Travanj 20, 2024, 08:14:45 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: OptiWhite Laguna  (Posjeta: 9776 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline acabgd

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 38
  • Spol: Muški   Lokacija: Beograd
Odg: OptiWhite Laguna
« Odgovori #25 u: Prosinac 04, 2012, 04:01:53 prijepodne »
Ne znam da li se kod vas u Hrvatskoj koristi Chaeto kao jedan vid prirodne filtracije? Kod nas gotovo niko nije cuo za to, a raspitujuci se okolo izgleda da sam bukvalno prvi koji je u Srbiju doneo Chaeto.

Za one koji ne znaju rec je o algi Chaetomorpha Sp. koja se masovno koristi u Velikoj Britaniji i Americi, gde je obavezni deo vecine sumpova. Zato sam se i iznenadio kada sam poceo da se kod nas raspitujem gde mogu da nabavim Chaeto, posto uglavnom niko nije ni cuo za to, a bio sam ubedjen da mora da postoji bar neki akvarista koji ga koristi. Ako vam je poznato onda i ne morate da citate ostatak teksta...



Chaeto ima mogucnost absorpcije nitrata i fosfata tako da sluzi za izbacivanje ovih nezeljenih elemenata iz akvarijuma. I neke druge alge imaju slicna svojstva, poput Caulerpa Sp. ali Chaeto ima znatnih prednosti u odnosu na njih. Pre svega prednost je sto Chaeto nece da se razmnozava u akvarijumu poput Caulerpe koja kada pusti svoje spore moze u potpunosti da "ugusi" akvarijum, odnosno smanji nivo raspolozivog kiseonika na minimum i tako pobije nase organizme.

Druga prednost Chaeto u odnosu na ostale alge je cinjenica da se ne pricvrscuje za zivi kamen ili podlogu, zbog cega je lako da se izbaci iz sumpa. Upravo je izbacivanje Chaeto-a i nacin na koji izbacujemo elemente iz akvarijuma - alga raste i u sebi veze nitrate i fosfate. Kada recimo polovinu narasle alge izbacimo iz sumpa, izbacili smo i nitrate i fosfate koje je ona vezala u sebe.

Koliko je Chaeto efikasan u iznosenju fosfata i nitrata najbolje govore cifre. Izbacivanje 10 grama alge odgovara iznosenju oko 24mg fosfata iz akvarijuma, sto bi odgovaralo smanjivanju koncentracije fosfata sa 0.2ppm na 0.1ppm u akvarijumu od 250 litara! Izbacivanje nitrata je jos efikasnije, posto ista kolicina alge odgovara smanjenju nitrata za 10ppm u akvarijumu od 250 litara.

Chaeto-u je pored hrane iz vode potrebno i svetlo da bi mogao da raste, tako da sump mora da bude osvetljen. Najbolje rezultate daje svetlo od oko 6.500K, a zbog stabilnosti celog akvarijuma ono se uglavnom pali u suprotno vreme od glavnog svetla u akvarijumu. Na taj nacin postize se manja oscilacija pH vrednosti u akvarijumu tokom celog dana, sto je jos jedan doprinos celokupnoj stabilnosti akvarijuma.

Jedini "problem" koji Chaeto moze da napravi je sto je "koncast" i ti konci mogu da udju u povratnu pumpu. Zato je potrebno ili da se zastiti povratna pumpa na neki nacin (carapa preko usisa ili tako nesto) ili da se Chaeto stavi u poseban odeljak u sumpu gde na miru moze da raste.

Chaeto takodje ima jos jednu ulogu, a to je sto u njemu svoje staniste nalaze amfipodi i ostale korisne zivuljke kojima se hrane stanovnici akvarijuma. Kada se iznosi Chaeto koji je narastao obicno se dobro "istrese" u sumpu kako bi amfipodi i ostali njegovi stanovnici ostali u sumpu i na kraju, nadamo se, zavrsili u samom akvarijumu gde ce biti kvalitetna hrana za njegove stanovnike.

Ja nazalost nemam poseban odeljak gde bih mogao da smestim Chaeto i on mi se nalazi u istom odeljku gde i povratna pumpa, ali sam ga stavio u plasticnu cediljku za spagete, tako da sa gornje starne ima svetlo, a kroz one proreze ima protok vode.

Mali problem bi mogla da predstavlja i cinjenica da mi je akvarijum jos relativno nov pa je pitanje da li ce biti dovoljno hranljivih materija da Chaeto prezivi. Ipak, litraza bi sama po sebi trebalo da bude dovoljna da tu ima ponecega, bar da mi alga prezivi za pocetak, cak i ako ne bude rasla. Znam za strane akvariste koji imaju vece litraze od po 300-400 litara sa dosta riba i kojima Chaeto sa velicine teniske loptice za 2-3 nedelje poraste na velicinu kosarkaske lopte, posle cega vade napolje "visak" eksportujuci tako stetne materije i ponovo ostavljajuci algu velicine teniske loptice da raste i radi svoj posao. Problem je sto su meni nitrati na nuli, fosfati jedva da su malo veci tako da nisam siguran da ce Chaeto preziveti - ali trudimo se.

Evo jos nekih novih fotografija.














Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: OptiWhite Laguna
« Odgovori #26 u: Prosinac 04, 2012, 06:50:10 prijepodne »
Kod nas je poznata kao špageti alga.Ja sam baš napravio refigium od 110 litara za novi akvarij u kojem namjeravam držat samo špageti algu

Offline acabgd

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 38
  • Spol: Muški   Lokacija: Beograd
Odg: Re: OptiWhite Laguna
« Odgovori #27 u: Prosinac 04, 2012, 08:15:34 prijepodne »
E, to... znaci kod vas se koristi. A pazi kod nas niko, kao da smo na drugoj planeti. Da ne gresim dusu, mozda neko i koristi a da ga nema na 2-3 nasa najveca foruma.
U svakom slucaju znaci mogu da trazim od nekog iz Hrvatske da mi posalje ako bude trebalo umesto da jurim strance...

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: OptiWhite Laguna
« Odgovori #28 u: Prosinac 04, 2012, 08:23:00 prijepodne »
Kod nas je poznata kao špageti alga.Ja sam baš napravio refigium od 110 litara za novi akvarij u kojem namjeravam držat samo špageti algu

Chaeto alga tj špageti alga kako je bura napisao. Ja ću je isto staviti u sump u novom akvariju jer mi je u ovom popunjen sa kamenjem i viška koraljima :)

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: OptiWhite Laguna
« Odgovori #29 u: Prosinac 04, 2012, 09:31:11 prijepodne »

Kako ne, u hrvatskoj se koristi špageti alga jako dugo. Bila je faza kad su je akvaristi skoro pa izbacili pod pritiskom novih modernijih odstrastranjivača nutrijenata no polako se ponovno vraća u naše akvarije.
Jedan od glavnih uvjeta je da treba imati refugium..koji zauzima mjesta..što je i odbijalo nove reefere. Ali nije nužno da imaju i pijesak u refugiumu kojeg se mnogi groze radi negativnih iskustava.

Chaetomorpha je definitivno alga broj jedan u odstranjivanju nitrata i fosfata, ja sam velik fan ako se tako može reći. :)

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Odg: OptiWhite Laguna
« Odgovori #30 u: Prosinac 04, 2012, 11:52:28 prijepodne »
Ne moraš se bojati da če ti za algu biti malo nitrata i fosfata, rijetko kad su oni ograničavajuči faktor rasta kod algi,
veči problem je što večina premalo osvjetli mjesta na kojoj raste (kod mene ima 2*24W T5 s reflectinim reflektorima a tolika je i dužina prostora na kojem raste),
metne algu  pre duboko u vodu, što je bliže površini može do više CO2 (moja je na mržici uz samu površinu kad se razraste 1/4 je na suhom)
često je i količina željeza ograničavajuči faktor rasta ako ima više alge treba ga redovito dodavati,
ista stvar je s kalijem, makar on nije toliki problem ako se redovito mijenja voda (ja ne mijenjam pa  dodam oko 100g kaliklorida mjesečno, svaki dan pomalo)
 
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: OptiWhite Laguna
« Odgovori #31 u: Prosinac 04, 2012, 14:18:08 poslijepodne »
Slažem se s Tuljanom, meni je u refugiumu na dnu i stagnira iako isto ima T5 2x24w sa pojedinačnim reflektorima custom, morati ću ju dignuti do površine da iskoristi svijetlo.

Inače, moje iskustvo sa više vrsta caulerpa govori da niska razina nitrata ipak može djelovati na makroalge u vidu topljenja/nestajanja istih. Naime, izlaz iz reaktora sa biopeletima sam prije nekih dvije tri godine usmjerio u refugium (što je bio jedini feed refugiuma s morem) koji je bio pun više vrsta ukrasnih makroalgi, zelenih i crvenih, baš ono refugium za primjer. I što se desilo, u roku dva tri tjedna većina makro algi se počela rapidno topiti i nestajati..očito jer su biopeleti pojeli sve nitrate. Čim sam odvojio reaktor od refugiuma alge su se počele oporavljati...iako sam izgubio dvije tri baš prekrasne i rijetke vrste. To je škola. ;)
« Zadnja izmjena: Prosinac 04, 2012, 14:28:15 poslijepodne od Renta »

Offline acabgd

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 38
  • Spol: Muški   Lokacija: Beograd
Odg: OptiWhite Laguna
« Odgovori #32 u: Prosinac 05, 2012, 21:06:04 poslijepodne »
Ja imam jedno svetlo od 6500K, stedljiva sijalica od 24 ili 28W ne mogu da se setim (ekvivalent staroj sijalici od 120W). Sta mislite da li je to dosta za spageti algu?

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: OptiWhite Laguna
« Odgovori #33 u: Prosinac 05, 2012, 22:23:11 poslijepodne »
Ovisi upravo koliko je blizu površine/svijetla alga. Najbolje ćeš znati dali je dovoljno svijetla po rastu ili stagnaciji.