Akvarij NET - FORUM

Slatkovodna Akvaristika => Ostale slatkovodne teme => Autor teme: Pancho_Villa - Srpanj 18, 2006, 23:03:00 poslijepodne

Naslov: Živa hrana?
Autor: Pancho_Villa - Srpanj 18, 2006, 23:03:00 poslijepodne


Jel zna netko ako i gdje bi se mogla nabaviti živa hrana za ribe?


Edited by: Pancho_Villa
Naslov: Živa hrana?
Autor: ChILd_ReBoRn - Srpanj 19, 2006, 06:37:00 prijepodne
podigni kamen u vrtu i uhvati glistu....na bundeku ili negdje uhavti licinke komaraca i steriliziraj ihu vodi iz vodovoda... i tak to.. gliste obozavaju.. al ih naravno operi i nasjeckaj...(https://www.akvarij.net/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsmileys%2Fsmiley2.gif&hash=37d2b1f68093b901c215e5a29629cbe8accc72d2)
Naslov: Živa hrana?
Autor: Branko - Srpanj 19, 2006, 11:15:00 prijepodne
Nekad davno je bilo za kupiti živih tubifexa. A ja sam znao u nekim baricama po Zagorju loviti vodene buhe i ciklopse.

Ako negdje u vrtu staviš posudu sa 10-tak litara vode i baciš unutra malo suhog lišća, ima šanse da kroz par tjedana unutra nađeš larve komaraca.
Naslov: Živa hrana?
Autor: franco9200 - Srpanj 19, 2006, 11:47:00 prijepodne
C/P


Infuzorije (microskopski velike vodene protozoe)


Upotreba:
Hrana za tek izmreštenu mlađ.

Uzgoj:
Počnite sa kulturom zelene ili vode iz bazena, dodajte biljne materijale kao što su zelena salata, trava itd. u posudu sa vašom kulturom. Dobri rezultati su zabeleženi sa prokuvanom vegetacijom koja se izgleda raspada mnogo brže. Kada se biljni ostaci počnu raspadati i truliti, prvo će se pojaviti bakerije, potom će protozoe brzo povećati brojnost jer se one hrane bakterijama. Budite oprezni jer nove, sveže kulture sadrže uglavnom bakterije, ne infuzorije. Ako u kulturu infuzorija ubacite rasprskivač za vazduh, neprijatan miris će biti minimiziran. Ako nameravate da kulturu održavate duži vremenski period, svaka 3-4 dana morate sifonom izvući napolje propale organske materije koje su se staložile na dnu i zamenuti ih sa novim. Optimalna veličina kulture zavisi od toga koliko nam je ihfuzorija potrebno. Obično je dovoljno imati flašu ili teglu od 1-2 litra za par stotina komada mlađi.
Efektivan način da koncentrujemo kulturu pre upotrebe je da isključimo aeraciju, postavimo mali tačkasti izvor svetlosti (džepna lampa) pored posude sa kulturom i ostavimo da se kultura staloži. Za 15-tak minuta, infuzorija će početi da formira svetlucavi oblak oko svetla ili može oformiti jasan beličasti oblak u vodi, obično ispod same površine vode. Čak možda možete videti minijaturne srebrnkaste tačkice "prašine", kako se jasno i sa svrhom kreću kroz vodu. Tako koncentrisana infuzorija može biti selektivno isisana i ubačena u akvarijum gde se nalazi mlađ.

Poreklo:
Voda iz starih akvarijuma (naročito iz filtera), prijatelji, lokalni klub akvarista, kabineti za biologiju u školama i porudžbina preko pošte.

 (http://www.akvaristika.org/page.asp?page=ribe_h_ziva#Sadrzaj)Artemijski račići - Ciste (Artemia spp., obično A. salina)

Ubotreba:
Tek izležene artemije su najbolja hrana za tek izleglu mlađ ikračica i ostalih malih riba.Njih takođe proždrljivo jedu i neke relativno velike morske ribe. Mlade artemije čine dobru zamenu za makro-plankton kojima se hrane neki beskičmenjaci koji filtriraju vodu.

Uzgoj:
Veoma je malo potrebno da bi ste izlegli artemiju. Mrestilište može biti bilo šta, od plastične flaše do staklenog balona od 20 litara. Obično je to flaša od 1-2 litre. Sve može da poluži ali su posude sa konkavnim (udubljenim) dnom najbolje jer nema mrtvih tačaka u protoku vode. Dodajte crevo za vazduh spojeno za malu vazdušnu pumpu, stavite iznad svetlo i držite temperaturu oko 28°C ako želite da se artemija brže izleže i to je to.
U vodu je potrebno dodati oko 2 kafene kašike soli na litar vode (količina nije presudna)