Svibanj 16, 2024, 22:17:39 poslijepodneNajnoviji Član: Vena

Autor Tema: pomoć oko planiranja biljnog akvarija  (Posjeta: 36626 vremena)

0 Članova i 5 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Dodode

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 441
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb, Vrbik
  • Mikraš!
Odg: pomoć oko planiranja biljnog akvarija
« Odgovori #75 u: Ožujak 13, 2010, 20:20:09 poslijepodne »
Ma bez silikona nema ništa, ja sam prvo stavio ljepilo pa mi je reakcija u boci bila kao i tvoja. Silikon čepi sve rupe  :D
live long and prosper

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: pomoć oko planiranja biljnog akvarija
« Odgovori #76 u: Ožujak 13, 2010, 20:23:27 poslijepodne »
cannibal, po tome sam i radila... :D...

Čekaj da proradi ova smjesa, ako ni ona ne proradi, onda si u pravu i skidam ti kapu, ali pričekaj još samo malo da dokažem da moj izum na pušta  ;)

Sad već sumnjam u te boce od mlijeka....idem tražiti silikon po kući....u slučaju da si ti u pravu....ali mislim da nisi....još uvijek se držim da bude išlo  8)

ne znam kak mi je promaklo ovo, inače sam alergičan na ovakve postove  :D :D

da si radila po onome , mora krenut al mora i nema boga da ne lrene, ako je sve zzadihtano kak spada..

sad će na kraju boce bit krive zatko kaj nejde co2 van  :D :D

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Odg: pomoć oko planiranja biljnog akvarija
« Odgovori #77 u: Ožujak 13, 2010, 20:58:49 poslijepodne »
Meni je već dosta svega....

Ista ta otopina u hermetički zatvorenoj boci sa normalnim čepom ne proizvodi ništa. Kada je promućkaš i otvoriš ništa, kao da je u boci običan sirup od šećera. Pa bemti, nisam luda  >:(

Dakle nije do sistema nego do otopine. Jako dobro znam kako kvasac reagira, u plastičnoj zdjeli samo pokrivenoj krpom, a kamoli da ne bi reagirao u hermetički zatvorenoj boci.

Sumnjam na kvasac. Sutra kupujem digo...Nema mi druge


Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: pomoć oko planiranja biljnog akvarija
« Odgovori #78 u: Ožujak 13, 2010, 20:59:54 poslijepodne »
moguće, probaj sutra i ne se nervirati bezveze..

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Odg: pomoć oko planiranja biljnog akvarija
« Odgovori #79 u: Ožujak 13, 2010, 21:04:00 poslijepodne »
Jel da kupimo onda digo suhi kvasac? Ujutro rano idem po to u trgovinu i mućkam otopinu opet.

Probala sam zaista na dva načina. Prvi puta sam mislila da se kvasac nije dobro otopio, a drugi puta sam ga lijepo razmutila u toploj vodi i ništa. Na vrećici piše da se miješa sa brašnom, tko zna kako je taj "podešen" da reagira tek u pećnici na nekoj visokoj temperaturi.

Jel Digo suhi "radi" u otopini ili ću morati uzeti svježu kocku?

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: pomoć oko planiranja biljnog akvarija
« Odgovori #80 u: Ožujak 13, 2010, 21:04:57 poslijepodne »
digo suhi, vidio da pampa koristi od dr.oetkera, al nisam siguran

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: pomoć oko planiranja biljnog akvarija
« Odgovori #81 u: Ožujak 13, 2010, 21:28:24 poslijepodne »
Ja mislim da je 1 žlica sode bikarbone previše pa da ti zato smjesa ''miruje'' a ne zbog marke kvasca, ja kupujem kvasac u Lidlu (Belbake Hefe Germ) pa radi super..
Kvasac ne smiješ staviti u pretoplu vodu jer  ga ubiješ :dead:
Sigurno je problem u sodi, probaj stavit samo na vrh noža..

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Odg: pomoć oko planiranja biljnog akvarija
« Odgovori #82 u: Ožujak 13, 2010, 21:31:23 poslijepodne »
Upalila sam sada malo protočnu pumpu, prvo mi je akvarij izgledao kao mineralna, ali sada je ok, držim je na min

Jel je mogu staviti onako kako sam vas pitala, da  je zalijepim na bočno staklo i da joj izlaz zraka bude uz filterov prednji usisni dio. Gledam baš, pa jako je to, neće to filter "usisati", mislim na co2, kad ga jednog lijepog dana bude. Ubacila sam i easy carbo, kad vidim da danas ništa od plina.


ibanez, drugu smjesu sam napravila bez sode, samo 4 dcl mlake vode (nije bila pretopla), 400 g šećera i jedna ta vrećica kvasca...

U prvu smjesu sam uz to dodala i žličicu sode....reakcija je potpuno ista....ništa

I ova u zatvorenoj boci i ova u boci sa cjevčicama ponašaju se jednako

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: pomoć oko planiranja biljnog akvarija
« Odgovori #83 u: Ožujak 13, 2010, 21:41:14 poslijepodne »


ibanez, drugu smjesu sam napravila bez sode, samo 4 dcl mlake vode (nije bila pretopla), 400 g šećera i jedna ta vrećica kvasca...



Valjda mi je promaklo, nanizalo se tih postova da više ne znam šta sam čitao a šta ne... :-[

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Odg: pomoć oko planiranja biljnog akvarija
« Odgovori #84 u: Ožujak 13, 2010, 21:56:19 poslijepodne »
Ma je, u pravu si, gnjavim već i sebe i vas.

Vidim da koristimo isti suhi kvasac. Ja sam danas u Lidlu uzela paketić. Inače mi imaju super proizvode i zaista ne znam gdje je zapelo sa smjesom.

Stalno mi je pred očima kako mi je danas trgovac, kad sam kupovala pumpu i ostali materijal, nudio reaktore (u prahu) i velim ja njemu: "ma neee, to ću ja sama smućkati" i evo mi sad kako sam smućkala za 10

Sutra ponvaljam sa digom, a ovaj kvasac ide na testiranje u neka peciva, sad mi ne da vrag mira

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: pomoć oko planiranja biljnog akvarija
« Odgovori #85 u: Ožujak 13, 2010, 22:05:40 poslijepodne »
Ma dobar je kvas, evo ja sam pizzu spremio maloprije :D

Offline Pampa1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 491
  • Spol: Muški   Dob: 64
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
  • wywh
Odg: pomoć oko planiranja biljnog akvarija
« Odgovori #86 u: Ožujak 13, 2010, 22:45:28 poslijepodne »
Ma dobar je kvas, evo ja sam pizzu spremio maloprije :D

 :up:

digo suhi, vidio da pampa koristi od dr.oetkera, al nisam siguran

je, tako je, upotrebljavam dr. oetker, ali to nema veze, kad nema baš tog uzmem digo i šljaka
problem je 99.99% da boca ne dihta dobro, kako je reko cannibal, mora se nešto desiti, jednostavno mora i mora

sodu nisam nikad stavljao, u zg je voda ionako tvrda pa ne vidim potrebe za to

ja radim po starinski 2x2 boce od 2 litre, s time da svaki tjedan mijenjam samo jednu bocu, co2 ide non-stop, u svakoj boci je 2 čaše šećera i čajna žlica kvasca, nikako cijela vrečica

ibanez, drugu smjesu sam napravila bez sode, samo 4 dcl mlake vode (nije bila pretopla), 400 g šećera i jedna ta vrećica kvasca...

ne bi se štel mešat, ali mislim da je to previše šećera za tako malo vode, kvascu baš i ne odgovara baš tako slatka voda, 400 g šećera ja stavljam u bocu od 2 litre, jel se taj šećer uopće uspije otopiti u 4 dcl vode?
..:: Zagreb, Dubrava ::..
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Odg: pomoć oko planiranja biljnog akvarija
« Odgovori #87 u: Ožujak 13, 2010, 22:50:53 poslijepodne »
Pampa, što se tiče šećera, bio je onako sirup, ali rastopio se, nisam dodavala kvasac dok nisam bila sigurna da se šećer rastopio, a što se tiče recepta 4dcl vode, 40 dkg šećera, 2 žličice suhog kvasca i 1 žličica sode, tako piše na forumima, na više mjesta.

Recepti se razlikuju jedino u litraži koju forumaši prave, ali onda je obično i više šećera.

Za nedihtanje sam objasnila nekoliko puta: otopine se ponašaju jednaku u različitim posudama, bez obzira na dodanu/nedodanu sodu....

Sad ili je do kvasca ili do omjera kvasac-šećer....

Ako je tako, onda mogu pokušati po novom receptu, ali gasi mi se svjetlo za 10 minuta, tako da ću sutra, probati po tvom receptu. Jel mi možeš napisati koliko vode da stavim na litrenu bocu i koliko šećera...ako ti nije problem, da prilagodim....
Koliko vode treba staviti na litrenu bocu? Mislim da je 4 dcl ok, samo treba možda smanjiti šećer na pola, na 200 g i staviti jednu žličicu kvasca...
« Zadnja izmjena: Ožujak 13, 2010, 23:39:37 poslijepodne od Ribica plava »

Offline nikkka33

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 617
  • Spol: Ženski   Dob: 49
  • Lokacija: šibenik
  • pozdrav iz šibenika
Odg: pomoć oko planiranja biljnog akvarija
« Odgovori #88 u: Ožujak 14, 2010, 00:03:49 prijepodne »
baš sam se slatko nasmijala na ovih zadnjih par postova..poslušaj canibala..ako nemaš silikona,svijeću voštanicu sigurno imaš pa nakapaj voska  na oba čepa prvo naravno ispod čepa oko cjevčice a onda i odozgora...smanji šećer,probaj bez sode i bit će ti sve ok...:)))

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Odg: pomoć oko planiranja biljnog akvarija
« Odgovori #89 u: Ožujak 14, 2010, 09:43:58 prijepodne »
Evo mene s novom nadom da će danas nešto proraditi.

Napravila sam novu otopinu 0,5 litre mlake vode, 250 g šećera, mala žličica kvasca, uliveno u bocu, zatvoreno....do sada još ništa, ali prošlo je tek 40 minuta

Druga jako važna stvar je da sam se dala u testiranje svih boca s kojima operiram.
Dovukla sam kantu punu vode i uranjala boce unutra. Prvo sam uronila jednu praznu sa provučenom cjevčicom, s tom sam bocom jučer prvi puta radila....rezultati pokazuju da nigdje oko cjevčice na poklopcu ne idu balončići.

Zatim sam testirala i ove boce u kojima su otopine, na velikoj nema nikakvih znakova da pušta, a na maloj je izašlo nekoliko mjehurića, ali ne od gore gdje su cijevi, nego sa strane, gdje se čep zavrće.
Da nije možda u tome kvaka? Ali velim samo je izašlo 3 mala mjehurića i onda je stalo. E sad, ako je to mjesto puštanja, ne mogu to zabrtviti, kada  moram nekako otvarati tu malu bocu.
Jesu li 3 mjehurića pokazatelj da boca pušta?

Postavljam slijedeće pitanje, ako je sa velikom bocom u kojoj se nalazi smjesa sve u redu (po pitanju puštanja), zašto se moje smjese ne razvijaju?

Preostaje mi samo put pod noge i u trgovinu po digo kvasac...pa ćemo opet ponoviti eksperiment, 4. put

Offline DARIO 28

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 274
  • Spol: Muški   Dob: 42
Odg: pomoć oko planiranja biljnog akvarija
« Odgovori #90 u: Ožujak 14, 2010, 10:34:44 prijepodne »
Tako je jelo! Put pod noge po digo :D :D :D. :up:

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Odg: pomoć oko planiranja biljnog akvarija
« Odgovori #91 u: Ožujak 14, 2010, 10:53:22 prijepodne »
Evo sad sam složila novu otopinu, 4. put, 6 deci vode, 300 g šećera, jedna žličica Digo kvasca, promijenila sam čep na maloj bočici, pa budemo vidjeli.

Stavila sam ovaj put recept od 6 deci, jer mi se čini da boca treba biti bolje napunjena otopinom, ali tko zna, više ni sama nisam pametna, da ste mi rekli da umijesim dizano tijesto, već bi se svi najeli, a ovako....

Šećera sam potrošila u ova dva dana koliko ne potrošim u godinu dana  :D

Idem opet uroniti boce u kantu s vodom...čisto da znam na čemu sam

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Odg: pomoć oko planiranja biljnog akvarija
« Odgovori #92 u: Ožujak 14, 2010, 11:01:56 prijepodne »
Evo, poslikala sam da vidite da nigdje ne izlaze mjehurići


Imala sam pomoćnika u kontroli


I on isto potvrđuje da boce ne puštaju i već se brine, zajedno sa mnom



Offline Pampa1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 491
  • Spol: Muški   Dob: 64
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
  • wywh
Odg: pomoć oko planiranja biljnog akvarija
« Odgovori #93 u: Ožujak 14, 2010, 11:13:09 prijepodne »
stvarno cudno da ne radi

bas sada mijenjam boce pa da opisem situaciju kod mene:

prvo, mislim da nije problem u vrsti kvasca, pa cijeli svijet to radi, ko zna kakav kvasac imaju u Kini ili Brazilu, moze jedino biti da je star pa ne valja

da opisem sto ja radim
boca dvije litre, unutra 2 case (od 2dcl) secera, posebno u malo mlake vode rastopim kvasac, u bocu nalijem mlake vode i dodam otopinu kvasca tako da boca nije puna nego ima par centimetara praznine (7-10, kako ispadne)
kod mene je malo drugacija situacija, imam u sistemu 2 boce koje su jos uvijek aktivne (1 je stara tjedan dana a druga 2 tjedna) i treca koju sam upravo smuckao stoji sa strane i cekam da kvasac pocne sljakati, nako 2-3 sata jedostavno umjesto one stare boce stavim novu
izgleda smotano ali nije, ispadne da jednom tjedno mijenjam jednu bocu, napominjem da imam 55W na 40 lit vode i jednostavno trebam jako puno co2, gnojenje je EI, profito, ferro i easycarbo, kod promjene vode FFM, co2 ide non-stop, rasvjeta 8 sati

zakljucak: tko ima love nek si nabavi pravi co2 sistem s bocom i venitlima
..:: Zagreb, Dubrava ::..
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Odg: pomoć oko planiranja biljnog akvarija
« Odgovori #94 u: Ožujak 14, 2010, 11:16:22 prijepodne »
Ljudi, krenulo je!!!!!! Iz 4. pokušaja, a prvog sa Digom....Jeeeeeej....mom oduševljenju nema kraja, zasad ide sporo, svakih nekoliko sekundi mjehurić, ali presretna sam da radi....

Idem odmah uključiti zračnu pumpu u akvariju i eventualno skratiti crijevo, jer od boca do akvarija imam oko 2,70...što je nepotrebno dugačko

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Odg: pomoć oko planiranja biljnog akvarija
« Odgovori #95 u: Ožujak 14, 2010, 16:49:05 poslijepodne »
Imam pitanje, možda bi bilo zgodno da vam snimim, ali možda mi odgovorite i ovako, po opisu.

Naime, kvasac radi (kuc-kuc), u malenoj bočici se recimo svake sekunde čuje mjehurić. No gledam sada kada mi je svjetlo isključeno, a i protočna pumpa, ne vidim u akvariju da se događa isto što i u maloj boci. Kako mogu znati da dolazi u akvarij?
Bi li trebalo jednako izlaziti iz cijevi kao i u malenoj boci? Meni je logično da bi i zato vas sada pitam?

Aparaturu sam isporbala još sinoć pušući u nju, da vidim to s ventilom i regulatorom i sve je bilo u redu, pušući u cjevčicu velike boce, bućkala sam po akvariju.

Sad ili to ulaženje co2 u akvarij meni nije vidljivo, zato jer je cijev spojena na izaz zračne pumpe ili stvarno ništa ne dolazi u akvarij, a tada bi malena boca već opasno bila puna, šta ne?

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Odg: pomoć oko planiranja biljnog akvarija
« Odgovori #96 u: Ožujak 15, 2010, 13:23:53 poslijepodne »
Evo riješila sam i taj problem. Što mi manje odgovarate, to ja postajem bolja  ;)

Jednostavno je regulator jako kočio protok, iako odvrnut do kraja (otvoren), pa sam na kraju jednostavno preskočila taj dio sa regulatorom i tako imam od male boce do protočne samo nepovratni ventil.

Sad me zanima slijedeće, pumpa razbija to u nešto sitnije mjehuriće, jer bez pumpe izlazi samo onako veći mjehurić, ali odmah mi skoče na površinu, hoće li to biti dovoljno otopljenog co2 u vodi. ovi krupniji mjehurići idu brže na površinu, a ovi sitniji dosta sporije...

Trebam li nastaviti dodavati easy carbo?

Sutra mi stižu makroelementi
« Zadnja izmjena: Ožujak 15, 2010, 14:17:31 poslijepodne od Ribica plava »

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: pomoć oko planiranja biljnog akvarija
« Odgovori #97 u: Ožujak 15, 2010, 15:47:29 poslijepodne »
Evo riješila sam i taj problem. Što mi manje odgovarate, to ja postajem bolja  ;)

Jednostavno je regulator jako kočio protok, iako odvrnut do kraja (otvoren), pa sam na kraju jednostavno preskočila taj dio sa regulatorom i tako imam od male boce do protočne samo nepovratni ventil.

Sad me zanima slijedeće, pumpa razbija to u nešto sitnije mjehuriće, jer bez pumpe izlazi samo onako veći mjehurić, ali odmah mi skoče na površinu, hoće li to biti dovoljno otopljenog co2 u vodi. ovi krupniji mjehurići idu brže na površinu, a ovi sitniji dosta sporije...

Trebam li nastaviti dodavati easy carbo?

Sutra mi stižu makroelementi
Naštimaj jedan mjehurić svake dvije sek pa kasnije pokušaj pojačat na mjehurić u sek, prati ponašanje riba kad nemaš DC.
Easy Carbo ti ne treba ako ima dosta CO2 ali ne šteti ga dodat tu i tamo kad ti smjesa oslabi..

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Odg: pomoć oko planiranja biljnog akvarija
« Odgovori #98 u: Ožujak 15, 2010, 18:25:23 poslijepodne »
Postoji jedan problem, naime, kada stavim cijevčicu sa regulatorom, smjesa mi ne dolazi do pumpe, sve sam isprobala segment po segment i baš je u tom regulatoru problem. Kada pirim u njega prolazi zrak, ali kada spojim cijevi ništa ne dolazi u akvarij, pa sam jednostavno odspojila tu cijev sa regulatorom i ostavila da mi ide mala boca - nepovratni ventil - protočna pumpa.

Sad sam ponovno probala vratiti regulator i čekala i čekala i čekala i  nakon 10 minuta ništa se nije pojavilo, kad sam opet skinula regulator i stavila bez njega, smjesa je za koji tren krenula u akvarij.

Idu mi mjehurići dosta brzo, rekla bih i više od jednog u sekundi. Sad dal je to previše, ako ne budem dodavala easy carbo?

Offline Pampa1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 491
  • Spol: Muški   Dob: 64
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
  • wywh
Odg: pomoć oko planiranja biljnog akvarija
« Odgovori #99 u: Ožujak 16, 2010, 09:24:36 prijepodne »
od kuda se sad pojavio regulator?

nikako regulator u diy co2 sistem
..:: Zagreb, Dubrava ::..
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.