Travanj 19, 2024, 22:44:54 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Terarij za iguanu  (Posjeta: 4684 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline domi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 109
Terarij za iguanu
« u: Siječanj 27, 2009, 19:47:34 poslijepodne »
Evo i mene u ovoj sekciji foruma...do sad sam se uglavnom "druzio" s ekipom iz slatkovodne akvaristike. Ali evo me sad tu i pun sam pitanja i ideja oko uredenja terarija za iguanu. Ispricavam se unaprijed ako svi ti odgovori vec postoje. Da ukratko objasnim sta imam u planu...namjeravam napraviti kutni terarij (najbolje odgovara) visine 2.30 sirine 1.20 a dubina varira do najdublje 1.20. Tak da se nadam da je to ok?! A sad sta me vise zanima...dosta sam citao po netu da iguanama smeta staklena povrsina...mislim imat ostakljenu prednju i dijelove bocnih strana, a ostalo drveno. Pa ne znam dal ce to biti velik problem? Onda dalje...na tu visinu i sirinu koliko bi trebao lampi...znaci spotica, neonki i ostalih?! Šta je najbolje staviti za podlogu...dal je dovoljan samo treset?! Sta se tice bazencica...koja mu je optimalna velicina za iguanu?!
 

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Terarij za iguanu
« Odgovori #1 u: Siječanj 27, 2009, 20:56:50 poslijepodne »
Visina terarija je OK, ali površina/dimenzije baze terarija su nedostatne. I. iguana jest arborealna vrsta, ali to ne znači da je treba držati u terariju oblika stupa. Minimalne dimenzije baze bi trebale iznositi 2mX1m, a naravno, poželjno je i veće. Odrasle iguane redovito dosegnu duljinu od 180cm i više, pa sad pokušaj zamisliti takvu mrcinu u terariju s bazom u obliku pravokutnog trokuta s hipotenuzom 120cm! Podlogu i rasvjetu je relativno jednostavno osigurati ali, kao i uvjek, kod iguana je najproblematičnije osigurati potreban prostor. Razmisli možeš li se malo "rastegnuti" s tim dimenzijama; bit će bolje za guštera, a dugoročno i za tebe.

Offline Tinny

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 699
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: zagreb
Odg: Terarij za iguanu
« Odgovori #2 u: Siječanj 27, 2009, 21:16:36 poslijepodne »
treba ti jedna velika neonka te dvije spoticee od 60w ili jedna od 120w imas one za pilice...
=)

Offline domi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 109
Odg: Terarij za iguanu
« Odgovori #3 u: Siječanj 27, 2009, 21:19:03 poslijepodne »
evo brzinski "nacrt" mozda sirina moze malo veca
 

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Terarij za iguanu
« Odgovori #4 u: Siječanj 28, 2009, 07:32:29 prijepodne »
Probaj razmisliti o varijanti da ove stranice od 120cm rastegneš na 150. U tom slučaju bi dijagonala (paralelna s frontom) imala nešto višo od 2m i time bi prilično kvalitetno riješio prostor. Kad definiraš dimenzije, onda ću ti reći detalje rješenja rasvjete i grijanja.

Offline domi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 109
Odg: Terarij za iguanu
« Odgovori #5 u: Siječanj 28, 2009, 10:43:10 prijepodne »
150cm...hmmm malo teze izvedivo...ali recimo da mogu ici do max nekih 140cm. nema vise mjesta. Ili varijanta da jedan krak ostane 120cm, a drugi moze onda biti i 160cm. Sad ne znam dal s tim dobim sta?! Inace i brinula me malo sirina, tak da bolje da se tu posavjetujem s ljudima da ne mucim iguanu u premalom terariju.
 

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Terarij za iguanu
« Odgovori #6 u: Siječanj 28, 2009, 11:12:25 prijepodne »
150cm...hmmm malo teze izvedivo...ali recimo da mogu ici do max nekih 140cm. nema vise mjesta. Ili varijanta da jedan krak ostane 120cm, a drugi moze onda biti i 160cm. Sad ne znam dal s tim dobim sta?!

Pa, dobiješ puno: u prvom slučaju (140/140) ti je najdulja dijagonala 197cm, a u drugom (120/160) ravno 200cm - obje varijante su prihvatljive. Osobno mislim da je druga (120/160) varijanta bolja jer dobiješ nešto veću površinu baze, a i čini mi se da su mogućnosti unutarnjeg uređenja bogatije. Javi koju ćeš varijantu, pa ćemo smislit neku pametnu rasvjetu.

Offline domi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 109
Odg: Terarij za iguanu
« Odgovori #7 u: Siječanj 28, 2009, 13:43:46 poslijepodne »
Evo nakon malo mjerenja i crtanja odluka je pala...mjere ce biti 140x140...umjesto 120x120. Znaci oblik ostaje kao na onoj slici ali su duzine stranica malo povecane. I meni se nekak bolje cini verzija da je jedna strana 160 ali zbog oblika prostorije i vrata bolje se uklapa prva verzija. Znaci sad mogu poceti savjeti oko uredenja...podloge...rasvjete...grijanja...ma svega sta vam padne na pamet
 

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Odg: Terarij za iguanu
« Odgovori #8 u: Siječanj 28, 2009, 15:36:08 poslijepodne »
Svaka cast na tome sto ovako kvalitetno rijesavas prostor za iguanu, kad bi svi tako...  :klap: Jedva cekam vidjeti kako ce to izgledati ;)
"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline domi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 109
Odg: Terarij za iguanu
« Odgovori #9 u: Siječanj 28, 2009, 17:19:29 poslijepodne »
Ma nije mi cilj strpati gustera u kavez tek tolko da mogu reci da ga imam. Moja namjera je da iguani osiguram sto bolje uvjete...sto slicnije njenom prirodnom stanistu koliko god je to moguce s obzirom da je to ipak terarij ogranicenih dimenzija i zato trazim sto vise savjeta i ideja. I za sad moram reci da se nisam nadao takvoj susretljivosti...na nekim drugim forumima jedva cekaju da te poljuju ako nesto pitas. Al dosta offtopica. Najvjerojatnije sutra krecem po drvo za izradu terarija...a onda polako sklapanje...pa staklo i sve ostalo...pokusat cu sve slikati pa oni koji pozele napravit nesto slicno imaju neke smjernice. A sad ljudi samo pisite...ideje i savjeti su vise nego dobrodosli...
 

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Terarij za iguanu
« Odgovori #10 u: Siječanj 28, 2009, 18:43:06 poslijepodne »
Koliko misliš potrošiti na rasvjetu? Ukoliko novac nije presudan definitivno ti preporučam metal-halidne lampe (na tvoj volumen 3X150W je OK). Ove svjetiljke imaje izuzetno jak svjetlosni fluks i sastav svjetla najsličniji sunčevom. Iako su inicijalno skupe praktički su nepoderive (ja ih imam u nekim svojim terarijima već 2,5 godine - iste!). Ako ideš na skromniju varijantu preostaju ti fluorescentne cijevi (najbolje T5, barem 4-5kom 36W).
Što se tiče hot spot-a (koncentrirani izvor svjetla i topline) najelegantnije je u tvom terariju upotrijebiti neku od specijaliziranih reflektorica za reptile (HQL lampe sa stlačenim živinim parama) koje imaju solidan output vidljivog svjetla, daju veliku količinu svjetla u UVA i UVB djelu spektra koje penetrira čak i 1,5 metra od lampe (za razliku od UVB fluorescentnih cijevi koje zrače korisni UV samo 25-30cm od površine lampe). Najbolji brand (i obično najskuplji) je ZooMed-ov Powersun UV 160W , ali ima i drugih vrlo sličnih proizvoda na tržištu: Hobby UV Ultralux, Lucky Reptile Bright Sun UV , Exo Terra Solar Glo, itd. - mislim da ove Exo Terra-ine ima za kupiti i kod nas.

Offline domi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 109
Odg: Terarij za iguanu
« Odgovori #11 u: Siječanj 28, 2009, 22:32:37 poslijepodne »
E ovo je sad vec jako koristan savjet. Kolko mislim potrositi na rasvjetu...hmmm...iskreno nemam sad bas love za razbacivanje tak da mislim da ipak idem na florescentne cijevi. Znam da nisu najsretnije rjesenje ali financije ne dopustaju bas sve sta bi pozelio. Ipak treba kupiti drvo, staklo pa i sve ostalo ukljucujuci i rasvjetu. Sta se tice hot spot-a mislim da cu uzeti HQL lampu (pa ako neko zna gdje ih ima moze i na PP). Jer nece bas biti zgodno staviti obicne reflektorice...trebao bi ih par komada po ko zna koliko wata...
 

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Terarij za iguanu
« Odgovori #12 u: Siječanj 29, 2009, 10:31:43 prijepodne »
Vidio sam u Pet Centru manje-više kompletan asortiman Exo Terra-e (koja je inače dio grupacije Hagen) koji uzimaju od regionalnog distributera, pa je to vjerojatno najbolja polazna točka potrage za Solar Glo-om. Ako imaš nekoga tko ide do Graz-a, točnije do Vogelfarme u Tobelbad-u http://www.vogelfarm.at/ (npr. morski akvaristi tamo idu relativno često), tamo imaš sve od navedenih brandova + još nekoliko. Cjenovno se kreću oko 50-60€/kom.

Offline domi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 109
Odg: Terarij za iguanu
« Odgovori #13 u: Siječanj 29, 2009, 13:14:06 poslijepodne »
Onda pocinjem od Pet centra...sta se tice florescentnih cijevi vidio sam ponudu na stranicama od zaruljoteke...i tamo ima cijevi samo za T8 grla...sad ne znam dal je to samo dio ponude na stranici ili stvarno nemaju T5 cijevi. Nadam se da u Pet Centru nije takav slucaj...idem im bas poslati mail s upitom. Nego koje bi tocno lampe trebao i koliko komada. Malo sam proucavao stranicu i savjete od Exo Terre i tamo nasao neke cijevi koje su kao neophodne. Pa me zanima koliko neonki Reptil Glo 10.0 da stavim s obzirom na povrsinu. Da li je potrebno stavljati i Reptil Glo 2.0 ili to moze i neka obicna neonka?! HQL lampa bi isla definitivno pa da li ona eliminira upotrebu Infrared lampe i basking spot lampe?! Te je li neophodna Night glo ili je ona vise samo za simuliranje mjesecine?! Puno pitanja pa se nadam da nisam dosadan...
 

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Terarij za iguanu
« Odgovori #14 u: Siječanj 29, 2009, 14:47:20 poslijepodne »
Grla za T5 rasvjetu ima manje-više u svim trgovinama koje se bave prodajom rasvjete. 100% ih ima u trgovini "Kalisto" blizu NSK (sveučilišna knjižnica, bivša SNB) gdje ćeš dobiti i dobre savjete jer se tamo rasvjetom snabdjeva dosta akvarista, pa su prodavači navikli na kojekakva pitanja.

Savjeti s ExoTerra-ine stranice su obična propaganda i nemoj se na to obazirati. Kao što sam već rekao, ReptiGlo fluorescentne cijevi i drugi slični proizvodi efikasni su samo na 25-30cm od površine svjetiljke, a nije realno da će tvoj gušter u terariju tih dimenzija uopće moći prići tako blizu. Osim toga, te lampe su skupe i treba ih mijenjati svakih 6-8 mjeseci jer nakon toga UV output postane zanemariv. Dovoljne su ti "obične" daylight T5 neonke 36W (120cm). Na tvom mjestu postavio bih barem 4 takve lampe, a ako možeš ugurati još koju - tim bolje!

HQL lampa daje ugodno svjetlo, u potpunosti podmiruje potrebe guštera za UV-om i emitira solidnu količinu topline (uzmi onu od 160W) Da li će to biti dovoljno da održavaš pravilnu temperaturu u terariju ovisi o mnogo faktora - materijalu od kojeg izrađuješ terarij, tj koeficijentu prolaza topline, količini ventilacije, okolnoj temperaturi, itd.  U svakom slučaju zlatno pravilo je: na mjestu za sunčanje (hot spot) mora biti oko 40C, a na najhladnijem dijelu (obično pri dnu terarija) 25-28C. Obzirom da je to prilično teško iskalkulirati, morat ćeš malo testirati nakon što dogotoviš terarij. Ako ti bude falilo topline, ubacit ćeš još koji halogeni reflektor i to je to. Kao varijanta zagrijavanja ostaje i upotreba podnih kabelskih grijača koje montiraš ispod dijela površine poda.

NightGlo je nepotrebna i koriste je uglavnom vlasnici noćnih životinja (paukovi, škorpioni, gekoni, itd) kako bi mogli promatrati svoje ljubimce. Iguani neće smetati ako noćna temp. u terariju padne i ispod 25C. Ako terarij postavljaš u hladnu/negrijanu prostoriju onda će ti trebati infra-grijalica (emitira toplinu ali ne i vidljivo svjetlo) koju možeš spojiti preko timera i termostata tako da se aktivira noću i održava temp. oko 25C.

Offline domi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 109
Odg: Terarij za iguanu
« Odgovori #15 u: Siječanj 29, 2009, 16:10:12 poslijepodne »
Znaci da vidim dal sam sve shvatio :) Trebam minimalno 4 daylight T5 neonke 36W (120cm)...ako uguram koju vise tim bolje. Te jednu HQL lampu od 160W. Gdje ju u Hrvatskoj mogu kupiti i koja joj je okvirna cijena (moze i PP da se ne radi reklama)? Buduci da ce terarij biti u sklopu dnevnog boravka mislim da nece temperatura padati ispod 25. Podni grijac namjeravam svejedno staviti...ne po cijelom dnu. A sta se tice infracrvene lampe nisam jos odlucio...vidjet cu kakva ce biti temp. I to bi bilo to od rasvjete?! Ne treba nista vise?!
Moze onda novo podrucje...podloga?!
« Zadnja izmjena: Siječanj 29, 2009, 16:24:50 poslijepodne od domi »
 

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Terarij za iguanu
« Odgovori #16 u: Siječanj 29, 2009, 16:45:05 poslijepodne »
Litvanski treset -blago kisele reakcije, sterilan, netretiran bilo kakvim kemikalijama i (last, but not least) vrlo jeftin! Imaš ga za kupiti u većini vrtnih centara (ja ga nabavljam u Zrinjevcu) u komprimiranim balama od 200 litara.

Offline domi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 109
Odg: Terarij za iguanu
« Odgovori #17 u: Siječanj 29, 2009, 20:02:27 poslijepodne »
Litvanski treset -blago kisele reakcije, sterilan, netretiran bilo kakvim kemikalijama i (last, but not least) vrlo jeftin! Imaš ga za kupiti u većini vrtnih centara (ja ga nabavljam u Zrinjevcu) u komprimiranim balama od 200 litara.

E ovo se zove super savjet...svaka cast. Znaci pravac Zrinjevac ili neki drugi trgovacki centar. Da li ispod treseta treba staviti mozda zemlju ili one glinene kuglice?! Te koji je nacin da se postavi podni grijac...ide direktno ispod treseta ili?! Ne postoji li onda sansa da se sve to zapali?! Opet puno pitanja ali ne bi zelio u necem zabrljati...
 

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Terarij za iguanu
« Odgovori #18 u: Siječanj 30, 2009, 13:23:11 poslijepodne »
Grijač teoretski može pod treset, ali osobno nisam sklon takvim rizicima (jednom kolegi koji koristi treset kao podlogu u terariju sa zmijama miš je nagrizao grijač zbog čega je došlo do kratkog spoja/iskrenja usljed čega je pak treset počeo tinjati. Nije nastao bog-zna-kakav plamen, ali je terarij bio ispunjen dimom od kojeg su se sve zmije ugušile). Najkvalitetnije rješenje po mom mišljenju je sljedeće:

- postaviš kabelski grijač na pod terarija i pričvrstiš ga čavlićima
- zonu u kojoj se nalazi grijač ogradiš drvenim letvicama profila 20X20 mm koje također učvrstiš za podlogu
- u tako ograđen prostor naspeš suhi pijesak u debljini cca 1cm, i poravnaš ga letvom tako da sloj bude ravnomjeran
- kupiš 1-2 kvadrata jeftinih keramičkih pločica (ima ih po 20kn/m2)i položiš ih na pijesak jednu uz drugu tako da je sav pijesak pokriven (popločiš plohu ograđenu letvicama)

Pijesak i keramika dobro provode i akumuliraju toplinu i fino je ravnomjerno raspoređuju po površini. Također, izbjegava se mogućnost direktnog kontakta grijaćeg kabla s tresetom i životinjom.

Offline domi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 109
Odg: Terarij za iguanu
« Odgovori #19 u: Siječanj 30, 2009, 16:09:09 poslijepodne »
Predobra ideja...iskreno nikad se toga ne bi sjetio. Pijeska i plocica imam doma...ostaci od oplocivanja balkona tak da nije uopce problem. I najvaznije sigurno je za gustera, a i za terarij. Nista sad vise nemam problema i isprika da ne pocnem s radom...drvo je naruceno i pili se na zadane dimenzije tak da se nadam da bi sljedeci tjedan moglo poceti slaganje.
A ja polako mogu poceti prikupljati ostale stvari koje mi trebaju...treset...lampe...biljke...staklo i sl.
 

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Terarij za iguanu
« Odgovori #20 u: Siječanj 30, 2009, 18:57:14 poslijepodne »
Eeee, divota!
Ajde nabaci tu i tamo par slikica po pojedinim fazama izrade. Step-by-step "uradi sam" teme su najljepše i najedukativnije.

Offline domi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 109
Odg: Terarij za iguanu
« Odgovori #21 u: Siječanj 30, 2009, 22:39:42 poslijepodne »
To mi je i namjera...sve poslikati i objaviti. Nadam se da ce nekome uspjeti bar malo pomoci. Iako je ova tema jos daleko od zavrsetka...a i pitanja ce biti jos!!!
 

Offline Tinny

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 699
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: zagreb
Odg: Terarij za iguanu
« Odgovori #22 u: Siječanj 31, 2009, 09:40:53 prijepodne »
jedva cekam slikice  :klap:
=)