Travanj 26, 2024, 16:47:57 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: trebam pomoć oko spajanja rasvijete  (Posjeta: 20152 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ChILd_ReBoRn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1800
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Koprivnica (vise - manje)
    • http://www.akvaristika.tk
Odg: trebam pomoć oko spajanja rasvijete
« Odgovori #25 u: Travanj 28, 2008, 20:21:21 poslijepodne »
A sto ti se najgore moze dogoditi? malo te prodrma i onda izbacizastitna sklopka.. u svakom slucaju poginut ces ako i upredinfarktnom stanju... Svakom prema savjesti kak je netko rekao...Uglavnom... ja sam elektricar po struci i svjestan samopasnosti koje struja donosi.. ali sam isto tako dosao u kontakt s njom i prezivio.. cak dapace nikad mi se nista nije dogodilo..220v je opasno ako ste srcani bolesnik.. do koljena u vodi u kuci bez fid sklopke.. u protivnom.. malo drmanja nikog nije ubilo... (npr.. spajao susjedu termostat za centralno.. bio bos.. na vlaznom betonu (ljeto... zurilo mi se), jednom rukom primio fazu drugom nulu.... najgora moguca solucija.. izbacio fid... meni odbacilo ruke i to je to... vratio fid i nastavio raditi...)

:o :o :o
Nevjerojatan savjet...

A sto sam ja tu tocno savjetovao?erm... citam.. citam.. da.. aha.. da..da.. nista.. nisam apsolutno nista savjetovao nego rekao kak ja radim...cak ni to.. nevidim nikakav savjet...ti?

btw.. ti kad izlazis van... ides u kacigi i oklopu jer ocekujes da te pregazi auto? To sto odredjene opasnosti postoje ne znaci da su neminovne
biljka biljci siše supstrat
(Koprivnica)

Offline Pole

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 400
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Rijeka
Odg: trebam pomoć oko spajanja rasvijete
« Odgovori #26 u: Travanj 28, 2008, 21:44:05 poslijepodne »
Dajte,dajte,ljudi,pustite sad natezanja,čovjeku je akvarij u škurom!
Na užem kraju trebale bi bit dvije kleme s vijcima ili se žice samo uguraju. Na prigušnici ti je šema. Oni ovali glume cijevi.Na one crte koje ne završavaju nigdje se spajaju starteri.Jesi li kupio grla sa starterima? Starteri???
Krastavce treba narezati, te popapriti i dodati octa, pa baciti, jer ne valjaju ništa.

Offline gollum

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 92
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Karlovac
Odg: trebam pomoć oko spajanja rasvijete
« Odgovori #27 u: Travanj 28, 2008, 21:49:33 poslijepodne »
jesam, imam grla sa starterima! sam još da pitam kad maknem ovu plastiku s vijcima ostanu dvije žice sad dali se jedna od njih spaja na struju a druga na lampu, ako da dali ima veze koja je spojena na šta?
Pozdrav iz Karlovca

Offline Drazen79

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 444
  • Spol: Muški   Lokacija: Osijek-Antunovac
Odg: trebam pomoć oko spajanja rasvijete
« Odgovori #28 u: Travanj 28, 2008, 22:58:22 poslijepodne »
Nemoj micati tu plastiku sa vijcima! U tu prigusnicu se ubadaju Žice!
Lakse bi ti spojio to uživo nego objasnio! :)
780L
780L 2.dio

Offline F. Chief

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 588
  • Spol: Muški   Dob: 49
Odg: trebam pomoć oko spajanja rasvijete
« Odgovori #29 u: Travanj 29, 2008, 12:51:01 poslijepodne »
Vedrane, ne valja ti shema.

bar sam to nacrtal iz svoje glave, a ne objavljujem plagijate ko neki! dečko ja sam malo više toga spojil, i znam kaj je najjednostavnije pokazat čovjeku kak da spoji, a ne neku svemirsku shemu.
Čemu nervoza 'dečko'?  :D :D :D E, ovakav kompliment nisam dobil već desetak godina.  ;)

Tu smo da pomognemo, ne? A tvoja shema ne pomaže. Ne obazirući se na crtanje (a da ima programa koji crtaju ravne crte, ima), tvoja shema je električki neispravna, i bez nekih dijelova.

Kaj se tiče plagiranja, hvala opet na komplimentu, jer iz toga proizlazi da moj skroman rad izgleda profesionalno.  ;D Ne znam samo kak se usudiš optužiti nekoga bez dokaza?  -?

Vedrane, možeš ti i bolje... :up:

A sto sam ja tu tocno savjetovao?erm... citam.. citam.. da.. aha.. da..da.. nista.. nisam apsolutno nista savjetovao nego rekao kak ja radim...cak ni to.. nevidim nikakav savjet...ti?

btw.. ti kad izlazis van... ides u kacigi i oklopu jer ocekujes da te pregazi auto? To sto odredjene opasnosti postoje ne znaci da su neminovne

Iz tvojeg posta ja čitam nonšalantan pristup struji, a moje mišljenje je da takav stav ne bi trebalo predstavljati ljudima koji traže pomoć kod spajanja lampe. Eto... :nerd:

E sad, za spajanje stiže novi plagijat! Hvala, hvala.  :D :D :D:

Kod prigušnice nije važno koja žica ide u struju a koja na lampu.

P.S. Je li zna netko kak se iz AutoCAD-a mogu uploadati crteži, a da budu bolje kvalitete, na forum?
« Zadnja izmjena: Travanj 29, 2008, 13:22:39 poslijepodne od F. Chief »
Zabok

Offline gollum

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 92
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Karlovac
Odg: trebam pomoć oko spajanja rasvijete
« Odgovori #30 u: Travanj 29, 2008, 13:49:46 poslijepodne »
sheme su ti super posebno ova druga :klap: !
Hvala !!!
Hvala svima koji su pomogli!

Možda se vidimo na Akteru pa platim pivu  ;)!
Pozdrav iz Karlovca

Offline gollum

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 92
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Karlovac
Odg: trebam pomoć oko spajanja rasvijete
« Odgovori #31 u: Travanj 29, 2008, 19:27:16 poslijepodne »
Uspio sam sve složit i kad uključim u struju lampe titraju i starteri bacaju neke iskre (blicaju iznutra). Dali to znaci da ti starteri nisu za serisko spajanje ilis am ja ipak nešto sje... dok sam spajao
Pozdrav iz Karlovca

Offline vedranVŽ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1244
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Varaždin
  • 0 bodova
Odg: trebam pomoć oko spajanja rasvijete
« Odgovori #32 u: Travanj 29, 2008, 20:06:36 poslijepodne »
 e to je i meni bilo! starteri su ti ni dobri. moraš druge kupiti! probaj više vrsta ih kupiti.
Varaždin...

Offline Maxim

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1149
Odg: trebam pomoć oko spajanja rasvijete
« Odgovori #33 u: Travanj 29, 2008, 21:36:23 poslijepodne »
to je normalno da starter blicne unutra...

Prije nego otrčiš po sve vrste startera  :D, ako imaš one za serijsko spajanje i ako su novi - to je to (daj nam malo napiši kaj ti piše na njima) prilično sam siguran da si naopako spojio žice na ovim grlima sa starterima jer se starter nakon što upali lampu gasi i prekida taj dio strujnog kruga (kada je lampa uspješno upaljena, starter možeš i doslovce odstraniti, te će lampa će ostati svjetliti, a starter će čekati sljedeće paljenje).

E sada, ako naopako spojiš žice na to grlo s starterima, događa se sljedeće: upališ sve - starter blicne, pokrene lampu - starter se gasi, ali gasi i lampu - pošto si se sada vratio u početno stanje opet kreće sve ispočetka... i tako u krug velikom brzinom, a ono što dobiješ je ovo što si opisao, titranje lampe i bacanje "iskri" u starteru...

Aj probaj još jednom baciti oko na shemu i obrati pažnju od kuda koja žica kreće i gdje na grlu sa starterom završava jer nije svejedno kako spojiš žice na njih, te eventualno probaj obrnuti žice bilo na jednom ili oba grla. Ja sam imao takav slučaj kada sam sebi slagao poklopac sa šest lampi (brdo žica) pa sam na jednoj tako zafrknuo...
"Ne lupaj po staklu... i ne packaj prstima... Ej! ...aj, molim te, odi tamo gledati televiziju"

Offline gollum

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 92
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Karlovac
Odg: trebam pomoć oko spajanja rasvijete
« Odgovori #34 u: Travanj 29, 2008, 21:48:06 poslijepodne »
oba startera su
sylvania FS22
F4W...8W
F14W,15,18...22W
CF18W
220/240V series
110/130V single
njih sam dobio kad sam napomenuo da trebam za serijsko spajanje lampi

i treći koji sam slućajno našao doma
Philips S2
2-22W 110/130V Single
4-22W 220/240V Series
4-6-8-15-18-22W
220/240 Single

pregledao sam i žice sve su spojene kao na shemi
« Zadnja izmjena: Travanj 29, 2008, 22:16:44 poslijepodne od gollum »
Pozdrav iz Karlovca

Offline F. Chief

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 588
  • Spol: Muški   Dob: 49
Odg: trebam pomoć oko spajanja rasvijete
« Odgovori #35 u: Travanj 30, 2008, 07:28:17 prijepodne »
Probaj pogledati da ti žica koja ide iz prigušnice na grlo sa starterom nije spojena na kontakt koji ide na starter. Kad skineš onaj poklopac na grlu, vidiš unutra da jedan kontakt ide drito na lampu, a drugi prvo na starter pa onda na lampu. Kontakt koji ide na lampu mora biti spojen na prigušnicu, a kontakt koji ide na starter mora biti spojen na drugi kraj lampe.  ;)
To vrijedi i za drugu lampu.
Zabok

Offline gollum

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 92
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Karlovac
Odg: trebam pomoć oko spajanja rasvijete
« Odgovori #36 u: Travanj 30, 2008, 17:00:15 poslijepodne »
Upravo je u teme bila greška!

Još jednom hvala svima koji su pomogli!!!  :klap:
Pozdrav iz Karlovca

Offline Maxim

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1149
Odg: trebam pomoć oko spajanja rasvijete
« Odgovori #37 u: Travanj 30, 2008, 17:02:38 poslijepodne »
 :g050:

Sada imaš obavezu pomoći drugima svojim novostečenim iskustvom...  ;) :D
"Ne lupaj po staklu... i ne packaj prstima... Ej! ...aj, molim te, odi tamo gledati televiziju"