Ožujak 28, 2024, 10:16:23 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica  (Posjeta: 421518 vremena)

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #225 u: Ožujak 23, 2010, 14:49:39 poslijepodne »
@AndrejX, kaj delaš s tolko ljutih feferona? Melješ?

Podmecem naivcima, dosta otislo na proslogodisnjoj humanitarnoj  aukciji, poklanjam poznatima, dijelim kao mito za usluge....uglavnom sve zanimaju ali sam ih osobno mozda pojeo 3-4 komada  :)
Na kraju krajeva - svi ovdje prisutni uzgajamo ribe, ali ih ne nabacimo na gradele, zar ne  :D
Inace veliku vecinu osusim u susilici jer ih je tako najlakse spremiti i stoje u obicnoj tegli.

Citat:
Meni su podravkini fest ljuti, al maznem par komada za ručak, al sa ovima zbilja neznam u koje jelo bi ubacio  :devil:

Ovi od Pdravke su obicno sranje prepuno kemije i zapravo nisu fini nego jednostavni preljuti - kao da usporedujemo jeftinu brlju i fini konjak.
Nage su van konkurencije jer je kod njih sve bazirano na toj brutalnoj ljutini ali razni Habanerosi, Scottch Bonnet ili Fatalii su iz druge price i osim solidne ljutine imaju i dobru aromu.

Citat:
I zanima me jel je takva ljutina zdrava?

Globalan zakljucak - da !  Dugo se spekuliralo da su Madari skloni karcinomu probavnog trakta zbog velikih kolicina ljute paprike ali se to pokazalo kao pogresan mit (zanimljivo da upravo Japanci koji tamane najvise "zdrave" hrane najvise pate od takvih karcinoma).
Isto tako sam capsaicin ne ostavlja trajne posljedice pa makar si gurnuo ljuti feferon u nos, oko ili auspuh arlaukati ces neko vrijeme ali nakon pola sata neces imati vise nikakvih posljedica.
Sto se tice porbavnog trakta neces zbog njih dobiti cir ili sl. ali ako ga vec imas mogli bi izazvati iritaciju.  Uglavnom sve je prolazno i bez posljedica, a prema zadnjim istrazivanjima ubrzava metabolizam i pospjesuje razgradnju masti.

Citat:
Gledao sam na jubitu kako lik jede takve feferone i faca mu se rastapala, na kaj mu liči rit drugi dan  :g045:

Iz osobnog iskustva daleko bezbolnije i ljepse nego tvoje nakon onog Podravkinog otrova  :D   Jednom sam zagrizao Donin veliki ljuti koji je bio povrh svega prepun ljutog octa pa sam danima cuclao jogurte i imao gadne probavne smetnje jer me je dolsovno "spalio".
Nakon sto sam probao svjezu Nagu jes da sam deset minuta rigao vatru i gutao mlijeko/jogurt i umalo dobio srcani od napada panike, ali nakon tog pocetnog naleta tj. 15 minuta kasnije kao da nikad nista nije bilo, osim umora kao da sam cijeli dan rintao.
Dan kasnije bilo nekih manjih problema ali niti blizu onima nakon zacinjenog kulena ili hrena  :D

Offline ZeleniMrav

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1423
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Stockholm, Sweden
  • You'll Never Walk Alone
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #226 u: Ožujak 23, 2010, 15:11:08 poslijepodne »
E to je i mene zanimalo!
Ja ljutih kupljenih feferona smazem oko teglicu tjedno...
Vise me skoro nikad ne pece kad idem na wc ali me ponekad zna boljeti trbuh!Imao sam cir pred 15 god. kao klinac,mozda je i to razlog, a i kad ih ne jedem me cesto zna boljeti ili biti slabo...
Citao sam nesto o ljekovitosti feferona(Cayenne),za srce i zile,svasta,c vitamini.....ali sam isto citao to za probavu da je diskutabilno!
Kako god mislim da sam vec ovisan o ljutnini jer me bas vuce da jedem ljuto,ipak nisam nesto otporan tj. lovi me znoj,stucanje i zna me nekad bas zapec da moram nesto popit....ali ih stvarno znam pojest brdo....
A cemo vidjet od toliko poroka koje imam mislim da su feferoni "sitna riba"....

Btw: Andrej svaka cast na odgovorima,samo sam cekao kad ce ti dojadit toliko pitanja,ovog onog ali vidim da ne popustas :up:

Mene je ova sadnja sada skroz povukla,kupio sam i Goji bobice,pripremam se za pokusat uzgojit nesto Shitaka,Aronia Melanocarpa i nekih zacina za svakodnevnu upotrebu koji bi rasli prozoru....a to nije sve....
20l vanila
North: Unfinished business
“Look deep into nature, and then you will understand everything better.” AE

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #227 u: Ožujak 23, 2010, 15:46:30 poslijepodne »
E to je i mene zanimalo!
Ja ljutih kupljenih feferona smazem oko teglicu tjedno...
Vise me skoro nikad ne pece kad idem na wc ali me ponekad zna boljeti trbuh!Imao sam cir pred 15 god. kao klinac,mozda je i to razlog, a i kad ih ne jedem me cesto zna boljeti ili biti slabo...
Citao sam nesto o ljekovitosti feferona(Cayenne),za srce i zile,svasta,c vitamini.....ali sam isto citao to za probavu da je diskutabilno!

Tu smo dosta slicni, ja npr. ne mogu podnjeti luk u hrani ako je imalo spaljen, odmah zaglavim na cijelonocnoj rundi uz WC s nenormalnim grcevima.
Ali povremeno mi odgovara umjerena ljutina i nisam primjetio znacajnije posljedice. Od ostalih konzumenata cujem da ih zna nakon zesce konzumacije malo bolje zeludac ili bubrezi ali kao sto kazes - ako je to porok, onda... :)

Sto se tice diskutabilnosti pretjerivanje u svemi nije dobro, ali pri umjerenoj konzumaciji nalazim samo benefite.  Zanimljivo da sam dosta citao da ih u Meksiku i Indiji konzumiraju kao prevenciju protiv crijevnih parazita, ali s obzirom da za svoje potrebe
uzgajam i gliste (tkzv. worm bin sto preporucam) nisam bas primjetio da ih ne vole, naprotiv :)


Citat:
Kako god mislim da sam vec ovisan o ljutnini jer me bas vuce da jedem ljuto,ipak nisam nesto otporan tj. lovi me znoj,stucanje i zna me nekad bas zapec da moram nesto popit....ali ih stvarno znam pojest brdo....

To je ipak povezano s lucenjem endorfina u mozgu sto jako dobro znaju konzumenti cokolade ili rakijetine  ali o tome drugi put  :)


Citat:
Btw: Andrej svaka cast na odgovorima,samo sam cekao kad ce ti dojadit toliko pitanja,ovog onog ali vidim da ne popustas :up:

Nije problem, puno sam naucio na vlastitim pogreskama pa zaasto nekome tko se navukao na ovaj zanimljiv hobi ne pomoci  :)

BTW. Kako je Osmocote ipak malo preskup za veci broj sadnica (za papricice OK, ali paradajza ipak imam more) otkrio kao alternativu Plantellu Organik sto se zapravo radi o odstajalom i peletiranom pilecem gnoju idealnom za paradajze i sl.
te vrlo prihvatljive cijene ( vreca od 25 kg je ispod 100kn, a ima i manjih od 5 kg koja ti je dovoljna).  Problem je bio u doziranju za nas koji uzgajamo u kantama i danas sam dobio odgovor od proizvodaca da za paradajze na posudu s 20 litara zemlje preporucaju jednu i pol vecu saku.
Tako da pradajze ove godine gnojim s Pantellom, a mozda i dio klonova probam s pola doze - definitivno najjeftinije dugotrajno gnojivo koje bi po svemu moglo posluziti.

Citat:
Mene je ova sadnja sada skroz povukla,kupio sam i Goji bobice,pripremam se za pokusat uzgojit nesto Shitaka,Aronia Melanocarpa i nekih zacina za svakodnevnu upotrebu koji bi rasli prozoru....a to nije sve....

Goji sam poceo uzgajati proslog ljeta ali sam ih zapustio pa nisu uspjele ali sam ponovno posijao prije mjesec dana i napreduju kao blesave te proklijavaju za par dana, Aronie imas kao pljeve sadnica gdje se god okrenes i po okusu je sranje pa se nemoj gnjavit,

Jos sam se prosle godine zarekao da ove godine vise necu kupiti niti jednu sjemenku ali sam posustao pa osim hrpe uobicajenih papricica i paradajza uzgajam i ovo:
http://www.howarddill.com/ Atlantic Giant Pumpkin

Micro Tom Tomato, najmanja poznata sorta
http://farm1.static.flickr.com/1/198893_abd72bf0f4.jpg?v=0
http://farm4.static.flickr.com/3615/3591244476_149ef910a9.jpg?v=0
http://2.bp.blogspot.com/_7HEqE7Qem-Y/R09ncVhLlCI/AAAAAAAABPs/KyyTFkudgHI/s1600-R/Nov%2B29%2B009.jpg

Kazu da ne samo sto je minijaturan (ne raste vise od 10 cm ) nego uopce
nije zahtjevan po pitanju svjetlosti pa uredno raste i preko zime na prozoru

Drugi je Tomato 'Hundreds and Thousands' viseca sorta koja raste u malim
teglama ali kazu da najnormalnije ima i preko 500 plodova istovremeno na
stabiljci
http://www.telegraph.co.uk/gardening/gardeningadvice/5054902/Best-tomatoes-for-hanging-baskets.html
http://www.capitalgardens.co.uk/v3/images/suttons/180648.jpg

BBTW. Moji Glacier paradajzi vec vani :)


Offline Faber

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4055
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: 7 Nm SZ od Dubrovnika
  • Lega iz Dubrovnika 8)
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #228 u: Ožujak 23, 2010, 20:46:48 poslijepodne »
e sad tek čitam,konstantna temperatura 26-28  >:( >:( a ja sam svoje )koje ja točno paradajze imam..one žute=stavio vanka i napravio od najlona mini plastenik za njih i za ostale paradajze i sadnice...baš neki dan,šprica žena sa pumpicom svaki dan da bude vlažno..ali...nisam znao jel smiju vani il ne...jer..pelate ja vani držim ali pod plastenikom prošle godine sam bez problema...sad samo ne znam kako sa ovimžutim...
kako se one točno zovu?
N.multifasciatus
 Cayman60
Tanganyika  Watt Wolln Wir Trinken? so ein durst

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #229 u: Ožujak 23, 2010, 21:11:30 poslijepodne »
e sad tek čitam,konstantna temperatura 26-28  >:( >:( a ja sam svoje )koje ja točno paradajze imam..one žute=stavio vanka i napravio od najlona mini plastenik za njih i za ostale paradajze i sadnice...baš neki dan,šprica žena sa pumpicom svaki dan da bude vlažno..ali...nisam znao jel smiju vani il ne...jer..pelate ja vani držim ali pod plastenikom prošle godine sam bez problema...sad samo ne znam kako sa ovimžutim...
kako se one točno zovu?

To sa temperaturom vrijedi za papricice, paradajze slobodno kao i normalne ali bi i oni bolje klijali da su na stalnoj temperaturi.
Ono sto sam ti poslao se zove Transparent Tomato.
http://www.tradewindsfruitstore.com/servlet/the-1420/Transparent-Tomato--dsh--Lycopersicon/Detail

Offline cactus

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
  • Neo
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #230 u: Ožujak 26, 2010, 14:12:52 poslijepodne »
evo i par sličica mojih biljčica....imam jedno pitanje jeli im sada vrijeme za presadit u čašice.....


Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #231 u: Ožujak 26, 2010, 18:09:11 poslijepodne »
Kad pocnu probijati mali korijencici kroz stjenke podloge.

Nego, jesi ti dobio one sjemenke ?

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #232 u: Ožujak 26, 2010, 20:03:28 poslijepodne »
Sad bih ja jedno pitanje...  :-[ :-[

Ja jos uvijek nemam prozor :D Ni svijetlo viska... ali imam malo prostora izmedju 2 akvarija koji sada djele isto svijetlo... Je li prekasno za sijanje? Ili da cekam sljedecu godinu?

Toliko mi je krivo sto nisam nis napravila ove godine, stalno me zapece zeludac kad se sjetim  :punch:
"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline IV@N@

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 739
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka
  • Dorado Kras Gotnik
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #233 u: Ožujak 26, 2010, 21:37:06 poslijepodne »
prekrasne su ove paprike! :klap:
jel će bit šta sjemenki onak na ljeto?  :D
baš su me zainteresirale.... :up:
Our fears are only what we tell them to be...

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #234 u: Ožujak 26, 2010, 22:11:54 poslijepodne »
Sad bih ja jedno pitanje...  :-[ :-[

Ja jos uvijek nemam prozor :D Ni svijetlo viska... ali imam malo prostora izmedju 2 akvarija koji sada djele isto svijetlo... Je li prekasno za sijanje? Ili da cekam sljedecu godinu?

Toliko mi je krivo sto nisam nis napravila ove godine, stalno me zapece zeludac kad se sjetim  :punch:

Posto se radi o uglavnom ukrasnim sortama jos nije kasno.  Stavi u casice sa zemljom, pokrij najlonom ili nekom kupolom i na akvarij da bude toplo - za klijanje uglavnom nije potrebno svjetlo.
Kad nesto izviri stavi van na svjetlo i toplo mjesto, ali ne na direktno sunce. i to bi bilo to  :)

Offline cactus

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
  • Neo
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #235 u: Ožujak 26, 2010, 22:13:05 poslijepodne »
sorry andrej stigle su.....zaboravio ti se javit .......hvala puno......... :ultimate:


počeli su korijeni sa doljnje strane tako da ih onda moram presadit.....

Offline Davincie

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 8
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #236 u: Ožujak 26, 2010, 23:10:01 poslijepodne »
Bok @Andrejx
Sorry moram te zagnjaviti ovim putem jer nesto izgleda ne stima sa PM, nikako da te kontaktiram.
Zanima me kada bi mogao podici one obecane sadnice (2 Nage i 2 Fatalii).
Poslao sam ti na Pm i broj moba i sve, pa daj se javi da dogovorimo preuzimanje.
Hvala.

Offline IggyOS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 624
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Osijek
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #237 u: Ožujak 27, 2010, 15:48:29 poslijepodne »
I ja sam žicao Nagu al nisam uspio nažicati -?
Rajčicu držim još na prozoru u čašicama. Održavam vlagu zemlje i pazim da se ne osuši, ali nisam izbušio rupe na čašama.
Donji listovi su požutjeli i počinju sušiti. Što bi moglo biti uzrok, i da li je opasno?
I Love Animals... They’re Delicious

Offline IV@N@

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 739
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka
  • Dorado Kras Gotnik
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #238 u: Ožujak 27, 2010, 16:09:08 poslijepodne »
to ti je normalno ti prvi listovi nisu pravi listovi odnosno kad izrastu ovi pravi (drugi par listova) ti mali duguljasti otpadnu.
Our fears are only what we tell them to be...

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #239 u: Ožujak 29, 2010, 12:57:49 poslijepodne »
Ne, to nije normalno.

Offline IV@N@

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 739
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka
  • Dorado Kras Gotnik
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #240 u: Ožujak 29, 2010, 20:36:52 poslijepodne »
čuj uzgajala sam rajčice i uvijek su se nakon drugog para listova prvi par osušio i otpao.tako je bilo sa svakom mladicom ,a bilo ih je oko 100.
Our fears are only what we tell them to be...

Offline IggyOS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 624
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Osijek
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #241 u: Ožujak 29, 2010, 21:20:08 poslijepodne »
OK, jel se možete dogovoriti, jer stvarno ne bih volio da mi propadnu. Please!
I Love Animals... They’re Delicious

Offline ZeleniMrav

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1423
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Stockholm, Sweden
  • You'll Never Walk Alone
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #242 u: Ožujak 29, 2010, 21:34:08 poslijepodne »
Na mojim paradajzima su tek sada otpali a visoki su sigurno vec 30-ak cm!.
Virus neki,gljivice...neznam....probat cu malo izguglat.....mozda stvarno nije nista...

Mozes malo vise opisat?Boja,dal ima kakvih flekica na njima,....ne vidim bas na slici...
« Zadnja izmjena: Ožujak 29, 2010, 21:37:16 poslijepodne od ZeleniMrav »
20l vanila
North: Unfinished business
“Look deep into nature, and then you will understand everything better.” AE

Offline IV@N@

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 739
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka
  • Dorado Kras Gotnik
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #243 u: Ožujak 29, 2010, 22:37:56 poslijepodne »
tu informaciju sam pročitala u knjizi i točna je!govorim da su na svakoj biljci otpali i nakon toga biljka se normalno razvijala ,a o plodovima da i ne govorim...
tako da nemaš zašto brinut samo pazi da imaju dovoljno vlage i sunca i to je to. ;)
Our fears are only what we tell them to be...

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #244 u: Ožujak 29, 2010, 22:39:12 poslijepodne »
OK, jel se možete dogovoriti, jer stvarno ne bih volio da mi propadnu. Please!

Prvi par listova moze i ne mora otpasti ali cak i kad otpadne to je u fazi rasta kad nece nedostajati jer biljka ima sasvim dovoljno novih koji ce preuzeti njihovu funkciju.
U tvom slucaju se jos niti prvi par nije do kraja razvio tako da ovo definitivno nije normalno. Odokativno s obzirom na izgled meni ovo djeluje kao da su spaljeni od prejake svjetlosti ili topline.
Isto tako moze biti visak/manjak vode ili gnojiva. Bas je kraj mene kutija sa pedesetak sadnica koje krasno napreduju i bas svaka i dalje ima zdrav prvi par listova.

Offline ZeleniMrav

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1423
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Stockholm, Sweden
  • You'll Never Walk Alone
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #245 u: Ožujak 29, 2010, 22:48:30 poslijepodne »
To je i meni cudno,ja sam mu dao sjeme i kod mene je sve drugacije.
Mislim da ima veze sa okolisem tj. klimom posto kaze da je to bas masovno....mada mislim da vjerovatno nece imati dalje problema,da ce normalno odrast,nadam se.
20l vanila
North: Unfinished business
“Look deep into nature, and then you will understand everything better.” AE

Offline IggyOS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 624
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Osijek
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #246 u: Ožujak 29, 2010, 22:51:20 poslijepodne »
OK, zahvaljujem. Za sada samo ta prva dva lista su otpala. Biljka dalje napreduje i izgleda dobro, bar po mojoj procjeni. Nilo je dosta oblačno ovih dana, možda i manjak svjetlosti. Uglavnom, vidjet ćemo za par dana kako izgleda. Ako krene dalje žutiti zovem hitnu.
I Love Animals... They’re Delicious

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #247 u: Ožujak 29, 2010, 22:59:11 poslijepodne »
OK, zahvaljujem. Za sada samo ta prva dva lista su otpala. Biljka dalje napreduje i izgleda dobro, bar po mojoj procjeni. Nilo je dosta oblačno ovih dana, možda i manjak svjetlosti. Uglavnom, vidjet ćemo za par dana kako izgleda. Ako krene dalje žutiti zovem hitnu.

Dobro pazi kod zaljevanja da voda ne sprica po listovima nego samo po podlozi.

Offline ZeleniMrav

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1423
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Stockholm, Sweden
  • You'll Never Walk Alone
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #248 u: Ožujak 29, 2010, 23:06:20 poslijepodne »
OK, zahvaljujem. Za sada samo ta prva dva lista su otpala. Biljka dalje napreduje i izgleda dobro, bar po mojoj procjeni. Nilo je dosta oblačno ovih dana, možda i manjak svjetlosti. Uglavnom, vidjet ćemo za par dana kako izgleda. Ako krene dalje žutiti zovem hitnu.

Dobro pazi kod zaljevanja da voda ne sprica po listovima nego samo po podlozi.

To samo kod paradajza?Zasto je to tako?
Mislim da sam procitao da se papricice vole folijarno hranit.Znaci paradajzi ne!


20l vanila
North: Unfinished business
“Look deep into nature, and then you will understand everything better.” AE

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #249 u: Ožujak 30, 2010, 00:21:45 prijepodne »
Citat:
To samo kod paradajza?Zasto je to tako?

Zato jer su izrazito podlozni raznim bolestinama pa s vlaznim i toplim listovima samo jos dodatno povecavas rizike.


Citat:
Mislim da sam procitao da se papricice vole folijarno hranit.Znaci paradajzi ne!

Jedno je folijarna prihrana, a jedno svakodnevno natapanje listova.  Papricice opcenito ne vole previse hrane pa samim tim je folijarno potpuno nepotrebno, osim ako se ne radi o nedostatku pojedinog elementa pa odradis folijarnu jer na taj
nacin biljka znatno brze apsorbira kroz listove. Plus sto se za takav nacin koriste drukcija gnojiva od uobicajenih. Uglavnom da ponovim po tko zna koji put - kod papricica je manje vise, tj. pretjeranom njegom, paznjom i gnojenjem samo cinis stetu  ;)