Travanj 24, 2024, 04:25:47 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: hladjenje akvarija ventilatorom  (Posjeta: 27853 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Piet

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 221
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
hladjenje akvarija ventilatorom
« Odgovori #50 u: Rujan 07, 2007, 00:31:00 prijepodne »

Citat: neznalica
Vidim da ste otvorili temu hlađenja akvarija… Nisam od tehničke struke, ali mi je pala jedna bolja ideja… Zar ne bi bilo logično prilagoditi motor od nekog manjeg frižidera, uroniti cijev U oblika u akvarij, namjestiti termostat i to je to? Dali možda netko ima takvu napravu? Mislim da to nije neka nauka za napraviti…



Pa ako se vec tako kemija...sta nebi onda bilo bolje odfurati cjevi od
akvarija u frizider, i u frizideru samo baciti da ulazi u neko rebro da
se ostvari izmjena topline i to je to...samo jos u frizideru namjestis
na temp 28 C ...i sve to jako elegantno smjestis u kabinet ispod akvarija...ono kao ormar u ormaru :)
zagreb, tresnjevka

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
hladjenje akvarija ventilatorom
« Odgovori #51 u: Rujan 07, 2007, 09:52:00 prijepodne »
.. to bi bilo baš praktično, odfurati cjevi preko dnevnog boravka u kuhinju  
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline krco

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 447
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Fažana
hladjenje akvarija ventilatorom
« Odgovori #52 u: Siječanj 15, 2008, 12:50:00 poslijepodne »


Malo ulijećem sa vremenskim odmakom, no obećane su neke sheme rada frižidera u ovoj temi....


Znam da sada usred zime ova tema baš i nije interesantna, no jel netko realizirao ovo ili slično DIY rješenje?

Offline grom99

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 1
Odg: hladjenje akvarija ventilatorom
« Odgovori #53 u: Svibanj 17, 2008, 20:55:30 poslijepodne »
Mene bi zanimalo kolko otprilike kosta taj ventilator?

Offline tbusljet

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 376
  • Lokacija: zagreb-malesnica
Odg: hladjenje akvarija ventilatorom
« Odgovori #54 u: Lipanj 12, 2008, 15:04:27 poslijepodne »


Evo moje zamisli koju bih ugradio u 2 Juwela - rio 180 s 4 lampe i rio 125 - morski. Molim da mi pomognete oko odluke - kamo staviti ventilator? On bi ispuhivao zrak van (zagrijan od lampi). U riu su dvije rupe na stražnjem dijelu poklopca kroz koje bi ulazio zrak. Izvana bi ventilator bio zaštićen metalnom mrežicom. Pozicija:








Čime da režem poklopac? Onom pilicom za tehnički odgoj? Ne znam kak se zove - U-oblika je.

ja sam isto na riu 180, s 4 neonke ugradio 2 ventilatora, sve super-sve 5 dok nisam pokusao zatvoriti poklopac i shvatio da mi neonke smetaju i ne mogu zatvriti poklopac tako da su mi za sada ventilatori izvana sto mi nije abs lijepo.. kako si ti uspio ugurati ventilatore ispod poklopca???  :klap:

Offline ifrancuz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 161
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Predsjednička fotografija
Odg: hladjenje akvarija ventilatorom
« Odgovori #55 u: Lipanj 18, 2008, 19:59:07 poslijepodne »
...kasno se nadovezujem, htio bih samo spomenuti da tih ventilatora imate u dimenzijama 50x50, 60x60, 80x80 i 120x120mm, pa možete kombinirati s obzirom na mjesto pod poklopcem. Cijene za sve se kreću od 15-25kn. Najjeftinija regulacija vrtnje može se vršiti tako da se na adapteru od 50kn koji ima regulaciju 1.5,3,4.5,6,7.5,9,12V smanji voltaža.. i tako su svi raštelani, pa je 12V zapravo 12.8, a 9V zapravo 10,5.

Što se tiče hlađenja, mišljenja sam da trebaju ispuhivati zrak van. Primjer su računala gdje svi ventilatori ispuhuju topli zrak van. Zapravo, svi uređaji koji imaju ventilator da ih hladi ispuhuju zrak van. Akvarij, kao ni računala nisu vakumirana, pa mogu usisati zrak iz proreza bez problema.

Što se tiče chillera, vjerujem da postoji DIY riješenje problema, ali kao što je spomenuo član "Željo 1" - u najmanju ruku to riješenje bi bilo ružno za vidjeti, zauzimalo bi više mjesta nego kupovni chiller, a efikasnost bi bila upitna. Postoje i ovakve stvari koje hlade vodu koja prolazi kroz aluminijski hladnjak, ali sumnjam da mogu ohladiti 10° niže od sobne temperature + rizik od "otapanja" metala 

Najbolje kupiti gotov proizvod, na Ebayu ih ima po 800kn.
Zagreb

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: hladjenje akvarija ventilatorom
« Odgovori #56 u: Lipanj 25, 2008, 19:38:51 poslijepodne »
Što se tiče hlađenja, mišljenja sam da trebaju ispuhivati zrak van. Primjer su računala gdje svi ventilatori ispuhuju topli zrak van. Zapravo, svi uređaji koji imaju ventilator da ih hladi ispuhuju zrak van. Akvarij, kao ni računala nisu vakumirana, pa mogu usisati zrak iz proreza bez problema.

Ne slažem se. Učinkovitije bi bilo da upuhuje zrak po površini vode, pa onda voda isparava i tako hladi vodu.
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline Pandorica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2677
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb / Sveta Nedelja / Orešje
Odg: hladjenje akvarija ventilatorom
« Odgovori #57 u: Lipanj 25, 2008, 19:45:14 poslijepodne »
kod mene ispuhuju zrak van i stvarno djeluje... ali, kao sto sam vec rekla, to su sve sheme i shemice, a bit je da se spusti temp vode... nista drugo... ;)
Zagreb / Sveta Nedelja

Upravo zato što je tako topao, osmijeh je ljepši od bilo kojeg cvijeta na svijetu.

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: hladjenje akvarija ventilatorom
« Odgovori #58 u: Lipanj 25, 2008, 21:16:26 poslijepodne »
Što se tiče hlađenja, mišljenja sam da trebaju ispuhivati zrak van. Primjer su računala gdje svi ventilatori ispuhuju topli zrak van. Zapravo, svi uređaji koji imaju ventilator da ih hladi ispuhuju zrak van. Akvarij, kao ni računala nisu vakumirana, pa mogu usisati zrak iz proreza bez problema.

Ne slažem se. Učinkovitije bi bilo da upuhuje zrak po površini vode, pa onda voda isparava i tako hladi vodu.

.. da .. naj bolje se pokazali sistemi sa dva ili više coolera. Sa time da je recimo dva upuha i jedan ispuh ako se radi o poklopcima.... ako je na akvriju hangon rasvjeta tada se koristi niz paralelno spojenih coolera koji pušu po površini vode ili mora. Meni osobno po cijele dane dere klima naštelana na 22°C, a jedan veliki ventilator mi je postavljen na sump i dere 24h dnevno, danas mi je recimo najviša temperatura bila 26,8°C, imao sam u gostima jednu bebicu pa sam malo smanjio klimu... dok večinom svoje more držim od 24,5°C- 25,5°C, za sada uspiješno :) ...
« Zadnja izmjena: Lipanj 25, 2008, 21:18:28 poslijepodne od skorpac »
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Mord

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 29
Odg: hladjenje akvarija ventilatorom
« Odgovori #59 u: Lipanj 27, 2008, 01:57:26 prijepodne »
kod uređaja je bitno da se stvar ispuhuje od komponente prema van, zbog toga da se na stvar koju treba hladit ne upuhuje direktno prašina. cirkulacija zraka je "difuznija", ali ne stvara naslage zapecene prljavstine na procesoru (recimo).

kod akvarija to nije takav problem, i mislim da je puno ucinkovitije upuhivat zrak unutra, te mu omogucit izlaz kroz predvidjeni otvor.

Offline ifrancuz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 161
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Predsjednička fotografija
Odg: hladjenje akvarija ventilatorom
« Odgovori #60 u: Lipanj 27, 2008, 09:26:16 prijepodne »
a jesmo se raspisali....  predlazem da si svatko napravi kako mu najbolje odgovara ;D
Zagreb

Offline F. Chief

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 588
  • Spol: Muški   Dob: 49
Odg: hladjenje akvarija ventilatorom
« Odgovori #61 u: Lipanj 27, 2008, 10:43:02 prijepodne »
Ja napravio s dva ventilatora za procesore, 50x50 mm, jedan puše nutra, drugi van.
Javim kak radi za par dana.
Zabok

Offline ifrancuz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 161
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Predsjednička fotografija
Odg: hladjenje akvarija ventilatorom
« Odgovori #62 u: Lipanj 27, 2008, 10:44:51 prijepodne »
i ja cu tako danas slozit....
Zagreb

Offline F. Chief

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 588
  • Spol: Muški   Dob: 49
Odg: hladjenje akvarija ventilatorom
« Odgovori #63 u: Lipanj 30, 2008, 09:08:20 prijepodne »
Evo, nakon par dana promatranja ventilatora, moj dojam je slijedeći: bolje hladi ventilator koji upuhuje zrak ispod poklopca, tak da sam i onog koji je ispuhival zrak obrnul, tak da sad oba upuhuju zrak ispod poklopca. Druga stvar je da je moj poklopac podijeljen na nekakve  :-X komore, tak da su ventilatori ograničeni na glavnu srednju komoru, a komore na prednjoj strani poklopca (u koje sam ugradio štedne žarulje) se ne hlade. Rješenje sam našel u tome da ostavim otvorenim otvore za hranjenje, i uz pomoć ta dva ventilatora temperaturu uspijem držati na 26 °C, uz vanjsku temperaturu 30 °C.

Moj dojam je da su za moju snagu rasvjete (108 W), ovi 50x50 mm procesorski ventilatori (29 kn/kom) malčice preslabi.

Još jedan problem je buka. Ako nafrljim ventilatore na max. 12 V, kaj im je nazivni napon, udju u neku rezonanciju i poklopac se počne ponašati k'o akustična kutija i proizvodi zbilja nesnosan zvuk na granici čujnosti.  :dead: Donekle sam to smanjil tim kaj sam ventilatore silikonom zaljepil za poklopac i smanjil sam im napon na 10 V, kaj opet znači manje hladjenja.

Ventilatori se pale na timer s rasvjetom i za sad je to to. Nisam bušil nikakve rupe po poklopcu, već sam ventiće usmjeril prema originalnim otvorima na poklopcu (za kablove i cijevi), čime sam vjerojatno opet smanjil efekt hladjenja, ali mislim da budem imal i manje isparavanja.
Zabok

Offline ifrancuz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 161
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Predsjednička fotografija
Odg: hladjenje akvarija ventilatorom
« Odgovori #64 u: Lipanj 30, 2008, 09:25:27 prijepodne »
Moj dojam je da su za moju snagu rasvjete (108 W), ovi 50x50 mm procesorski ventilatori (29 kn/kom) malčice preslabi.

skupo nabavljas te ventilatore... znam gdje ih ima po 15kn, a 20kn = 80x80 :)
Zagreb

Offline F. Chief

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 588
  • Spol: Muški   Dob: 49
Odg: hladjenje akvarija ventilatorom
« Odgovori #65 u: Lipanj 30, 2008, 09:28:04 prijepodne »
e je.. ga, mi u provinciji uvijek plaćamo skuplje.  :dead:
A do Zg i natrag potrošim 100 kn za benzin, pa cestarina, pa pauk... :roll:
Zabok

Offline ifrancuz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 161
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Predsjednička fotografija
Odg: hladjenje akvarija ventilatorom
« Odgovori #66 u: Lipanj 30, 2008, 09:30:09 prijepodne »
e je.. ga, mi u provinciji uvijek plaćamo skuplje.  :dead:
A do Zg i natrag potrošim 100 kn za benzin, pa cestarina, pa pauk... :roll:

ma kakav benzin - s besplatnom dostavom :)) al moras narucit malo vise
Zagreb

Offline F. Chief

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 588
  • Spol: Muški   Dob: 49
Odg: hladjenje akvarija ventilatorom
« Odgovori #67 u: Lipanj 30, 2008, 09:33:10 prijepodne »
Da naručim 100 komada, pa da hladim sobu?  :rotfl:
Aaaa švercera...
Hvala na ponudi, ja napravio, ali možda netko zatreba.  :up:
Zabok

Offline ifrancuz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 161
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Predsjednička fotografija
Odg: hladjenje akvarija ventilatorom
« Odgovori #68 u: Lipanj 30, 2008, 09:38:48 prijepodne »
Da naručim 100 komada, pa da hladim sobu?  :rotfl:  Aaaa švercera... Hvala na ponudi, ja napravio, ali možda netko zatreba.  :up:

hahahaaha ma reko skupo prolazis pa ako narucis 2 komada dobijes ih za cijenu jenega :))) al dobro dosta reklame
Zagreb

Offline krco

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 447
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Fažana
Odg: hladjenje akvarija ventilatorom
« Odgovori #69 u: Lipanj 30, 2008, 13:40:17 poslijepodne »
Pa daj odatajnu nama koji još nismo skupo platili ventilatore. Gdje se dakle mogu kupiti ti džabalesku ventilatori?

Offline ifrancuz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 161
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Predsjednička fotografija
Odg: hladjenje akvarija ventilatorom
« Odgovori #70 u: Lipanj 30, 2008, 13:42:17 poslijepodne »
Pa daj odatajnu nama koji još nismo skupo platili ventilatore. Gdje se dakle mogu kupiti ti džabalesku ventilatori?

evo imas PP
Zagreb

Offline ifrancuz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 161
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Predsjednička fotografija
Odg: hladjenje akvarija ventilatorom
« Odgovori #71 u: Lipanj 30, 2008, 16:05:53 poslijepodne »
Evo jedna slika crtana u paintbrushu  :-[
1. Zelene točke spajanja = luster kleme, izolir traka, lemljenje....
2. Regulaciju vrtnje vršite preko biranja voltaže na adapteru.
3. Svaki ventilator ima strelicu na sebi prema kojoj treba ispuhivati zrak (radi oblika pera na ventilatoru) pa ga po tome i spajate na adapter.
4. Ako pogriješite polaritet nećete uništiti ventilator ni adapter.
5. Struja s adaptera je istosmjerna i ne drma, već malo škaklja ako je stavite na jezik, u oko :dead: i sl.

Zagreb

Offline F. Chief

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 588
  • Spol: Muški   Dob: 49
Odg: hladjenje akvarija ventilatorom
« Odgovori #72 u: Srpanj 01, 2008, 07:24:29 prijepodne »
...u oko :dead: i sl.

E sad ga prećera!  :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Opće je poznato da si većina ljudi gura žice u oko!  :rotfl: :rotfl:
Zabok

Offline ifrancuz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 161
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Predsjednička fotografija
Odg: hladjenje akvarija ventilatorom
« Odgovori #73 u: Srpanj 01, 2008, 09:10:32 prijepodne »
 :D
Zagreb

Offline tbusljet

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 376
  • Lokacija: zagreb-malesnica
Odg: hladjenje akvarija ventilatorom
« Odgovori #74 u: Srpanj 01, 2008, 11:55:25 prijepodne »
Evo, nakon par dana promatranja ventilatora, moj dojam je slijedeći: bolje hladi ventilator koji upuhuje zrak ispod poklopca, tak da sam i onog koji je ispuhival zrak obrnul, tak da sad oba upuhuju zrak ispod poklopca. Druga stvar je da je moj poklopac podijeljen na nekakve  :-X komore, tak da su ventilatori ograničeni na glavnu srednju komoru, a komore na prednjoj strani poklopca (u koje sam ugradio štedne žarulje) se ne hlade. Rješenje sam našel u tome da ostavim otvorenim otvore za hranjenje, i uz pomoć ta dva ventilatora temperaturu uspijem držati na 26 °C, uz vanjsku temperaturu 30 °C.

Moj dojam je da su za moju snagu rasvjete (108 W), ovi 50x50 mm procesorski ventilatori (29 kn/kom) malčice preslabi.

Još jedan problem je buka. Ako nafrljim ventilatore na max. 12 V, kaj im je nazivni napon, udju u neku rezonanciju i poklopac se počne ponašati k'o akustična kutija i proizvodi zbilja nesnosan zvuk na granici čujnosti.  :dead: Donekle sam to smanjil tim kaj sam ventilatore silikonom zaljepil za poklopac i smanjil sam im napon na 10 V, kaj opet znači manje hladjenja.

Ventilatori se pale na timer s rasvjetom i za sad je to to. Nisam bušil nikakve rupe po poklopcu, već sam ventiće usmjeril prema originalnim otvorima na poklopcu (za kablove i cijevi), čime sam vjerojatno opet smanjil efekt hladjenja, ali mislim da budem imal i manje isparavanja.

ja sam u rio180 s 4 neonke ugradio 2 ventilatora 80mm, jedan da upuhuje zrak, drugi topal zrak tjera van, oba ventilatora rade na 3 V i temperatura mi nejde preko 27 (to mi i stima zbog skalara koji vole topliju vodu)...jedina negativna stvar u cijeloj prici je dosta isparavanja vode (tjedno cca. 5-10 litara) eto, moja iskustva...