Travanj 25, 2024, 10:44:04 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Sema gnojenja za akvarij 110 LIt Biljni  (Posjeta: 4698 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline moke

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1093
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Sarajevo Stari grad
Odg: Sema gnojenja za akvarij 110 LIt Biljni
« Odgovori #25 u: Studeni 04, 2010, 21:25:45 poslijepodne »
Pa ja mislim da ti niko ne moze dati tacan odgovor, jer su i jedan i drugi nastali valjda iz kalija...e sada ko je rekao ili smislio da ove makroelemente treba dodavati i uveo ih u EL i PPS-Pro metodu ja ti nebih znao reci odgovor...valjda neki mozgovi...
spasavaj se ko moze  :aaa:

Offline KEKE

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 483
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb - Centar
Odg: Sema gnojenja za akvarij 110 LIt Biljni
« Odgovori #26 u: Studeni 04, 2010, 21:46:56 poslijepodne »
moglo bi se reći da bilje treba više kalija nego nitrata, dok s druge strane posljedica predoziranja kalijem nema. Osim toga bilju treba i sumpor.

hvala, ovo je djelomičan odgovor koji sam tražio... ali je li potrebno dodavati K2SO4 ako se već dodaju nitrati?

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: Sema gnojenja za akvarij 110 LIt Biljni
« Odgovori #27 u: Studeni 04, 2010, 22:22:31 poslijepodne »
Keke , k2so4 sluzi kao dopuna kalija ako je potrebno , npr ako netko ima puno riba koje svojim izmetom stvaraju dosta dusika/nitrata, ili ako netko zeli drzati nizu razinu no3 u akvariju zbog ovog il onog razloga , onda on moze smanjit doziranje kno3 pa pojacat malo kalij sa  k2so4..
Moze ga se bezbolno predozirat tako da ljudi vole stavit malo vise kalija , radije nego manje.

Ali sa nekakvim EI doziranjem 20/30ppm  no3 , mislim da se unosi sasvim dovoljno kalija sa kno3 da se ne mora dodavat jos i k2so4

Offline KEKE

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 483
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb - Centar
Odg: Sema gnojenja za akvarij 110 LIt Biljni
« Odgovori #28 u: Studeni 04, 2010, 22:55:47 poslijepodne »
e to je to, hvala!

Offline moke

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1093
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Sarajevo Stari grad
Odg: Sema gnojenja za akvarij 110 LIt Biljni
« Odgovori #29 u: Studeni 05, 2010, 01:36:51 prijepodne »
Hvala bogu... :D
spasavaj se ko moze  :aaa:

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Sema gnojenja za akvarij 110 LIt Biljni
« Odgovori #30 u: Studeni 05, 2010, 13:13:28 poslijepodne »
Hvala bogu... :D

Na prošlom akteru sam Tujanu postavio isto pitanje. Kolko se sijećam odgovor je bio da ubiti niti Barr, kojeg svi pratimo kao boga što se kemije tiće, nije do nedavno dodavao dodatno Kalij pored nitrata.  Na nagovor nekih drugih članova foruma je počeo eksperimentirati s njime. Iz osobnog iskustva ga dodajem zbog potreba staurogyne koja mi jedina pokazuje nedostatke. Kod ostalih biljaka to nisam primjetio dok nisam dodavao ekstra uz KNO3.

Dakle dali je potreban? Ni da ni ne....  :D ovisi o potrebama svake biljke i o tome kakvu podlogu imaš (dali ona ispušta K ili ne). Znam mnoge akvariste koji ga ne dodaju ekstra, dakle moguće je i bez njega imati lijepi akvarij.

Za omjer NO3:PO4 = 16:1 nikad prije nisam čuo, ali mi se to čini puno previše. Možda u poljoprivredi, zato što kalij prije svega služi za izgradnju listova biljaka, ali u akvariju čisto sumnjam da je takva velika koncentracija potrebna.

Offline moke

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1093
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Sarajevo Stari grad
Odg: Sema gnojenja za akvarij 110 LIt Biljni
« Odgovori #31 u: Studeni 05, 2010, 13:22:39 poslijepodne »
Hvala bogu... :D

Na prošlom akteru sam Tujanu postavio isto pitanje. Kolko se sijećam odgovor je bio da ubiti niti Barr, kojeg svi pratimo kao boga što se kemije tiće, nije do nedavno dodavao dodatno Kalij pored nitrata.  Na nagovor nekih drugih članova foruma je počeo eksperimentirati s njime. Iz osobnog iskustva ga dodajem zbog potreba staurogyne koja mi jedina pokazuje nedostatke. Kod ostalih biljaka to nisam primjetio dok nisam dodavao ekstra uz KNO3.

Dakle dali je potreban? Ni da ni ne....  :D ovisi o potrebama svake biljke i o tome kakvu podlogu imaš (dali ona ispušta K ili ne). Znam mnoge akvariste koji ga ne dodaju ekstra, dakle moguće je i bez njega imati lijepi akvarij.

Za omjer NO3:PO4 = 16:1 nikad prije nisam čuo, ali mi se to čini puno previše. Možda u poljoprivredi, zato što kalij prije svega služi za izgradnju listova biljaka, ali u akvariju čisto sumnjam da je takva velika koncentracija potrebna.

 -?
« Zadnja izmjena: Studeni 05, 2010, 18:23:35 poslijepodne od moke »
spasavaj se ko moze  :aaa:

Offline nenchiTIS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 263
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: Sema gnojenja za akvarij 110 LIt Biljni
« Odgovori #32 u: Studeni 05, 2010, 14:08:49 poslijepodne »
Hvala bogu... :D

Za omjer NO3:PO4 = 16:1 nikad prije nisam čuo, ali mi se to čini puno previše. Možda u poljoprivredi, zato što kalij prije svega služi za izgradnju listova biljaka, ali u akvariju čisto sumnjam da je takva velika koncentracija potrebna.

Taj omjer 16:1 je omjer u svakoj zivoj stanici.
Izuzetak su cijanobakterije koje kod disbalansa ovog omjera u svom okruzju (bilo u akvariju, bilo u prirodnim vodama) mogu fiksirati dusik (odnosno nitrate) iz vlastite stanice...i onda kao posljedicu imamo pun akvarij modrozelene sluzi. U vecini slucajeva zbog previse hrane koju dajemo akvarijskim organizmima, pa njenim raspadom u akvariju imamo fosfate u suvisku (odnosno u disbalansu u odnosu na prirodni omjer nitrati:fosfati = 16:1).

« Zadnja izmjena: Studeni 05, 2010, 14:44:04 poslijepodne od nenchiTIS »

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: Sema gnojenja za akvarij 110 LIt Biljni
« Odgovori #33 u: Studeni 05, 2010, 14:50:34 poslijepodne »


Kada bi kalij dodavao samo iz KNO3, da bi postigao zeljenu koncentraciju kalija automatski bi dodao i barem dvostruko previse nitrata. Da bi takav sustav bio uravnotezen, onda bi morao i povecati i fosfate (prirodni omjer NO3:PO4 = 16:1). Nisam 100% siguran, ali mislim da su tako visoke koncentracije nitrata i fosfata vec lagano i toksicne za zive organizme u akvariju.
Osim toga, kolicina KNO3 koja bi bila dovoljna da zadovolji potrebe za kalijem iznosila bi negdje preko 200g (cca) na 1L, sto je kolicina koju je ujedno i nemoguce otopiti bez upotrebe ultrasonicnih valova i/ili zagrijavanja.

Ako doziramo EI u nekakvim standardnim okvirima onda sa kno3 možemo unest sasvim dovoljne količine kalija i BEZ da nam nitrati postanu toksični.
Npr ako dodajemo kroz kno3  oko 26ppm nitrata onda sa tim dodajemo i oko 16ppm kalija štobi trebalo biti dostai za gušće zabiljeni akvarij , a 26ppm nitrata su jako daleko od toksičnog , pa čak i duplo veće doze..
Što se Redfieldovog omjera tiče mislim da on nema smisla u akvaristici a pogotovo ako gnojimo po EI kad ionako unosimo višak svega tako da nema smisla ''loviti'' taj nekakav omjer..    A ako i gledamo po Red omjeru onda je 16:1 u korist NO3 i dalje jako daleko od toksičnosti fosfata, to bi značilo da na 32ppm nitrata stavimo 2ppm fosfata što zbilja nije neka količina ,  Barr u neke akvarije dodaje i 15ppm bez posljedica.
Ovo dalje 200g kno3 na litru ne razumijem što želiš time reć? -? Zašto bi netko morao radit takvu otopinu? I kakve veze ima koncentracija otopine sa zadovoljavanjem potreba kalija? Možeš malo razjasnit, nisam skužio što misliš reć..

Offline moke

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1093
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Sarajevo Stari grad
Odg: Sema gnojenja za akvarij 110 LIt Biljni
« Odgovori #34 u: Studeni 05, 2010, 15:12:28 poslijepodne »
Ode ovo .. vadi ga ..ra se
spasavaj se ko moze  :aaa:

Offline nenchiTIS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 263
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: Sema gnojenja za akvarij 110 LIt Biljni
« Odgovori #35 u: Studeni 05, 2010, 15:16:17 poslijepodne »


Kada bi kalij dodavao samo iz KNO3, da bi postigao zeljenu koncentraciju kalija automatski bi dodao i barem dvostruko previse nitrata. Da bi takav sustav bio uravnotezen, onda bi morao i povecati i fosfate (prirodni omjer NO3:PO4 = 16:1). Nisam 100% siguran, ali mislim da su tako visoke koncentracije nitrata i fosfata vec lagano i toksicne za zive organizme u akvariju.
Osim toga, kolicina KNO3 koja bi bila dovoljna da zadovolji potrebe za kalijem iznosila bi negdje preko 200g (cca) na 1L, sto je kolicina koju je ujedno i nemoguce otopiti bez upotrebe ultrasonicnih valova i/ili zagrijavanja.

Ako doziramo EI u nekakvim standardnim okvirima onda sa kno3 možemo unest sasvim dovoljne količine kalija i BEZ da nam nitrati postanu toksični.
Npr ako dodajemo kroz kno3  oko 26ppm nitrata onda sa tim dodajemo i oko 16ppm kalija štobi trebalo biti dostai za gušće zabiljeni akvarij , a 26ppm nitrata su jako daleko od toksičnog , pa čak i duplo veće doze..
Što se Redfieldovog omjera tiče mislim da on nema smisla u akvaristici a pogotovo ako gnojimo po EI kad ionako unosimo višak svega tako da nema smisla ''loviti'' taj nekakav omjer..    A ako i gledamo po Red omjeru onda je 16:1 u korist NO3 i dalje jako daleko od toksičnosti fosfata, to bi značilo da na 32ppm nitrata stavimo 2ppm fosfata što zbilja nije neka količina ,  Barr u neke akvarije dodaje i 15ppm bez posljedica.
Ovo dalje 200g kno3 na litru ne razumijem što želiš time reć? -? Zašto bi netko morao radit takvu otopinu? I kakve veze ima koncentracija otopine sa zadovoljavanjem potreba kalija? Možeš malo razjasnit, nisam skužio što misliš reć..

Pa covjek pita zasto nebi kalij dodavali samo iz KNO3. Krenuo sam od pretpostavke da hoce postici preporucenih 10-20ppm kalija (vidim/slutim da se referencira na PPSPro metodu gnojenja), pa bi shodno tome morao otopiti znatno vecu kolicinu KNO3 da bi to postigao (neda mi se racunat, ali odokativno oko 200g ako radi izmixanu otopinu prema PPS). KNO3 je tesko topiv, vec i u ovim kolicinama koje se preporucaju po PPS-u ili EI-u....tako da ako je problem (barem meni) otopiti 65g u 1 litri vode, 200g bi bilo gotovo nemoguce. Ili moguce uz upotrebe ultrasonicne kupelji, koju ja iovako koristim (na poslu) u svrhu brzeg otapanja KNO3-a.
Da naravno, moze se napraviti razrijedjenija otopina, ali mislim da bi ponesto kompliciralo zivot da covijek svakodnevno dodaje pola litre takve razrijedjene otopine u akvarij. 

Sto se pak Redfieldovog omjera tice, nisam mislio (niti nigdje rekao/napisao) da je on (ili odstupasnja od njega) toksican, vec da ako ce otapati KNO3 u tolikoj kolicini da bi njime zadovoljavao (teoretske) potrebne vrijednosti kalija, da bi mu onda nitrati vec lagano (mozda) bili u toksicnim koncentracijama. A Redfieldov omjer sam tu spomenuo kao prirodni omjer po kojem bi onda trebao povecati i dodavanje fosfata kako bi ostao priblizno u okvirima 16:1 omjera.

Doduse, mozda sam ja krivo shvatio pitanje jer je moke moguce samo mislio izbaciti kalij kao parametar koji ce mjeriti i ciljati neke zadane vrijednosti, a dodavati samo KNO3 i KH2PO4 zbog nitrata i fosfta, a kalija koliko vec bude.
« Zadnja izmjena: Studeni 05, 2010, 15:39:49 poslijepodne od nenchiTIS »

Offline moke

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1093
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Sarajevo Stari grad
Odg: Sema gnojenja za akvarij 110 LIt Biljni
« Odgovori #36 u: Studeni 05, 2010, 15:56:20 poslijepodne »
uhhh ja sam ljudi dao parametre po kojima se radi otopina i kakvu je trenutno imam svake po jednu litru...mada se kaze u receptu da se sve simxa u jednu litru radi lakseg dodavanja..nebitno.... eh mene zanima metoda pocetka gnojenja Akvarija sa tri elementa +co2 za 110 litara srednje ubiljenog Akvarija, sa nepretjerano zahtjevnim biljkama, lampama 2x18 w itd....

Problem je sedmicni raspored.. ili optimalno neko pravilo po kojem recimo mogu gnojiti svaki dan, ili svaki drugi, ili treci dan po racunici da je 1ml svake otopine po na osob daje 1ml na 40 lit vode. sto znaci da bih ja trebao dodavati nekih 2,5ml svake otopine e sada koliko puta u sedmici dali postoji neko pisano pravilo... ili da ja po svom nahodzenju gnojim pa sta bog da....to je problem. i vidim da ova tema je negdje u nebesima nista se ne zna..
spasavaj se ko moze  :aaa:

Offline nenchiTIS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 263
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: Sema gnojenja za akvarij 110 LIt Biljni
« Odgovori #37 u: Studeni 05, 2010, 15:58:33 poslijepodne »
Sad sam iso racunat i zbilja, zasto mi dodajemo K2SO4???  :o :D

Salu na stranu, ali zbilja vec iz KNO3 i KH2PO4 u akvarij dodajemo dovoljno kalija da smo negdje na 15ppm (ako kao ja dodajemo iz mixa po PPSPro-u).
Da ne idem u detalje, po modificiranoj PPSPro metodi po kojom ja doziram makroelemente, kad bih izbacio K2SO4 iz otopine, na kraju tjedan bih postigao 22ppm NO3, 1.5ppm PO4 i 13.9ppm kalija (sto je unutar propisanih 10-20ppm)?!?!  -?
Sa K2SO4 u otopini, dodajem cak 28.9ppm kalija.
Jedino sto mi se logicno namece kao zakljucak jest da povecamo biljnu masu; buduci kalij kao takav nije toksican (u tim koncentracijama) i ne narusava ravnotezu u smislu da moze izazvati bloom algi.

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Sema gnojenja za akvarij 110 LIt Biljni
« Odgovori #38 u: Studeni 05, 2010, 16:19:52 poslijepodne »
vidim da ova tema je negdje u nebesima nista se ne zna..

Sve se zna ali daj se konačno odluči želiš li gnojiti po Ei, PPS Pro ili PPS Clasic sistemu. Ili možda hoćeš nešto četvrto ili biti pametniji od pape?
Gnoji se svaki dan i to ne sa 3 spoja nego sa 4 (neki tvrde da magnezijevog sulfata ima dosta u našoj vodi i da ne treba), a možeš i svaki drugi ako baš tako hoćeš. Sistemi postoje pa ih prouči - evo ti link  na PPS sisteme http://sites.google.com/site/aquaticplantfertilizer/home
Ako trebaš prijevod, kaži onda tako.

Offline moke

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1093
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Sarajevo Stari grad
Odg: Sema gnojenja za akvarij 110 LIt Biljni
« Odgovori #39 u: Studeni 05, 2010, 18:03:19 poslijepodne »
THX
spasavaj se ko moze  :aaa: