Ožujak 28, 2024, 20:33:46 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica  (Posjeta: 421732 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #550 u: Prosinac 20, 2010, 20:10:49 poslijepodne »
Obzirom da je ovo prvi iole ozbiljan pokusaj, resio sam da koristim i zemlju i kokosove palete, te tako sam vidim sta je bolje, obzirom da su informacije koje se mogu naci na internetu oprecne.
Kokosove palete sam natapao i vodom i cajem, i mogu samo da potvrdim Andrejevu konstataciju da razlike nema. Sto se germinacije tice, u paletima je bilo preko 95%, dok je u zemlji bila na nekih 80%. Obzirom na to da se paleti lako nalaze i nisu skupi, ne planiram da koristim zemlju za rasad bilo kad vise :D . Seme se samo polozi na zemlju(kokos) i prekrije sa 2-3mm istog. Jedna od cestih gresaka je isuvise duboka sadnja semena, posto izdanak nema dovoljno energije da se probije do svetlosti, koja mu je neophodna za dalji razvoj. Jos jedna bitna stvar je temperatura koja bi trebalo da bude od 24 do 32 celzijusa.
Trebalo bi da naglasim da sam zasadio 12 vrsta i prvi je svetlost dana ugledao crveni habanero posle samo 48h.
Jos pre pocetka sadnje sam nabavio sve sto mi je potrebno za improvizovani grow box, i mogu reci da za manje od 100e moze da se sve napravi. Sijalica je 125W, CFL, belog spektra(6400K), pogodna za rast i listanje. Za cvetanje i razvoj ploda potrebna je crvena ili topla svetlost(2700K). Jos cekam mylar foliju koja reflektuje 95% svetlosti, za razliku od obicne alu folije sa 75%.
Biljke u casama su zasadjene 17.11. one u crnim saksijama su iz "probnog pokusaja", a najveca je naga, kupljena od gospodina koji je seme dobio od Andreja. Naga je procvetala, pa ce mozda biti i zimskih plodova.

Bravo kolega  :klap: :klap: :klap: :klap: :klap:

Sve izgleda vise nego dobro i doista impresivno za pocetak  :)

Ako smijem (dobronamjerno) primjetiti par detalja:
- trik sa namakanjem u kamilici dobro dode ali sve ostale radnje poput brusenja ovojnice i natapanja u octu (kako bi se simulirao prolazak kroz pricji probavni trakt) nisu potrebni. Naravno da nas sve veseli visoka klijavost i da na taj nacin pomazemo sjemenkama ali je iskustvo pokazalo da ona sjemenka kojoj je ovakva pomoc potrebna da bi uopce krenula u konacnici rezultira sa losom biljkom i slabim urodom. Samo nekoliko i to specificnih vrsta trazi simuliranje probave.

Kao potvrdu teorije o najjacim sjemenkama mogu navesti zanimljiv detalj od ove sezone - kako sam prerano krenuo s paradajzima tako su mi uglavnom poboljevali i sve zajedno nisu urodili onako kako bi mogli.  Posto sam jos godinu prije poceo s uzgojem manje kolicine glista da bih imao humusa za svoje potrebe tako sam na kraju prethodne sezonesve paradajze nasjeckao i ubacio glistama koje su ih marljivo obradile i proizvele prekrasan humus s kojim sam obogatio zemlju u teglama.  Negdje oko sredine sezone sam primjetio da mi u posudama s papricicama uredno polako izviru i mladice paradajza koje su vrlo vjerojatno niknule iz sjemenki koje su prezivjele gliste i humus, a tek sam se iznenadio kad sam vidio da je pojedinim sjemenkama trebalo i po 20cm da dodu do povrsine !!!

Pazljivo iskopao par primjeraka, posadio ih u posebne posude i sve su rodile punom snagom i bez ikakvih bolestina.

- na slikama se ne vidi da li si izveo ventilaciju koja je jako bitna, a i korisna zbog jacanja stabiljki
- jedna zarulja ce biti dovoljna da biljke kvalitento narastu do pocetka sezone, ali nemoj ocekivati nikakve plodove posto je za njih ipak potrebno daleko vise lumena i topline. Obicno se cvjetovi rezuckaju jer u ovoj fazi samo nepotrebno opterecuju biljku.


Kako sam se prethodnih sezona izgustao tako cu ovoj pristupiti u znatno manjem ali i kvalitetnim obimom - sacuvao sam dvije stabiljke najboljih cokoladnih Naga koje su me odusevile ljepotom (a zrtve nokautirale ljutinom), a svaki dan treba stici desetak sjemenki jedne vrlo raritetne sorte papricica  s kojom se namjeravam baviti u iducim godinama pa cu mudro sutiti dok se ne pojave prvi plodovi koji bi trebali biti vrlo posebni  :D  Dakle od pocetnog entuzijazma ova sezona ce proci samo s dvije sorte i svega max deset stabiljaka - meni vise nego dovoljno   :)

Imam jos na lageru sjemenki Fatalii, te crvenih i cokoladnih Jolokia pa ako ti usfali javni.

a.



Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #551 u: Prosinac 20, 2010, 20:23:04 poslijepodne »
koja je fora u uzgoju tih cili papričica ili što već jesu? gušt, zarada?

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #552 u: Prosinac 20, 2010, 21:06:10 poslijepodne »
koja je fora u uzgoju tih cili papričica ili što već jesu? gušt, zarada?

Je l' ti jedes svoje ciklide ili ih uzgajas iz gusta ?  ;)

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #553 u: Prosinac 20, 2010, 21:12:18 poslijepodne »
pa ako bude dobrih mesnatih primjeraka ko zna! :D :D :D  tnx!

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #554 u: Prosinac 20, 2010, 21:50:34 poslijepodne »
Onda smo slicni - meni je gust uzgajati ove otrove, a najsretniji sam kad ih netko drugi jede  :D

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #555 u: Prosinac 20, 2010, 23:17:32 poslijepodne »
Ovako...slučajno sam došao na ovu temu-privukao me naslov teme...od kojih 19:30 pa do sad uspio sam pročitati svih ovih trideset i nešto stranica! Prije svega svaka čast Andreju na znanju, trudu i pomoći :klap: :klap: :klap:  Inače sam u ribljem svijetu ali ovo jednostavno ne mogu zaobići...nisam ljubitelj ljutih stvari ali feferoni, gulaš, fiš (ako se to moze nazvat ljutim) ide! Imam par prijatelja koji se diče svojom sposobnošču kušanja ovakvih sličnih stvari, pa nebi mi bilo većeg gušta nego uzgojiti i uvaliti im samo jednu Nagu!  :D :D :D Imao sam slučaj kad sam nasjeo prije par godina na "feferonu"-papričicu...to je bilo ono ajd probaj, gle mala slatka...kad sam je pojeo sat vremena nisam došao k sebi, a da ne pričam kako mi je bilo prvih pola sata! Ko nikad u zivotu i rekao sam nikad više!

Zato ako ima tko viška sjemena, sadnica, bio bi mu zahvalan da se javi! Moze ovdje, moze na pp!

P.S. Mislim da ne bi imao muda probati nešto takvo nakon mojeg iskustva s papričicom, ali ako uspijem uzgojit stabljiku koja će roditi mozda i probam! ;)

Blink

  • Gost
  • Trade Count: (0)
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #556 u: Prosinac 21, 2010, 00:37:11 prijepodne »

- na slikama se ne vidi da li si izveo ventilaciju koja je jako bitna, a i korisna zbog jacanja stabiljki
- jedna zarulja ce biti dovoljna da biljke kvalitento narastu do pocetka sezone, ali nemoj ocekivati nikakve plodove posto je za njih ipak potrebno daleko vise lumena i topline. Obicno se cvjetovi rezuckaju jer u ovoj fazi samo nepotrebno opterecuju biljku.
Kao prvao hvala na pohvalama. Ventilaciju jos uvek nisam izveo, ali su spremna 2 racunarska coolera(ona od 12cm) za in i out. Znam da je bitno, ali je sve ovo jos uvek work in progres. Stabljike trenutno jacam besomucnim mahanjem lesonitom povrsine 1.5m2. :D
Znam da jedna CFL sijalica nece biti dovoljna za plodove, pa su u planu jos 4 T5 neonske sijalice, a naga ima svoju posebnu CLF od 25W crvenog svetla. Temperatura se odrzava na konstantnih 27 stepeni, tako da mi ostaje samo da se nadam.
Hvala za ponudu semenki, ali trenutno imam chocolate bhut jolokiu, bhut jolokiu, Bih Jolokiu (IS2), trinidad scorpion, Red savinu, Guadalupe Black(cokoladni scotch bonet), Scotch Bonnet orange, crveni i zuti habanero, beli habanero, tabasco, jalapeno i tepin...nadam se da nisam nista izostavio :D. Planiram da za sledecu sezonu(2012) nabavim 7Pot i jos par egzoticnih vrsta, a definitivno izbacim tepin, tabasco, jalapeno i habanerose. Moj megalomanski pristup me je i doveo u situaciju da razmisljam da od komsije iznajmim balkon za sezonu :D.
Sto se tice simulacije pticijeg probavnog sistema, tu se koristi druga varijanta i ukljucuje plasticne rukavice i senku drveta na kome se okuplja veliki broj ptica, pa bih ja to preskocio, ali ako nekome ne smeta, rado cu objasniti detaljno sta bi trebalo da radi :D. Sirce sluzi da ubije eventualne bakterije i gljivice, a umesto njega moze se koristiti blagi rastvor hidrogena ili izbeljivaca za rublje. Pogotovo je bitno kod potapanja u caj od kamilice, zbog stvaranja plodnog tla za razvoj gljivica. Licno mislim da pomaze u procentu germinacije, posto sam generalnu probu obavio par meseci ranije po principu "stiglo seme, sadim", a u svakom slucaju planiram da ostavim za sebe samo najbolje biljke, a ostale podelim.


« Zadnja izmjena: Prosinac 21, 2010, 00:59:00 prijepodne od Blink »

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #557 u: Prosinac 21, 2010, 17:33:36 poslijepodne »
Zanima me dal je moguće da osoba koja proba neku od tako ljutih paprićica ima neke zdrastvene nuspojave?
Npr. osobe sa srčanim problemima, dijabetes, astma i sl...postoji li mogućnost da takve osobe imaju znatnije probleme od zdravih osoba nakon što degustiraju nešto takvo?

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #558 u: Prosinac 21, 2010, 19:08:11 poslijepodne »

Kao prvao hvala na pohvalama. Ventilaciju jos uvek nisam izveo, ali su spremna 2 racunarska coolera(ona od 12cm) za in i out. Znam da je bitno, ali je sve ovo jos uvek work in progres. Stabljike trenutno jacam besomucnim mahanjem lesonitom povrsine 1.5m2. :D

Kad mases onda prodi i s rukom kroz njih, stabiljke vole takve akcije i postaju zilavije.
Citat:
Znam da jedna CFL sijalica nece biti dovoljna za plodove, pa su u planu jos 4 T5 neonske sijalice, a naga ima svoju posebnu CLF od 25W crvenog svetla. Temperatura se odrzava na konstantnih 27 stepeni, tako da mi ostaje samo da se nadam.

Iz iskustva sam 99,9% siguran da nece, ali mozda tebi upali  :)

Citat:
Hvala za ponudu semenki, ali trenutno imam chocolate bhut jolokiu, bhut jolokiu, Bih Jolokiu (IS2), trinidad scorpion, Red savinu, Guadalupe Black(cokoladni scotch bonet), Scotch Bonnet orange, crveni i zuti habanero, beli habanero, tabasco, jalapeno i tepin...nadam se da nisam nista izostavio :D. Planiram da za sledecu sezonu(2012) nabavim 7Pot i jos par egzoticnih vrsta, a definitivno izbacim tepin, tabasco, jalapeno i habanerose. Moj megalomanski pristup me je i doveo u situaciju da razmisljam da od komsije iznajmim balkon za sezonu :D.

Prvu sam sezonu imao tridesetak sorti, proslu tri, ovi jednu i pol - to je put koji ocito svi moramo proci  :)

Citat:
Pogotovo je bitno kod potapanja u caj od kamilice, zbog stvaranja plodnog tla za razvoj gljivica.

Zasto imam dojam da ces se za koju sezonu smijati svojoj naivnosti (bas kao sto to ja radim sam sebi), a jos vise kad shvatis da najbolje rastu i radaju kad se najmanje brinemo o njima  :D


[/quote]

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #559 u: Prosinac 21, 2010, 19:09:59 poslijepodne »
Zanima me dal je moguće da osoba koja proba neku od tako ljutih paprićica ima neke zdrastvene nuspojave?
Npr. osobe sa srčanim problemima, dijabetes, astma i sl...postoji li mogućnost da takve osobe imaju znatnije probleme od zdravih osoba nakon što degustiraju nešto takvo?

Fizickih nema i nakon 10 minuta koliko god bile ljute nestaju svi simptomi. Problem je kad ta ljutina naleti svom snagom sto vecina pocne panicariti, a to vec zna biit problem.

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #560 u: Prosinac 21, 2010, 21:08:56 poslijepodne »
Evo došlo vrijeme da se i ja okušam s papričicama! Kupio sam posudu u ofertisimi (11 kn) i pločice treseta za sadnju sjemena (13kn-20komada)! Posuda se fiksno zatvara i ja se nadam da će dobro posluzit u početnoj fazi uzgoja!
Sada čekam sjemenke (AndrejX) - veliko hvala!  :zagrljaj:
Sjemenke cu posaditi sad krajem 12.mjeseca! Ili 1.1.2011.  :) :) :)

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #561 u: Prosinac 21, 2010, 21:31:26 poslijepodne »
Posuda je visine 10 cm! Jel to dovoljno visoko ili bolje da je viša?
« Zadnja izmjena: Prosinac 21, 2010, 21:39:14 poslijepodne od igor8 »

Blink

  • Gost
  • Trade Count: (0)
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #562 u: Prosinac 21, 2010, 22:32:19 poslijepodne »
@Andrej
Rukom prolazim, to je neizostavan ritual... :D
Ono sto sam napisao se uglavnom sastoji od stvari koje sam nasao na nekim stranim forumima, naravno, obracajuci paznju samo na ono sto pisu iskusniji odgajivaci. Nije  zahtevan proces, pa dokle god ne steti, makar ce imati placebo efekat :)
Posuda je visine 10 cm! Jel to dovoljno visoko ili bolje da je viša?
Trebalo bi da je puno visa...evo trika koji mozes da primenis, ako ne uspes da nadjes propagator dovoljne visine. U najblizem vecem marketu kupi 2 posluzavnika za torte sa providnim poklopcem, jedan poklopac stavis naopako na posluzavnik, a drugi preko njega, otvorenom stranom na dole. Na taj nacin dobijes za mali novac nesto sto moze da zavrsi posao. Na tvom mestu bih investirao u termometar, a sasvim dobro ce da posluzi akvarijumski, po ceni od 1 evra. :D

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #563 u: Prosinac 21, 2010, 22:39:31 poslijepodne »
@Andrej
Rukom prolazim, to je neizostavan ritual... :D
Ono sto sam napisao se uglavnom sastoji od stvari koje sam nasao na nekim stranim forumima, naravno, obracajuci paznju samo na ono sto pisu iskusniji odgajivaci. Nije  zahtevan proces, pa dokle god ne steti, makar ce imati placebo efekat :)
Posuda je visine 10 cm! Jel to dovoljno visoko ili bolje da je viša?
Trebalo bi da je puno visa...evo trika koji mozes da primenis, ako ne uspes da nadjes propagator dovoljne visine. U najblizem vecem marketu kupi 2 posluzavnika za torte sa providnim poklopcem, jedan poklopac stavis naopako na posluzavnik, a drugi preko njega, otvorenom stranom na dole. Na taj nacin dobijes za mali novac nesto sto moze da zavrsi posao. Na tvom mestu bih investirao u termometar, a sasvim dobro ce da posluzi akvarijumski, po ceni od 1 evra. :D
a do koje visine mi biljka bude rasla u posudi? čitao sam da kad dobije dva lista ide van i onda je na otvorenom! i na svijetlu... 5 cm je negdje zemlja ova što sam kupio kad se napije vode i 5 cm da izraste biljka bi bilo ok (što se tiće te posude). Ma ako treba veća kupit cu veću (veća je 20kn)! :D :D :D  Do kada ti drziš biljke u posudi?

Blink

  • Gost
  • Trade Count: (0)
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #564 u: Prosinac 21, 2010, 23:29:07 poslijepodne »
@Andrej
Rukom prolazim, to je neizostavan ritual... :D
Ono sto sam napisao se uglavnom sastoji od stvari koje sam nasao na nekim stranim forumima, naravno, obracajuci paznju samo na ono sto pisu iskusniji odgajivaci. Nije  zahtevan proces, pa dokle god ne steti, makar ce imati placebo efekat :)
Posuda je visine 10 cm! Jel to dovoljno visoko ili bolje da je viša?
Trebalo bi da je puno visa...evo trika koji mozes da primenis, ako ne uspes da nadjes propagator dovoljne visine. U najblizem vecem marketu kupi 2 posluzavnika za torte sa providnim poklopcem, jedan poklopac stavis naopako na posluzavnik, a drugi preko njega, otvorenom stranom na dole. Na taj nacin dobijes za mali novac nesto sto moze da zavrsi posao. Na tvom mestu bih investirao u termometar, a sasvim dobro ce da posluzi akvarijumski, po ceni od 1 evra. :D
a do koje visine mi biljka bude rasla u posudi? čitao sam da kad dobije dva lista ide van i onda je na otvorenom! i na svijetlu... 5 cm je negdje zemlja ova što sam kupio kad se napije vode i 5 cm da izraste biljka bi bilo ok (što se tiće te posude). Ma ako treba veća kupit cu veću (veća je 20kn)! :D :D :D  Do kada ti drziš biljke u posudi?

Da, kada dobije dodatna 2 lista ide van, ali je problem i sa provetravanjem onako male posude...neki cak ne racunaju prva 2 lista koje biljka ima kada izbije na povrsinu, vec kada dobije 4 nova lista...

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #565 u: Prosinac 22, 2010, 22:49:49 poslijepodne »
Nabavio sam veću i višu posudu u kojoj ću vrlo efikasno moc obavljat prozračivanje i ugradio sam termometar u nju! sad samo trebam nači adekvatno mjesti gdje će biti temp konstantno oko 26C! Znam da je idealno na akvariju samo su mi poklopci drveni pa slabije grije kroz centimetar i pol debelo drvo! A pak mi ih je zao staviti na ovaj novi poklopac od aqua terre, da se ne savine, ipak je malo preskup ;) nešto ću smisliti!

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #566 u: Prosinac 22, 2010, 22:51:01 poslijepodne »
Ide li još tko uskoro u sadnju od starih paprikaša??? :D :D :D

Blink

  • Gost
  • Trade Count: (0)
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #567 u: Prosinac 23, 2010, 00:42:00 prijepodne »
Nabavio sam veću i višu posudu u kojoj ću vrlo efikasno moc obavljat prozračivanje i ugradio sam termometar u nju! sad samo trebam nači adekvatno mjesti gdje će biti temp konstantno oko 26C! Znam da je idealno na akvariju samo su mi poklopci drveni pa slabije grije kroz centimetar i pol debelo drvo! A pak mi ih je zao staviti na ovaj novi poklopac od aqua terre, da se ne savine, ipak je malo preskup ;) nešto ću smisliti!
najobicnija lampa iz kineske radnje(oko 3 evra) i obicna sijalica od 60W, omogucavaju da kontrolisanjem razmaka kontrolises i temperaturu...

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #568 u: Prosinac 23, 2010, 15:25:59 poslijepodne »

najobicnija lampa iz kineske radnje(oko 3 evra) i obicna sijalica od 60W, omogucavaju da kontrolisanjem razmaka kontrolises i temperaturu...

Najveca ploha Siemensovog ADSLmodema je cca. 35C. stavis na nju neku plasticnu kutijicu da ne stoji bas na najtoplijemdijelu i evo savrsenih 26C u kutiji za klijanje  :)

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #569 u: Prosinac 25, 2010, 20:29:51 poslijepodne »
Jučer, dana 24.12.2010. posadio sam 10 komada sjemenki! Temperaturu od 26-29C sam postigao pomoću žarulje od 75W, koju sam smjestio u kutiju od 50litara! Sjemenke u peletu su u plastićnoj kutiji u kojoj sam smjestio i termometar i temp. je oko 28C! U svaki pelet sam stavio samo po jednu sjemenku (10 peleta)!
A sad ćemo vidjeti hoće li što narasti!
Evo slika...savjeti su svakako dobrodošli!

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #570 u: Prosinac 25, 2010, 23:48:42 poslijepodne »
Dobra ideja ali ima nedostataka:
- prevelika je to kutija, klijanje traje minimalno 2-3 tjedna i tesko ces tu odrzavati zadovoljavajucu kolicinu vlage.  U ovoj fazi nemas bas nikakve koristi od velike kutije paslobodno tonaguraj u neku malu posudicu kao sto sam ti opisao.
- imas dovoljno sjemenki pa stavi brem 2-3po peletu, lako se kasnije ostavi jedna najjaca

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #571 u: Prosinac 26, 2010, 11:35:57 prijepodne »
za sada cu ostaviti tako kako je, vlaga (voda) se dosta kondenzira unutra tako da mislim da je vlaga ok-za sad! budem vidio kako će se ponašat dalje, ako neće biti dobro onda ide opet sadnja ta 2-3 tjedna!

Blink

  • Gost
  • Trade Count: (0)
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #572 u: Prosinac 26, 2010, 18:55:02 poslijepodne »
za sada cu ostaviti tako kako je, vlaga (voda) se dosta kondenzira unutra tako da mislim da je vlaga ok-za sad! budem vidio kako će se ponašat dalje, ako neće biti dobro onda ide opet sadnja ta 2-3 tjedna!
Obavezno provetravaj,prevelika vlaga u vazduhu moze da dovede do pojave budji. Palete odrzavaj vlaznim, ali ih ne natapaj vodom...ni sam ne znam kako drugacije da ti objasnim, a i na stranim forumima uglavnom ces naci opisne savete tog tipa..."moist, not dumped" . I nek je sa srecom :D

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #573 u: Prosinac 26, 2010, 21:34:46 poslijepodne »
Upravo tako.  Cijela prica je u delikatnom odrzavanju vlage bez da se pojavi trulez.
Obicno kad koristim malu kutijicu s poklopcem ne dodajem vise vodu sve do pojave izdanaka.

Offline cactus

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
  • Neo
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #574 u: Prosinac 27, 2010, 15:35:48 poslijepodne »
hej ljudi zanima me imate li problema sa malim dosadnim mušicama, kod mene ih ima, kako ih se vi rješavate?