Travanj 24, 2024, 19:38:59 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Nano  (Posjeta: 10490 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Smilas

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 740
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Nano
« Odgovori #25 u: Veljača 19, 2011, 21:20:25 poslijepodne »
meni s eovo jako  sviđa!  Daj mi malo opiši kaj od opreme imaš.. naime ja s e  borim  vjecito sa opremom u svojim akvarijima jer imam malog heng-on-ca koji  mi  svu plutajuću biljnu  masu   fino  razaspe  po akvariju...

Offline Puffy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 798
  • Spol: Muški   Dob: 29
  • Lokacija: Valpovo (Osijek)
  • univ. bacc. biol.
Odg: Nano
« Odgovori #26 u: Veljača 19, 2011, 21:51:40 poslijepodne »
Ovaj zadnji postav s eleocharisom izgleda odlično!
Čak mi baš oku paše ova čistina naprijed... nice nice  :klap: :klap: :klap:
FILIP (Valpovo)

Offline Ribba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 240
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb Jug
Odg: Nano
« Odgovori #27 u: Veljača 20, 2011, 12:52:25 poslijepodne »
Meni se sviđa pogotovo kamen na koji su se nahvatale alge, djeluje prirodno. E ova biljka iza je parvula? Mislim da ce biti bolje kad se hc razraste.

Da, to bi trebala biti Eleocharis parvula.
A hc mi ljevo raste, a tam desno na padini slabo...al mislim da ću jednostavno presaditi iz drugog akvarija kolko želim i zdravo.
To sam trebo odmah.

meni s eovo jako  sviđa!  Daj mi malo opiši kaj od opreme imaš.. naime ja s e  borim  vjecito sa opremom u svojim akvarijima jer imam malog heng-on-ca koji  mi  svu plutajuću biljnu  masu   fino  razaspe  po akvariju...

Od opreme imam ono kaj vidiš: ništa.
To je možda opširnija tema al ukratko ja ne mislim da je filter neizostavan u akvariju.
U nano akvarije ih ne stavljam zato što zauzmu puno mjesta(vizualno su u banani jer odvlače pažnju i živinama i biljkama oduzimaju mjesto, a i hardscapeu isto), usisavaju male kozice, hang on mi rasturaju podlogu, plutajuće biljke lete posvuda(ko kaj si reko da i tebi) i sl.
Zapito sam se zašto ih stavljam u nano akvarije.
Što se tiće utjecaja cirkulacije vode na biljke, tj. prijenos hranjivih tvari iz vode ja tu ne vidim neku bitnu razliku, ne mogu reči da jedan od ta dva načina naočigled više pogoduje rastu.
Kaj se tiće pročišćavanja vode radi potrebe faune u mojim akvarijima su nitriti na nuli, nemam nikakve pomore i sl.
E i onda sam počeo slagati bez filtera akvarije i tako radim već godinama.
Normalno, skužio sam da je cirkulacija potrebna kod startanja akvarija pa to rješavam sa zračnom pumpom i tak ima caka koje treba skužit al poslje je sve lako.
Isto tako nemam ni grijač jer mi je temperatura vode između 18 i 21 preko zime kaj je dovoljno za kozice i endlere(kad ulete).
Mislim, nisam ja nekakav protivnik filtera i grijača nego ih imam tamo gdje ih baš trebam.
Ako ti filter radi problem jednostavno ga izvadi van.
Al moraš znati da ako u nano akvariju imaš ribe da im tebaš aerirat vodu ovisno o količini biljne mase i vrsti bilja(njihovom utjecaju na vodu).
Isto tako ako ako izvadiš filter neće ti biljke više "plesati", bit će sve statično ko na fotki...
A i ko i sve kaj nisi još isprobao prije morat ćeš skužit kako se na taj način održava akvarij.
Pa ti odluči kaj tebi osobno više odgovara u odnosu na koncept tvojih akvarija.
 :)

Offline Smilas

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 740
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Nano
« Odgovori #28 u: Veljača 20, 2011, 13:55:52 poslijepodne »
aha, hvala.  Pa  za sad  cu ostati  na opremi jer su mi akvariji ipak malo prenapučeni da  bi ih  ostavio  bez  suvislog  protoka i   pokojeg  biološkog  filtera...  no  da jednom  bih mogao i to  probati.. naime  sjecam se  da  sam jos  dok sam imao takve akvarije zapravo najveću  muku mucio  s tim da  se  voda mutila i znala je  smrditi...  nekako je taj sistem, barem koliko mi se sad  čini  bio  meni gotovo neuravnoteživ.

Offline Ribba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 240
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb Jug
Odg: Nano
« Odgovori #29 u: Veljača 20, 2011, 14:06:25 poslijepodne »
Ha kad nemaš filter moraš paziti da ti sve bude u ravnoteži.
Na početku se može činiti komplicirano ali u stvari je jako jednostavno.
Npr. ako nemaš filter moraš paziti da ne hraniš previše al čim skužiš koliko hrane tvoji organizmi trebaju stvari postaju lake.
Ako budeš radio akvarij za koj ćeš ocjeniti da ga možeš bez filtera složit vidjet ćeš kako je jednostavno
ili ćeš imati totalnu katastrofu, invaziju algi, smrdljivu vodu, pomor ribe...to tako bude.
Al mene uvjek možeš pitati za savjet ako se odlućiš za tako nešto.
 :)

Offline rebeka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 196
  • Spol: Ženski   Dob: 27
Odg: Nano
« Odgovori #30 u: Veljača 20, 2011, 15:42:16 poslijepodne »
Ej sorry sto malo offtopicarim ali ja planiram raditi nano od 3l filter neću staviti, a unutra će biti riccia, japanska mahovina i christmas moos, imam neke grane od cempresa ( malo čudno) i to stoji u vodi i čeka biljke, jel to moze ostati, ne muti vodi niti ništa, jel moze ostati u vodi? E da i koliko često da mjenjam vodu i koliko vode?
:police: FBI :ninja: Riboobavještalac :ninja:

Offline Ribba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 240
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb Jug
Odg: Nano
« Odgovori #31 u: Veljača 20, 2011, 22:42:09 poslijepodne »
Zašto ne bi moglo?
Samo prvo trebaš natapati drvo dok ne ispusti svu smolu, a to
ćeš skužit po tome što nakon promjene vode u kojoj se natapa
voda više neće smrdit po smoli.
Bilo bi dobro da na početku koristiš zračnu pumpu povremeno, bar na 5 min dnevno.
Ako ne u početku, prvih tjedan dva mjenjaj svaki 3-4 dan pol litre litru vode i onda s vremenom
smanjuj izmjene. Moraš pratit situaciju jer svaki postav drugačije reagira, promatraj ga, uoči
promjene čim počnu.
Prvih mjesec dana nemoj dodavati nikakva gnojiva i sl.
Svjetlo na početku pali u kratkim intervalima, tipa: po 6 sati prvih dana i onda povečavaj da
ti ga ne bi alge pre naglo napale.
Stavi bio filter ako imaš u vodu u akvariju da ubrzaš proces stabilizacije.
Ak imaš još nekih pitanja pošalji mi privatnu poruku.
 ;)

Offline Smilas

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 740
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Nano
« Odgovori #32 u: Veljača 20, 2011, 23:48:11 poslijepodne »
hvala ribba, ako  dođem u situaciju  ću te pitati za savjete!

Offline rebeka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 196
  • Spol: Ženski   Dob: 27
Odg: Nano
« Odgovori #33 u: Veljača 21, 2011, 07:46:29 prijepodne »
Zašto ne bi moglo?
Samo prvo trebaš natapati drvo dok ne ispusti svu smolu, a to
ćeš skužit po tome što nakon promjene vode u kojoj se natapa
voda više neće smrdit po smoli.
Bilo bi dobro da na početku koristiš zračnu pumpu povremeno, bar na 5 min dnevno.
Ako ne u početku, prvih tjedan dva mjenjaj svaki 3-4 dan pol litre litru vode i onda s vremenom
smanjuj izmjene. Moraš pratit situaciju jer svaki postav drugačije reagira, promatraj ga, uoči
promjene čim počnu.
Prvih mjesec dana nemoj dodavati nikakva gnojiva i sl.
Svjetlo na početku pali u kratkim intervalima, tipa: po 6 sati prvih dana i onda povečavaj da
ti ga ne bi alge pre naglo napale.
Stavi bio filter ako imaš u vodu u akvariju da ubrzaš proces stabilizacije.
Ak imaš još nekih pitanja pošalji mi privatnu poruku.
 ;)
Hvala ti puno  :zagrljaj:
:police: FBI :ninja: Riboobavještalac :ninja: