Travanj 28, 2024, 02:46:06 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: "okidac" za mrijest ciklida...  (Posjeta: 3766 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mastino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4960
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Pula, Istra!
    • AVOID HYBRIDS!
"okidac" za mrijest ciklida...
« u: Veljača 21, 2010, 20:30:51 poslijepodne »
citam po razno raznim sajtovima da je "okidac" za mrijest ciklida promjena vode, friska voda, itd.
hmmm, moram priznat da mi ta teorija o friskoj vodi bas i ne stoji kao "okidac" za mrijest kod ciklida...

naime pojasnit cu zasto sumnjam u tu teoriju...
skoro godinu dana pratim mrijestove svojih malawaca i nisam primjetio da im je friska voda "okidac" za mrijest tj. iako mjenjam vodu redovito na tjednoj bazi od 30% a jednom mjesecno 50% nisam dosao do zakljucka da mi se dan dva tri nakon promjene vode desavaju mrijestovi ali sam dosao do sljedeceg zakljucka...
svaki mrijest u ovih zadnjih godinu dana mi se desio dan dva prije ili na dan prve cetvrti ili punog mjeseca...
primjer, ovaj tjedan sam mjenjao vodu u ponedjeljak a danas popodne sam vidio puna usta kod lithobates, tetrastigma, moorii, azureus, lethrinops, flavus i williamsi north.

eto, to je neka moja teorija, mjesec kao "okidac" za mrijest ciklida...  :-[

molio bi cijenjene kolege da napisu svoja iskustva ili ako je moguce i ako imaju volje da pocnu pratiti mjeseceve mjene, promjene vode itd. pa da se tema nadogradi i da zajedno dodjemo do nekog zakljucka. :up:
u privitku je tablica sa mjesecevim mjenama za 2010g.

Offline Necromaniac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 112
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Rijeka
  • Hrvatska udruga ciklidofila
Odg: "okidac" za mrijest ciklida...
« Odgovori #1 u: Veljača 21, 2010, 20:38:26 poslijepodne »
Ja sam kod svojih skalara primjetio da se uvijek mrijeste kad promjenim vodu i stavim ffm, baš ću malo obratit pažnju na te mjesečeve mjene ;)

Offline tikky2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 377
Odg: "okidac" za mrijest ciklida...
« Odgovori #2 u: Veljača 21, 2010, 20:46:36 poslijepodne »
pa općnito se ribe mrijeste na promjenu vode, to je kamuflaža za promjenu godišnjeg doba...

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: "okidac" za mrijest ciklida...
« Odgovori #3 u: Veljača 21, 2010, 20:48:48 poslijepodne »
pa općnito se ribe mrijeste na promjenu vode, to je kamuflaža za promjenu godišnjeg doba...

ovo mi baš neekak i nije jasno?? onda se često mijenja godišnje doba..


...inače za mrijest ne znam, al znam kad je pun mjesec onda nema niš od ribolova sljedeći dan jer je riba aktivna po noći i hrani se noći, tak da obično izbjegavam ribolov kad je tu noć puni mjesec

Offline Faber

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4055
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: 7 Nm SZ od Dubrovnika
  • Lega iz Dubrovnika 8)
Odg: "okidac" za mrijest ciklida...
« Odgovori #4 u: Veljača 21, 2010, 21:07:15 poslijepodne »
Srecom,stari mi to prati radi ribanja pa cu ga od sada pocet peglat da mi biljezi..uglavnom,mrijest sam primjetio sad u cetvrtak,odnosno calvusica gnjavi muzijaka i doziva ga do skoljkice..e sad,nisam siguran,nema me doma pa nisam pratio.U srijedu promjenjena voda i dodan ffm,ali tek sutradan sam stavio sol.
N.multifasciatus
 Cayman60
Tanganyika  Watt Wolln Wir Trinken? so ein durst

Offline vjeko38

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 412
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zadar
    • panda.fullbusiness.hr
Odg: "okidac" za mrijest ciklida...
« Odgovori #5 u: Veljača 21, 2010, 21:41:19 poslijepodne »
Ja sam pratio temperaturu.. primjetio sam da kad podignem temp. sa 25 na 28-29°C obavezno dođe do mrijesta.. Sada sam premjestio labidochromise i cyaneorhabdose u toplije okruženje i ženke već pune usta.. Nisam obraćao pažnju na mjesečeve mijene, već na temperaturu vode. Inače i ja imam sličan postupak kao i mastino, samo što ja nikad ne mijenjam 50 % vode, već svakih 7 dana 30% vode. Obično je to nedjelja.. Ali ovo sa mjesečevim mijenama ću svakako pratiti..
ZADAR
Kad molim, ne molim za ishod, već da budem dorastao borbi u koju se upuštam..

Offline glavoč

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 480
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Nin-Zadar
  • Hrvatska udruga ciklidofila Malawi
Odg: "okidac" za mrijest ciklida...
« Odgovori #6 u: Veljača 21, 2010, 22:04:19 poslijepodne »
Ni moje se ne mrijeste bas kad promjenim vodu  ali sam primjetio da se mrijeste ka blesave na 29 stupnjeva.....
a mjeseceve mijene ne pratim jer me još ne muči pun mjesec....spavam ka beba :D :D :D  :D

Offline vjeko38

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 412
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zadar
    • panda.fullbusiness.hr
Odg: "okidac" za mrijest ciklida...
« Odgovori #7 u: Veljača 21, 2010, 23:25:23 poslijepodne »
I nakon litrice rakije od rogača :D :D :D :D :D
ZADAR
Kad molim, ne molim za ishod, već da budem dorastao borbi u koju se upuštam..

Offline Mastino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4960
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Pula, Istra!
    • AVOID HYBRIDS!
Odg: "okidac" za mrijest ciklida...
« Odgovori #8 u: Veljača 21, 2010, 23:53:43 poslijepodne »
a mjeseceve mijene ne pratim jer me još ne muči pun mjesec....spavam ka beba :D :D :D  :D
:D ma ne muci ni mene pun mjesec za spavanje...  :D

Offline Cvele

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1914
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb-I.REKA
  • Vjetropirac
Odg: "okidac" za mrijest ciklida...
« Odgovori #9 u: Veljača 22, 2010, 08:06:44 prijepodne »
Ja sam primijetio da imam manje mrijestova od kada smo se preselili u spavaču sobu, pa nemaju kaj gledati.

hahahahahahahahahahahahaah.


Za ozbiljno: kada im promijenim vodu i ulijem za 2-3 stupnja hladniju, dan nakon toga mrijest.

Offline Ikota

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1270
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Zagreb, Sv. Duh 0959152157
Odg: "okidac" za mrijest ciklida...
« Odgovori #10 u: Veljača 22, 2010, 10:50:33 prijepodne »
Jednom sam razgovarao sa jednim tipom koji je cijeli život u akvaristici znači oko 30-ak godina. Pokušavao mi je objasnit da se ribe obično mrijeste u prirodi poslije obilnijih kiša, tada temperatura vode pada za koji stupanj.
Moje skromno iskustvo u mriještenju; svaki put kad zamjenim vodu riba je življa i mužjak je ljepo ofarban. Ribe se naganjaju po akvariju vrte, jednostavno su puno aktivnije. Mislim da tada dolazi do mrijesta.
Što se tiće mjeseca i njegovog utjecaja na mrijest. Hm mislim da to nema veze za mrijestom riba, no to jeo moje mišljenje :)
Amerikanci su bijelci koji su natjerali crnce da se bore sa žutima za zemlju koju su uzeli crvenima ;-)

Offline friski

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 607
  • Spol: Muški   Lokacija: Koprivnica
Odg: "okidac" za mrijest ciklida...
« Odgovori #11 u: Veljača 22, 2010, 13:01:12 poslijepodne »
To s ribama sa i ja primjetio, uvijek su nakon promjene vode puno aktivnije, no za mrijest ne znam.
Juwel Rio 180 biljni, 3x30 W Gro-Lux+Aquastar, Nutrafin CO2, Juwel Reflektori
DIY 72l - Multići: http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=43091.0
Kozinjak 38 l: http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=50506.0

Offline Jurupari

  • Hrvatska udruga ciklidofila
  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3111
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Rijeka
  • Marko Lenac
Odg: "okidac" za mrijest ciklida...
« Odgovori #12 u: Veljača 22, 2010, 13:50:07 poslijepodne »
znači ovako, ako redovito mjenjate vodu (kako kaže mastino) onda to nije više nikakav šok za ribu nego joj postaje ustaljeno stanje. nadalje na promjenu vode su osjetljiviji ciklidi iz rijeka nego velikih jezera jer su jezera svojim volumenom sposobna prigušiti-štopati bilo kakve promjene.

za jezerske ciklide je bitan faktor temperatura jer se sve ribe u prirodi sezonski pare, a ne stalno kao kod nas. ja recimo najviše mrijestova imam da prstom ne makne u proljeće kad se temperatura digne. osim ove godine. od 10 mjeseca prošle godine su ribe u izoliranoj sobi te je uz jedan radijator neke dane temperatura i skoro 30 stupnjeva... i mrijestove sam imao kroz zimu ;)

Offline Ja,Boro

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 455
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
Odg: "okidac" za mrijest ciklida...
« Odgovori #13 u: Veljača 22, 2010, 13:52:03 poslijepodne »
ja bi samo dodao..da je sigurno sa promijena vode utječe na mrijest...i mjesečeve mijene,viša temperatura...neki kažu i ne hrenjenje par dana..opet negdje sam pročitao i da živa hrana(bloodworms) potiču mrijest...al kod mene, neke vrste(malawci) se nonstop mrijeste(mijenjao ja vodu redovno..ili ne mijenjao i po mjesec dana :).....dok druge, uz sve uvjete, nikako  X-((pr. melanochromis parallelus.)..tako da mislim da neme nekog pravila....
..imao sam puno riba...al samo je jedna-Ciklid riba!!:)

Offline Bojko

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2923
Odg: "okidac" za mrijest ciklida...
« Odgovori #14 u: Veljača 22, 2010, 15:07:24 poslijepodne »
Jednom sam razgovarao sa jednim tipom koji je cijeli život u akvaristici znači oko 30-ak godina. Pokušavao mi je objasnit da se ribe obično mrijeste u prirodi poslije obilnijih kiša, tada temperatura vode pada za koji stupanj.
 
Ali u prirodnom okruženju jezera Malavi ciklidi se mreste kad je voda najtoplija, to jest u novembru - aprilu.I profesionalni brederi tako rade, podižu temperaturu i eto ti mrestova. No u jezeru Tanganjika temperatura jeste identička, dakle o padu temperature vode , kao stimulans mresta, barem u ta dva jezera ne bismo mogli tvrditi.
Mada kad mi unesemo frišku vodu, ona je bogata mineralima, elementima i možda taj dotok svega toga ugodno potica na ciklide.
A u lunu ne verujem....puka slučajnost.....

Offline Ikota

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1270
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Zagreb, Sv. Duh 0959152157
Odg: "okidac" za mrijest ciklida...
« Odgovori #15 u: Veljača 22, 2010, 15:41:11 poslijepodne »
Bojko imaš pravo.
Amerikanci su bijelci koji su natjerali crnce da se bore sa žutima za zemlju koju su uzeli crvenima ;-)

Offline Mastino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4960
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Pula, Istra!
    • AVOID HYBRIDS!
Odg: "okidac" za mrijest ciklida...
« Odgovori #16 u: Veljača 22, 2010, 16:39:06 poslijepodne »
drago mi je da je ova tema privukla cijenjene kolege ciklidase i da iznose svoja iskustva...  :up:

moram priznat da kod mene je temp uvijek konstantantna na oko 25°C, cak i kad mjenjam vodu, dodajem vodu direkt iz špine (pipe) koju prethodno nastimam da bude cca 25.
naravno temp mi se podize pred ljeto a u najvrucijim danima nikad mi ne prelazi 28-29°C.

Offline Jurupari

  • Hrvatska udruga ciklidofila
  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3111
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Rijeka
  • Marko Lenac
Odg: "okidac" za mrijest ciklida...
« Odgovori #17 u: Veljača 22, 2010, 16:47:32 poslijepodne »
dodajem vodu direkt iz špine (pipe) koju prethodno nastimam da bude cca 25.

2 stupnja niže bi bilo bolje

Offline aquabot

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2409
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: zagrep
  • codename franjo
Odg: "okidac" za mrijest ciklida...
« Odgovori #18 u: Veljača 22, 2010, 16:52:09 poslijepodne »
teško je reći kaj bi mogao biti okidač za mrijest, a to s moje strane, onak diplomatski, znači da nemam pojma, niti sam ikad razmišljao o tome.  :nerd:

znam samo da su mi sve riblje ženke naočigled preiscrpljene, neuhranjene i nikakve od mrijestova. sad si mislim da ih odvajam negdje di bi mogle malo bit u miru.  -?

Offline Mastino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4960
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Pula, Istra!
    • AVOID HYBRIDS!
Odg: "okidac" za mrijest ciklida...
« Odgovori #19 u: Veljača 22, 2010, 16:55:42 poslijepodne »
dodajem vodu direkt iz špine (pipe) koju prethodno nastimam da bude cca 25.
2 stupnja niže bi bilo bolje
cemo probat, sad si moram prst nanovo bazdarit...  :D

Offline 206turbo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 773
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Pula,Istra
  • Hrvatska udruga ciklidofila
Odg: "okidac" za mrijest ciklida...
« Odgovori #20 u: Veljača 22, 2010, 17:03:04 poslijepodne »
Ja svojim ribama pustim hustler ili private gold, i eto mrijestova!!! :D :D
pustimo salu nastranu, nisam bas pratio neke razlike radi kojih bi doslo do mrijesta ,ali jednu sam primjetio, kad bi selio ribe iz jednog akvarija u drugi uvijek bi se u tom novom akvariju izmrijestile, sad dali je to zbog promjene stanista ili ....????
nas četvorica, pojeli smo 2 cijela janjeta i popili 50 litara gemišteka, i mi da krenemo susjed, kad oni iz kafane za nama........

Offline Ribba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 240
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb Jug
Odg: "okidac" za mrijest ciklida...
« Odgovori #21 u: Veljača 22, 2010, 17:34:35 poslijepodne »
Mislim da se ne može naći jedan okidač za sve ciklide jer su im staništa jako različita, sigurno se neki pale na nemperaturu, neki na vodu, možda i hrana igra neku ulogu.
Zanimljivo je da se često ribe kad ih kupiš i staviš u svoj akvarij krenu s mrijestom, to je vjerojatno zbog nesvakidašnje promjene vode, jer ne vjerujem da ih stras i šok motiviraju za mrijest.  ;)

Offline moke

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1093
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Sarajevo Stari grad
Odg: "okidac" za mrijest ciklida...
« Odgovori #22 u: Veljača 22, 2010, 23:47:00 poslijepodne »
Ja dignem temp. na 26 Step.... tako stoji 15 tak dana i onda u dva dana spustim na 24 i to je to, u glavnom Afre se mrjeste, Carleusi, Mpambe,  Auratusima pustam i filmove ali nista...a redovna izmjena vode je uvijek na vrijeme svako 4-ti dan 30%, nakon mjesec  ciscenje dna, preslaganje kamenica, ciscenje stakla,  itd...onda mjenjam 60%..i to je to. A Mastino je radio dobro sa ovim pracenjima, mjeseca i njegovim mjenama sigurno utice na citavu planetu, a ne samo na ribe..svaka cast Mastino... :up:
spasavaj se ko moze  :aaa: