Travanj 19, 2024, 22:26:36 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Kvalitetan vanjski filter  (Posjeta: 47211 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline tvsb

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 193
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: SB
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #50 u: Prosinac 18, 2011, 13:52:15 poslijepodne »
Oke, probat cu tvoju varijantu.

Dali mora bas biti ovakva T cijev, ili moze obicna? Za sto tocno sluzi taj dio, ili je to cista slucajnost, takvu cijev si nasao?

Taj okomiti poklopac (u sredini) je poklopac sa navojem i gumicom koji dihta fino, i to je otvor kroz koji ces cistiti filter, jedini otvor kojeg otvaras pri ciscenju, to mu je jedina namjena. Bez toga bi sve ovo bilo bezveze !

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #51 u: Prosinac 18, 2011, 14:12:47 poslijepodne »
Oke, jasno i to. Znaci, donji i gornji poklopac nemaju mogucnost skidanja? kako onda cistis pumpu, ako je ona na gornjem poklopcu? Odnosno kako je skines?

Offline tvsb

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 193
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: SB
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #52 u: Prosinac 18, 2011, 14:42:00 poslijepodne »
Oke, jasno i to. Znaci, donji i gornji poklopac nemaju mogucnost skidanja? kako onda cistis pumpu, ako je ona na gornjem poklopcu? Odnosno kako je skines?

Svi poklopci i svi elementi imaju mogucnost skidanja !  Nisam planirao cistiti pumpu svaki put kad i filter, ali i to sam predvidio ! Napisao sam gore da kabal treba ostavit nešto duzi i da pumpu ne fiksiramo trajno, znaci kad oces ocistiti pumpu onda ju samo istekas sa cijevi kroz taj srednji otvor !  Ako bas ocemo ocistiti sve detaljno, onda fino odvrneš one dvije šipke i rastaviš kompletan filter u stanje kakav je bio prije izrade.  :up:

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #53 u: Prosinac 18, 2011, 16:39:41 poslijepodne »

Pumpa samo prebacuje razliku visine, znaci i da nema pumpe voda ce sama proci kroz sistem i kroz mjesto gdje bi trebala biti pumpa i dići se na visinu akvarija, dakle nije baš da pumpa vuce vodu van ja bih prije rekao da pumpa gura vodu koja je vec prošla kroz cijeli filter.

To mozda vrijedi za 500 L/h pumpe, ovako to izgleda sa 4x vecim protokom

http://youtu.be/D7h4GfF-w8g?t=48s

Veca ulazna crijeva su problem zbog dimenzija jer onda trebas i vece konektore i vece U cijevi. Prakticnije je dodati jos jednu ulaznu cijev kao sto imaju neki veliki filteri (sto i namjeravam napraviti prilikom slijedece revizije filtera)


Offline tvsb

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 193
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: SB
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #54 u: Prosinac 18, 2011, 20:14:40 poslijepodne »
To mozda vrijedi za 500 L/h pumpe, ovako to izgleda sa 4x vecim protokom

http://youtu.be/D7h4GfF-w8g?t=48s

Veca ulazna crijeva su problem zbog dimenzija jer onda trebas i vece konektore i vece U cijevi. Prakticnije je dodati jos jednu ulaznu cijev kao sto imaju neki veliki filteri (sto i namjeravam napraviti prilikom slijedece revizije filtera)

Stari moj to vrijedi za bilo koje pumpe, gravitacija / sila teže nema veze sa pumpama, to su zakoni fizike, ne moramo izmišljati toplu vodu vec je izmisljena  :up: Citirao si samo dio teksta, pa moram rec da ce odnos širine dovoda i jačine pumpe utjecati na tlak odnosno podtlak, a o tome je i bila rijec !
Inace svaka cast na opremi vidim imas svakakvih đinđi, super mi je onaj alarm za vodu kod tebe na filteru   :up:
« Zadnja izmjena: Prosinac 18, 2011, 20:48:04 poslijepodne od tvsb »

Offline tvsb

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 193
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: SB
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #55 u: Prosinac 18, 2011, 21:17:04 poslijepodne »
Još da se nadovežem, ne bih htjeo da tema ode u nekom drugom pravcu i da bunimo ljude raspravama ili drugim izvedbama, koje su nebitne za izradu ovog projekta, ovdje se radi o praktičnom i sigurnom filteru te je na slikama sve oprikazano. Svako tko se upusti u ovo, nece ostati nezadovoljan / nezadovoljna i imat ce filter za dugoo vremena bez curenja, popravaka, prepravaka i slicno !
Dakle ova je tema otvorena da prikažem svoju izvedbu vanjskog filtera, i da skupim 35 postova da mogu ici u oglasnik  :P  salim se

Zato molim lijepo samo raspravu o ovom filteru !   :P

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #56 u: Prosinac 18, 2011, 23:24:20 poslijepodne »
Pitanje....

Sto mislis, dali bi se ovaj tvoj sistem mogao iskoristiti za filtriranje vise akvarija odjednom? manjih akvarija da budem precizniji, znaci svaki bi imao svoju cijev za ulaz vode, sve bi se to spajalo na jednu cijev koja ide u filter, a drugom cijevi se vracalo istovremeno u sve akvarije?

Offline tvsb

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 193
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: SB
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #57 u: Prosinac 19, 2011, 00:02:02 prijepodne »
Pitanje....
Teško Damire, teoretski moguce, u praksi prezahtjevno, a da bi bilo pouzdano, iz više razloga, da ne nabrajam.
« Zadnja izmjena: Prosinac 19, 2011, 00:11:53 prijepodne od tvsb »

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #58 u: Prosinac 19, 2011, 08:58:08 prijepodne »
Hvala!

Nista, danas u pronalazak cijevi, pa da pokusam ovaj tvoj sistem napraviti  :up:

Offline tvsb

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 193
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: SB
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #59 u: Prosinac 19, 2011, 10:45:07 prijepodne »
Hvala!

Nista, danas u pronalazak cijevi, pa da pokusam ovaj tvoj sistem napraviti  :up:

Damire veselim se tome !  Pazi na kvalitetu cijevi, i gledaj da uzmes prikljucke za crijeva koja se mogu fino zasarafiti sa gumicama, da nebi prikljucke spajao nekim vrucim ljepilom ili slicno. Najbolje da si isprintas prvu sliku sa dijelovima i odes sa njom u trgovinu vodomaterijalom !
Kad pribaviš sve javi.  :up:
Oboružaj se strpljenjem i nemoj zurit da sastavis  :P
Cijevi ce te kostat ispod 100 kn a prikljuci sa brtvama oko 20-30 kn !

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #60 u: Prosinac 19, 2011, 22:19:00 poslijepodne »
Moram sutra obici trgovine, pa cu vidjeti sto cu smisliti....

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #61 u: Siječanj 11, 2012, 14:05:41 poslijepodne »
Malo dizem temu iz mrtvih, ali...

Koristeci neke od ideja i rjesenja cjenjenog kolege, napravio sam i ja svoju varijantu filtera. Zapremina kompletne "posude" je 12l, ja racunam da prostor za filter materijal zauzima dobrih 10l, kad oduzmemo sav prostor u kojem nema materijala (samo dno i sami vrh).

S time da sam ja isao na sirotinja varijantu, tako da zasada nema ventila s kojim bi se dovod-odvod zatvorio, koristena su crijeva umjesto cijevi, te umjesto T profila koji je kolega koristio, koristena je ravna cijev, dno je zatvoreno poklopcem (koji ima poprilicno dobru brtvu sam po sebi), te je jos dodatno zasilikoniran. Materijal se stavlja odozgor, a na vrh dolazi isti takav poklopac, s kojeg je skinuta original brtva, radi lakseg otvaranja i skidanja poklopca zbog ciscenja filtera. Napravljena je nova brtva, a poklopac dodatno za tijelo ucvrscen obujmicom od zice. Nije ekskluzivno rjesenje, ali drzi poklopac na mjestu, ne dozvoljava vodi da igdje curi, a ne vuce ni zrak kroz spoj. Pumpa je 1200l/h i radi bez greske. Sada samo ostaje vidjeti kakva ce biti filtracija, iako ne ocekujem neke probleme....

Offline tvsb

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 193
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: SB
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #62 u: Siječanj 11, 2012, 15:34:30 poslijepodne »
Koristeci neke od ideja i rjesenja cjenjenog kolege, napravio sam i ja svoju varijantu filtera. Zapremina kompletne "posude" je 12l, ja racunam da prostor za filter materijal zauzima dobrih 10l, kad oduzmemo sav prostor u kojem nema materijala (samo dno i sami vrh).

Pozdrav Damire, drago mi je da si se dao u posao  :up: No ne pripisuj meni ideje, i ja sam ideje kupio od drugih, pa i na portalu ovog foruma  ;) ja sam samo napravio drugaciju izvedbu !
Ja sam koristio "T" oblik upravo radi manjih komplikacija prilikom ciscenja, jer na gornjem poklopcu je spojena i pumpa i provucen kabal za struju, a htjeo sam da otvor za ciscenje nema nikakve veze sa diranjem pumpe, i htjeo sam da mi otvor za ciscenje ima navoj, a brtve nisam silikonirao samo sam ih uljio i do danas mi ni jedna kap nije procurila van, curenje je na mom filteru nemoguce. Također moj savjet je da si napravis barem ulaz i izlaz iz akvarija od krutih cijevi, vjeruj mi bit ces sigurniji, i sve ces moci bolje oblikovat i na kraju to ipak kulturnije izgleda nego sa crijevima !
Sam sistem je u mom slucaju dozivio malu modifikaciju, umjesto bijelih cijevi sam nabavio tamno zelene tako da su one sad u tanku slabo vidljive. A sami ventili jako punooo znace !!!  ja sam ventile platio 17kn/kom ! Sad kada cistim filter nemoram povlacit vodu iz cijevi da bi napunio sistem upravo zahvaljujuci ventilima, a i ne curi nista kad treba cistit filter dok su ventili zatvoreni !
Imam u planu ovih dana malo drugacije saviti ulazno izlazne cijevi, mozda cak napravit nove, pa cu slikat detalje poput spojeva ventila i cijevi, uglavnom bit ce mali update teme, tako da nesekiraj se za dizanje teme iz mrtvih !!!

Offline baica_s

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1936
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: SL.Brod Kaniža 38
  • ulovi i pusti
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #63 u: Siječanj 11, 2012, 16:32:49 poslijepodne »
jeste sračunali sve djelove koliko iziđe takav jedan filter bez rada
-Hvala i LP
Slaven Jurkiv 0989815052    035433028
Facebooku "malawi mbune"
[email protected]

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #64 u: Siječanj 11, 2012, 18:04:01 poslijepodne »
Tvsb>  razmisljao sam, gledao i mjerio tvoju ideju sa T profilom, i odustao od nje iz par razloga, a najbitniji su sto mi T profil ne ulazi u prostor u postolju na kojem je akvarij, tako veliki kapacitet filter materijala bi (ipak) trebao biti garancija da nece biti cestog otvaranja i ciscenja, a kako original poklopac za taj promjer cijevi (kod mene se radi o cijevi od 160mm) sjeda i bez brtve poprilicno tijesno, dodana je brtva na dosjed odnosno na mjesto gdje pokopac sjeda na cijev, cisto da zbog pritiska ne dodje do podizanja poklopca, a i iz istog razloga je i "selna" od zice, da sprijeci eventualno podizanje poklopca.

Silikoniranje donjeg poklopca nije toliko da sprijeci nekakvo curenje, jer ga stvarno nema, kako i sam kazes, original brtva drzi odlicno, vec da sprijeci eventualno rastavljanje na tom dijelu zbog pritiska. to je ono sto si ti rijesio sa navojnim cijevima ako se ne varam? Dakle, malo silikona izvana, silikon iznutra, i nema sanse da se na tom mjestu razdvoji, a istovremeno sluzi i kao sigurnosna zona za eventualno curenje. Taj dio ionako vise ne skidam, dakle, nema razloga zasto tu ne nanjeti silikon.

Ulaz i izlaz u biti je krut, dakle, nisam samo probio rupu i kroz to ugurao crijevo, i ulaz i izlaz su navojni, spajaju se na nastavke koji su stegnuti (iznutra) u samu cijev, sa pripadajucim brtvama, a izvana silikonirani, cisto opreza radi. Ustedio sam (recimo) samo na tim ventilima, jer sam htio da projekt bude sto jeftiniji, a u biti i to se lako doda uvijek.

Kao i kod tebe, i kod mene je pumpa na gornjem poklopcu, fiksirana, ali ne trajno, uz pomoc malo silikona i 2 plasticna "nosaca", dakle pumpa se jednostavno klizne i klikne u te nosace, kabl se provuce i to je to. U slucaju mjenjanja pumpe, kao i ciscenja iste, poklopac se kompletno digne sa filtera, i pumpa je dostupna za ciscenje (impelera i ostalih dijelova). Zao mi je sto nisam nista slikao, ali mislim da je sistem vrlo jednostavan i jasan. A ako se mijenja pumpa, opet ju je jednostavno skinuti i na njeno mjesto staviti novu, dok god su dimenzije priblizno iste, malo manja ili malo veca ne smeta za nosace.

U biti, filter je 3 dana radio u kanti i prije silikoniranja, i stvarno nisam primjetio da igdje pusta, ali sto je sigurno, sigurno je.

Ono sto nisam napisao, izlaz koji je u (na) akvariju sam napravio u obliku spray-bara, znaci cijev s jednom zatvorenom stranom koja na sebi ima rupice. Ulazna cijev koja je u akvariju je takodjer napravljena od plasticne cijevi. Nadalje, da se crijevo nebi savijalo na mjestima gdje ulazna i izlazna cijev dodju u akvarij, napravio sam "koljena", kao sto imaju i original filteri. U osnovi, plasticna cijevcica, koja je grijana, savijana, navlacena i mucena da se savije u neki U oblik, a onda preko nje, uz jos vecu muku je navlaceno crijevo, tako da cini jednu cjelinu, bez spoja sa vanjske strane, radi curenja vode....

Baica> mene je izaslo, otprilike ovako:

2x8kn poklopci
1xcijev 160x250mm - rekao bih, nemoj me drzati za rijec - 25kn
1x obujmica, odnosno produzetak cijevi (da se i druga strana moze zatvoriti original poklopcem) - 30 kn (isto nisam u lipu siguran, tako nekako).


Znaci, nekakvih 70-tak kn. Sve ostalo, u vidu silikona, crijeva, spojnica, silikona i ostalog sam imao ili pronasao u garazi. Pumpu sam takodjer imao viska. Kao i filter materijal, zaciklirani na srecu, dodana je samo vreca za krompir kao onaj prvi, najgrublji sloj. Rad kao rad ne racunam, potrebno je jako malo vremena da se ovo napravi, tako da nije strasno.

Sad, kada bih gledao financijsku isplativost, mislim da bih se, usprkos jednostavnosti, neupitnoj kvaliteti i trajnosti same cijevi koja u biti i je filter, usprkos kratkom i nezahtjevnom sistemu izrade.....ipak nekako vise priklonio misljenju da se ovo u vecini slucajeva ne isplati raditi. Jednostavno je odgovoriti na pitanje zasto....

Dakle, ukoliko se troskovi izrade filtera, po ovom koleginom sistemu, sa cijevima, pravim spojnicama, ventilima i svemu vrte oko 200kn... idemo ovom matematikom...

200 kn - izrada same posude za filter
150 kn - nekakav powerhead, pumpa za vodu ili nekakav filter kojeg cemo kanibalizirati radi potrebnih dijelova, a da ima barem 1000l/h protoka
50 kn - dodatni troskovi (u vidu kakve selne, brtve, gumice, silikona ili neceg treceg)

400kn je racunica. Ok, jos uvijek je na onom dijelu kada bi covjek rekao "isplati se itekako"...ali, s obzirom da taj isti filter treba i napuniti necime, a ja nisam pristalica (uz svo duzno postovanje onima koji jesu, i bez namjere nametanja svog misljenja) da mi iskljucivi filter materijal bude prirucni - vrece za krompir, nasjeckane slamke i komadi spuzve koja se moze pronaci po kuci, dakle treba racunati i barem kila keramike, mozda malo lave, kakav komad kvalitetnije spuzve, kuglice.....jer jednostavno mislim da je steta filter tog kapaciteta ne napuniti i kvalitetnim filter materijalom.... i neka nas isti izadje samo 100kn, sto je u osnovi malo....

500 kn za uradi sam filter, ili 500kn za original tvornicki filter, po meni je racunica jasna, nema razmisljanja. Jer, osim ponosa sto si sam nesto napravio, a to nesto stvarno radi, razlike nema nikakve. Koliko je pouzdan i siguran jedan sistem, toliko je i drugi. Samo kod originala nemas rad, nemas zezanciju, financijski te jednako kosta.....Dakle, da nisam imao sve potrebno, nebih se upustao u to, za iste pare bih uzeo haqosa ili nesto slicno, cak mozda i nesto od rabljenih filtera po oglasima. Ovako, za 70-tak kn, tesko da bih kupio rabljeni unutarnji, kamoli vanjski, tako da se s te strane itekako isplati malo pomuciti.

i to je ustvari poanta mog misljenja - ako vecinu stvari imas kod kuce ili mozes dobiti djabe - onda je ovo pun pogodak, jednostavno, jeftino i sigurno, a nemam razloga sumnjati da nece raditi svoj posao. Ako sve ides kupovati, onda mislim da je neisplativ ovaj oblik uradi sam fitlera....


Offline tvsb

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 193
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: SB
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #65 u: Siječanj 11, 2012, 18:44:34 poslijepodne »
Svaka cast Damire za trud !
Mozda si upravu što se tice cijene, možda je moja procjena bila kriva baš iz razloga koji i sam spominjes, dosta materijala nije kupovano, ljepila, filter medij itd...... Ali opet me nekako vuce da je tvoj konacan izracun cijene ipak prevelik, mozda se varam ! No Treba razmislit i sa druge strane, ovo kad kazes da si vecinu stvari imao kod kuce, ja pretpostavljam da onaj tko ce se upustit u izradu je vec majstorski potkovan pa ce dosta toga nac kod kuce, kao i ti !!!
Nece valjda neka baba koja nikad u zivotu nije žarulju promjenila ili zakrpala osigurac krenit u izradu ovog filter ( ispicavam se babama )  :)
Sa sljedecim update-om cu sastavit svoj troškovnik za svaki pojedini element pa cemo imati tocnu informaciju !
Ja sam mišljenja, buduci da sam imao priliku pregledat pobliže neke original filtere sa cijenom od 700-1000 kn, da je daleko isplativije napravit ovako nesto nego kupovat gotovo. Malo mi se te plastike kod originalnih filtera cine slabe i jadne, a da ne govorim o tome što ce bit kad ti na takvom filteru nesto rikne, pukne neka plastika itd... Ne namecem nikom nista, al to je moje misljenje. Ovako si siguran i što se tice kasnije prilagodljivosti, rezervnih dijelova i izmjene pumpe.

@Baica_s   evo Damir ti je objasnio trošak a imas i u tekstu prvog posta ove teme, a uskoro i detaljan troškovnik
 
ostali: ako netko nije potkovan majstorstvom i alatom pa da to napravi u jednom danu i k tome jos i sumnja da ce bit dobro, neka ne pokusava ulazit u ovo !!!  Ovo vrijedi za sve !

Ja to nisam napravio u jednom danu jer sam prvo mrcvario mali mozak i obilazio trgovine danima, ali da mi je neko to ovako sortiro sa slikama, nebi mi trebalo vise od 2-3 sata + 1 sat za otic u nabavku djelova !
Damir je radio svoju verziju filtera pa pretpostavljam da je i on mrcvario svoj  mozak danima  :)  No bitno je da je na kraju sve OK i da funkcionira  :up:
« Zadnja izmjena: Siječanj 11, 2012, 20:41:23 poslijepodne od tvsb »

Offline baica_s

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1936
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: SL.Brod Kaniža 38
  • ulovi i pusti
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #66 u: Siječanj 11, 2012, 19:10:55 poslijepodne »
 :klap:
« Zadnja izmjena: Siječanj 11, 2012, 20:34:13 poslijepodne od baica_s »
Slaven Jurkiv 0989815052    035433028
Facebooku "malawi mbune"
[email protected]

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #67 u: Siječanj 11, 2012, 19:30:12 poslijepodne »
Ja bih mozda svoje misljenje najlakse opisao i obrazlozio ovako - cim mi se mozak i ruke odmore, krecem u izradu jos jednog ovakvog filtera. Identicnog. Jer sve potrebno imam, dakle investirati cu ponovo 70-tak kn, hajde, neka je i 100, i opet dobiti filter od 10+ litara i pumpom od 1200l po satu.

Sad kad bi usporedio ove performanse na papiru sa filterom koji Baica pokazuje, dobio bih sljedece:

Struja: 25w
Protok 1200 l/h
Tlak - max 1.5m
Za akvarije - na koliki stavis  :D
tezina - meni nije tezak, a ni parket se ne buni  :D
dimenzije - promjer 160mm, visina 420mm
Cijena - oko 100kn (hajde da zaokruzimo)

Ali osnovni preduvjet mora postojati - da prakticki SVE osim same cijevi i poklopaca imas vec pri ruci. Onda je ovo definitivno isplativo rjesenje, koje realno gledano po nicemu ne zaostaje za kupovnim filterima, a mozes ici i na drasticno povecanje volumena, za vrlo malu razliku u cijeni, samo uzmes vecu cijev. Ono sto mene malo zeza, nisam nasao siru cijev od 160mm, naravno da ona postoji, cak i od 220mm sirine, samo je nije bilo u trgovini. Takodjer se slazem, iako je sama izvedba projekta pitanje minuta, ne sati, probusiti, stegnuti, silikonirati, misaoni dio je puno duzi, dok si sve u glavi ne slozis, kad to rijesis, put do gotovog i funkcionalnog proizvoda je jako kratak.

U slijedecoj varijanti, dakle kod ovog drugog kojeg cu raditi, u potpunosti bih pokusao kopirati rjesenja sa komercijalnih filtera, prvenstveno da obadvije cijevi budu u poklopcu, dakle i ulazna i izlazna, odnosno da ulazna samo ima cijev koja ce ici do dna filtera, sto u teoriji uvelike olaksava samu izradu, jer se sve onda prakticki svodi na opcionalno silikoniranje donjeg poklopca, te busenje 3 rupe na gornjem poklopcu - 2 za cijevi i jednu za strujni kabl. takodjer, eliminira i donji ulaz, odnosno cijev koja je, barem meni, znala zasmetati prilikom transporta i rukovanja. Ovako bi sve bilo u poklopcu, a bacio bih se cak i u dodatni trosak nabavke 2 ventila, tako da se dovod-odvod mogu i zatvoriti po potrebi.

Filter materijala imam dovoljno za napuniti filter, dakle nebi imao taj trosak.

kad se sve zbroji i oduzme, mislim da je u cijeloj prici najbitnija stavka i najveci trosak kvalitetna pumpa. Koja ce snagom i protokom zadovoljavati potrebe takvog filtera. Sve ostalo je sporedno, i velika vecina nas sve potrebno vec ima u kuci - kojekakva crijeva, nastavke od tusa, kade, raznih slavina po kuci i oko kuce. Ako dimenzijama pase, moze se upotrijebiti.... "negativno" misljenje je vise islo u smjeru - kad nebih imao skoro sve potrebno u kuci, onda se vjerovatno nebih odlucio za ovaj sistem samogradnje, jer za iste novce se moze nabaviti gotovo rjesenje. A dok god ja imam hrpu kojekakvih unutarnjih filtera i pumpi koje mogu kanibalizirati, a imam ih, ovo ce biti pun pogodak, i sigurno se necu zaustaviti samo na ovom jednom uradi-sam filteru.

U biti, vec razmisljam o jednom koji bi filtrirao 5 akvarija istovremeno.... :D

Offline Brljator

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1111
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Pavlovac
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #68 u: Siječanj 11, 2012, 19:36:31 poslijepodne »
""tezina - meni nije tezak, a ni parket se ne buni""
Bude se bunio ak nedaj bože procuri  :D :D

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #69 u: Siječanj 11, 2012, 19:44:54 poslijepodne »
A ne, molim lijepo. Taj dio kuce - parketa (istinabog, laminat je u pitanju) je vec imao svoj incident sa curenjem, i to nedavno. Badnjak, pola 6 ujutro, voda klokoce, ja mislio kisa pada, taman se namjestio da nastavim spavati, a onda u tupu glavu dodje misao -  :-X pa tamo su mi akvariji, koji  :-X sad klokoce,  :-X ga  :-X:-X :-X :-X :-X.... :D

Pukao akvarij, cca 30 litara vode veselo pliva po podu.... ribe jadne, maltene zaljepljene na dno u ono malo vode sto je ostalo, iz grijaca se pusi, skroz na suhom ostao.... da skratim pricu, spasavaj ribe, kupi vodu s poda, lozi vatre da se grije hodnik...i naucena velika zivotna lekcija - nikad, ali ama bas nikad ne slusaj zenske ukucane koje misle da je bas fora da pomaknes stalak sa 5 akvarija punih vode i riba, da one mogu pomesti i ocistiti iza njih.... :D :D :D :D jer je u pomicanju, malo zbog ljenosti, malo zbog zurbe, kamen pritisnuo donju stranicu akvarija, ja ga malo mrdnuo s mjesta, napuklo donje staklo i voda veselo curi....ali, laminat je izdrzao.... :up:

Offline baica_s

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1936
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: SL.Brod Kaniža 38
  • ulovi i pusti
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #70 u: Siječanj 11, 2012, 19:59:52 poslijepodne »
U biti, vec razmisljam o jednom koji bi filtrirao 5 akvarija istovremeno....
dobra ideja a jesi razradio taktiku za isti ako nisi ja ti pomognem jer sam vidjeo to već kod uzgaivača ;)
Slaven Jurkiv 0989815052    035433028
Facebooku "malawi mbune"
[email protected]

Offline tvsb

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 193
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: SB
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #71 u: Siječanj 11, 2012, 20:27:24 poslijepodne »
U slijedecoj varijanti, dakle kod ovog drugog kojeg cu raditi, u potpunosti bih pokusao kopirati rjesenja sa komercijalnih filtera, prvenstveno da obadvije cijevi budu u poklopcu, dakle i ulazna i izlazna, odnosno da ulazna samo ima cijev koja ce ici do dna filtera, sto u teoriji uvelike olaksava samu izradu, jer se sve onda prakticki svodi na opcionalno silikoniranje donjeg poklopca, te busenje 3 rupe na gornjem poklopcu - 2 za cijevi i jednu za strujni kabl. takodjer, eliminira i donji ulaz, odnosno cijev koja je, barem meni, znala zasmetati prilikom transporta i rukovanja. Ovako bi sve bilo u poklopcu, a bacio bih se cak i u dodatni trosak nabavke 2 ventila, tako da se dovod-odvod mogu i zatvoriti po potrebi.

I ja sam razmišljao o ovome, odnosno u glavi je prva varijanta bila sa cijevima odozgo, a na ovu varijantu sam išao jer je moja cijev fi120 a pumpa mi nije dala mjesta da proturim cijev pored pa do dna. A što se tice one donje cijevi, ja sam zato i upotrijebio onu zdjelu za sir  :)  da mi zastiti taj donji ulaz a odma je i kao postolje.
Damire samo naprijed  :up:

""tezina - meni nije tezak, a ni parket se ne buni""
Bude se bunio ak nedaj bože procuri  :D :D

Nemože procurit (vidi slike)  , a možda neko ima plocice ispod akvarija a ne parket   :)

A ne, molim lijepo. Taj dio kuce - parketa (istinabog, laminat je u pitanju) je vec imao svoj incident sa curenjem, i to nedavno. Badnjak, pola 6 ujutro, voda klokoce, ja mislio kisa pada, taman se namjestio da nastavim spavati, a onda u tupu glavu dodje misao -  :-X pa tamo su mi akvariji, koji  :-X sad klokoce,  :-X ga  :-X u  :-X :-X :-X :-X.... :D

Pukao akvarij, cca 30 litara vode veselo pliva po podu.... ribe jadne, maltene zaljepljene na dno u ono malo vode sto je ostalo, iz grijaca se pusi, skroz na suhom ostao.... da skratim pricu, spasavaj ribe, kupi vodu s poda, lozi vatre da se grije hodnik...i naucena velika zivotna lekcija - nikad, ali ama bas nikad ne slusaj zenske ukucane koje misle da je bas fora da pomaknes stalak sa 5 akvarija punih vode i riba, da one mogu pomesti i ocistiti iza njih.... :D :D :D :D jer je u pomicanju, malo zbog ljenosti, malo zbog zurbe, kamen pritisnuo donju stranicu akvarija, ja ga malo mrdnuo s mjesta, napuklo donje staklo i voda veselo curi....ali, laminat je izdrzao.... :up:

Uhhhhhhhhhh, covjece, eto sta su žene  :D :D :D a nemoš bez njih
« Zadnja izmjena: Siječanj 11, 2012, 20:37:39 poslijepodne od tvsb »

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #72 u: Siječanj 11, 2012, 20:48:50 poslijepodne »
U biti, bavio sam se nekim razmisljanjima, ali....

Teorija kaze ovako nekako, kao na slici.

Dakle jedna glavna cijev, i u nju ide 5 okomitih cijevi, u svaki akvarij po jedna. To je ulazna cijev, dakle kroz nju i njih voda IZ akvarija odlazi u filter. Druga cijev je paralelno s tom, s isto 5 cjevcica koje su u akvariju. Kroz nju i njih voda IZ filtera ide u akvarij. Dakle, najjednostavnija i najjeftinija varijanta - komad crijeva i hrpa T nastavaka, da bi se to odradilo.

Jedino sto me muci, kada povucem vodu, da se filter napuni, dali bi iz svakog akvarija uzeo jednako vode, bojim se da nebi. Ali bi se mozda nivoi izjednacili? Ili nebi? nadalje, muci me, dali je pumpa dovoljno jaka da to sve odradi, pretpostavka je da moze to na taj nacin, ali....

Ili jednostavno, na ulaz u filter 5 cijevi, svaka crijevom spojena na svoj akvarij, i na izlaz 5 cijevi, opet svaka spojena na svoj.

Ili postoji neka treca varijanta koje se nisam sjetio?

Sto se glavne teme tice, nisam uopce imao namjeru polemizirati oko OVOG konkretnog uratka, jer u krajnoj liniji, em sam napravio filter, em sam pokrao barem pola ideja i rjesenja od te varijante, dakle, dovoljan argument u korist ovoj temi. Kako sam vec rekao, moje razmisljanje je islo u nekom drugom pravcu, a taj svakako nije da se raspravlja ili dovodi u pitanje isplativnost ove ili slicne uradi sam varijante. vec vise kao nekakvo "upozorenje" onima koji ce eventualno zagristi za ovakav projekt, zagrist ce za nekakvu okvirnu cifru kojom se mi razbacujemo, a mozda nece imati ispunjen taj preduvjet koji mi jesmo, da maltene sve vec imamo za 0kn dostupno. Jer bih se prvi ja poprilicno iznenadio i rasp.... :-X  da zagrizem na neki turbo jeftin nacin necega i da se upecam na neku simbolicnu cifru, a da mi nitko ne kaze ono sto pise malim slovima - vrijedi samo ako imate to i to, uz ovo i ono.... ;)


Offline tvsb

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 193
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: SB
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #73 u: Siječanj 11, 2012, 21:15:14 poslijepodne »
Sto se glavne teme tice, nisam uopce imao namjeru polemizirati oko OVOG konkretnog uratka, jer u krajnoj liniji, em sam napravio filter, em sam pokrao barem pola ideja i rjesenja od te varijante, dakle, dovoljan argument u korist ovoj temi. Kako sam vec rekao, moje razmisljanje je islo u nekom drugom pravcu, a taj svakako nije da se raspravlja ili dovodi u pitanje isplativnost ove ili slicne uradi sam varijante. vec vise kao nekakvo "upozorenje" onima koji ce eventualno zagristi za ovakav projekt, zagrist ce za nekakvu okvirnu cifru kojom se mi razbacujemo, a mozda nece imati ispunjen taj preduvjet koji mi jesmo, da maltene sve vec imamo za 0kn dostupno. Jer bih se prvi ja poprilicno iznenadio i rasp.... :-X  da zagrizem na neki turbo jeftin nacin necega i da se upecam na neku simbolicnu cifru, a da mi nitko ne kaze ono sto pise malim slovima - vrijedi samo ako imate to i to, uz ovo i ono.... ;)
Potpuno si u pravu, vrlo se slazem  !!  :up: Ja sam napravio grešku što nisam odmah stavio detaljnu cijenu svih potrebnih elemenata, nego okvirnu, iako je ta okvirna cijena vrlo blizu konacne !
Ako cemo iskreno, kad sam postavljao temu, nisam uopce razmisljao o ovom.
Kako sam reko napravit cu cijenu detaljno za sve ono sto se nalazi na slikama !
Kad sam mogao zasrat pa da i obrišem  :D

Offline reebeech

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 210
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #74 u: Siječanj 11, 2012, 22:51:21 poslijepodne »
prvo sto mi pada na pamet je kad vidim ovaj sistem za 5 akvarija je: sto ako se npr. nekako zastopa, ili samo smanji protok u izlaznoj cijevi iz jednog akvarija...ulaziti ce vise vode nego kaj izlazi...i eto  :-X
mislim da ovakvim sistemom nikako ne mozes bit siguran da ce ti kolicina vode koja izlazi i ulazi u svaki akvarij biti jednaka...da bi to bilo moguce, mislim da bi trebao nekako osigurati da svi akvariji budu u istoj razini....a pritom i crijeva unutar akvarija da budu u ravnini...i naravno sva istog presjeka...