Akvarij NET - FORUM

Slatkovodna Akvaristika => Uređenje akvarija => Autor teme: Annie_S - Rujan 03, 2009, 10:38:20 prijepodne

Naslov: Mijenjanje šljunka u punom akvariju
Autor: Annie_S - Rujan 03, 2009, 10:38:20 prijepodne
Ok, potencijalno glupa ideja.  :-[ Stavila sam prekrupni šljunak u akvarij, već ga podosta zasadila i sad me živcira jer je teže saditi i ne izgleda baš dobro. Sad me zanima imate li kakvih ideja kak da promijenim dio šljunka (bar površinski i ovaj do kojeg mogu) a da to prođe čim urednije i bezbolnije. Mislila sam izvaditi bilje koje je nedavno posađeno, tj. općenito ono koje ne pušta dugo korijenje, znači ne bih dirala kripte, amazonku... S nekakvom lopaticom/posudicom (ili eventualno usisavanjem samo kroz široki šlauf) sam mislila pomalo grabiti stari šljunak koliko ide (ne previše jer je ispod supstrat pa da se to ne diže). Novi šljunak sam isto tak nekak mislila stavljati, a pala mi je na pamet i potencijalno glupa i beskorisna ideja da uzmem široki šlauf, gore stavim ljevak i pomalo nasipavam kroz to. Razuvjerite me ako treba, znam da bi to moglo grdo završiti.  :D
Naslov: Odg: Mijenjanje šljunka u punom akvariju
Autor: Grale - Rujan 03, 2009, 14:28:11 poslijepodne
Ovo s nasipavanjem šljunka kroz šlauf je dobra ideja. Ja sam mislil isto stavljat sitniju podloga, al sam odistal jer se biljeveć ukorjenilo i raširilo.
Naslov: Odg: Mijenjanje šljunka u punom akvariju
Autor: Annie_S - Rujan 03, 2009, 15:25:06 poslijepodne
Isprobat ću onda valjda danas pa ćemo vidjeti jel bu kaj od toga.  :up:
Naslov: Odg: Mijenjanje šljunka u punom akvariju
Autor: Pandorica - Rujan 03, 2009, 15:29:08 poslijepodne
sumnjam da ce sljunak ici sam kroz lijevak i crijevo... isprazni sto vise vode iz aq i taj sljunak tjeraj kroz crijevo tom vodom... mooozda onda bude islo...  :up:
Naslov: Odg: Mijenjanje šljunka u punom akvariju
Autor: Ozoman988 - Rujan 03, 2009, 16:22:22 poslijepodne
Ja sam to vec radio i princip je sljedeci: kupiti visokotlacno crijevo u Pevecu ili Bauhausu (radi se o crijevu koje je dosta kruto i ima veliki promjer sto je super jer ako je mekano kamenje zna zapeti na pregibima a s ovim crijevom nemas tih problema), uzmes one kanistre od 6 litara kaj kupis vodu u njima i samo pocnes isisavati podlogu. Te kanistre bacis ili mozes i zadrzati sljunak iz njega, svejedno, a novi pjesak operes i lagano ubacujes unutra, mozes i pomocu ruke ili najbolje one šeflje (barem mi u zagrebu to tako zovemo, ono za juhu stavljati u tanjur) i onda lagano ju spustas na odredjeno mjesto di zelis staviti pjesak, na taj nacin mozes precizno dodavati kolicine koje tebi trebaju.

Ja sam to radio par puta, sve je savrseno glatko islo  :up:
Naslov: Odg: Mijenjanje šljunka u punom akvariju
Autor: Pandorica - Rujan 03, 2009, 16:26:50 poslijepodne
najbolje one šeflje (barem mi u zagrebu to tako zovemo, ono za juhu stavljati u tanjur) i onda lagano ju spustas na odredjeno mjesto di zelis staviti pjesak, na taj nacin mozes precizno dodavati kolicine koje tebi trebaju.

tocno tako sam i ja sama jednom dodavala sljunak...

zaboravih napisati, radije izvuci taj stari krupni sljunak jer ce sitni kad tad otici na dno, a krupni izaci na povrsinu... ;)
Naslov: Odg: Mijenjanje šljunka u punom akvariju
Autor: Annie_S - Rujan 03, 2009, 17:16:35 poslijepodne
Izvukla sam gornji sloj krupnog sljunka, ali nisam bas sve jer se dosta mutilo. Nije islo sa slaufom, sljunak je mokar i sav se zaljepio pa nije ni dosao do crijeva. Iskreno Pandorica, nisam se sjetila toga kaj ti velis, da ce krupni izaci na povrsinu. Zapravo, sigurno hoce prilikom usisavanja.  -? A nema veze, zamijenit cu onda sve jednog dana. Stavila sam sitniji bez kompliciranja, s nekom plasticnom malom posudicom za naljevanje vode u peglu i ok je. Koriji su dobili posla. :) Jedino kaj sad sve skupa malo scary izgleda, ko mocvara, ali iskustvo je pokazalo da takve stvari traju kratko i da nema potrebe za brigom. (Nedavno sam sve prekopala i izvadila panjinu u trazenju botie koja je na kraju cijelo vrijeme bila zavucena naprijed u skoljki) :) Hvala na savjetima, dobro ce doci drugi put.  :up: