Travanj 19, 2024, 06:20:35 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Kvalitetan vanjski filter  (Posjeta: 47207 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline tvsb

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 193
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: SB
Kvalitetan vanjski filter
« u: Prosinac 16, 2011, 19:14:33 poslijepodne »
Pozdrav svima !
Buduci da sam bio ogorčen cijenom canister filtera, odlucio sam ga napraviti.
Prvo je usljedilo googlanje, sakupljanje informacija. Pošto sam vidio da su mnogi diy filteri izgrađeni dosta jadno sa kritičnim detaljima (ima izuzetaka), odlucio sam napraviti nešto robustno, izdržljivo i kvalitetno.
Cijeli proces izgradnje sam poslikao i ovdje cu to podijeliti sa vama, pa možda se nekome svidi.
Filter je velikog kapaciteta pa takav nece zahtjevati cesto cišcenje, pretpostavljam 2-3 puta godišnje.
Sve zajedno sa dovodno odvodnim cijevima i ventilima me je koštalo cirka 250 kn. Sam filter sa pumpom cirka 180kn (pumpu sam dobio za 85kn)

Neću puno pisati, slike ce reci sve.

1. Potrebni dijelovi za filter:
    Kao što vidite radi se o kanalizacijskim cijevima, ja sam koristio elemente stranog proizvođača sa odlicnom zavrsnom obradom, bez ostataka odljevanja i slicno (fi120mm).
    - "T" nastavak sa čepom koji ima navoj i gumicu
    -  Redukcija žensko-žensko
    -  2 kom poklopca
    -  Zdjela za sir
    -  Priključak za crijevo sa pripadajucim gumicama i maticom
    -  Pumpa ( ja sam kupio atman 500L/h )


2. Na poklopcima sam izbušio rupe za crijevne prikljucke i kabal od pumpe ( rupe trebaju biti nesto manje tako da mozemo zasarafit prikljucke u plastiku, iako to nije toliko znacajno jer imamo gumice sa obadvje strane poklopca.


3. Namontiramo prikljucke


4. Sada cemo prilagoditi spoj pumpe i provuci kabal. Našao sam komad cijevcice koja mi je fino pasala na pumpu ali je za utor prikljucka za crijevo bila pretanka pa sam ju proširio sa električarskim bužirom.
    Pumpu necemo "fiksirati" trajno, nego cemo ostaviti mogucnost skidanja ( radi eventualnog popravka ili ciscenja ), Uzevši to u obzir ostavit cemo nesto kabela da mozemo lakse baratati sa pumpom.






5. Zdjelu za sir cemo izrazati na sljedeci nacin ( vidi sliku ), te nanjeti vručeg ljepila na dno zdjele i na donji poklopac. Moje ljepilo je djelomicno crno jer ga topim brenerom :-)


6. Zagrijat i zdjelu i poklopac, da ljepilo omekša


7. Spojimo jedno s drugim uz pritisak (vidi sliku), To je baza filtera :-)


8. Ubacimo nekakav odstojnik za filter medij, ja sam iskoristio košaricu od kvačica, na svu srecu zena nije vidjela :)


9. Namontiramo ostale elemente (vidi sliku) i obavezno nauljiti gumice unutar svakog elementa, ja sam to napravio sa margarinom




10.Skoro gotov filter


Nakon sto sam ga prikljucio na akvarij, uocio sam i neke propuste pa sam to odmah ispravio.
Naime buduci da je moj filter cirka 1 metar ispod akvarija a dovodne cijevi su široke imao sam i nešto veci pritisak u samom filteru pa su se elementi razdvajali.
Riješenje na sljedecim slikama.




I na kraju gotov filter, savršeno dihta. Stala mi je unutra cijela vrecica keramickih valjcica i nekoliko šaka vatelina (termoplastike).

Filter se cisti na nacin da odspojimo dovodno odvodne cijevi, odnesemo filter u kadu te tamo odvinemo prednji poklopac.

Moje odvodno dovodne cijevi, dobro je na cijevima imati slavine pa da možemo prilikom cišcenja filtera zatvoriti curenje.


Ja sam na ovaj nacin uštedio nešto lovice a stvar funkcionira odlicno !
Uz sav potreban materijal završit cete za cirka sat vremena, naravno uz pretpostavku da dobro barate sa alatima .

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #1 u: Prosinac 16, 2011, 21:07:11 poslijepodne »
Jako zanimljivo!  :klap:

Ako mozes malo objasniti, u kojem polozaju je pumpa, odnosno kako voda cirkulira unutar cijevi, na koju foru ju natjeras da prodje kroz filter materijal prije nego izlazi, pumpa je na dnu tog filtera, pa ona vuce vodu iz akvarija, ili je njena funkcija da je vraca u akvarij?

Offline tvsb

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 193
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: SB
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #2 u: Prosinac 16, 2011, 21:11:11 poslijepodne »
Jako zanimljivo!  :klap:

Ako mozes malo objasniti, u kojem polozaju je pumpa, odnosno kako voda cirkulira unutar cijevi, na koju foru ju natjeras da prodje kroz filter materijal prije nego izlazi, pumpa je na dnu tog filtera, pa ona vuce vodu iz akvarija, ili je njena funkcija da je vraca u akvarij?

Pumpa nije na dnu, vidi se na slikama, pumpa je na vrhu.
Dakle kao i svaki drugi vanjski filter ovoga tipa, voda sistemom slobodnog pada ide u filter (donji prikljucak) i diže se, kroz medij, do razine ususne cijevu u akvariju, pumpa je tu da prebaci razliku visine između usisne i ispustne cijevi.
Znaci pumpa vuce cistu vodu iz filtera.
« Zadnja izmjena: Prosinac 16, 2011, 21:18:23 poslijepodne od tvsb »

Offline jurgen88 & Nija

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1072
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Sweden
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #3 u: Prosinac 16, 2011, 21:38:56 poslijepodne »
a kak si provukao kabel od pumpe kroz poklopac?

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #4 u: Prosinac 16, 2011, 21:49:35 poslijepodne »
ahaaa, znaci donji prikljucak je ULAZ u filter, a gornji je IZLAZ....sad ima smisla, nekako sam shvatio da je obratno, pa bi onda pumpa trebala biti na dnu.

U biti, moze i tako, zar ne? S gornje strane ulazi voda, pumpa je dolje, i vraca vodu nazad u akvarij, ili to iz nekog razloga nebi moglo funkcionirati?

Ali, odlicna ideja i realizacija, ovo stvarno vrijedi probati napraviti po tvom receptu!  :klap:

Offline tvsb

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 193
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: SB
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #5 u: Prosinac 16, 2011, 22:05:08 poslijepodne »
a kak si provukao kabel od pumpe kroz poklopac?
Destruktivnim metodama :-) , izrezao kabal blizu utikaca, provukao i sastavio

ahaaa, znaci donji prikljucak je ULAZ u filter, a gornji je IZLAZ....sad ima smisla, nekako sam shvatio da je obratno, pa bi onda pumpa trebala biti na dnu.

U biti, moze i tako, zar ne? S gornje strane ulazi voda, pumpa je dolje, i vraca vodu nazad u akvarij, ili to iz nekog razloga nebi moglo funkcionirati?

Ali, odlicna ideja i realizacija, ovo stvarno vrijedi probati napraviti po tvom receptu!  :klap:

Upravo to, dole je ulaz. I na ovaj drugi nacin se moze izvest ali ova verzija je bolja zbog eventualne pojave zraka, (bilo da negdje uđe ili se usisa iz akvarija) na ovaj nacin ce zrak (iz filtera) po prirodi izaći u smjeru IZLAZA
Hvala za pohvalu

Offline Zeleni

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2027
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb - Ravnice
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #6 u: Prosinac 16, 2011, 22:19:35 poslijepodne »
odlična izvedba, pedantno i praktično  :up:

jedima moja mala zamjerka na jačinu pumpe, no to sad ovisi o veličini akvarija, makar od viška glava ne boli, a pošto si stavio na dovodne i odvodne cijevi ventile, mogao bi pomoću njih kontrolirati protok...

inače sve pohvale

Offline Kori

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #7 u: Prosinac 16, 2011, 22:33:15 poslijepodne »
Jako inovativna izvedba filtera! Koliko je sam filter visok, odnosno koliko medija nosi?


U biti, moze i tako, zar ne? S gornje strane ulazi voda, pumpa je dolje, i vraca vodu nazad u akvarij, ili to iz nekog razloga nebi moglo funkcionirati?


Moze, ali ako s gornje strane ulazi voda nema taloznika. Krupni otpad ti se nabija u prvi medij (u istu "tocku") i filter se brze zastopa. Ovako se u talozniku sve razleti pri ulasku i nasumicno krece prema gore kroz medij. Ovo je bolja solucija, i na ovaj nacin je vecina tvornickih vanjskih filtera izvedena.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline Brljator

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1111
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Pavlovac
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #8 u: Prosinac 16, 2011, 23:23:53 poslijepodne »
Koliko te je sve koštalo   :icon-money:   :drool: :drool:

Offline tvsb

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 193
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: SB
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #9 u: Prosinac 17, 2011, 00:50:15 prijepodne »
odlična izvedba, pedantno i praktično  :up:

jedima moja mala zamjerka na jačinu pumpe, no to sad ovisi o veličini akvarija, makar od viška glava ne boli, a pošto si stavio na dovodne i odvodne cijevi ventile, mogao bi pomoću njih kontrolirati protok...

inače sve pohvale

Nije pumpa prejaka, moze se smanjiti protok na ventilima, a pošto ja momentalno cikliram, radi punom parom  :up:

Jako inovativna izvedba filtera! Koliko je sam filter visok, odnosno koliko medija nosi?
Nije inovativno, samo jedna od izvedbi !  Ukupna visina, bez onog bijelog postolja, je 32 cm, Tovarni prostor je visok 18 cm, širina 12 cm. Ove dimenzije su relativne jer ovakvih cijevi ima u raznim dimenzijama, jedino je stvar u veličini pumpe (vanjskim gabaritima) , pa po njoj prilagodimo i širinu cijevi.  :up:

Koliko te je sve koštalo   :icon-money:   :drool: :drool:
Napisao sam gore koliko je koštalo ali evo probat cu nac racun od cijevi i prikljucaka pa izlistam tocnu cifru  :up:

Offline staglin

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 811
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Dubrovnik Lapad Babin Kuk
  • Non bene pro toto libertas venditur auro
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #10 u: Prosinac 17, 2011, 07:59:59 prijepodne »
uvijek pozdrav svakoj ideji i diy-u,ovo je pedantno...mislim da je Zeleni mislio na slabu snagu pumpe...to se i meni cini kao mana,imao sam tu pumpu u tanku jako je slaba...je si li ga isorobao?
"Bolje nešto od nečega nego ništa od ničega."

Offline jurgen88 & Nija

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1072
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Sweden
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #11 u: Prosinac 17, 2011, 09:38:50 prijepodne »
takvo nesto ja imam u planu ali od 30 litara bačvice sa dvije pumpe od po 2000L/H, :up:

Offline ChILd_ReBoRn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1800
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Koprivnica (vise - manje)
    • http://www.akvaristika.tk
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #12 u: Prosinac 17, 2011, 10:41:26 prijepodne »
mene samo zanima kakve su to cijevi? one viga pres-fit ili sto? vidim po ovim crnim prikljucnicama da nemam pojma kaj je to... mislim kako se spaja izlaz filtera i same cijevi.. takodjer.. kako si spojio cijevi i ventile? ako je presfit onda mi sve jasno.. a ako je aluplast opet mi jasno.. a ako je zaboracvih naziv.. one cijevi sto se lijepe.. opet kuzim.. ako nije nista od navedenog.. ond ane kuzim.. hehehe
al definitivno me zanima di si uzeo prikljucke za cijevi... ( ulaz/izlaz i spoj cijevi)
biljka biljci siše supstrat
(Koprivnica)

Offline Brljator

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1111
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Pavlovac
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #13 u: Prosinac 17, 2011, 11:06:06 prijepodne »
  Preskočio sam taj dio o cijeni  :nerd: :nerd:

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #14 u: Prosinac 17, 2011, 11:50:16 prijepodne »
Da, sad je je jos jedino bitno pitanje - koliki akvarij filtira ovakav filter, sa ovom pumpom?

Ja se isto vec dugo bavim razmisljanjima o izradi ovakvog filtera, ovo tvoje rjesenje mi je jos najjednostavnije i najlogicnije objasnjeno, dakle, trenutni favorit kako cu odraditi svoju varijantu.

Jedino, kod mene je u opciji powerhead od 750, odnosno druga varijanta 1200 litara, jos nisam odlucio, a trebao bi biti "pomocni" filter za jednog 250 litrasa. Bojim se jedino da ce 1200l biti prejako, odnosno da ce puno brze izbacivati vodu van nego sto ce ona moci ulaziti u kantu.....

I daj molim te, pojasni jos, cemu tocno sluzi ova kosarica za kvacice? koja je njena funkcija, jer ako sam pravilno shvatio, filter materijal slazes na nju i prema gore, ispod nje nema nista?

I jos nesto, sorry sto gnjavim.....kad si slozio filter, kod prvog ukljucivanja, na koji nacin si doveo vodu u filter? Dali si ga jednostavno napunio vodom, zatvorio, i onda ukljucio, ili nekim sistemom sifona doveo vodu u filter?

Offline tvsb

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 193
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: SB
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #15 u: Prosinac 17, 2011, 13:12:26 poslijepodne »
uvijek pozdrav svakoj ideji i diy-u,ovo je pedantno...mislim da je Zeleni mislio na slabu snagu pumpe...to se i meni cini kao mana,imao sam tu pumpu u tanku jako je slaba...je si li ga isorobao?
Ja imam mali akvarij od 80 litara, i mogu slobodno reć da je ova pumpa i puno više od dovoljno, ovakav filter bi zadovoljio i duplo veći akvarij. Filter je u funkciji cirka 10 dana !  :up:
Kada ga pustim na maksimum voda se tako lijepo vrti u akvariju kao da sam pustio komad save u njega  :up:

takvo nesto ja imam u planu ali od 30 litara bačvice sa dvije pumpe od po 2000L/H, :up:

Ti praviš filter za olimpijski bazen ?  :) :up:

mene samo zanima kakve su to cijevi? one viga pres-fit ili sto? vidim po ovim crnim prikljucnicama da nemam pojma kaj je to... mislim kako se spaja izlaz filtera i same cijevi.. takodjer.. kako si spojio cijevi i ventile? ako je presfit onda mi sve jasno.. a ako je aluplast opet mi jasno.. a ako je zaboracvih naziv.. one cijevi sto se lijepe.. opet kuzim.. ako nije nista od navedenog.. ond ane kuzim.. hehehe
al definitivno me zanima di si uzeo prikljucke za cijevi... ( ulaz/izlaz i spoj cijevi)
One sive cijevu su standardne kanalizacijske cijevi, jedino što nisam kupavo one najjeftinije zbog bolje obrade, pa i time boljeg dihtanja. Prikljucke sam kupio u trgovini vodomaterijalom, to je prikljucak za crijevo koji se montira na plocu (neznam tocne nazive, nisam vodoinstalater, a i uvijek su me bunile te vodoinstalaterske mjere u colima :-) )  Izlazno ulazne cijevi su električarske cijevi ( imao sam ih a i lako se savijaju i oblikuju )  spojio sam ih sa ventilima silikonom i preko spoja navukao električarski bužir ( obožavam bužir ) , te bijele cijevi na krajevima imaju također spojnicu za crijevo, pa sam spoj filtera i cijevi napravio sa vrtlarskim crijevom i šelnama, uslikat cu to danas pa okacit da se vidi.

  Preskočio sam taj dio o cijeni  :nerd: :nerd:
Nema veze svejedno cu probat staviti detaljnu cijenu  :up:

Da, sad je je jos jedino bitno pitanje - koliki akvarij filtira ovakav filter, sa ovom pumpom?

Ja se isto vec dugo bavim razmisljanjima o izradi ovakvog filtera, ovo tvoje rjesenje mi je jos najjednostavnije i najlogicnije objasnjeno, dakle, trenutni favorit kako cu odraditi svoju varijantu.

Jedino, kod mene je u opciji powerhead od 750, odnosno druga varijanta 1200 litara, jos nisam odlucio, a trebao bi biti "pomocni" filter za jednog 250 litrasa. Bojim se jedino da ce 1200l biti prejako, odnosno da ce puno brze izbacivati vodu van nego sto ce ona moci ulaziti u kantu.....

I daj molim te, pojasni jos, cemu tocno sluzi ova kosarica za kvacice? koja je njena funkcija, jer ako sam pravilno shvatio, filter materijal slazes na nju i prema gore, ispod nje nema nista?

I jos nesto, sorry sto gnjavim.....kad si slozio filter, kod prvog ukljucivanja, na koji nacin si doveo vodu u filter? Dali si ga jednostavno napunio vodom, zatvorio, i onda ukljucio, ili nekim sistemom sifona doveo vodu u filter?

Sa takvom pumpom koju spominjes to ti može biti glavni i jedini filter, ćemu pomoćni ? Pumpa ce izbacit onoliko koliko padne u kantu, nece vise od toga  :up: a to ti ovisi od širine cijevi. Košarica za kvacice sluzi da odmakne filter medij kako on nebi pao direktno ulaz u filter, te da resprostrani protok kroz kompletnu širinu medija!  Vodu u filter sam doveo tek kad sam spojio sva crijeva i sve stegnio, jednostavno na izlaznoj cijevi iz filtera gore na akvariju malo povučes ustima zrak i onda ono krene samo, kao kad nešto pretačes sa crijevom iz višlje posude u nižu. Prilikom tog preljevanja voda ce se u filter sistemu dignuti skroz do razine akvarija, tako da i na to treba obratit pozornost kod odabira pumpe, nije pumpa ta koja ce povuci vodu skroz od filtera, to ce odraditi gravitacija, pumpa samo prebacuje razliku visine od ulaza do izlaza.  :up:

Offline tvsb

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 193
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: SB
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #16 u: Prosinac 17, 2011, 13:44:01 poslijepodne »
Na ovoj slici se vidi spoj filtera sa, vec gore prikazanim, dovodno odvodnim cijevima:



Sve u svemu, prezadovoljan sam dobivenim naspram uloženog, i garantiram da tko se upusti u ovo i sve odradi kvalitetno, nece ostat razocaran.
Crijeva se mogu spajat i odspajat bez straha da ce nesto puknut ili popustit, sve je fino zašarafljeno bez vručeg ljepila i sl.

Imam još nekih diy projekata, ali to ce malo pricekati sa objavama.
Došao sam sa poklonima na ovaj forum pa nemojte škrtariti sa savjetima kad budem htjeo pariti neonke :-)  Još nemam ni jednu,cikliram, ali kad se akvarij stabilizira...
Od kad sam u akvaristickim vodama uvjek me fascinirala ta sicusna ribica  ;) , no da ne offtopiram, hvala za pohvale i drago mi je da ima ljudi kojima se ovo sviđa !  :up:

Offline tvsb

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 193
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: SB
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #17 u: Prosinac 17, 2011, 15:17:30 poslijepodne »
Evo nacrtao sam shemu sistema, nisam bas neki u crtanju al potrudio sam se, pa ako jos netko ne razumije kako ovo funkcionira, na crtezu je lijepo vidljivo:



Sada je jasnije i ono sto sam napisao za eventualnu pojavu zraka, ako se i pojavi zrak u filteru, on ce izaci na izlaz iz filtera prirodnim putem cak i ako pumpa neradi.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #18 u: Prosinac 17, 2011, 17:48:17 poslijepodne »
Sve jasno sada, puno hvala.

Sad sam lagano ostao bez argumenata za odugovlacenje, red je napraviti ovako nesto.

Pomocni zato sto cu ici na vecu posudu, barem 10l, i zbog velicine i zbog tipa akvarija, pa dok se zaciklira, pa racunaj da nesto necu dobro napraviti pa ce zezati..... ako se pokaze kvalitetno izvedeno, onda ostavim samo njega u pogonu.

I mene zanima nekakva finalna racunica, jer si pokusavam sloziti neku cifru-potrebno za izradu, i nekako uvijek zaglavim na (pre)velikom iznosu, mozda samo megalomanski razmisljam, ali...

Znaci, ako se drzim one tvoje matematike, cca 200kn za izradu filtera, barem jos toliko mi treba za filter materijal, pumpu vec imam, da je nemam to je jos barem dodatnih 100..... gdje fulam u matematici?


Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #19 u: Prosinac 17, 2011, 18:21:44 poslijepodne »
Pumpa ce izbacit onoliko koliko padne u kantu, nece vise od toga 

I ja sam to mislio, a onda mi je 2000 L/h pumpa pretvorila 25L bacvu u zdrobljenu konzervu.

Offline tvsb

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 193
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: SB
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #20 u: Prosinac 17, 2011, 18:29:02 poslijepodne »
Sve jasno sada, puno hvala.

Sad sam lagano ostao bez argumenata za odugovlacenje, red je napraviti ovako nesto.

Pomocni zato sto cu ici na vecu posudu, barem 10l, i zbog velicine i zbog tipa akvarija, pa dok se zaciklira, pa racunaj da nesto necu dobro napraviti pa ce zezati..... ako se pokaze kvalitetno izvedeno, onda ostavim samo njega u pogonu.

I mene zanima nekakva finalna racunica, jer si pokusavam sloziti neku cifru-potrebno za izradu, i nekako uvijek zaglavim na (pre)velikom iznosu, mozda samo megalomanski razmisljam, ali...

Znaci, ako se drzim one tvoje matematike, cca 200kn za izradu filtera, barem jos toliko mi treba za filter materijal, pumpu vec imam, da je nemam to je jos barem dodatnih 100..... gdje fulam u matematici?



Ako imaš pumpu, nece ti trebati više od 200kn za sve, ali za filter medij ja nikada nebih dao toliko novaca kad je to djabe. Ja sam stavio keramicke valjcice samo zato jer sam ih imao, a vatelin dobijes kod bilo kojeg tapetara...
Vatelin se u akvaristickim trgovinama prodaje kao medij za filter a u biti je to vrlo jeftin tapetarski materijal za kauce, fotelje itd...  Da stavis samo vatelin bit ce dovoljno, odlican je za naseljavanje bakterija a o mehaničkom filtriranju ne treba ni komentirati. Kada budem cistio svoj filter izbacit cu valjcice i ostaviti samo vatelin. Vatelin sam koristio 10-ak godina u obicnim unutrasnjim filterima. To je najbolje za filtere..  A što se tice kvalitetne izrade tu nemozes puno pogrijesiti, samo gledaj da elementi dobro dihtaju i da prikljucke mozes fino zasarafiti sa gumicama, nikakva vruca ljepila po vitalnim dijelovima nisu dobra.
Ako ides na izgradnju drzim fige, i tu sam za bilo kakva pitanja  :up:

Offline tvsb

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 193
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: SB
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #21 u: Prosinac 17, 2011, 18:32:31 poslijepodne »
Pumpa ce izbacit onoliko koliko padne u kantu, nece vise od toga

I ja sam to mislio, a onda mi je 2000 L/h pumpa pretvorila 25L bacvu u zdrobljenu konzervu.

Slaba ti bačva  :D zato sam i napisao da to ovisi o sirini cijevi, jer pumpa ti je zdrobila kanister jer nije mogla tolko povuci vode iz tanka zbog pretankih cijevi za tu pumpu.
Iz tih razloga je najbolje koristiti krute cijevi a ne crijeva.
Sumnjam u zdrabanje ovakvog filtera, siguran sam da ni ona vatrogasna pumpa nebi ovo zdrobila  :up:
« Zadnja izmjena: Prosinac 17, 2011, 18:38:17 poslijepodne od tvsb »

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #22 u: Prosinac 17, 2011, 18:41:15 poslijepodne »

Sumnjam u zdrabanje ovakvog filtera, siguran sam da ni ona vatrogasna pumpa nebi ovo zdrobila  :up:

Ne bi ni one velike Eheime , ali svejedno imaju vece ulazno crijevo od izlaznog (ili 2 ulaza i jedan izlaz)

Offline tvsb

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 193
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: SB
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #23 u: Prosinac 17, 2011, 18:51:23 poslijepodne »

Tako je, imaju vece ulazno crijevo tako da u filteru bude, po mogucnosti, tlak a ne podtlak, da pumpa ne trpi, sasvim logično..

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Kvalitetan vanjski filter
« Odgovori #24 u: Prosinac 17, 2011, 18:53:47 poslijepodne »

Slaba ti bačva  :D zato sam i napisao da to ovisi o sirini cijevi, jer pumpa ti je zdrobila kanister jer nije mogla tolko povuci vode iz tanka zbog pretankih cijevi za tu pumpu.
Iz tih razloga je najbolje koristiti krute cijevi a ne crijeva.


Krute cijevi nemaju nikakvu prednost u tom smislu, fi 19 je fi 19, bilo crijevo ili cijev. Prozirno Gardena crijevo iz peveca je cisto ok za tu svrhu. Cijevi jedino mogu biti vizualno urednije.
Inace , lijep projekt, vrlo uredan. To mi obicno nedostaje u mojim projektima.