Travanj 28, 2024, 15:48:01 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Barska kornjača  (Posjeta: 7509 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline _neno_

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 390
    • http://www.akvarij.net
Barska kornjača
« u: Rujan 18, 2006, 17:36:00 poslijepodne »
Nadam se da ova tema spada ovdje,prije 3 dana kolegi se izlegli mališani barske kornjače i sad je pitanje kada ih pustiti u prirodu?
nenoSisak

Offline Striček Matija

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3456
Barska kornjača
« Odgovori #1 u: Rujan 18, 2006, 17:51:00 poslijepodne »

reintrodukcija u prirodu... neznam kolko je to pametno...
možda je bolje da se ne vraćaju "nazad"...

Edited by: Strichek Matija

Offline _neno_

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 390
    • http://www.akvarij.net
Barska kornjača
« Odgovori #2 u: Rujan 18, 2006, 18:00:00 poslijepodne »
Kornjača je nađena uz cestu sa ranom na jednoj nozi,nakon 3-4 tjedna izlegla je jaja u vodu,koja su tek onda zakopana u pijesak i meni nevjerovatno izlegla se dva malca.
nenoSisak

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Barska kornjača
« Odgovori #3 u: Rujan 18, 2006, 19:43:00 poslijepodne »


Povratak u prirodu je krajnje riskantna operacija:


1. Malci vjerojatno nemaju bog-zna-kakve šanse preživjeti nastupajući zimski period, jer ćeš teško pogoditi prigodno stanište na kojem mogu hibernirati.


2. Kornjačice su bile u kontaktu s ljudima i umjetnim okolišem (akvarijem), te postoji mogućnost da su inficirane virusima i bakterijama na koje divlja populacija neće biti rezistentna.


3. Osoba koja je "impulsno" uzela majku iz prirode, trebala bi biti spremna pružiti kornjačicama adekvatnu njegu (tijekom prve godine života u akvariju, a kasnije najbolje u ribnjaku/umjetnom jezercu).


Općenito, praksa uzimanja životinja iz prirode nije preporučljiva (čak i da nije zakonom zabranjena), ali zbog neinformiranosti ljudi često podliježu svojim porivima i željama. Generalni stav znanstvenika danas je da se životinje koje su provele neko vrijeme u zarobljeništvu više ne vraćaju u prirodno stanište, jer to često izazove više negativnih nego pozitivnih učinaka. Čak i većina znanstvenih projekata uzgoja ugroženih vrsta u zarobljeništvu radi reintrodukcije u prirodu i obnavljanja divlje populacije bila je potpuni fijasko. Ključ očuvanja ugroženih vrsta divljih životinja je u očuvanju okoliša, a ne jedinki pojedine vrste.Edited by: Nino G

Offline _neno_

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 390
    • http://www.akvarij.net
Barska kornjača
« Odgovori #4 u: Rujan 18, 2006, 19:48:00 poslijepodne »
Hvala na opširnom odgovoru,sve mi je jasno.
nenoSisak

Offline Puslica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 110
Barska kornjača
« Odgovori #5 u: Rujan 18, 2006, 21:22:00 poslijepodne »


Postojeneke stvari koje ovdje nisu shvaćene, kornjača je spašena i kao takva tj ozlijeđena možda ne bi imala šanse da preživi od strane predatora.>Igrom slučaja je donijela potomstvo koje će se uspijeti održati ako se tek slijedeće proljeće vrate u prirodu, i ne vidim tu nikakvu bojazan da bi se inficirale od strane ljudi, a kamoli dobili neke viruse i bakterije, pa ne živimo još uvijek u nekim enormno zagađenim idustrijskim zonama.Njen prirodni instinkt će odraditi svoje, kako u majke koja će biti vraćena tako i u potomaka,sa stećenim i urođenim instiktima.


U Americi postoje Turtle patrols koje ozlijeđene kornjače sa autoputova i ograda lijeće te ponovo vraćaju nazad nakon tretmana.I taj nazovimo pokret je postao glavna inicijativa u nekim državama spašavanja jedinki od stradavanja tijekom migracija-imigracija u proljeće i u jesen.


Što više očuvanih jedinki, to bolje za okoliš.


Što se rezistencije tiće, mislim da je situacija čak obrnuta,jer su bile u doticaju koje ostali primjerci nisu, a rezistencija se pokazala tijekom 250 miliona godina koliko dugo žive.To je jedan vid evolucije.

Offline (Goc)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 86
    • http://akvarij.net
Barska kornjača
« Odgovori #6 u: Rujan 18, 2006, 22:42:00 poslijepodne »


Nino dobro govori , netreba vracati kornjace u prirodu(mozda bi se zenka i mogla pustiti alito je veliki mozda) ali malci nikako sanse su im nula!!!A ti sad uspoređujes amere i nas gdje je to cijeli znanstveni projekt , a i kod njih je u prirodi sve u banani , tipican primjer su pitoni i aligatori, mislili su da cei taj slucaj rijesit priroda ali bas joj i neide!


Mislim dobro ti govoris ali netreba riskirati, dost su barse kornjace ugrozene od crvenouhih netreba im vise problema , nek ih nino lijepo ima doma i svi sretni



Offline Puslica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 110
Barska kornjača
« Odgovori #7 u: Rujan 19, 2006, 10:37:00 prijepodne »


Mislim da duboko griješite jer crvenouhe se proizvode u masovnim leglima od 72 godine, ove su oplođene u divljini i tamo ih treba vratiti, kako sam rekao na proljeće.


Amere uspoređujem jer imaju čaitav niz projekata za kornjače, kako kopnene, vodene, pustinjske, tako i za morske.na Havajima imaju čak i kirurgiju kojoj je cilj za odstranjivanje malignih i benignih tumora, pa nakon terapija bivaju vraćene nazad.


Podcjenjujete prirodu, majku i malce na proljeće u prirodu,ljudi pa vi ste zaboravili na instinkte.


Daj mi samo reci da li će on moći osigurati potrebne uvjete za te kornjače, da li će to htjeti jer ispod 250 l akavaterarija ne može ni razmišljati.A i dvije kornjače baš ne idu zajedno iz raznoraznih razloga koji mi se ne daju objašnjavati, a lijepo je opisano na http://www.kornjace.net/.


http://www.kornjace.net/forum/viewtopic.php?p=8278&highl ight=emis+orbicularis#8278


uostalom i zaštićene su [url]http://www.kornjace.net/forum/viewtopic.php?p=7511&sid=3 b9984be4abe2e75d44b3950c880fc8e [/url]Edited by: Puslica

Offline Crazy-a3

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2527
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb
  • Živim da uživam
Barska kornjača
« Odgovori #8 u: Rujan 19, 2006, 11:16:00 prijepodne »
Evo ja cu posvojit jednu
Bolje biti sam, nego sa budalama.
Zagreb/Dubrava

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Barska kornjača
« Odgovori #9 u: Rujan 19, 2006, 17:30:00 poslijepodne »


Citat: (Goc)
...nek ih nino lijepo ima doma i svi sretni



Neznam otkud ti pomisao da su kornjače kod mene? Samo sam čovjeku dao svoje mišljenje.

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Barska kornjača
« Odgovori #10 u: Rujan 19, 2006, 17:59:00 poslijepodne »


@Puslica:


Opusti se Pulice, dobit ćeš čir na želucu .


Sve ovo što si naveo i dao linkove točno je -takvi se projektipokušavaju (pokušavali su su) realiziratidiljem svijeta. Repopulacija staništa životinjama uzgojenim u zarobljeništvu bio je megatrend kojekakvih zelenih pokreta, znanstvenih i kvaziznanstvenih institucija tijekom 80' i 90' godina. Neki od njih dali su određene rezultate, ali, globalno gledajući, danas se ozbiljni znanstvenici ne slažu s takvom praksom. U svakom slučaju, takvi su se projekti odvijali u strogo kontroliranim uvjetima - životinje se hrane isključivo hranom na kakvu bi naišle u prirodi, drže se u što vjernijim replikama prirodnih staništa, izbjegava se bilo kakav kontakt životinja i ljudi, itd. itd.


U ovom konkretnom slučaju tvrdim da je mališane bolje zbrinuti kod nekog savjesnog akvarista/terarista koji im može osigurati vanjski terarij s povelikim ribnjakom. Barska kornjača svakako nije životinja koju bi trebalo držati u kućnom akvariju (i tih 250L koje si naveo je daleko, daleko premalo za tako aktivnu životinju).


Što se tiče zakonske regulative, nažalost, Hrvatskim zakonima su zaštićeni apsolutno svi Hrvatski gmazovi. Taj zakon se, međutim, uopće ne primjenjuje. Koliko puta si vidio novinske napise gdje je neki "heroj" pobio gnijezdo poskoka i time "spasio živote nedužne čeljadi"; turisti se zabavljaju vrteći blavore (Pseudopus apodus) iznad glave dok im ne otkinu repove; seljaci uz cestu prodaju čančare (Testudo hermani) stranim turistima; popis ovakvih slučajeva niže se u nedogled... Jesi li ikad čuo i jedan jedini slučaj primjene navedenog zakona? Slijedeći paradoks, koji me osobito ljuti je činjenica da gotovo sve autohtone vrste Hrvatskih gmazova možete fino kupiti na sajmovima reptila u Njemačkoj, Austriji, itd., sa svom potrebnom dokumentacijom - počevši od dokaza podrijetla (registrirani uzgajivači) pa do svih papira potrebnih za trgovinu životinjskim vrstama uključujući i CITES certifikate!


Obzirom na sve to teško mogu s prijekorom gledati na čovjeka koji je ranjenu životinju s plemenitim namjerama donio kući.



Offline Puslica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 110
Barska kornjača
« Odgovori #11 u: Rujan 19, 2006, 18:45:00 poslijepodne »


Apsolutno se slažem s ovime dolje napisan i tu te podržavam.Čir ionako ne mogu dobiti, jedem puno sladoleda.Vidim da bi složili u jednom a to je-zabraniti uvoz crvenouhih i uzgajati autohtone vrste.Naravno sa certifikatom, samo što mi Rvati uvijek nađemo mnođtvo rupa pa bi o tu vjerovatno pojedinci pronašli rješenje za osvježenje.


Nisam baš neki ljubitelj ujka Sema,kako globaliziraju sve oko sebe, to isto rješavaju i sa svojim reptilima.


Što se tiće malih kornjača, njima ni sada još nije kasno da preziome u nekom jezercetu, jer one to moraju učiniti, samo održanje vrste će učiniti svoje.


I kao velike će uvijek tražiti načina da zbrišu, to je kao jedan puta jedan-jedan.


nekada život donosi zahtjeve koji su totalno nevezani uz samu prirodu posla majke prirode.Sam začetnik teme će na temelju svega napraviti svoju procijenu po svojoj savjesti,što je možda i najbolje, i da o tome ne govori, tako da ga nebi i kudili i hvalili.

Offline _neno_

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 390
    • http://www.akvarij.net
Barska kornjača
« Odgovori #12 u: Rujan 19, 2006, 20:08:00 poslijepodne »
Dobro je ljudi kornjače če biti udomljene i ništa im neće faliti
nenoSisak

Offline Puslica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 110
Barska kornjača
« Odgovori #13 u: Rujan 19, 2006, 20:14:00 poslijepodne »








Edited by: Puslica

Offline (Goc)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 86
    • http://akvarij.net
Barska kornjača
« Odgovori #14 u: Rujan 19, 2006, 20:15:00 poslijepodne »
Citat: Nino G



Citat: (Goc)
...nek ih nino lijepo ima doma i svi sretni



Neznam otkud ti pomisao da su kornjače kod mene? Samo sam čovjeku dao svoje mišljenje.
ma mislil sam neno al sam krivo napisal sori

Offline (Goc)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 86
    • http://akvarij.net
Barska kornjača
« Odgovori #15 u: Rujan 19, 2006, 21:53:00 poslijepodne »
....ima moj deda na livadi jednu baru i tam ima tih barskih kornjaca , zaba... pa cesto ljudi znaju donest kornjacu koju najdu pa ih on tam pusti a ima i puno ljudi doma tak te kornjace kaj ih nađu ko i Neno koji vjerojatno 1od 100 njih koji su ih nasli sam kaj je on zatrazil pomoc na netu i to je pohvalno sam kaj je on vjerojatno jedini takav slucaj , ko ti danas gleda na zakone,svaka treca kuca u Dalmaciji sigurno ima doma cancare koje su zasticene i nikom nist nitko ni nezna da ih ima,kad bi ljudi pazili na zakone vezane uz te "sitnije zivotinje" bilo bih super ali daleko smo mi od toga!!!


 Edited by: skorpac

Offline kalel

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 650
Barska kornjača
« Odgovori #16 u: Rujan 19, 2006, 23:14:00 poslijepodne »
svugdje se nalaze biseri..i uvijek ce biti ljudi koji ce samo doletavat ili raditi pomutnju..ili ljudi koji upadaju sa nebuloznim pitanjima...posao ljudi ovdje koji su iskusniji i koji su duze tu...jest da smire situaciju i da smireno svaki put odgovore na neke postove ili teme...bez prebrzih i prenagljenih reakcija...ali dobro to je samo moje skromno misljenje...
ajde pozdrav svima
U.LJ.E.Z-Udruga Ljubitelja Egzotičnih Životinja
zllo nemoj se prebaciti...ali ako zelis ucini to *placljivo lice*


Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Barska kornjača
« Odgovori #17 u: Rujan 21, 2006, 07:44:00 prijepodne »
Kalel je sve rekao..

... višak i nepotrebnosti su pobrisane i ispravljene. Svaki idući offtopic i provokacije će se kažnjavati.

.. kaj je ono bila tema?
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Marko69

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 940
Barska kornjača
« Odgovori #18 u: Rujan 21, 2006, 10:10:00 prijepodne »
Vratite kornjače u prirodu sljedeće godine. Slažem se u potpunosti s puslicom, koji ionako je jedan od najvećih kornjačoljubaca i poznavatelja u hrvata. I one nisu neke koplicirane životinje koje se neće moć prilagoditi. Proradit će instikti stari milijunima godina.
Split/Hrvatska

Offline Puslica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 110
Barska kornjača
« Odgovori #19 u: Rujan 21, 2006, 11:11:00 prijepodne »


Ma ne mogu izdržati, a da ne kažem.Problem će vjerovatno biti da nakon niza godina ne hiberniranja u slučaju povratka u prirodu uslijed nemogučnosti držanja kornjače, mogu tek nastatit problemi.Sa slijedećom godinom uistinu neće biti problema, samo neka se privremeni uzgajivač posveti davanju što prirodnije hrane, mesa, i povremeno, recimo jednom u dva tjedna mačje hrane renomiranih prozvođaća jer obiluje svim potrebitim vitamina jer zbog same strukture mačjeg tijela tj gibljivosti.


Ako nema akvarij ja posuđujem 80 litarski sa grijačem i brdom filtera, mislim da ne može poštenije.I armaturama za osvjetljenje.

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Barska kornjača
« Odgovori #20 u: Rujan 21, 2006, 18:38:00 poslijepodne »


Citat: Marko69
Slažem se u potpunosti s puslicom, koji ionako je jedan od najvećih kornjačoljubaca i poznavatelja u hrvata.



Ne želim dvojiti u Pusličinu ljubav prema kornjačama, ali s drugim djelom tvrdnje - barem u svjetlu onoga što Puslica piše na ovom i drugim forumima - definitivno se ne slažem.

Offline Puslica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 110
Barska kornjača
« Odgovori #21 u: Rujan 21, 2006, 23:01:00 poslijepodne »


Razlika u mišljenju možda proizlazi iz kuta gledanja kornjača iz perspektive drugih gmazova, ja kornjače gledam iz njihova kuta bezutjecaja drugih gmazova.Da ne brkamo stvari, na barske kornjače.Druge vrste imaju svoje sasvim drugačije posebnosti.


Svi reptili su divlje životinje, i tako ih treba tretirati,kornjače su stvorenja habitata, nerado ga mijenjaju,vole živjeti u stabilnom okruženju, i kao takve im to treba omogučiti.


E sada vjerovatno dolazi onaj dio koji se meni ne sviđa i koji Nino podržava a to je dakornjače posjeduju hipotalamus kao i ljudi i svi ostali reptili.Ako dođe do socijalizacije kornjača prema uzgajivaću, tu nastaje problem,jer u nekim odnosima dolazi do ispoljavanja osječaja (hranjenje),ako su uvjeti života i smještaja prikladni te "ljubavi" kornjače prema uzgajivaču jer od njega dolaze samo dobre stvari.Takova kornjača nije uopće prikladna zaiznenadni "came back" u prirodu.



Offline Puslica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 110
Barska kornjača
« Odgovori #22 u: Rujan 23, 2006, 00:41:00 prijepodne »


Ono o ćemu pričam može se i pročitati


http://www.turtlehospital.org/loggerheadcrisis.htm


Znači,prikazan je kompletan tretman i povratak u prirodu.Obratite pažnju na broj veterinarakoji su učestvovali u liječenju, i u pronalaženju medikamenata jer se nisu susretali do tada sa nepoznatom epidemijom.


Daljesu prikazane ozljede nastale pod utjecajem čovjeka gdje su isto nakon tretmana vraćene u svoje stanište.Edited by: Puslica

Offline Marko69

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 940
Barska kornjača
« Odgovori #23 u: Rujan 23, 2006, 09:32:00 prijepodne »
gledaj od njih amo reć deset boje da jedna preživi u prirodi nego deset u tankovima.
Split/Hrvatska

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Barska kornjača
« Odgovori #24 u: Rujan 23, 2006, 10:31:00 prijepodne »


Bolje jedna nego deset?


Hm...ta logika mi je nejasna. Držanje životinja u zarobljeništvu, pa tako i kornjača, najzaslužnije je za razvitak svijesti i ljubavi prema prirodi i divljim životinjama u suvremena čovjeka koji polako ali sigurno gubi kontakt s prirodom!


Da pojasnim svoj stav:čovjek koji u akvaterariju drži barsku kornjaču nužno će početi razmišljati o njenim potrebama, načinu ishrane, njenom ponašanju u prirodi, itd. Dobra je šansa da će ta osoba prenijeti dio svog razumijevenja, poštovanja i ljubavi prema prirodi (makar i samo jednoj vrsti) na svoju okolinu - prijatelje, poznanike i, što je najvažnije, djecu. Na taj način postepeno, ali korjenito, mijenja se odnos sveukupne populacije prema prirodi koja ih okružuje.


To je još jedan razlog koji me navodi na razmišljanje o diskrepanciji između trenutno važeće Hrvatske legislative koja se odnosi na zaštitu faune, i naše realnosti.Naše zakonodavstvene i izvršne vlasti (a bogami i kojekakve udruge za "zaštitu" životinja") radije će se okomiti na ljude koji savjesno i kvalitetno drže autohtone vrste gmazova u zarobljeništvu nego na ubojice, mučitelje i krijumčare tih istih vrsta. Industrije i političkestranke čije odluke(u cilju povećanja kapitala) doprinose uništenju staništa naših vrsta ne treba ni spominjati...

Offline Marko69

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 940
Barska kornjača
« Odgovori #25 u: Rujan 23, 2006, 12:23:00 poslijepodne »
da ima odgovornih ljudi. misliš da sve kantice sa plastičnom palmom u
sredini prerastu u akvaterarije od 300l s filterom i uv lampama. Po mome bolje je ako imaš podmladak barskih kornjača koje se pare puštat ih u prirodno stajalište nego dijelit po kućama.
Split/Hrvatska

Offline Puslica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 110
Barska kornjača
« Odgovori #26 u: Rujan 23, 2006, 13:35:00 poslijepodne »
Citat: Nino G



Bolje jedna nego deset?


Hm...ta logika mi je nejasna. Držanje životinja u zarobljeništvu, pa tako i kornjača, najzaslužnije je za razvitak svijesti i ljubavi prema prirodi i divljim životinjama u suvremena čovjeka koji polako ali sigurno gubi kontakt s prirodom!


Da pojasnim svoj stav:čovjek koji u akvaterariju drži barsku kornjaču nužno će početi razmišljati o njenim potrebama, načinu ishrane, njenom ponašanju u prirodi, itd. Dobra je šansa da će ta osoba prenijeti dio svog razumijevenja, poštovanja i ljubavi prema prirodi (makar i samo jednoj vrsti) na svoju okolinu - prijatelje, poznanike i, što je najvažnije, djecu. Na taj način postepeno, ali korjenito, mijenja se odnos sveukupne populacije prema prirodi koja ih okružuje.


To je još jedan razlog koji me navodi na razmišljanje o diskrepanciji između trenutno važeće Hrvatske legislative koja se odnosi na zaštitu faune, i naše realnosti.Naše zakonodavstvene i izvršne vlasti (a bogami i kojekakve udruge za "zaštitu" životinja") radije će se okomiti na ljude koji savjesno i kvalitetno drže autohtone vrste gmazova u zarobljeništvu nego na ubojice, mučitelje i krijumčare tih istih vrsta. Industrije i političkestranke čije odluke(u cilju povećanja kapitala) doprinose uništenju staništa naših vrsta ne treba ni spominjati...





Slabo si na našem forumu da bi vidio što ljudi rade, čine ili ne čine sa kornjačama.Naježio bi se, definitivno.Jer pazi, što je jedan forum naspram prodavača u pet šopovima koji tvrde drugačije.njemu je bitna prodaja.a dalje ostaju problemi, a s tim problemima se mi suočavamo.


Mi nikada nismo tvrdili nešto ili bar u nekom postotku od 80 %, da nije ispravno.Niti vi sa ostalim reptilima sve znate jer uvijek postoji jedinka koja je drugačija od drugih.Zahvaljujući samo internetu, spoznaje se obogaćuju i to ni jedna knjiga ne može pratiti (ona je samo općenita), a spoznaje se mijenjaju i obogaćuju iz dana u dan.nama je tamo trebalo godinu dana da uvjerimo ljude da je Uv lampa potrebita.Da je ajkvarij od minimalno 200 neki minimum.Da je potrebito vodu mijenjati savkih 10 dana, a ne mjesec ili dva, da je potrebno uložiti u filter i koristiti medije koji se inaće koriste u vrtnim bazenima,da je razlika od akvaristike i teraristike oko 50 %, i da se znanja od jednih ili drugih moraju ispreplitati.kako objasniti da se kornjači muškoj mogu sjeckati nokti koji inaće služe u svrhu "barenja" ženke ako nemaš kamenja na dnu, a s rovanjem i kopanjem se nokti izlizuju, i mali milion drugih primjera.da te glava zaboli.To su specifikumi koji jesu za razmatranje.Zašto stavljaju sonde na kornjače da ih prate putem satelita- da bi dobili nove spoznaje.


Ti malci ako se vrate u prirodu slijedeće godine, biti će imuni jer će za par tjedana nabiti dobru kondiciju, biti dobro uhranjeni, prvo vrijeme će se skrivati i spasiti svoje živote jer im je to ugrađeno milijunima godina,osjetiti će miris crklotine na dnu i izstrvinariti ju,miris kišne gliste ili puža, kukca na površini vode.tražiti će toplije i pliće dijlove vode a s time poboljšati si probavu i automatski ishranu.Biti će za par godina spremni za razmnožavanje i donijeti na život potomstvo.Na nama ljudima je da im to omogućimo jer smo se unazad 5 000godinana upleli u njihov život i to nam je dužnost, jer upletanje nemožemo spriječiti, jer živimo sa njima, i tu u dvorištu, i pored akvarija,i u jezeru ili bari, rijeci.Prolazimo ili autom ili biciklom, nevidimo ih a oni su tu.


iako živim u Slavoniji, nagledam se daždevnjaka u vinogradu moga oca.Da li griješim kada kažem da oni borave samo u čistom okolišu?


Prije Domovinskoga rata kroz moj vinograd je bila ruta migracija kornjača raznoraznih vrsta.Uvijek me fasciniraloi zanimalo gdje one to žure.Na žalost toga danas nema,granate su izrovarile polja i šume, mine su učinile svoje, kanali se čiste u jesen kada se ne bi smjeli čistiti jer se životinje ili bar neke od njih spremaju na hibernaciju.Spasimo št

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Barska kornjača
« Odgovori #27 u: Rujan 23, 2006, 13:47:00 poslijepodne »


Citat: Puslica
Prije Domovinskoga rata kroz moj vinograd je bila ruta migracija kornjača raznoraznih vrsta.



Kojih to "raznoraznih" vrsta?

Offline Puslica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 110
Barska kornjača
« Odgovori #28 u: Rujan 23, 2006, 13:55:00 poslijepodne »


Što bi moj pokojni djed rekao. plitkih i debelih.


U to doba se nisam bavio ovom problematikom, pa ćeš ostati uskraćen za odgovor.Edited by: Puslica

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Barska kornjača
« Odgovori #29 u: Rujan 23, 2006, 14:35:00 poslijepodne »


To što se u to vrijeme nisi bavio kornjačama nema nikakve veze. Da si pročitao makar i jednu knjigu o kornjačama znao bi da su tom dijelu Hrvatske (Slavoniji) pojavljuje samo jedna vrsta kornjača i to Europska barska kornjača Emys orbicularis. Olako iznosiš netočne činjenice i podatke o kojima ne znaš mnogo. Oprosti, ali na ovaj način ne možemo voditi elokventnu i konstruktivnu raspravu.


Sve u svemu, mislim da je Neno , kao i ostali zainteresirani, pročitao dovoljno različitih mišljenja da ga natjeraju da i sam sazna nešto više o problematici i donese odluku o tome što napraviti s kornjačicama.