Travanj 26, 2024, 08:27:35 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: terarij za phelsume - prvi koraci  (Posjeta: 20285 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
terarij za phelsume - prvi koraci
« u: Svibanj 16, 2006, 21:19:00 poslijepodne »


Nisam znala gdje bi ubacila ovu temu ali s obzirom da mi se ne da otvarati vise njih evo jedna - all inclusive!


Da ne bi ispala dobra stara zagorska.... Na samom pocetku HVALA Vedranu sto je organizirao mrak, uspjesni AkTer po drugi put i naravno svim hostesamau crvenim majcama, a posebno cestitke novopecenom adminu ... Posebno HVALA stricheku Matiji na sretnoj ruci , jer eto njegovom zaslugom napokon sam dosla do terarija , i naravno, VELIKO HVALAIceku na"sirokoj" ruci! I da, obaveznoHVALA Arsu ... znat ce on zasto ...





E sad kad mi "hvala" zvoni u glavi da predem na "Jupi"... napokon sam se ubacila medu ove lude terariste (ma ne brini Veksi, more je i dalje tu)... a kako bi legalizirali moj novi status uljeza... decki, kak da vam uplatim lovu, jel moze na ziro preko zabe?


A sad malo poduzi "Ajme"


Dakle... svim, a posebno Iceku... savjeti, savjeti, savjeti - molim !!!!!!


Prvo, rekao si da su Phelsume jos male... reci, kad mogu ocekivati da ce mi stici moja? Zanima me cisto zato da znam koliko vremena imam za pripremu terarija?


E sad... trebalo mi je neko vrijeme da se javim jer sam htjela, prije nego postavim neko glupo pitanje malo se educirati... pa evo pitanja:





1.Nije li terarij koji sam dobila (30*30*45 "Exo terra")premalen za Phelsumu?





2.PREHRANA ... da li znate da li se u Splitu mogu naci cvrci i fobasi? Ako da, gdje? Ako ne, kako bih mogla doci do njih i eventualno ih probala uzojiti? Procitala sam da brasnari nisu neki izbor, da li to znaci da ih uopce ne razmatram kao eventualnu hranu u slucaju nestasice ova prva dva? I sto se tice "kasice", one nece biti problem. Zanima me jos, sta je s onim mineralno/vitaminskim dodacima? Koji su najbolji, kako cesto i na koji nacin se daju te da li ih ima u Splitu, ako tko zna?


Drugo sto me zanima, na koji nacin cu ih hraniti i koliko cesto?





3. VODA... dakle, phelsume ne piju nego lizu s listova... da li dajoj ipak stavim kakvu zdjelicu s vodom ili nije potrebno?





4. DAN / NOC- s obzirom da je Madagascar (i to jos njegov sjeverni dio od kuda Phelsume potjecu) ipak blize ekvatoru nego umjerena podrucja (a Sejšele necu ni spominjati) i pripada tropskom podrucju , da li je ustvari izmjena dana i noci zaista tako velika (14 h dan - 8 hnoc = ljeti i obrnuto zimi kako sam negdje procitala)ili je blize ravnomjernoj raspodjeli (12 h -12 h) kao sto je u podrucju ekvatora... ipak jeMadagascar na pola puta od ekvatora do npr. nas?





5. TEMPERATURA - dakle, ako sam dobro shvatila (ispravite me ako grijesim) glavni izvor topline kojim se odzava temperatura uterariju je grijac koji je upaljen non stop. Vidjela sam da vi svi imate podne grijace, nos obzirom da ovaj moj terarij ima vecpredvideno mjesto zagrijaciza ukrasne pozadine na straznjoj stranici terarija, da li je toO.K. mjesto za njega (i da li mi je uopce poreban? Naime, temperatura u stanu nikada ne pada ispod 13°C pa pretpostavljam da ce reflektorica biti dovoljna? Ako mi treba i ako moze iza ukrasne pozadine (stiropora), slijedece sto me zanima je kako jak grijac treba biti (od ? - do 50 W pretpostavljam?) i da li ga na neki nacin moram odvojiti od tog stiropora (cini mi se da se S. Matiji topio u dodiru s grijacem). E da,da li ti grijaci dolaze s termostatom?


E sad, reflektorica... Koliko jaku da nabavim? Gdje da ju smjestim? Jel moze iznad mrezice za ventilaciju kao i neonka ili mora biti U terariju... Da li kor

Offline Bravo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1339
terarij za phelsume - prvi koraci
« Odgovori #1 u: Svibanj 16, 2006, 21:41:00 poslijepodne »
Hmmm, hvala svima osim meni a bez mene ne bi imala onu sretnu majcu koja ti je donijela terarij






Offline st-zero

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 926
terarij za phelsume - prvi koraci
« Odgovori #2 u: Svibanj 16, 2006, 21:51:00 poslijepodne »
Icek mi je reka da si ti u Splitu koliko se sijećam...tako da bi ja i ti mogli na neku kavicu da ti ja objasnim neke stvarčice vezane za guštere...

p.s. ja isto dobivam laticaudu kad i ti...icekov poklon  

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
terarij za phelsume - prvi koraci
« Odgovori #3 u: Svibanj 16, 2006, 22:13:00 poslijepodne »
Tea...znaš da se iz gornjeg posta kuži da imaš fakultetsku naobrazbu ...prokleto detaljno i temeljito pitanje

Offline st-zero

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 926
terarij za phelsume - prvi koraci
« Odgovori #4 u: Svibanj 16, 2006, 23:18:00 poslijepodne »
     

Offline Jurupari

  • Hrvatska udruga ciklidofila
  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3111
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Rijeka
  • Marko Lenac
terarij za phelsume - prvi koraci
« Odgovori #5 u: Svibanj 16, 2006, 23:26:00 poslijepodne »
ovaj post kad se odgovori bi mogao biti uputstvo za upotrebu laticaude!
vedran ima pravo! nažalost ne mogu sada odgovoriti ali sutra ću sa
adsl-a

Offline Ars

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1702
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Split
terarij za phelsume - prvi koraci
« Odgovori #6 u: Svibanj 16, 2006, 23:57:00 poslijepodne »
hahaha.. ti si luuuuda mala..

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
terarij za phelsume - prvi koraci
« Odgovori #7 u: Svibanj 17, 2006, 00:15:00 prijepodne »


pozdrav


da ti u kratko odgovorim
ne znam kad ces dobiti laticaudu jel' nisu kod mene doma (zbog radova, postavljamo nove prozore i gletamo zidove) tako da su aps' svi moji gušteri kod Krcka pa sve ovisi o njemu, mislim da ima nekoliko malih i nešto jaja koja se nisu izlegla ali ih svakako očekujemo...


nego napravio je jedan dečko dobru stranicu o držanju phelsuma tu na akvarij netu....


[url]http://www.akvarij.net/default.asp?id=56&ACT=5&conte nt=403&mnu=56[/url]


pa si to malo pogledaj...


naravno zaboravio sam ti ostaviti skeniranu knjigu sa više detalja na engl'...a imao sam je u ST na Laptopu...no dobro..... to će ti doći s pošiljkom fobasa (kad će mo slati St zerou') samo nek' me Pero podsjeti ili ti na PP ...
uglavnom trenutno su ti gušteri jako mali...ništa nije prolem, nego hrana....


nisam siguran da bi našli tako male cvrčke ili kukce u ST trebali bi loviti mušice ili neke kukce reda veličine; šumskog mrava...

ovaj terarij je dovoljno velik za jednog ili max dvije laticaude ali svakaka laticauda mora biti u svom terariju dok' ne odraste jel' se međusobno "maltretiraju"

pozdrav icek




Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
terarij za phelsume - prvi koraci
« Odgovori #8 u: Svibanj 17, 2006, 03:23:00 prijepodne »


Citat: Boris
Hmmm, hvala svima osim meni a bez mene ne bi imala onu sretnu majcu koja ti je donijela terarij






Ajde, ajde... ti spadas u zahvalu onim hostesama u crvenom ...

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
terarij za phelsume - prvi koraci
« Odgovori #9 u: Svibanj 17, 2006, 03:24:00 prijepodne »


Citat: st-zero
Icek mi je reka da si ti u Splitu koliko se sijećam...tako da bi ja i ti mogli na neku kavicu da ti ja objasnim neke stvarčice vezane za guštere...

p.s. ja isto dobivam laticaudu kad i ti...icekov poklon



Naravno... obavezno!


Kad ti pase?

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
terarij za phelsume - prvi koraci
« Odgovori #10 u: Svibanj 17, 2006, 03:25:00 prijepodne »


Citat: Vedran
Tea...znaš da se iz gornjeg posta kuži da imaš fakultetsku naobrazbu ...prokleto detaljno i temeljito pitanje



COVJECE... nazvao me imenom ... bit ce da sam stvarno pretjerala

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
terarij za phelsume - prvi koraci
« Odgovori #11 u: Svibanj 17, 2006, 03:26:00 prijepodne »


Citat: Jurupari
ovaj post kad se odgovori bi mogao biti uputstvo za upotrebu laticaude! vedran ima pravo! nažalost ne mogu sada odgovoriti ali sutra ću sa adsl-a






Jedva cekam!

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
terarij za phelsume - prvi koraci
« Odgovori #12 u: Svibanj 17, 2006, 03:28:00 prijepodne »


Citat: Ars
hahaha.. ti si luuuuda mala..



A znas kak slazem carape, ... picajzla, kaj da ti velim





Kad ces svratit?

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
terarij za phelsume - prvi koraci
« Odgovori #13 u: Svibanj 17, 2006, 03:35:00 prijepodne »


Ciao Icek!!!


Kad bude... bude... u svakom slucaju ne tako skoro?


Sto se tice "dececove" stranice o drzanju Phelsuma... proucila sam ja to par puta... clanak + forum + internet = jos hrpa pitanja ... eto otkud onoliki post...


naravno zaboravio sam ti ostaviti skeniranu knjigu sa više detalja na engl'... to će ti doći s pošiljkom fobasa (kad će mo slati St zerou') - SUPER, HVALA!!!


ovaj terarij je dovoljno velik za jednog ili max dvije laticaude - a ja vec mislila kako cu morat pribaviti veci terarij (steta) ...


Pozdrav i cekam odgovore kad cete imati vremena i volje...



[/QUOTE]

Offline LeeMoon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 660
terarij za phelsume - prvi koraci
« Odgovori #14 u: Svibanj 17, 2006, 09:51:00 prijepodne »


2. PREHRANA : sad nebi znao sto se tice dostupnosti hrane u splitu, inace te laticaude su jako male tako da je i to dodatni problem, sto se tice brasnara oni su losa hrana zato jel imaju neprobavljiv oklop + male su im nutricionisticke vrijednosti ,nikako guster nesmije jesti samo njihi nikako ne u vecim kolicinama, ja ih dam ali rijetko i to jednog, max dva, a gusteri ih obozavaju...s multi vitaminskim prahom prasim svaki drugi obrok a s nektonom dva puta tjedno i to trecinu obroka...


ja svojojnudim hranu dva puta dnevno a kasicu jednom eventualno dva puta tjedno, hranim je vecinom sa pincete rjede ide u posudu, nekad ne jede podva tri dana jel se negdje sakrije i uopce ne izlazi, mislim da se presvlaci...


3. VODA: ja ne stavljam zdjelicu sa vodom, nema potrebe+mogla bi se utopit, dovoljno je spricat redovito...


4.DAN/NOC: zanimljivo pitanje, i ja bih volio znati odgovor


5. TEMPERATURA:ja osobno grijace ne koristim jel i po noci mogu odrzavat temperaturu dovoljno visoko, glavni izvor temperature je reflektorica od 60W koja je postavljena s vanjske strane na mrezicu, temperatura od 13 stupnjeva je preniska i u tom slucaju bi ti trebao grijac,neonka je postavljena takoder sa vanjske strane na mrezicu


6. SVJETLO: koja neonka je bolja to nebi znao, ja koristim exo terrinu, citao sam da je bolja, a nocno svijetlo u ovom slucaju ne dolazi u obzir zato jel phelsume nemaju ocne kapke...


7. VLAGA: za ovlazivace ne znam...


8. PODLOGA:ako se odlucis za treset neces ga morati mijenjati bas tako cesto, to ces vec sama znat procijeniti...istina je da je punnnoooo teze za odrzavati nego recimo tepison...


9.BILJKE: kod izbora bilja pazi da su sa popisa ne toksicnih, pogledaj koje dobro podnasaju visoku vlagu i visoku temperaturu, koje se mogu spricat a koje ne, u mom terariju su croton i scindapsus suprotno od lampe, oboje vole vlagu zraka i vole prskanje i sanseverija ispod lampe, inace ne voli vlagu ali kod mene dobro raste i sve je ok, voli visu temperaturu, na basking spotu ispot lampe je umjetna biljka, radi sjenu zivom bilju...grane mogu biti vinove loze ili bambus koji meni osobno malo losije izgleda...al je funkcionalan...


terarij od kamenca se super cisti serinim ph minusom... sto se presvlacenja tice neznam, svoju nikad nisam vidio da se presvlaci, phelsume se ne diraju rukama, neznam kako se to uopce moze, tak je sitna i brrrzzzaaaa...ako je vlaga dovoljno visoka nebi trebalo biti problema sa presvlacenjem...


znam da su pitanja bila detaljnija nego moji odgovori al sam se trudio...


ako sam napisao nesto sto nije tocno iskusnjaci ce me ispraviti, ja sam ovo pisao iz vlastitog iskustva skupljenog s ovim gusterom...


Edited by: LeeMoon
 

Offline LeeMoon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 660
terarij za phelsume - prvi koraci
« Odgovori #15 u: Svibanj 17, 2006, 11:31:00 prijepodne »
evo jednog teksta sto se tice ostavljanja gustera...radi se o kameleonima ali mislim da to vredi za sve gustere:

Do you go away for weekends or are you planning any vacations? Do you have
someone who will look after your pet? If so, do they mind handling insects, know what supplements they get and will they be around to turn on and shut off their lights?
In my opinion, chameleons should not be left unattended. However, some people feel comfortable leaving their chameleons for the weekend if they put the necessary lighting on timers and implement an automated watering system. I would recommend you either have someone you trust visit your chameleon every day to monitor the lighting and administer water. Remember … heating, lighting and water are crucial to your chameleons survival!
Noelle Senchyna



 

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
terarij za phelsume - prvi koraci
« Odgovori #16 u: Svibanj 17, 2006, 11:36:00 prijepodne »


Hvala na odgovoru!!!


Hm.... ovo za godisnji i slicno... dakle, nema godisnjeg ili moras imati dobrog frenda koji ce preuzeti brigu?

Offline LeeMoon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 660
terarij za phelsume - prvi koraci
« Odgovori #17 u: Svibanj 17, 2006, 11:47:00 prijepodne »
da, to je danak koji moras platiti...
 

Offline st-zero

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 926
terarij za phelsume - prvi koraci
« Odgovori #18 u: Svibanj 17, 2006, 12:50:00 poslijepodne »
 
Citat: icek


pozdrav


da ti u kratko odgovorim ne znam kad ces dobiti laticaudu jel' nisu kod mene doma (zbog radova, postavljamo nove prozore i gletamo zidove) tako da su aps' svi moji gušteri kod Krcka pa sve ovisi o njemu, mislim da ima nekoliko malih i nešto jaja koja se nisu izlegla ali ih svakako očekujemo...


nego napravio je jedan dečko dobru stranicu o držanju phelsuma tu na akvarij netu.... 


[url]http://www.akvarij.net/default.asp?id=56&ACT=5&conte nt=403&mnu=56[/url]


pa si to malo pogledaj...


naravno zaboravio sam ti ostaviti skeniranu knjigu sa više detalja na engl'...a imao sam je u ST na Laptopu...no dobro..... to će ti doći s pošiljkom fobasa (kad će mo slati St zerou') samo nek' me Pero podsjeti ili ti na PP ...uglavnom trenutno su ti gušteri jako mali...ništa nije prolem, nego hrana....


nisam siguran da bi našli tako male cvrčke ili kukce u ST trebali bi loviti mušice ili neke kukce reda veličine; šumskog mrava...ovaj terarij je dovoljno velik za jednog ili max dvije laticaude ali svakaka laticauda mora biti u svom terariju dok' ne odraste jel' se međusobno "maltretiraju"pozdrav icek


 


nema problema nikakvih

Offline st-zero

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 926
terarij za phelsume - prvi koraci
« Odgovori #19 u: Svibanj 17, 2006, 12:50:00 poslijepodne »
 
Citat: Bach


Citat: st-zero
Icek mi je reka da si ti u Splitu koliko se sijećam...tako da bi ja i ti mogli na neku kavicu da ti ja objasnim neke stvarčice vezane za guštere... p.s. ja isto dobivam laticaudu kad i ti...icekov poklon



Naravno... obavezno!


Kad ti pase?


Može odma dans što se mene tiče

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
terarij za phelsume - prvi koraci
« Odgovori #20 u: Svibanj 17, 2006, 13:20:00 poslijepodne »
...evo laticaude žive u ovakvom okolišu... i ja bi tam bio doma...  



A u prirodi izgledaju ovako..



Tako da buš to malo teže isfurala....

..šalim se, sve se to može složiti... jedva čekam da vidim fotke.... i počni slagati terarij što prije...
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
terarij za phelsume - prvi koraci
« Odgovori #21 u: Svibanj 17, 2006, 13:22:00 poslijepodne »
Treba ti UVB 5.0 lampa(exoterra) i reflektor lampa za grijanje(ona obićna za 10kn od 40W).Edited by: Saša
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
terarij za phelsume - prvi koraci
« Odgovori #22 u: Svibanj 17, 2006, 15:51:00 poslijepodne »
potpisujem'
Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline Striček Matija

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3456
terarij za phelsume - prvi koraci
« Odgovori #23 u: Svibanj 17, 2006, 15:57:00 poslijepodne »

Citat: Bach
Posebno HVALA stricheku Matiji na sretnoj ruci , jer eto njegovom zaslugom napokon sam dosla do terarija

nema na čemu ...(ja još ne razumijem kak ovi akvaristi ne kuže kaj se događa oko njih.. i da ovaj dobitak nije slučajan... pažljivo biramo i asimiliramo...)



Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
terarij za phelsume - prvi koraci
« Odgovori #24 u: Svibanj 17, 2006, 16:24:00 poslijepodne »

meni je cilj složiti Profu . . . . do kraja ove godine.
Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.