Travanj 25, 2024, 08:58:05 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Kvalitetan vanjski filter  (Posjeta: 47369 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #25 u: Prosinac 17, 2011, 19:00:55 poslijepodne »
Da, valjda razmisljam megalomanski....

A u biti, sve mozes izvesti, kad bolje razmislis, i drasticno jeftinije. Ako nista drugo, filter od nape, par kn kilometar, vrece od krompira, iako bih ja barem 2-3 paketa keramike stavio, nekako sam navikao.....

Usput, postoji li kakva spuzva kao zamjena za ovu "akvaristicku", ali bas ono - spuzva, finija i grublja?

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #26 u: Prosinac 17, 2011, 19:02:04 poslijepodne »
zato se u akvaristici ne bi trebale koristiti pumpe koje mogu napraviti vakum. Kad imas "otvorenu" pumpu u kojoj propeler ne moze napraviti vakum cak i kad radi bez vode onda ti se to ne moze dogoditi. Taman da se filter zacepi skroz pumpa i dalje radi dok ne crkne od pregrijavanja ili se sama iskljuci ako ima termo zastitu.

Offline tvsb

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 193
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: SB
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #27 u: Prosinac 17, 2011, 19:10:31 poslijepodne »

Slaba ti bačva  :D zato sam i napisao da to ovisi o sirini cijevi, jer pumpa ti je zdrobila kanister jer nije mogla tolko povuci vode iz tanka zbog pretankih cijevi za tu pumpu.
Iz tih razloga je najbolje koristiti krute cijevi a ne crijeva.


Krute cijevi nemaju nikakvu prednost u tom smislu, fi 19 je fi 19, bilo crijevo ili cijev. Prozirno Gardena crijevo iz peveca je cisto ok za tu svrhu. Cijevi jedino mogu biti vizualno urednije.
Inace , lijep projekt, vrlo uredan. To mi obicno nedostaje u mojim projektima.

Ne bih se složio ! Pretpostavimo da je pumpa dosta jaka a "crijeva" tanja, u tom slučaju može doci do pojave podtlaka u samom kanisteru a sa tim i do skupljanja dovodnog crijeva i dogodi se da se protok jednostavno zaustavi jer se dovodno crijevo skupilo pod djelovanjem podtlaka, kada su cijevi "krute" to se ne može dogodit.  :up:
Hvala za pohvalu

Offline tvsb

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 193
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: SB
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #28 u: Prosinac 17, 2011, 19:15:21 poslijepodne »
Da, valjda razmisljam megalomanski....

A u biti, sve mozes izvesti, kad bolje razmislis, i drasticno jeftinije. Ako nista drugo, filter od nape, par kn kilometar, vrece od krompira, iako bih ja barem 2-3 paketa keramike stavio, nekako sam navikao.....

Usput, postoji li kakva spuzva kao zamjena za ovu "akvaristicku", ali bas ono - spuzva, finija i grublja?

Tako je, bilo koji slican medij ce odlicno odraditi svoj posao  :up:, za spužvu nisam siguran , ništa mi sad ne pada na pamet, pretpostavljam da bi kod tapetara moglo biti i razlicitih tipova spužve, ali vjeruj nije potrebno, vatelin je dovoljan.

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #29 u: Prosinac 17, 2011, 19:16:33 poslijepodne »

A u biti, sve mozes izvesti, kad bolje razmislis, i drasticno jeftinije.

Moze se, da. Ja sam kupovao ulazno izlazne cijevi a kasnije sam razmisljao da sam mogao grijati i oblikovati okitenke (i evo 150 kn ustede)

Usput, postoji li kakva spuzva kao zamjena za ovu "akvaristicku", ali bas ono - spuzva, finija i grublja?

1 litra akvaristicke spuzve ti je cca 6 kn tako da ne znam koliko ima potrebe traziti zamjenu

Offline tvsb

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 193
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: SB
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #30 u: Prosinac 17, 2011, 19:19:23 poslijepodne »
zato se u akvaristici ne bi trebale koristiti pumpe koje mogu napraviti vakum. Kad imas "otvorenu" pumpu u kojoj propeler ne moze napraviti vakum cak i kad radi bez vode onda ti se to ne moze dogoditi. Taman da se filter zacepi skroz pumpa i dalje radi dok ne crkne od pregrijavanja ili se sama iskljuci ako ima termo zastitu.

U potpunosti se slažem !  :up:


A u biti, sve mozes izvesti, kad bolje razmislis, i drasticno jeftinije.

Moze se, da. Ja sam kupovao ulazno izlazne cijevi a kasnije sam razmisljao da sam mogao grijati i oblikovati okitenke (i evo 150 kn ustede)

Usput, postoji li kakva spuzva kao zamjena za ovu "akvaristicku", ali bas ono - spuzva, finija i grublja?

1 litra akvaristicke spuzve ti je cca 6 kn tako da ne znam koliko ima potrebe traziti zamjenu

Zato sam ja koristio one bijele elektricarske cijevi , 6kn / 3m , a sa fenom se super savijaju ako ubacimo nekakav feder iznutra, ja sam unutra gurao crijevo od tuš palice pa zagrijavao fenom i savijao, kad se ohladi, feder izvuces i milina

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #31 u: Prosinac 17, 2011, 19:22:24 poslijepodne »

Ne bih se složio ! Pretpostavimo da je pumpa dosta jaka a "crijeva" tanja, u tom slučaju može doci do pojave podtlaka u samom kanisteru a sa tim i do skupljanja dovodnog crijeva i dogodi se da se protok jednostavno zaustavi jer se dovodno crijevo skupilo pod djelovanjem podtlaka, kada su cijevi "krute" to se ne može dogodit.  :up:


Da , ali ima razlike medju crijevima i podtlak je ustvari najmanji problem. Moja prva verzija filtera je imala gumena plavo-zuta Gardena crijeva i pokazala su se losa jer su bila previse fleksibilna pa su se presavijala i prekidala mi protok . Onda sam u reviziji presao na ova prozirna koja su dosta kruca (sa 3mm stijenkom) i kojima se ne moze desiti ovo o cemu pises. Godinu dana filter radi ok

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #32 u: Prosinac 17, 2011, 19:25:09 poslijepodne »

Zato sam ja koristio one bijele elektricarske cijevi , 6kn / 3m , a sa fenom se super savijaju ako ubacimo nekakav feder iznutra, ja sam unutra gurao crijevo od tuš palice pa zagrijavao fenom i savijao, kad se ohladi, feder izvuces i milina

Vidio sam i tehnike gdje je tip savijao cijevi od pleksiglasa koje je napunio pijeskom i onda ih savijao.

Offline tvsb

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 193
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: SB
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #33 u: Prosinac 17, 2011, 19:27:46 poslijepodne »
Da , ali ima razlike medju crijevima i podtlak je ustvari najmanji problem. Moja prva verzija filtera je imala gumena plavo-zuta Gardena crijeva i pokazala su se losa jer su bila previse fleksibilna pa su se presavijala i prekidala mi protok . Onda sam u reviziji presao na ova prozirna koja su dosta kruca (sa 3mm stijenkom) i kojima se ne moze desiti ovo o cemu pises. Godinu dana filter radi ok

Svaka cast :up:  ja samo razmišljam teoretski, a u praksi pokušavam izbjeci moguce slabosti, od tuda i ovakvo razmisljanje o crijevima.

Offline dem

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #34 u: Prosinac 17, 2011, 21:00:52 poslijepodne »
 Odličan projekt imam samo jedno pitanje dali je i koliko bučan?

Offline tvsb

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 193
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: SB
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #35 u: Prosinac 17, 2011, 21:37:46 poslijepodne »
Odličan projekt imam samo jedno pitanje dali je i koliko bučan?

prije sam imao nekakav aqael unutarnji filter i on se dobro čuo, zaprepastio sam se kad sam ovo pustio u pogon, uopce ga necujem, jedva nesto malo kad naculim uho blizu :up:

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #36 u: Prosinac 17, 2011, 21:39:14 poslijepodne »
Da, i to sto kazes za spuzvu.

e sad, jos jedno pitanje. mala modifikacija ideje, prvenstveno bazirana na mojoj kanti koju imam, a glumit ce filter. Dali bi bilo ok powerhead (pumpu) ostaviti u akvariju, crijevo spojiti na DNO kante, izlaz na VRH, kao i u tvojoj ideji? Jedina razlika je ta sto powerhead pumpa vodu u kantu, ona se dize, prolazi kroz materijal i na vrhu izlazi PREMA GORE nazad u akvarij. Moze li to powerhead izvesti, karnister bi bio cca pola metra ispod akvarija.

Moze li ovako ili to ima neku supljinu koje nisam svjestan?

Majstor> i ja imao slican problem. Premekano crijevo, presavije se, i pravi kakicu. Zamjena sa obicnim prozirnim crijevom deblje stijenke, za cca 6kn metar i stvar rijesena......

Offline tvsb

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 193
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: SB
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #37 u: Prosinac 17, 2011, 21:49:19 poslijepodne »
Da, i to sto kazes za spuzvu.

e sad, jos jedno pitanje. mala modifikacija ideje, prvenstveno bazirana na mojoj kanti koju imam, a glumit ce filter. Dali bi bilo ok powerhead (pumpu) ostaviti u akvariju, crijevo spojiti na DNO kante, izlaz na VRH, kao i u tvojoj ideji? Jedina razlika je ta sto powerhead pumpa vodu u kantu, ona se dize, prolazi kroz materijal i na vrhu izlazi PREMA GORE nazad u akvarij. Moze li to powerhead izvesti, karnister bi bio cca pola metra ispod akvarija.

Moze li ovako ili to ima neku supljinu koje nisam svjestan?

Naravno, može, jedina razlika bi bila u tome što je pumpa bez potrebe u akvariju, a može biti vani, i ta što bi ti u ovom slucaju necista voda prvo prolazila kroz pumpu a tek onda kroz filter, no pumpa je ionako predviđena za necistu vodu, e sad pretpostavljam da ako pumpa vuce samo cistu vodu da ce je bit potrebno rijeđe cistiti, odnosno manje ce se prljat.. I još naravno ako bi ti pumpa bila unutar akvarija, i pumpala prema filteru, onda ti nije bitno dali ti je na filteru ulaz dole ili obrnuto.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #38 u: Prosinac 17, 2011, 21:56:48 poslijepodne »
Ma nekako si mislim, isti mi vrag dali mi je u akvariju pumpa ili cijev.....a opet si mislim, lakse mi je izvesti ako je pumpa u akvariju, nego ako je moram stavljati na poklopac tog filtera.

Ali u biti, u pravu si, moze na bilo koji nacin.

Sad, nemam neko veliko iskustvo sa necime sto nije klasican unutrasnji filter, ali u pravu si, powerhead (pumpa) u vodi se prlja. Vjerujem da bi se manje prljala da je u kanti sa "cistom" vodom. ALi opet, nekako mi je lakse ciscenje, mislim. Koja su tvoja predvidjanja, koliko cesto ces morati cistiti taj filter?

I jos me nesto zanima, kako si rijesio povrat vode u akvarij? Cijevi sa rupom na kraju, ili si isao na ono rijesenje s komercijalnih vanjskih filtera - cijev sa puno rupa i zacepljena na kraju? Ja planiram tu varijantu izvesti.

Offline tvsb

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 193
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: SB
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #39 u: Prosinac 17, 2011, 22:18:32 poslijepodne »
Ma nekako si mislim, isti mi vrag dali mi je u akvariju pumpa ili cijev.....a opet si mislim, lakse mi je izvesti ako je pumpa u akvariju, nego ako je moram stavljati na poklopac tog filtera.

Ali u biti, u pravu si, moze na bilo koji nacin.

Sad, nemam neko veliko iskustvo sa necime sto nije klasican unutrasnji filter, ali u pravu si, powerhead (pumpa) u vodi se prlja. Vjerujem da bi se manje prljala da je u kanti sa "cistom" vodom. ALi opet, nekako mi je lakse ciscenje, mislim. Koja su tvoja predvidjanja, koliko cesto ces morati cistiti taj filter?

I jos me nesto zanima, kako si rijesio povrat vode u akvarij? Cijevi sa rupom na kraju, ili si isao na ono rijesenje s komercijalnih vanjskih filtera - cijev sa puno rupa i zacepljena na kraju? Ja planiram tu varijantu izvesti.

S obzirom na moje prijašnje filtere pretpostavljam da ovo necu morati dirati nekoliko mjeseci (3-4), a i nije problem ovo ocistiti, skinem ga sa cijevi za 1 minut, zavrnem ventile i popustim crijevne šelne (obujmice). Povrat vode, ako mislis na izlaz vode u akvarij, tu nisam puno izmišljao nego sam samo savio cijev u horizontalni položaj tik ispod nivoa vode, taj oblik se vidi na slici sa cijevima, ako želiš da ti izlaz vode bude iznad nivoa vode u akvariju onda je svakako bolje napraviti nekakve rupice pa da ta voda iz filtera rasprostranjenije ulazi u akvarij, da nebi tuklo u jednu točku, i da bolje mreška površinu, no to su vec detalji meni manje znani :up:

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #40 u: Prosinac 17, 2011, 22:26:57 poslijepodne »
Zahvaljujem!

Pronasao sam "zrtvu", plasticna kanta debelih stijenki sa navojnim poklopcem, kapaciteta samo 8 litara. Dakle, racunam, 6,5-7 litara efektno. Dali bi to bilo dovoljno "litraze" za filter materijal da drzi na okupu tih 250l (uz potporu jos jednog unutarnjeg) ili moram traziti vecu kantu? Uz pumpu od 1200l/h?

Ako navoji budu preslabi da drze kantu na okupu, primjenjujem tvoje rjesenje sa sipkama..... :up:

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #41 u: Prosinac 17, 2011, 22:33:41 poslijepodne »

e sad, jos jedno pitanje. mala modifikacija ideje, prvenstveno bazirana na mojoj kanti koju imam, a glumit ce filter. Dali bi bilo ok powerhead (pumpu) ostaviti u akvariju, crijevo spojiti na DNO kante, izlaz na VRH, kao i u tvojoj ideji? Jedina razlika je ta sto powerhead pumpa vodu u kantu, ona se dize, prolazi kroz materijal i na vrhu izlazi PREMA GORE nazad u akvarij. Moze li to powerhead izvesti, karnister bi bio cca pola metra ispod akvarija.

Moze li ovako ili to ima neku supljinu koje nisam svjestan?


Malo filtera (bilo komercijalnih, bilo DIY) funkcionira na nacin da gura vodu kroz filter jer na taj nacin stvaras tlak u filteru koji djeluje na sve spojeve, ventile, brtve i sl. To znaci da cijela konstrukcija pod vecim opterecenjem i u slucaju da nesto negdje popusti imat ces vecu havariju nego u slucaju da ti pumpa isisava vodu i stvara podtlak u filteru.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #42 u: Prosinac 17, 2011, 22:35:23 poslijepodne »
Oke, ide pumpa u kantu.  :up:

Jos samo, dali je zapremina kante dovoljna, pa da uzmem alat u ruke?  :D


Offline tvsb

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 193
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: SB
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #43 u: Prosinac 17, 2011, 22:35:51 poslijepodne »

to ti je i više nego dovoljno, samo gledaj da taj poklopac dobro (savršeno) dihta, jedina caka je upravo u dihtanju, ako imalo sumnjaš i taj poklopac bacaj to :-)
uzmi u obzir da ja nisam sa šipkama rješavao "dihtanje" , šipke su tu samo kao potpora u slucaju veceg tlaka unutar samog filtera , da se elementi ne razdvajaju, jer ti elementi nemaju navoj (osim prednjeg poklopca) , elementi koje sam ja upotrijebio se samo uvlače jedan u drugi, naravno tu su gumice za brtvljenje. A izmeđuostalog šipke nikom ne smetaju buduci da kod ciscenja filtera njih uopce ne moram dirati, jedino kod eventualne zamjene pumpe ili popravka iste.

Offline tvsb

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 193
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: SB
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #44 u: Prosinac 17, 2011, 22:44:26 poslijepodne »
Malo filtera (bilo komercijalnih, bilo DIY) funkcionira na nacin da gura vodu kroz filter jer na taj nacin stvaras tlak u filteru koji djeluje na sve spojeve, ventile, brtve i sl. To znaci da cijela konstrukcija pod vecim opterecenjem i u slucaju da nesto negdje popusti imat ces vecu havariju nego u slucaju da ti pumpa isisava vodu i stvara podtlak u filteru.

Ja cu se opet vratiti na širinu cijevi, nece pumpa stvoriti podtlak ako je dvodna cijev u filter dovoljno široka, gravitacija je močna, moj slucaj je primjer, pumpa radi a u filteru je tlak, pritisak, povećan.
Pumpa samo prebacuje razliku visine, znaci i da nema pumpe voda ce sama proci kroz sistem i kroz mjesto gdje bi trebala biti pumpa i dići se na visinu akvarija, dakle nije baš da pumpa vuce vodu van ja bih prije rekao da pumpa gura vodu koja je vec prošla kroz cijeli filter.
Tlak - podtlak ovisi o više faktora ! Ne samo o smještaju pumpe .  :up:

Offline tvsb

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 193
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: SB
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #45 u: Prosinac 17, 2011, 22:50:41 poslijepodne »
Oke, ide pumpa u kantu.  :up:

Jos samo, dali je zapremina kante dovoljna, pa da uzmem alat u ruke?  :D



Odgovorio sam ti gore, ali poslusaj savjet, mani se kojekakvih kanti, idi na sigurno !  Ja sam isprobao mnogo razlicitih posuda svakakvih, cak i onih koje su na deklaraciji iskazivale da su 100% hermetic, pa sam na kraju sve pobacao!
Tek kada sam ovo napravio sam bio zadovoljan, najgore je kad covjek ide nesto raditi i da si truda pa se razočara, a vrijeme otišlo u vjetar ! :'(
« Zadnja izmjena: Prosinac 17, 2011, 23:06:26 poslijepodne od tvsb »

Offline Filip Zebec

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 997
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #46 u: Prosinac 18, 2011, 02:10:31 prijepodne »


Projekt, sve 5. Svida mi se  i kada nabavim veci akv ukrast cu ti ideju za pomočni filter :))
Bjela Amazona -http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=79037.0

Offline Kori

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #47 u: Prosinac 18, 2011, 02:40:56 prijepodne »

Vatelin se u akvaristickim trgovinama prodaje kao medij za filter a u biti je to vrlo jeftin tapetarski materijal za kauce, fotelje itd...  Da stavis samo vatelin bit ce dovoljno, odlican je za naseljavanje bakterija a o mehaničkom filtriranju ne treba ni komentirati. Kada budem cistio svoj filter izbacit cu valjcice i ostaviti samo vatelin. Vatelin sam koristio 10-ak godina u obicnim unutrasnjim filterima. To je najbolje za filtere.

Da, ali vata se ne moze cistiti jer se raspadne, dakle pri ciscenju ga moras mijenjati. A kad bacis staru vatu bacis i dragocjene bakterije koje su se na nju kolonizirale 2-3 mjeseca da postignu maksimum bioloske filtracije. Tako da bas ne vidim koliko je pametno cijeli filter ispuniti vatom jer pri svakom ciscenju imas biolosku katastrofu u akvariju i divljenje amonijaka. Ili je vatelin nesto cvrsce od sinteticke akvarijske vate?
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline tvsb

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 193
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: SB
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #48 u: Prosinac 18, 2011, 09:42:58 prijepodne »


Projekt, sve 5. Svida mi se  i kada nabavim veci akv ukrast cu ti ideju za pomočni filter :))

Nemoj krast, ici ces u zatvor  :D

Da, ali vata se ne moze cistiti jer se raspadne, dakle pri ciscenju ga moras mijenjati. A kad bacis staru vatu bacis i dragocjene bakterije koje su se na nju kolonizirale 2-3 mjeseca da postignu maksimum bioloske filtracije. Tako da bas ne vidim koliko je pametno cijeli filter ispuniti vatom jer pri svakom ciscenju imas biolosku katastrofu u akvariju i divljenje amonijaka. Ili je vatelin nesto cvrsce od sinteticke akvarijske vate?

Stari moj nemam pojma kakav je akvaristicki vatelin (ne kupujem takve stvari), ali ovaj tapetarski koristim više od 10 godina i nikad nisam doživio da se tako raspada, kako kazes, da se nebi mogao oprat u akvarijskoj vodi, rijetko sam ga baco na taj nacin ! :up:

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #49 u: Prosinac 18, 2011, 10:55:18 prijepodne »
Oke, probat cu tvoju varijantu.

Dali mora bas biti ovakva T cijev, ili moze obicna? Za sto tocno sluzi taj dio, ili je to cista slucajnost, takvu cijev si nasao?