vate sam ulio ffm, a u drugu filter sa Zeolithom...baš me zanima šta će testeri sutra reći... :)
-Oba su zamutila vodu (neispran Zeolith :D) , ali eto več nakon 15 minuta je voda u obije kante relativno čista (bez aktivnog ugljena)
U svakom slučaju, oba bi proizvoda trebala biti čudo po onome što sam uspio pročitati okolo, ali bi se ja ipak mirnijeg srca odlučio za Zeolith, (cijena i prirodnost), a FFM bi možda zadržao za extremne slučaje (kao što je ovaj sada kod mene, poslije ICH-a i raspadanja peraja, i možda za pripremu za mrijest...)
Hvala Mins, Super TIP! :up: :up: :up:
-
Ja properem sve filter materijale, osim aktivnog ugljena prije stavljanja u filter...zeolith kada izgubi djelovanje može ostati kao sredstvo za filtriranje jer je pun dobrih bakterija, za razliku od aktivnog ugljena koji sve prikupljeno vraća u vodu pa ga obavezno treba mjenjati.
FFM mi je super jer vrijeme odmućivanja pokaže kakvo je stanje, a i ribe se bolje razmnožavaju (posebno coryiji).
:)
-
Evo, nakon testa sa Zeolithom i FFM, oba su proizvoda mrak
FFM ima nešto brže djelovanje, i vuče Ph prema neutralnim (7)
Zeolithu treba koji sat duže i ne utječe na Ph
Nitritima ni traga u oba slučaja.
Gh nemam mjerač
Što se antibijotskih i ostalih navedenih benefita FFM-a tiče, mislim da su to navedeni samo "indirektno" djelovanje na bakterije, gljivice i parazite, što bi ustvari trebalo biti poslijedica "uredne" vode, a ne neki poseban sastojak u FFM-u, no, pokazati će vrijeme.
--------
Na žalost u filteru nemam dovoljno mjesta za ostaviti čarapu sa zeolithom nakon što se istroši, tako da ću ga upotrijebiti možda za pokretanje kakve nove kante, ili za cviječe :)
--------
Što se Korija tiče, dali im simuliraš kišnu sezonu i cijelu cerimoniju, ili to obave sami od sebe, bez intervencije... ?
Cheers
-
Nakon veće promjene vode od uobičajene količne, kada se temperatura spusti oko 24 u dobro obraslom akvariju niskih "travnatih" dijelova kreću u akciju. Posebno nakon što sam počela koristiti FFM.
I sklalari isto...samo što coryji imaju sreću da su na dnu sa mjestima za skrivanje i pojave se tek kao ribice pristojne veličine koje ne postaju hrana grabežljivcima.