Akvarij NET - FORUM

Slatkovodna Akvaristika => Ostale slatkovodne teme => Autor teme: Vele bit - Svibanj 15, 2008, 19:45:44 poslijepodne

Naslov: Sustanari ciklida velikih afr.jezera?
Autor: Vele bit - Svibanj 15, 2008, 19:45:44 poslijepodne
Konkretno me zanima što još živi u velikim afričkim jezerima uz ciklide i somove?Velika afrička jezera razvila su se poput nekih zasebnih slatkovodnih mora po ispunjenosti svojih ekoloških niša.Žive li u njima neke vrste spužvi,mekušaca?Bubnut ću, Koralja? Nečeg takvog što se baš ne spominje previše,i da li se išta od toga drži u akvarističke svrhe.
Naslov: Odg: Sustanari ciklida velikih afr.jezera?
Autor: Jurupari - Svibanj 15, 2008, 19:52:14 poslijepodne
spužvi i puževa ima sigurno, za ostalo booooooooooojko!!!
Naslov: Odg: Sustanari ciklida velikih afr.jezera?
Autor: napoleon - Svibanj 15, 2008, 20:40:17 poslijepodne
Oni mali krokodili...
Naslov: Odg: Sustanari ciklida velikih afr.jezera?
Autor: Vele bit - Svibanj 16, 2008, 10:42:38 prijepodne
Citat:
Oni mali krokodili...
-? :D
Recimo da slažete Tanga reef,i okolo veselo plivaju ciklidi,ima li još nešto od živog svijeta što potiče iz jezera a moglo bi obogatit postavu akvarija,znači neke spužve,puževi..takvo nešto..Ono krokodil koliko god mali bio...hmm..nekak mi se ne uklapa :D Jel dosta davno sam gledao dokumentarac baš o Tangi i narrator je u principu predstavio jezero kao svojevrsni zatvoreni ocean.. Imamo grebenske ciklide,one otvorenh voda,dubinske; mislim da se spominjala i neka slatkovodna meduza,e to me zanima ima li još nečeg takvog što bi u principu čovijek očekivao u moru,poput te meduze..Ma uostalom,samo nabrajajte što god da znate..Nadam se da ne davinjam  :roll:
Naslov: Odg: Sustanari ciklida velikih afr.jezera?
Autor: Black Tiger - Svibanj 17, 2008, 10:27:28 prijepodne
Naravno da ima svakakvog života, jbg. ipak moraš uzeti u obzir da je Tanganyka duboka i preko 1400m, tako da mnoge stvari još nisu ni otkrivene.
Konkretno meduze nemožeš baš držat s ribama, a i treba ti tank zaobljenih stranica, evo konkretno u jezeru Nyassa ili ti vama poznatije Malawi imaš i jako čudnih riba koje nisu ciklidi, nego se upravo hrane njima kada padne noć, jer su isključivo nokturalne ribe, sa razvijenim električnim organima kojima otkrivaju druge organizme pomoću el. impulsa koje odašilju sva bića, ono poput radara.
Invertebratnih organizama imaš u svim tim jezerima, što rakušaca i račića, ličinka kukaca koje juvenilni stadij preživljavaju u vodi i tak.

Velebit nemoj me tjerat da opet iskopavam kakvu studiju o tome!
Naslov: Odg: Sustanari ciklida velikih afr.jezera?
Autor: Vele bit - Svibanj 17, 2008, 11:55:01 prijepodne
Citat:
Velebit nemoj me tjerat da opet iskopavam kakvu studiju o tome!

 :D Pa samo malu studijičicu Haa?  :D  Ma ja sam fulao zvanje i znanje,šta češ pa moram vas tu malo gnjavinjat.Tak kad sam došao tu na forum sam skužio koliko malo znam o onome što me zanima. Možda netko ima neki zanimljivi linkić...
Naslov: Odg: Sustanari ciklida velikih afr.jezera?
Autor: Black Tiger - Svibanj 17, 2008, 22:19:45 poslijepodne
Ajde vidjet ćemo što se da iskopat!
Naslov: Odg: Sustanari ciklida velikih afr.jezera?
Autor: Vele bit - Svibanj 20, 2008, 17:11:26 poslijepodne
 :D Care!!!  :klap: Bthw.. Ona studija je zakon,trebamo složit eksped..
Naslov: Odg: Sustanari ciklida velikih afr.jezera?
Autor: Bojko - Svibanj 21, 2008, 08:46:28 prijepodne
Ja bih,pre nego da odgovorim na pitanje,odgovorio Black Tigeru.Jezero Malawi jeste jezero Malawi i to je zvanično ime toga jezera.Ime Nyassa jeste starije ime toga jezera,no kad se sadašnja država malawi osamostalila od Britanske krune i ime jezera jeste promijenjeno u Malawi,mada zanimljivo,sustanari zemlja,koja još graniče na jezero/Tanzanija i Mozambik/ to ime još zovu Nyassa.
U samim tim jezerima bukvalno vrvi od života,pored več pomenutih ciklida i somaova u tim jezerima/Malawi,Tanganjika,pa i Viktorija/ mogu se nači  i kili ribe,pa krabe /rakovi/,zmije,spužve/baš ona u jezeru Malawi jeste endemita/,kao i ostale porodice riba.Naravno tu ima i krokodila,nilskig konjeva,ptica...dakle fauna jeste jako bogata i šarolika,u biti pravi raj za akvarste,biologe,zoologe i terariste.
Ako se osvrnemo samo na akvaristiku,u akvaristčko razvijenim zemljama može se nači u dućanu,spužve,neke školjke,rakove ,kao i kili ribice.
No zanimljivo pitanje,mada ima i raznmolikih ciklida,da "te boli glava"
Naslov: Odg: Sustanari ciklida velikih afr.jezera?
Autor: vedranVŽ - Svibanj 21, 2008, 08:58:43 prijepodne
i kad se traži na netu jezero malawi, uvijek ti prvo ponude državu malawi i jezero nyassu. Tak da je i meni to bilo čudno. Ali to za afriku nije nikaj novo jer se tam još sve tak brzo mijenja :dead:
Naslov: Odg: Sustanari ciklida velikih afr.jezera?
Autor: Bojko - Svibanj 21, 2008, 09:06:57 prijepodne
Eto prosto iz Wikpedie:
"Lake Nyasa or Lake Malawi?
The name of the lake itself is also disputed. Malawi claims the lake is named 'Lake Malawi' while international maps and other countries (most notably Tanzania) claim the name of the lake to be 'Lake Nyasa'. The origins of the dispute in the name have their background in geopolitical disputes that began prior to Malawi's independence in 1964, when it was previously known as Nyasaland.

Further complications emerged for different political reasons in the 1960s, when the then President Banda (of Malawi) became the only African leader to establish diplomatic relations with white South Africa. This was fiercely repudiated by other African leaders, including the then President Nyerere (of Tanzania). The contrasting attitudes and policies gave further impetus to disputes between the two governments, on the name of the lake itself, and the boundary between the two countries.

At present, the dispute between the two governments is largely dormant. Intergovernmental relations between Malawi and Tanzania are largely cordial.

Naslov: Odg: Sustanari ciklida velikih afr.jezera?
Autor: Vele bit - Svibanj 21, 2008, 09:38:13 prijepodne
Hvala Bojko. E ovu rečenicu sam htio čut
Citat:
u akvaristčko razvijenim zemljama može se nači u dućanu,spužve,neke školjke,rakove ,kao i kili ribice.
  Znači može se i na taj način obogatit ciklidni tank. Jer ima možda neko neki linkić gdje se to može vidjeti?
Naslov: Odg: Sustanari ciklida velikih afr.jezera?
Autor: Bojko - Svibanj 21, 2008, 09:49:34 prijepodne
Eto spužva:
 
Naslov: Odg: Sustanari ciklida velikih afr.jezera?
Autor: Vele bit - Svibanj 21, 2008, 14:30:03 poslijepodne
Pa fora je. izgleda ko pudlica koja se utopila. :D
Naslov: Odg: Sustanari ciklida velikih afr.jezera?
Autor: TILjO - Svibanj 21, 2008, 15:04:45 poslijepodne
Pa fora je. izgleda ko pudlica koja se utopila. :D

Vedrane... Ja bi sada ovdje postao onaj smajlić koji se cereka... ali kada ti sve to sređuješ poslije AkTera...
Dakle,  :lol:
Naslov: Odg: Sustanari ciklida velikih afr.jezera?
Autor: Vele bit - Svibanj 22, 2008, 14:45:16 poslijepodne
Ali da ne bi sad ispalo da sam neozbiljan. Zahvalan sam svima na trudu i djeljenju interesa.Evo ova 'pudlica' je dosad nešto najkonkretnije što sam vidio  u temi,hvala Bojko! Da li biste voljeli imati ovu spužvu uz svoje ciklide?Naravno pod uslovom da ju ne bi čupkali..Meni se jako sviđa uz  :d032:
Naslov: Odg: Sustanari ciklida velikih afr.jezera?
Autor: TILjO - Svibanj 22, 2008, 16:01:20 poslijepodne




Je, da... Bilo bi zgodno imati još nešto u tanku osim podloge, kamenja, riba i eventualno koje biljčice...  :up:
Naslov: Odg: Sustanari ciklida velikih afr.jezera?
Autor: Mastino - Svibanj 22, 2008, 18:19:51 poslijepodne
ja bi volio imati spuzvu u svom malawi aq a konkretno od ostaloga sta trazim tu je rak Potamonautes Orbitospinus iz jezera Malawi...
Naslov: Odg: Sustanari ciklida velikih afr.jezera?
Autor: TILjO - Svibanj 22, 2008, 19:40:11 poslijepodne



Joj, Mastino... Rak je famozan! Predivno stvorenje...  :heart: :gata: :heart:
Naslov: Odg: Sustanari ciklida velikih afr.jezera?
Autor: Vele bit - Svibanj 23, 2008, 11:14:33 prijepodne
Citat:
Je, da... Bilo bi zgodno imati još nešto u tanku osim podloge, kamenja, riba i eventualno koje biljčice...   

Eto točno si mi misli pogodio!U jednoj rečenici,dok meni treba 6 poodugačkih postova da se izrazim.Ovaj rak je famozan :heart:,ovak indigo plav.Svakim ovakvim saznanjem sam sve zaljubljeniji i zainteresiraniji za 'temu'. :nerd: :heart: