Akvarij NET - FORUM

Slatkovodna Akvaristika => Beskralješnjaci => Autor teme: burmanac - Studeni 21, 2009, 14:56:59 poslijepodne

Naslov: Pomoc najezda puzeva
Autor: burmanac - Studeni 21, 2009, 14:56:59 poslijepodne
Dajte neki savjet imam 80l slatkovodnog sa molijima,gupi i ksife imai par jabucara ali mi problem prave sitni tamni puzevi jer ih ima stvarno mnogo pa ako ima neko savjet kako da ih se rjesim hvala
Naslov: Odg: Pomoc najezda puzeva
Autor: simeZg - Studeni 21, 2009, 15:29:31 poslijepodne
ja sam imao takav problem i kupio ribicu Botia macharanta i sve je ok
Naslov: Odg: Pomoc najezda puzeva
Autor: simeZg - Studeni 21, 2009, 15:31:17 poslijepodne
ako me jos pamcenje sluzi, mozda je tebi bolji odabir Botia striata, jer manje narastu
Naslov: Odg: Pomoc najezda puzeva
Autor: kikoporto - Studeni 21, 2009, 15:51:16 poslijepodne
ubuduče bilje kad kupiš malo staviti u hipermangan pa nečeš imati takvih problema, najbolje riješenje su Botie znam iz iskustva da ih potamani ko luda  :up:
Naslov: Odg: Pomoc najezda puzeva
Autor: cann - Studeni 21, 2009, 15:59:52 poslijepodne
ubuduče bilje kad kupiš malo staviti u hipermangan pa nečeš imati takvih problema

...hipermangan neće ubit jajašća puževa
Naslov: Odg: Pomoc najezda puzeva
Autor: Damber - Studeni 21, 2009, 16:00:10 poslijepodne
Ima jako puno tema o tome. Upiši u tražilicu, pa ćeš nać brdo toga...

Hipermangan ne ubija puževa jaja. A i puževe dosta slabo... Ovisi o otopini.
Naslov: Odg: Pomoc najezda puzeva
Autor: Damber - Studeni 21, 2009, 16:00:43 poslijepodne
Eh, preduhitrio si me!  :D
Naslov: Odg: Pomoc najezda puzeva
Autor: burmanac - Studeni 21, 2009, 16:10:36 poslijepodne
Hvala puno na pomoci i ja sam razmisljao o botiama ali se bojim za mlade jer se prilicno cesto ribe kote,jel imam razlog za brigu da ce one pojesti mlade
Naslov: Odg: Pomoc najezda puzeva
Autor: simeZg - Studeni 21, 2009, 16:16:45 poslijepodne
ima i sredstava protiv puzeva, kak ona djeluju?
nisam ih upotrebljavao pa me zanima :nerd:
Naslov: Odg: Pomoc najezda puzeva
Autor: žderosaurus - Studeni 22, 2009, 08:52:29 prijepodne
provjereno riješenje i najbolje botia i miran si 100%
Naslov: Odg: Pomoc najezda puzeva
Autor: alleszusammen - Studeni 22, 2009, 09:15:23 prijepodne
Hvala puno na pomoci i ja sam razmisljao o botiama ali se bojim za mlade jer se prilicno cesto ribe kote,jel imam razlog za brigu da ce one pojesti mlade
meni botie histrionice pojedu jajašca ancića, otkad su one u akvariju nemam više malih. ali za živorotke se ne moraš bojati. samo pazi koju botiu uzimaš jer je mali akvarij u pitanju. ;)
Naslov: Odg: Pomoc najezda puzeva
Autor: Coolmad666 - Studeni 22, 2009, 11:06:48 prijepodne
onda bateriju od 9v i bakrenu žicu stavi krajeve zice u akvarij i ostavi 3 sata i ubit ćeš 85% puževa.

Ako imaš koze onda ništa ili kakve bezkralježnjake.
Naslov: Odg: Pomoc najezda puzeva
Autor: kaktus - Prosinac 11, 2009, 22:44:15 poslijepodne
provjereno riješenje i najbolje botia i miran si 100%

Ne, nije 100% siguran. Ni botie nisu baš tako svemoćne, imaš primjeraka koje puževe neće ni pogledati čak ni onda kad im gnječiš te nesretne puževe. Većini pomogne ali nekima ne.

Ustvari jedino 100% riješenje je rasturanje akvarija šta je malo kome prihvatljiva solucija (meni npr. nije).
Naslov: Odg: Pomoc najezda puzeva
Autor: bura2 - Prosinac 12, 2009, 07:39:03 prijepodne

[/quote]

Ustvari jedino 100% riješenje je rasturanje akvarija šta je malo kome prihvatljiva solucija (meni npr. nije).
[/quote]
i šta onda napravit kad rasturiš akvarij???
Naslov: Odg: Pomoc najezda puzeva
Autor: Mario - Prosinac 12, 2009, 08:17:22 prijepodne
Mislim da je botia ipak najbolje rješenje. Ja svaki put kad odem do pet shopa, namjerno uzmem što više puževa i sve ih ubacim u akvarij. Nikad nisam imao problema, botije mi to uvijek riješe. ;)
Naslov: Odg: Pomoc najezda puzeva
Autor: kozica - Prosinac 28, 2009, 07:01:27 prijepodne
Od svih rešenja za bitku prema nepoželnim puževima je najbolja  anentome helene
    
Anentome helena    
Polžojedi polž

Anentome helena
Družina: Buccinidae, Rafinesque, 1815

Polžojedi polž »kanibalska lepa Helena«, Anentome (Clea) helena, (Meder in Philippi, 1847) je novost v sladkovodni akvaristiki, saj je vrsta postala znana v akvaristiki šele pred dvema letoma, prišla je preko redkih grosistov v zootrgovine šele konec leta 2006 – Glaser, Transfish konec leta 2007. Kljub temu je to že zelo iskan in priljubljen polž, saj se je izkazal za izjemno koristnega v odstranjevanju nezaželjenih vrst drobnih polžev v akvariju, ki številnim akvaristom povzročajo preglavice s prekomernim razmnoževanjem. Svoje žrtve najde s pomočjo gibljive cevi (rilca) in jih izsesa iz hišice. V primerjavi s polžojedimi činkljami rodu Botia (Chromobotia), nekaterimi afriškimi polžojedimi ostrižniki ali pritlikavimi napihovalkami (Carinotetraodon travancoricus ) je »lepa Helenca« primerna tudi za zelo majhne – nano – akvarije, v katerih gojimo miniribice ali sladkovodne kozice; ravno v teh akvarijij so nekateri polži, kot so roženi svitki (Planorbis, Planorbarius spp.), korenčice (Physella spp.), mlakarji (Lymnaea spp.) ali melanije (Melanoides spp.) lahko velika nadloga in jih ne moremo odstranjevati s pomočjo prej naštetih rib, ki so prevelike in preveč nevarne za sladkovodne nevretenčarje. Anentome helena se je tako tu, kot tudi v vseh večjih akvarijih izkazal za izjemno zanesljivega, tihega odstranjevalca drobnih polžev! Gre za eno najbolj koristnih novosti v sladkovodni akvaristiki zadnjega časa, tudi cena je že padla na običajno, nizko, povsem sprejemljivo (posebej v primerjavi s prej naštetimi večjimi ribami, od katerih ima v namene odstranjevanja polžev v naših zootrgovinah najbolj pogosto prodajana vrsta rilčasta činklja, Chromobotia macracanthus precej višjo ceno). Morda so malo dražji od jabolčnih polžev, a le malenkost, to je zaradi tega, ker gre še za sorazmerno redko in novo vrsto polža v hobiju – to je potrebno enostavno razumeti in upoštevati. Vrsta je zelo enostavna in odporna za gojenje v povprečnem akvariju. Tudi razmnožuje se v ujetništvu odlično. Tega polža resnično priporočamo vsakemu akvaristu!

Sistematika: Mollusca – Conchifera – Visceroconcha - Gastropoda – Orthogastropoda - Caenogastropoda - Sorbeoconcha (Hypsogastropoda) - Neogastropoda - Buccinoidea - Buccinidae, Rafinesque, 1815 – Buccininae – Anentome helena, Meder in Philippi, 1847.

V nandružini sta 2 družini, Nassariidae in Buccinidae. Obe imata predstavnike v brakičnih vodah, toda 2 rodova iz družine Buccinidae imata tudi sladkovodne predstavnike: Anentome in Afrocanidia.

Prvič je vrsto opisal zoolog Rudolph Philippi leta 1847 v 2. zvezku knjige – trilogije: “Abbildungen und Beschreibungen neuer oder wenig gekannter Conchylien” (Schalen von Weichtieren) – ampak tu je opisal vrsto z imenom Melania helena (Melanopsis). Šlo je za polže, najdene na otoku Java.

Sinonimi: Melania helena, Melanopsis Helena (Anton von den Busch), Clea helena.

Tuja imena: The Snail-eating Snail, Assassin Snail, Killer Snail, Bumble Bee Snail; Raubschnecke, Raub Turmdeckel Schnecke

Izgled: hišice so velike okoli 15 mm (1,3 – 2,8 cm), največ do 28 mm dolge in 13 mm široke; so bež do rumene barve s spiralnimi rjavim progami. Barva hišice je variabilna od rjave, rdeče do rumenakste, lahko so tudi samo rjave barve, odvisno od nahajališča. Imajo veliko ustje in pokrovček. Imajo gibljivo cevko, ki jo iztegnejo iz plašča in jim služi kot kemoreceptor pri iskanje hrane ipd..http://www.g-hoener.de/images/19_Andere_Aquarientiere/Anentome_helena_a.jpg

Domovina: Indonezija: Tajska (provinca Phitsanulok, reka Kaek,slapovi Sakunothayan; provinca Loei, reka Mekong ; provinca Phitsanulok – slapovi Chattrakan), Malezija, Java.

Biotop/habitat: hitrotekoči potoki s kamnitim dnom (apnnečast pesek), mirna voda nad slapovi z muljastim, blatnim dnom, brzice, pod slapovi pod skalami.

Akvarij: min. 20 cm. = 15 litrov. Čim močnejši filter.

Voda: pH = 7,2 – 8,0; trdota vode: mehka do srednje trda, dGH 8 - 15°. Priporoča se tedenska menjava vode vsaj 30%. Prenesejo brez problemov tudi precej mehko vodo, a boljše uspevajo v srednjetrdi vodi.

Temperatura: 22,8 – 26,7°C; raje imajo bolj toplo vodo, ni priporočljivo, da temperatura pade za daljši čas pod 26°C (Alexandra Behrendt, 2009).

Obnašanje v akvariju: razmerje spolov v akvariju – 1:1. Polž aktivno leze po podlagi in nenehno išče polže. Lovi tako, da se zarije s hišico v pesek, usta in rilec pa molita iz podlage in “čakata” na žrtev. Kakor hitro se žrtev približa skriti pasti, vtakne helenca hitro svoj rilec v polžjo hišico svoje žrtve in potem požre mehko vsebino, pusti samo drobovje. Vendar so tudi drugačna opažanja, naš moderator Donator! Nemesis je napisal (28.9.08 ob 19:11): "Jaz ima 5 helenc v svojem 40L akvariju in v enem tednu so opazno zmanjšale število svitkov. Sem pa opazil, datudi aktivno zasleduje polže, ko pa jih dohiti, zleze na hišico in jo ovije z nogo, da polž ne more pobegniti, skrije večji rilček in pokaže manjšega, bolj rožnate barve, ki ga potem premika po hišici sem ter tja in jo do potankosti očisti. Poje tudi drobovje. Skratka, po njenem posegu v hišici ne ostane nič." Na koncu včasih poje celo sluzasto sled svoje žrtve. Napada samo majhne polže, medtem ko velike jabočne polže, Pomacea spp. ali velike celebeške živorodne polže, Tylomelania spp. ipd. ne napada!

Hrana: mesojedec: živi polži – roženi svitki, melanije, korenčice, mlakarji, drobni nevretenčarji, tablete, luske z veliko beljakovinami, koščki mesa, mrtve ribe.

Razmnoževanje: je ločenih spolov – gonohorist, v akvariju se tvorijo parčki, ki se redno parijo. Kmalu zatem (po tednu dni) oplojene samice odlagajo na trden substrat majhna, okoli 1 mm velika jajčeca. Po okoli 3 tednih se izleže(ta) iz jajčeca 1 ali 2 mladička, ki rasteta počasi.

Življenska doba: predvidoma najmanj 3 – 5 let, a dejansko tega še ne vemo zaradi tega, ker je vrsta popolna novost v akvaristiki.

Naprodaj: redka v trgovinah, cena 2 – 4 €. Pri nas so (bili) prvič naprodaj v trgovini
Naslov: Odg: Pomoc najezda puzeva
Autor: prodz - Prosinac 28, 2009, 17:26:00 poslijepodne
ma najbolja je preventiva.
prije nego biljku stavis u akvarij dobro ju pregledati i ako su na nju polegnuta puzeva jajasca lagano ih noktom sastrugati.
jedino sto kod sitnijih biljaka je to pipljav posao ali uz malo strpljenja 95% ih uspijes poskidati. ostalih 5% potamanis u akvariju kada narastu ali prije nego se pocnu razmnozavati.
cak bi jos bolje bilo biljku staviti u karantenu pa pricekati da jajasca puzeva malo narastu pa ih je jos lakse uociti i odstraniti.

ali posto ti vec imas najezdu puzeva ili nabavi anetome helena ili neku gladnu botiu. do tada ih rucno skupljaj, mada ih se tako neces rijesiti.

mrrrrzimm barske puzeve

PS ovo sa baterijom i bakrenom zicom nisam probao jer za sada nemam puzeva (kuc, kuc, kuc u drvo) ali ima logike jer puzevi nevole bakar.

sretno!!!!