Ožujak 28, 2024, 22:30:28 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Biljke i spektar rasvjete  (Posjeta: 22838 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
Biljke i spektar rasvjete
« u: Kolovoz 14, 2006, 09:31:00 prijepodne »


Potaknuti raspravama na forumu otvaramo ovu temu da se jednom za svagda raščisti što jest, a što nije dobro u rasvjeti za bilje. Oni koji žele ozbiljno raspravljati o ovoj temi prvo neka prouče ovaj tekst s naslovnice ("Novela o fotosintezi):


[url]http://www.akvarij.net/default.asp?id=49&ACT=5&conte nt=177&mnu=9[/url]


Postavlja se pitanje: je li ili nije crveni i plavi dio spektra onaj koji potiče fotosintezu? Dalje; imaju li lampe s naglašenim crvenim i plavim dijelom spektra bolji učinak na bilje? Koje su to lampena koje bilje dobro reagira? Ima lii ostali dio spektra kakve veze s napredovanjem bilja (poticanjem fotosinteze) ili napredovanjem algi?Pozivamone koji imaju dugogodišnje iskustvo da napišu svojaiskustva s različitim lampama.

Offline jagoda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 186
Biljke i spektar rasvjete
« Odgovori #1 u: Kolovoz 14, 2006, 09:59:00 prijepodne »
Ova tema je pun pogodak. Akvaristi, osobito početnici su najčešće
zbunjeni svim tim informacijama kod izbora rasvjete (kao ja), zato je
jako dobro da ljudi iznesu svoja iskustva vezano uz rasvjetu da se
izbjegnu pogreške (ipak te lampe nisu baš prejeftine).
Your focus determines your reality

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
Biljke i spektar rasvjete
« Odgovori #2 u: Kolovoz 14, 2006, 10:09:00 prijepodne »


Evo, RobiR je dao u jednoj drugoj raspravi jednu usporednu analizu akvarijske rasvjete pa nije na odmet da malo to proučimo...


http://www.aquabotanic.com/lightcompare.htmEdited by: Elena & Davor

Offline Krajten

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1974
    • http://www.akvarij.net
Biljke i spektar rasvjete
« Odgovori #3 u: Kolovoz 14, 2006, 10:22:00 prijepodne »

evo ja cu pricati samo iz osobnog iskustva da ne citiram druge ljude. U najmanjem akvariju imam samo daylightice i bilje raste odlièno. U onom od 54 litre sam imalo dalight i grlo-lux i bilje raste odlièno. U najveæem od 150l imam aquastar i bilje raste odlièno.

Razlika je samo u osobnom dozivljaju akvarija, tako da prema izgledu bilja i setupa stavim i ogovarajuæu rasvjetu koja mi se najviše sviđa i paze unutra.
Evo mogu samo još reæi za kolegu BOžidara koji ne voli grlo-luxice(kakti biljne lampe) i izbjegava ih u širokom luku i bilje mu pod powreglo raste opet jako dobro...

A ovo sto je robiR dao to je jos jedno od istrazivanja koja pokazuje da bas i nisu u pravu oni koji favoriziraju grlo-lux, jer ovdje bas i nije pokazao najbolje rezultate...

evo i jos jedna recenica za kraj, da ne budem dosadan... Kad na jednom speciliziranom forumu za akvarijske biljke dodje pocetnik i pita, kakva je moja daylight lampa za bilje...Odgovor je uvjek isti...it will do just fine...

Edited by: krajten
ZG,Vrapče

Offline RobiR

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 492
Biljke i spektar rasvjete
« Odgovori #4 u: Kolovoz 14, 2006, 10:45:00 prijepodne »


Moje osobno iskustvo govori: skoro sve lampe su dobre, neke manje, neke vishe.


Struchnije mishljenje na Aqua-botanici: link


Po meni: Gro-lux- za nezahtjevnije bilje OK,manje dobra za zahtjevno bilje, slaba lux-azha,


  Aqua-glo- neshto bolja, za srednje bilje OK, zahtjevno: li-la


  Power-glo-boljapo lux-azhi, previshe plavog,manje crvenog spektra, josh bolja u kombinaciji s Aqua-glo, Osram fluora itd.(tzv.crvenimlampama)


  Osram Fluora- odlichan odnos cijena/kvaliteta, najjeftinija. Solidna lux-azha, solidan spektar (mozhda malo precrven za moj ukus).


  Arcadia original tropic - dobra 'crvena' lampa, u kombinaciji s Freshwater- vrlo dobro chak i odlichno.


  Philips Aquarelle- odlichna lampa, visoka lux-azha, solo ili kombinirati


  Sylvania Aquastar- nijansu slabija od Aquarelle, kombinirati.


Moje zavrshno mishljenje: po moguchsti kombiniratishto vishe razlichitih lampi , npr.:


1.lampa: moji favoriti su: na prvom mjestu Philips Aquarelle, pa Osram Fluora, pa Aquastar, pa Power-glo.


2 lampe:Gro-lux i Aquastar ili Daylightstar, Arcadia Fresh i Original, Osram fluora i Philips Aquarelle (odlichna kombinacija), Power glo iAqua-gloitd,


3 i vishe lampi: Po moguchnosti ne kombinirati dvije iste (npr 2x Aqua glo + 1 Power glo) vech razlichite(npr. Aq-glo+ Power-glo + Osram itd).


Pucajte!


E da,medju najboljima se navode i Philipsove TLD 950-960 lampe, koje su namjenjeneza osvjetljavanje prostorija, ali imaju odlichan spektar. (i koshtaju 50% manje od tzv. biljnih).








   


 Edited by: RobiR
Santa Cruz / Zaprešić

Offline RobiR

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 492
Biljke i spektar rasvjete
« Odgovori #5 u: Kolovoz 14, 2006, 11:21:00 prijepodne »


Još par zapažanja na one famozne izjave: 'Nemoj tu lampu, ta ti stvara alge!'


Ne slažem se stim, alge stvaraju povišeni nitrati, fosfati, silikati itd. u vodi a lampe daju samo točkicu koja nedostaje.


Ja u 20 litrašu (teoretski, realno 15-16 litara ) imam 14 W Philips Aquarelle, parametri odlični,algi ni pod razno. tako da ona tvrdnja o toj lampi kao lampi koja stvara alge ne stoji.
Santa Cruz / Zaprešić

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
Biljke i spektar rasvjete
« Odgovori #6 u: Kolovoz 14, 2006, 11:51:00 prijepodne »


Naša iskustva s kombinacijom Arcadia original tropical lamp i Arcadia freshwater su jako dobra. Imamo ih u Juwel riu 125 zajedno s originalnim reflektorima. Tko god dođe k nama i usporedi Aziju i Ameriku u 160 litrašu uvijek da glas Aziji u 125 litara s Arcadijinim lampama. One jesu skuplje, ali zahvaljujući njima akvarij nam izgleda odlično. Bilje raste jako dobro. U 160 litrašu imamo kombinacju Arcadia original tropical (30w), Ai.M bio lux (30w - dosta loša, blijeda lampa - to više nećemo kupovati), te Sylvania gro lux (18w). Tu je osvjetljenje lošije, ali nemamo ovdje originalne reflektore, nego samo reflektirajuću tapetu na krovu.

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Biljke i spektar rasvjete
« Odgovori #7 u: Kolovoz 14, 2006, 11:58:00 prijepodne »
Ja iz iskustva mogu rec za aqua-glo,power-glo, odlicna kombinacija za bilje, samo malo skuplja varijanta...

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Biljke i spektar rasvjete
« Odgovori #8 u: Kolovoz 14, 2006, 17:12:00 poslijepodne »


Da li se ovdje Elena&Davor govori o osobnom doživljaju akvarija i osvjetljenja u njemu ili o koristi koje neonska rasvjeta ima za rast biljaka?!?


Moje mišljenje je da je potpuno svejedno koje ćemo lampe staviti jer ne postoje neonke na hrvatkom tržištu koje ne pokrivaju neka više neka manje i plavi i crveni i žuti i zeleni, dakle gotovo cijeli spektar. Kako mi svi uglavnom imamo najmanje dvije pa do 4 lampe uobičajeno je da ih kombiniramo pa i tako zadovoljavamo apetit biljaka za različitim dijelom spektra. Izbor samih lampi je čisto stvar osobnog ukusa što dokazuju i Elena&Davor. Ono što je najvažnijea što je i Krajten spomenuo je wataža po litri. Ako zadovoljimo minimalno 0,5w po litri nema zime ni za jednu biljku(naravno uz gnojenje i CO2).


Moram se osvrnuti i na tvrdnje nekih gore da nije dobro kombinirati dvije iste lampe. Demantira ih npr. profin akvarij (koji je još u galeriji pa si pogledajte temu) koji je imao 2x power glo i 2x aqua glo! Rezultat tog osvjetljenja je vidljiv na slikama.


Zaključak: može se kombinirati lampe čisto zbog estetskog dojma ali tvrdim i sa 4 iste lampe bilje će rasti kao ludo ako je iznad 0,5w po litri(uz gnojenje i CO2).Edited by: Renta

Offline Krajten

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1974
    • http://www.akvarij.net
Biljke i spektar rasvjete
« Odgovori #9 u: Kolovoz 14, 2006, 17:36:00 poslijepodne »

Citat: Renta

Da li se ovdje Elena&Davor govori o osobnom doživljaju akvarija i osvjetljenja u njemu ili o koristi koje neonska rasvjeta ima za rast biljaka?!?


Moje mišljenje je da je potpuno svejedno koje æemo lampe staviti jer ne postoje neonke na hrvatkom tržištu koje ne pokrivaju neka više neka manje i plavi i crveni i žuti i zeleni, dakle gotovo cijeli spektar. Kako mi svi uglavnom imamo najmanje dvije pa do 4 lampe uobièajeno je da ih kombiniramo pa i tako zadovoljamo apetit biljaka za razlièitim dijelom spektra. Izbor samih lampi je èisto stvar osobnog ukusa što dokazuju i Elena&Davor. Ono što je najvažnijea što je i Krajten spomenuo je wataža po litri. Ako zadovoljimo minimalno 0,5w po litri nema zime ni za jednu biljku(naravno uz gnojenje i CO2).


Moram se osvrnuti i na tvrdnje nekih gore da nije dobro kombinirati dvije iste lampe. Demantira ih npr. profin akvarij (koji je još u galeriji pa si pogledajte temu) koji je imao 2x power glo i 2x aqua glo! Rezultat tog osvjetljenja je vidljiv na slikama.


Zakljuèak: može se kombinirati lampe èisto zbog estetskog dojma ali tvrdim i sa 4 iste lampe bilje æe rasti kao ludo ako je iznad 0,5w po litri(uz gnojenje i CO2).
potpisujem
I jos jednom ponavljam sve lampe spektra izmešu 5000-10 000 kelvina odgovaraju rastu akvariskog bilja, a odsupanja su vrlo mala i to često u korist onih lampi koje baš nisu predviđene ' za biljke', a sve ostalo je na nama akvaristima, odnosno individualnom osobnom ukusu. Smatram da su ove rasprave bezpredmetne, jer o ovome ljudi više ne raspravljaju, vec je to opće prihvaćena činjenica kod ljudi koji se informiraju.
Radje bi htio da pričamo o recimo led rasvjeti, ili lynx L i lynx LE rasvjeti kakvu cesto koriste također u akvaristici a nama je dostupna..evo linka...

[url]http://www.sylvania-lamps.com/catalog/index.php?id=432&G LBSESSID=1c2a210280d276857e312020de57ffde [/url]

prednost je sto su te lampe relativno kratke, a duple i imaju veliku snagu spram svojom dužinom, čovjek u sylvaniji mi je rekao da su dostupne u više kelvinaža i da se lako montiraju...

osim toga, vrlo su zanimljive i led lampe koje su sigurno budućnjost jer su vrlo trajne, koriste vrlo malo energije i jako svijetle...iako su još skupe, tako da je trenutačno neisplativo...evo linka jedne rasprave..pa koga zanima nek prouči...

[url]http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/do-it-yourself/1 009-diy-led-lighting-via-luxeon-stars.html?highlight=luxeon [/url]

Eto toliko...

ZG,Vrapče

Offline RobiR

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 492
Biljke i spektar rasvjete
« Odgovori #10 u: Kolovoz 14, 2006, 17:41:00 poslijepodne »


Vidim da se ovo pretvara u nadmudrivanje, moj savijet je da se kombinira čim više lampi iz osobnih iskustava, kao što sam i naveo, nisam spominjao niti profu niti krajtena niti ikoga. OSOBNO ISKUSTVO! Nekom biljuodgovaraju Gro-lux-ice, nekom čak i obične štedne žarulje. Raznolikošću osiguravamo odgovarajuće uvjete za širi raspon bilja. Možeš staviti i samo jednu vrstu, bilje će rast ali možda neće zasjati u punoj ljepoti (Možda!)


I da budemo totalno precizni,nisu bitni W/l već L/l (Lumen /litra) ali je zbog lakše orijentacije uzeto W/l. I ovaj neki gore se već jako dugo bavi lampama.
Santa Cruz / Zaprešić

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
Biljke i spektar rasvjete
« Odgovori #11 u: Kolovoz 14, 2006, 17:42:00 poslijepodne »
Subjektivno, kombinacija samo Arcadijinih lampi izgleda super. Polusubjektivno, bilje namraste bez problema. Objektivno? Pitam vas hoćemo li priznati članak na naslovnici pod nazivom "Novela o fotosintezi" u kojem se tvrdi da plavi i crveni spektar potiče fotosintezu? Isto tako pitanje je imaju li tzv. "biljne" lampe (one skuplje) stvaran pozitivan efekt na rast bilja ili ne. I ako ne, zašto? Na to treba objektivno odgovoriti. Ili barem pokušati.

Offline RobiR

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 492
Biljke i spektar rasvjete
« Odgovori #12 u: Kolovoz 14, 2006, 17:49:00 poslijepodne »
Nažalost ,na onu primjedbu dali nam s 'biljnim' lampama prodaju rog pod svijeću, tj. dali bi neke druge lampe proizvele i bolje efekte? Vjerovatno da, zakonom vjerovatnosti, ali to bi se moglo utvrditi jedino laboratorijskim testovima, tipa: apsolutno isti akvariji, apsolutna ista voda, apsolutna ista podloga, isti broj, veličina i broj riba itd. te različito osvjetljenje istih,te mjeriti rast istih, izgled (subjektivan) čak i proizvodnju kisikada bi se moglo sa sigurnosti odrediti što je najbolje, a što ne.U našim amaterskim uvjetima? Nemoguće.
Santa Cruz / Zaprešić

Offline Krajten

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1974
    • http://www.akvarij.net
Biljke i spektar rasvjete
« Odgovori #13 u: Kolovoz 14, 2006, 17:53:00 poslijepodne »

evo za daylightice...line jednog odgovora, a vjerujte mi ovaj John m. moderator, zna his sh*t, jer su mu akvariji bolesno dobri i uspjesni na aquascape layout contestima...

[url]http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/science-of-light ing/16675-daylight-or-coolwhite.html [/url]


pozdrav

Edited by: krajten
ZG,Vrapče

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Biljke i spektar rasvjete
« Odgovori #14 u: Kolovoz 14, 2006, 18:10:00 poslijepodne »
Citat: RobiR



Vidim da se ovo pretvara u nadmudrivanje, moj savijet je da se kombinira čim više lampi iz osobnih iskustava, kao što sam i naveo, nisam spominjao niti profu niti krajtena niti ikoga. OSOBNO ISKUSTVO! Nekom biljuodgovaraju Gro-lux-ice, nekom čak i obične štedne žarulje. Raznolikošću osiguravamo odgovarajuće uvjete za širi raspon bilja. Možeš staviti i samo jednu vrstu, bilje će rast ali možda neće zasjati u punoj ljepoti (Možda!)


I da budemo totalno precizni,nisu bitni W/l već L/l (Lumen /litra) ali je zbog lakše orijentacije uzeto W/l. I ovaj neki gore se već jako dugo bavi lampama.








Da Robi, ni ja nisam htio ići u detalje, bitni su lumeni ali da ljudi lakše razumiju što je veća wataža više je i lumena (naravno ako govorimo ojednoj vrstilampe npr.) Zato ako zadovoljimo 0,5w po litri ili više, možemo biti sigurni da imamo dovoljno lumena za rast i najzahtjevnijihbiljaka.Edited by: Renta

Offline Njofra

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1200
Biljke i spektar rasvjete
« Odgovori #15 u: Kolovoz 14, 2006, 19:43:00 poslijepodne »
Ja se ovdje nebi složio da su uvijek bitni lumeni ili 0,5W po litri.Istina ja nisam neki biljni akvarist ali imao sam tolko različitog iskustva da to mogu tvrditi,pogotovo što se tiče nezahtjevnog bilja.Npr. jednom mi je pod daylight bilje odlično raslo,stavim aqua-glo i sve mi propadne.Kod novog juwela sa original lampama jednostavne biljke luduju,kao valisnerija i anubiasi i sve cvatu.Svi mi govore da te lampe zamjenim,..stavim aqua i power-glo dodam refrektore i sve mi propadne.U akvariju malom kakvog imaju Elena i Davor bilje luduje,čak je  Cladophora koja mi nikad nije htjela rast iz malog komadiča narasla u takav komad kakav još nisam nigdje vidio a unutra sam stavio najobičniju žarulju iz Peveca.I mene zanima odgovor na ovo pitanje jer iako volim ciklide hoču i bar neko jednostavno bilje u akvariju,tema je odlična i važna al ja odgovor na ovo pitanje  ne vidim.Možda bi iz svojeg iskustva ipak rekao da čak spektar ima veču ulogu nego snaga jer mi se tako znalo dogodit da mi bilje naravno nezahtjevno u 100litara raste super sa lampom 20 w.a sa 0,5 po litri ne raste nego propada čak i rogolist. Edited by: Njofra
I\'VE WATCHED THE MOON GROW OLD

Offline Cryptocory

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 416
Biljke i spektar rasvjete
« Odgovori #16 u: Kolovoz 14, 2006, 23:22:00 poslijepodne »


Znanstveno je dokazano da biljke iz sunčevog spektra iskorištavaju samo plavi i crveni dio. Pod ostalim spektrima stagniraju i lagano propadaju, dok pod zelenim najbrže propadaju i ponašaju se kao da su u tami ( premda je zeleni spektar zapravo najsvijetliji dio sunčevog spektra ).


Zapravo biljke reflektiraju zeleni spektar svijetlosti, pa ih zato i vidimo zelenima.


Sami kelvini nisu važni koliko je važan spektar, odnosno naglašenost pojedinih dijelova spektra.


Isto tako većina lampi ima veliki dio spektra svijetlosti, samo što je naglašenost pojedinih dijelova različita. Tako npr. daylightstar ima u sebi i crvenog i plavog spektra svijetlosti, ali ti dijelovi nisu toliko naglašeni kao naprimjer u gro-lux lampe. Zato je potrebno mnogo više W/L da bi biljke uspijevale pod daylightstar lampom nego pod gro-lux.


Algama za rast nije bitan spektar, one se prilagođavaju spektru lampi i nastavljaju rasti, ako imaju dovoljno hranjivih tvari u vodi. Biljkama je spektar veoma važan. A razlog zbog kojeg se kaže da neka lampa potiče rast algi je taj jer nekelampe nemaju spektar toliko dobar za biljke, pa one usporavaju rast, te tako daju prednost algama koje zatim zavladaju.


Ali primarni razlog nastanka algi je u kemiji vode. Edited by: Cryptocory
Dubrovnik

Offline Rastaman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 837
Biljke i spektar rasvjete
« Odgovori #17 u: Kolovoz 14, 2006, 23:36:00 poslijepodne »


Citat: Cryptocory
Zapravo biljke reflektiraju zeleni spektar svijetlosti, pa ih zato i vidimo zelenima.



Zelene su zbog klorofila valjda. Po tome bi bilo da crvene biljke reflektirajucrveni dio spektra pa ih zato vidimo crvenima???Edited by: Rastaman

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Biljke i spektar rasvjete
« Odgovori #18 u: Kolovoz 14, 2006, 23:38:00 poslijepodne »
Ovo postaje zabavno!
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline Cryptocory

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 416
Biljke i spektar rasvjete
« Odgovori #19 u: Kolovoz 14, 2006, 23:57:00 poslijepodne »


Dobro sad fizika ( koja mi nikad nije bila draga ) Naime boje koje vidimo su zapravo refleksije određenih dijelova spektra. Tako ako neki predmet reflektira žuti dio spektra, mi taj predmet vidimo žutim.


Klorofil tako reflektira zeleni dio spektra.


Isto tako sigurno ste primjetili da se pod različitim osvijetljenjem boje mijenjaju.


Jer boje zapravo nisu stvarne ni stalne, već nešto promjenjivo.


Vjerojatno ste primjetili da većinabiljaka pod slabijim svijetlom je zelena a samo neke crvene pod jakim osvijetljenjem ( uglavnom uzgojene ).


Tu se radi o drugom pigmentu koji slabije apsorbira svijetlost.
Dubrovnik

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
Biljke i spektar rasvjete
« Odgovori #20 u: Kolovoz 15, 2006, 00:02:00 prijepodne »
Ljudi, sve vam lijepo pišeu "Noveli o fotosintezi". Pa tko ju je čitao? O nekim stvarima ne bismo trebali raspravljati.

Offline Krajten

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1974
    • http://www.akvarij.net
Biljke i spektar rasvjete
« Odgovori #21 u: Kolovoz 15, 2006, 00:11:00 prijepodne »
yeah right, zato sto klorofil reflektira zeleni spektar svjetlosti mi ga vidimo zelenim, daj molim te...
Nitko ne tvrdi da biljkama ne pase plavi i zeleni dio sunceva spektra, ali mi ovdje govorimo o akvarijskim biljkama i uzgoju bilja pod neonkama.

Evo ti covjece link...pa daj malo prouci sto ljudi koji zive od akvaristickog bilja i slaganja akvarija misle o akvaristickoj rasvjeti....moras malo 'move on' . Slicno je bilo i sa algama, za koje se donedavno tvrdilo da nastaju zbog neadekvatnog svjetla, sto su mnogi tvdili, pa sad vise nije tako....

h ttp://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/science-of-lighti ng/

ZG,Vrapče

Offline jagoda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 186
Biljke i spektar rasvjete
« Odgovori #22 u: Kolovoz 15, 2006, 00:14:00 prijepodne »
Pročitala, čak i pogledala dokumentarac koji je nedavno bio.
Dakle neosporno je da spektar svjetlosti u pojedinoj lampi ima utjecaj
na odvijanje fotosinteze a samim time i na rast biljke, znači važno je
odabrati adekvatnu rasvjetu.



Ipak, događalo mi se da bilje super uspjeva i pod najobičnijim
neonkama, vjerovatno je tu više faktora u igri (vrsta biljke, količina
hranjivih tvari). Nadam se da će u ovom postu pitanje rasvjete
jednom za svagda biti razrješeno jer čak i nakon bezbrojnih rasprava na
tu temu opet smo na (skoro) početku.


Your focus determines your reality

Offline Cryptocory

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 416
Biljke i spektar rasvjete
« Odgovori #23 u: Kolovoz 15, 2006, 00:16:00 prijepodne »
Sad hoćeš pobiti i fiziku ( ili optiku ). I stvar sa reflektiranjem i bojama je dokazana već, jako dugo, dugo vremena. Edited by: Cryptocory
Dubrovnik

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
Biljke i spektar rasvjete
« Odgovori #24 u: Kolovoz 15, 2006, 00:17:00 prijepodne »
Krajten, ja se sjećam iz fizike u gimnaziji (optika) - pa govorili smo o tome da predmete vidimo u boji koju reflektiraju (dio spektra svjetlosti određene valne duljine koji mi ljudi doživljavamo kao boju). Ovo nije "mislim si" nego znanstvena činjenica.