Travanj 16, 2024, 15:53:25 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Streamica gubi snagu  (Posjeta: 4046 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Streamica gubi snagu
« u: Prosinac 16, 2012, 12:47:00 poslijepodne »
Neznam dal je to okej, i dal se je to kome događalo.. iako znam da streamice nakon nekog vremena dok se na njih pohvataju alge izgube na snagi, tj umanji im se protok, ali evo kod mene streamica gubi snagu cak u pola, vidljivo je i osjetno na koraljima, svakih desetak dana ju moram izvadit i ocistiti.. zanima me jel ko imao slicnu situaciju?

iako sam zadovoljan njom i odrađuje fino posao, ali mi je to cudno sto se događa da moram svakih tako malo vremena ju cisitit..  -?
« Zadnja izmjena: Prosinac 16, 2012, 13:29:46 poslijepodne od alen_zgb »

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: Streamica gubi snagu
« Odgovori #1 u: Prosinac 16, 2012, 13:29:25 poslijepodne »
Je li rijec je o Kinezu 3000?
Ako da, to je uobicajeno kod njega. :)
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: Streamica gubi snagu
« Odgovori #2 u: Prosinac 16, 2012, 13:31:03 poslijepodne »
nije rijec o toj, tj sigurno mislis na sun sun.. ovo je aquamacro f1 iz er-a..
« Zadnja izmjena: Prosinac 16, 2012, 13:50:54 poslijepodne od alen_zgb »

Offline Malky

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4103
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: N.Zagreb, Odranski Obrež
    • Akvarij NET
Odg: Streamica gubi snagu
« Odgovori #3 u: Prosinac 16, 2012, 13:52:12 poslijepodne »
nije rijec o toj, tj sigurno mislis na sun sun.. ovo je aquamacro f1 iz er-a..

pa ako striktno gledas i to je Kinez kaj ne?  meni sun sun nije gubila snagu ni nakon 2 godine upotrebe

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Odg: Streamica gubi snagu
« Odgovori #4 u: Prosinac 16, 2012, 13:58:49 poslijepodne »
jesi očistio rotor i magnet ? unutrasnjost sa štapićem za uši?
koliko je stara pumpa?
 

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: Streamica gubi snagu
« Odgovori #5 u: Prosinac 16, 2012, 13:59:31 poslijepodne »
Ma Sun Sun i pumpe istog dizajna samo sa drugačijom naljepnicom (Kinez3000) izgube dosta protoka kad se zaprljaju. Razlika prije i poslije čišćenja je vrlo velika!
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline hrhonda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 684
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Osijek
    • Tanganiyika 840l Frontosa zaire kitumba
Odg: Streamica gubi snagu
« Odgovori #6 u: Prosinac 16, 2012, 14:01:48 poslijepodne »
Kod mene kinez svakih mjesec dva izgubi snagu.... izvadim ga ocistim magnet i rotor vratim i radi ko nova i tako svakinput.

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: Streamica gubi snagu
« Odgovori #7 u: Prosinac 16, 2012, 14:12:41 poslijepodne »
jesi očistio rotor i magnet ? unutrasnjost sa štapićem za uši?
koliko je stara pumpa?

danas sam ju drugi put ocistio na taj nacin, iako prvi put nisam cistio stapicem unutra, jesam magnet, pa cemo vidjeti sada.. trenutno radi jako dobro i zadovoljan sam s njom, samo se osjetno vidi na koraljima na nekim mjestima da nakon desetak dana oslabi, uglavnom vidjet cemo kako ce se sada ponasati kad sam ju ocistio generalno..

stara je nesto vise od mjesec dana, zar si vec zaboravio da sam ju uzeo od tebe..  :D :up:
« Zadnja izmjena: Prosinac 16, 2012, 14:17:25 poslijepodne od alen_zgb »

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Odg: Streamica gubi snagu
« Odgovori #8 u: Prosinac 16, 2012, 14:35:38 poslijepodne »
sorry zaboravio sam kada je uzeta, treba uvijek očistiti rotor i magnet unutra jer se na njemu natalože bakterije i organski otpad koji usporava rotor, to nije samo kod ovih streamer pumpa već kod svih akvarijskih pumpa i filtera, dosta akvarista očisti sve osim rotora i magneta a njih u globalu treba najviše čistiti i oni su odgovorni za rad pumpi, pogotovo u morskim akvarijima gdje se talože osim bakterija i karbonati tj pumpa se kalcificira, bakterije i karbonati "otežaju" pomične dijeloove i smaim time smanjuju snagu i protok, više možeš pročitati na er situ u članku održavanje opreme.

Čim si je očistio i nakon toga radi normalno to znači da je sve u redu sa pumpom i da su bakterije/karbonati ometali nesmetan rad pumpe, nakon što su odstranjeni pumpa radi normalno.

ako koristis bilo koji vid carbon/hidrocarbon filtracije/zeovit, vodka, water cleanser, bio pelelts, ocat..../ tada je treba češće čistiti jer taj vid filtracije stvara velike količine bakterija koje se naseljavaju na rotoru, magnetu,elisi...
takoder prekomijerno doziranje calcija, karbonata, magnesija uzrokuje apobioticku kalcifikaciju koja se najviše odražava i taloži na pomičnim toplijim dijelovima opreme a to su rotor i elisa koji su uvijek zagrijani više od samog akvarija i samim time su "magnet" za kalcifikaciju.
 

Offline smcm5

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 444
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: BiH KOZARSKA DUBICA
Odg: Streamica gubi snagu
« Odgovori #9 u: Prosinac 16, 2012, 22:14:07 poslijepodne »
ja ti imam stream ac1 3000l/h i onu od 5200l/h i obavezno ciscenje sa stapicem za usi rotora i magneta i rade super

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Streamica gubi snagu
« Odgovori #10 u: Prosinac 16, 2012, 22:32:31 poslijepodne »
ja se ne bi složio da svaka pumpa gubi snagu i to je netočno u ovom smislu riječi,ne gube ni nakon 6 i više mj. jer ja svoje ne čistim dapače lijepo je vidjeti ju obraslu kao dio okoliša i da bude stopljena sa istim.
Jedino gdje može gubiti snagu je na usisnoj i izlaznoj mreži...-to je nešto sasvim drugo,ali ako usporava na vrtnji onda je stvar kvalitete materijala tj.rotora,statora i elek.mag.ind.
Moje stream tunze se nisu čistile više od 1 god,sicce stream rade više od 4 mj.,eheim povrat i na  skimu oko 1 god.
Dakle treba uzeti u obzir vrstu alata i to je normalno,niti je toyota i fiat isto niti je enheil i makita isto......
još uvijek cijena diktira razliku...ne kao nekada ali treba ponešto i znati :)
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Odg: Streamica gubi snagu
« Odgovori #11 u: Prosinac 16, 2012, 23:04:00 poslijepodne »
Službena tema sa TUNZE USA foruma o redovitom čišćenju tunze pumpa
http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1071516
Citat:
Why do pumps become jammed with Calcium? The answer is simple and it may surprise you to learn the same thing happens in your pumps as happens at the coral polyp when skeleton is laid down for growth. Inside a pump we have both heat and vacuum, by Boyles law we decrease the solubility of CO2 and the pH increase in a local zone this precipitates CaCO3. Pumps vary in this effect, most pump have an internal temp of 4C over ambient, a Stream is about 1C. Vacuum is hard to quantify. At the coral polyp the xoozanthellae remove CO2 from the water by photosynthetic activity, this does the same thing, the pH increase and CaCO3 precipitates and is added to the skeleton

tunze zacementirane, oko 900 eura su tada koštale
http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?s=&threadid=1447795

tunze opet zacementirane od naslaga kalcija
http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?s=&threadid=1453260

red dragon pumpe, jedne od najskupljih na svijetu sa početnom cijenom od 500 eura pa do 1000 i nesto su imale velike probleme sa kalcifikacijom, vise manje sve su izgorile dok nisu dodali calcium bypass u narednim modelima
nemam bas sad vremena ali za sve pumpe koje se nalaze na trzistu se mogu naci podaci o kalcifikaciji i cementiranju, jedina pumpa koja je to nema je water blaster/bubble blaster jer koristi silicon nitrid materijal koji je otporan na kalcifikaciju, sve druge pumpe se kalcificiraju i to je sasvim normalno

pošto su pumpe nakon čišćenja radile normalno to znači da je stvar u prtljavštini osim ako nisu akvaristi nakon čišćenja zamijenili rotore sa nekim kvalitetnijim rotorom od kvalitetnijeg  materijala,  što sumnjam da jesu
 

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: Streamica gubi snagu
« Odgovori #12 u: Prosinac 17, 2012, 13:56:39 poslijepodne »
ekipa sve je u redu, pumpa radi odlicno, javim rezultate nakon nekoliko dana, tjedana i td..
Nema smisla pisat o drugima, jer i prekvalitetne pumpe mogu imati gresku kao i svaka jeftina, tj nekvalitetna kak bi se reklo..

Lp

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Streamica gubi snagu
« Odgovori #13 u: Prosinac 17, 2012, 23:34:00 poslijepodne »
Znači da kod mene kalcifikacije nema ili imam kao i uvijek ludu sreču :)
Inače kad malo bolje razmislim ta sreća traje već 15-ak i kusur godina,stvarno ja mogu reći da sam presretan :)
Bez obzira na sve ja se nadam da če me ta sreća pratiti i u budućnosti,a po savjetu za sve pumpe navedene koje su imale čak problema i sa izgaranjem ću zaobilaziti u debelom luku.
Jer je evidentno da sve što ima visoku cijenu nema i popratnu kvalitetu,ili navedenu kvalitetu nekako čovjek sam nanjuši,dakle Ja sam Srećko :zagrljaj:
Jer svaka kuna u đepu je sigurna kuna :D
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: Streamica gubi snagu
« Odgovori #14 u: Prosinac 18, 2012, 00:02:00 prijepodne »
Ja cu se sloziti s mizerakom da nemam nikakvih problema odkada sam uzeo tunzice (kod mene su modeli 6105). Cistim ih svako 3-5 mjeseci iskljucivo da skinem eventualno nesto alge ili koraline sto se uhvati po njoj. Unutar nje sve apsolutno cisto i nema nikakvog govora o smanjenju protoka ili blokiranju. Sto nebi rekao da mi je bio slucaj s prijasnjim kineskim pumpicama. Zato sam i rekao u novi tank ide renomirana firma i nisam pozalio. Dakle Tunze, Vortech i sl. Necu uopce ulaziti u spiku di se rade pumpe i za koje trziste, tunze je tunze, ecotech je ecotech i da se pumpa radi u holivudu ili tačbekistanu ili kini ima da ispostuje njihove standarde jer oni stoje iza nje.

Ali ko sto je alen rekao nakon ciscenja pumpa radi super, problem rijesen  :up: , samo bi bilo interesatno da objektivno se javi za 2-3 mjeseca i kaze kakvo je stanje kada je isao cistiti pumpu, i jel se protok smanjio. Isto tako bi bilo dobro da se jave korisnici nekih kvalitetnijih/skupljih pumpi s slicnim iskustvima (ako ikakvih).

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: Streamica gubi snagu
« Odgovori #15 u: Siječanj 01, 2013, 15:00:20 poslijepodne »
pozz ljudi, evo da se javim, proslo je cca 2 tjedna od ciscenja pumpe, pa se ponovilo isto.. danas sam ju opet ocistio i sada je znatno jaci protok nego od prije desetak min, prije ciscenja, ajmo reci u pola jaci.. mozda je problem u samoj pumpi, ne inace, jer imam kolega koji ju imaju, neznam kakvo je kod njih stanje jer ju koriste u slatkovodnoj..

Lp i sretna nova godina svima!
« Zadnja izmjena: Siječanj 01, 2013, 15:55:17 poslijepodne od alen_zgb »

Offline merlin

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 217
  • Spol: Muški  
Odg: Streamica gubi snagu
« Odgovori #16 u: Siječanj 01, 2013, 15:08:33 poslijepodne »
Imam i ja Wavemaker 3000 i isto je kod mene

Offline phrsak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 364
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pregrada - Zagreb zapad
Odg: Streamica gubi snagu
« Odgovori #17 u: Siječanj 01, 2013, 19:56:11 poslijepodne »
Imam Hydor Koraliu 1050 (4) koja je osjetno izgubila snagu. Ono, ko da radi s pol gasa
Nakon kratkog vremena je stala skroz, impeler otišo.
Točnije, rotirajči dio (magnet) koji je zaliven u plastiku se napuhnuo i raspucao.
Kroz pukotine se vidi hrđa.