Travanj 27, 2024, 21:25:28 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Prvi na forumu (?) - Drveni akvarij  (Posjeta: 7439 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline gmatanic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 844
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Slavonski Brod
  • ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶ ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶
Prvi na forumu (?) - Drveni akvarij
« u: Rujan 19, 2011, 15:13:34 poslijepodne »
Počeo sam ga praviti još prije mjesec i pol dana, iz dosade i izazova. Onda sam sredio nogu, pa nisam mogao maknuti nigdje jedno 3 tjedna. Danas mu je bila zadnja šansa da profunkcionira. I valjda je. Vidjet ćemo još.
Prva ideja je bila napraviti drveni okvir, umetnuti najlon i staklo, te preko najlona stiropor i od njega napraviti umjetnu stijenu. Najlon je, naravno, morao biti na mjestima zgužvan, jer je išao iz jednog komada. Kad sam krenuo ubacivati staklo, na mjestima na kojima je najlon bio zgužvan, staklo je bilo "na knap" i probio sam ga, što sam utvrdio kasnije. Nadao sam se da nisam, pa sam sve složio i počeo puniti prvi puta. Procurio je.
Onda sam vidio da to neće tako moći (moglo bi vrlo vjerojatno, da staklo nije tako na knap) i tražio drugo riješenje. Vidio na youtubeu neku tekuću gumu, pa malo tražio, guma za kalupe i sl... Naišao na Ceresit Aquablock i još nešto slično. Na kraju svega otišao i kupio 4 tube crnog silikona (drvo je bilo bijelo iznutra, pa da vidim ako negdje preskočim) i odlučio premazati drvo iznutra silikonom.
Premazao, izgledalo super, krenuo puniti drugi puta. Minutu nakon što je napunjen, vidim da je drvo pri vrhu jedne strane mokro. Reko ok, ništa strašno, preći ću sa još silikona. Onda nakon cca 5 min primjetim mokro i na drugom kraju. Puštalo je samo na ta 2 mjesta. Ispustio vodu, premazao oko mjesta gdje je bilo mokro, čekao da se osuši, napunio opet, treći puta.
Ono mjesto gdje je curilo pri vrhu je sad bilo sanirano, ali ovo drugo, pri dnu je opet nakon cca 5 min postalo mokro. Reko pustit ću malo, da vidim, negdje će se pojaviti mjehurić možda, pa ću vidjeti gdje pušta. Ništa, puštalo je toliko malo da nije moglo ni mjehurić napraviti. Kvrcao sam po njemu ne bi li se otpustio negdje mjehurić, ali ništa. Ispraznio, opet premazao, ali sad šire oko tog mjesta, napunio četvrti puta.
Opet isto, pušta samo na tom mjestu. onda sam prelazio prstima po silikonu, da možda povećam rupicu, pa ću bar vidjeti gdje pušta, ali ništa. Ispraznio, ostavio, pop****o. Tako blizu, a tako daleko... Onda je tako stajalo 2 ili 3 dana. Pošto mi je ostala trećina tube bijelog silikona, odlučio to potrošiti, pa šta bude, bude. Ako procuri, to će mu vjerojatno biti zadnje, a ako ne, super. Premazao opet šire područje oko mokrog mjesta i prešao oko stakla sa svih strana. Napunio peti puta i evo suho je skoro već 3 sata. Valjda će i ostati tako.
Najstrašnije je što sam probna punjenja radio na katu, u sobi. Bio sam istjeran iz garaže, jer sam ju bio zauzeo cijelu, jedva se moglo proći i tad sam sredio nogu, pa je ostalo tako. Onda je mojima dop*****o, pa sam to morao maknuti, ali nisam htio odustati.
Dimenzije: 100* 45 * 45 otprilike, ne da mi se sad mjeriti, dakle oko 200 litara vanjski obujam, cca 180 litara vode unutra. Staklo 10 mm.
Ako sad propusti, mislim da će projekt biti obustavljen do daljnjeg. Ako ne propusti, plan je umjetna stijena sa 3 strane. Živi bili, pa vidjeli...
Give a man a gun, and he can rob a bank. Give a man a bank, and he can rob the world

Offline gmatanic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 844
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Slavonski Brod
  • ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶ ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶
Odg: Prvi na forumu (?) - Drveni akvarij
« Odgovori #1 u: Rujan 19, 2011, 15:15:47 poslijepodne »
Kao što se vidi, zadnji puta nisam toliko pazio da ne zamuljam staklo, pa je nešto zavšilo i na staklu, ali to će se lako skinuti žiletom. A na predzadnjoj slici se vidi da je silikon nanešen dosta neravno. To je uglavnom samo tu, jer taj sami vrh nisam ispočetka bio ni namazao, tek naknadno. Na ostatku je nanešeno malo ljepše
Give a man a gun, and he can rob a bank. Give a man a bank, and he can rob the world

Offline Annie_S

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 471
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Brdovec
Odg: Prvi na forumu (?) - Drveni akvarij
« Odgovori #2 u: Rujan 19, 2011, 15:39:06 poslijepodne »
Daj mi samo molim te objasni zašto si to radio? Koja je poanta?  :)

Offline gmatanic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 844
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Slavonski Brod
  • ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶ ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶
Odg: Prvi na forumu (?) - Drveni akvarij
« Odgovori #3 u: Rujan 19, 2011, 15:48:59 poslijepodne »
 :D
Položio sve ispite, posla nema. U iščekivanju nove akademske godine, vremena na pretek, materijal stoji u garaži, alat čeka. Logičan slijed događaja  :D
Give a man a gun, and he can rob a bank. Give a man a bank, and he can rob the world

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Prvi na forumu (?) - Drveni akvarij
« Odgovori #4 u: Rujan 19, 2011, 16:43:36 poslijepodne »
Nisam bas nesto uvjeren u dugorocnost izvedbe. Nisam skuzio, jesi mazao sa Ceresit aquablock ili neki random crni silikon?

Offline Brljator

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1111
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Pavlovac
Odg: Prvi na forumu (?) - Drveni akvarij
« Odgovori #5 u: Rujan 19, 2011, 17:02:37 poslijepodne »
 :icon_eyes:  svaka čast na volji i trudu, ali ja to nebih radio , šta imaš dolje u sobi, laminat, parket :nerd: :nerd:

Offline kells1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 496
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: zagreb, črnomerec
Odg: Prvi na forumu (?) - Drveni akvarij
« Odgovori #6 u: Rujan 19, 2011, 17:15:29 poslijepodne »
zanimljiva ideja i možda bi mogla funkcionirati kod manjih litraža ali nekak nemam povjerenja u ivericu i one šerafiće u njoj, silikon će se gibati  kod pritiska iznutra, šerafići neće, ne znam kako materijal i koliko dugo to može podnijeti, američani rade indoor pondove od drvene konstrukcije, međutim sve bočne strane su još podboltane izvana , baš me zanima koliko će se držati :) , zbog sobe i kuće nadam se da će izdržati :) , u svakom slučaju , ulaziš u povijest :), sad još samo da saznamo po čemu ćemo te pamtiti :)
al držim fige u svakom slučaju :)
premalo je slobodnih ravnih površina u stanu  :cupakosu:

Offline mario12

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 445
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Novi Zagreb
Odg: Prvi na forumu (?) - Drveni akvarij
« Odgovori #7 u: Rujan 19, 2011, 17:54:13 poslijepodne »
Vidim da nisam jedini koji hoće drveni aq... ovako kolko sam ja čitao i gledao po netu (a jesam,vjeruj mi) šperploća ti nevalja,mekan materijal je i savija se.Ja sam za to imao u vidu osb ploče,konstrukcija bi bila 8x8 cm grede,unutra zidovi od osb ploče,koja bi bila premazana u barem 3 sloja epoxy smolom,ili bi stavio tanja stakla,a čeono bi bilo jače npr.ja razmišljam o aq nekih 2000l tako da bi čeono staklo bila 15,a bočna 8.Et to ti je neka moja "studiranja" možda pomogne. :up:
Prestanite pucat u mrtve konje...
Mob. 0993453385

Offline tomek1221

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški  
Odg: Prvi na forumu (?) - Drveni akvarij
« Odgovori #8 u: Rujan 19, 2011, 18:03:24 poslijepodne »
to bi bila odlicna ideja da si premazo iznutra sa smolom i krpama i nebi islo nikuda sigurno.ovako sumnjam da ce drzat vodu na duze staze.ima na jednom forumu da je lik napravio 2 metra akvari na tu semu ali je iznutra premazo sa dve ruke epoxi smolom i krpama ili ti poliesterom.i vec 2 godine sljaka bez greske.

Offline staglin

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 811
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Dubrovnik Lapad Babin Kuk
  • Non bene pro toto libertas venditur auro
Odg: Prvi na forumu (?) - Drveni akvarij
« Odgovori #9 u: Rujan 19, 2011, 18:08:59 poslijepodne »
gledo ja to odavnooo,ima zanimljivih linkova i likova:) .....http://www.jonolavsakvarium.com/eng_diy/2200litre/2200litres.html
uglavnom se isplati (neznam kod nas) kod ovako velikih tankova....još ako znas nekog ko radi brodove pa uzmes naveliko vunu i smolu hm mh
ali 2200l, gdje sa tim??
zanimljivo svakako :up:
"Bolje nešto od nečega nego ništa od ničega."

Offline tomek1221

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški  
Odg: Prvi na forumu (?) - Drveni akvarij
« Odgovori #10 u: Rujan 19, 2011, 18:12:59 poslijepodne »
ako ce ko trebat smolu i krpe imam ja.bice i dobar popust :up:

Offline mario12

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 445
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Novi Zagreb
Odg: Prvi na forumu (?) - Drveni akvarij
« Odgovori #11 u: Rujan 19, 2011, 18:15:37 poslijepodne »
Tomek imaš epoxy smole ? u večim količinama  :D
Prestanite pucat u mrtve konje...
Mob. 0993453385

Offline tomek1221

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški  
Odg: Prvi na forumu (?) - Drveni akvarij
« Odgovori #12 u: Rujan 19, 2011, 18:18:18 poslijepodne »
imam nesto jer sam si popravljo camac pa je ostalo i krpe podosta

Offline gmatanic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 844
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Slavonski Brod
  • ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶ ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶
Odg: Prvi na forumu (?) - Drveni akvarij
« Odgovori #13 u: Rujan 19, 2011, 19:02:01 poslijepodne »
Koristio sam random silikon, ne aquablock.
U ovoj sobi u kojoj je sad nemam drveni pod. Ne bih ga još stavljao u onu s laminatom.
Isplati se? Uspio sam dobiti staklo. Drvo, ljepilo za drvo, vijke i alat sam imao. Kupio sam silikon, najlon i stiropor. Sad mi je žao što nisam pojačao nekim metalnim okovima. Tako bi puno sigurniji bio.
Najbolje bi mi bilo da ga smjestim u podrum. Tamo i da se raspadne totalno, pokupio bi vodu i ne bi bilo neke velike štete.
Nije me baš strah da će procuriti. Da počne kapati, podmetni kantu, ispusti vodu crijevom i to je to. Strah me da se drvo ne raskoli, pa da se vijci izvuku. E to bi bilo gadno. Iz tog razloga je najbolje u podrum, ali onda ga neću tako često viđati.
:doh: okovi. Kud ih nisam stavio. Ali zato sam i stavio ovo sve tu... Ako netko bude radio, da vidi moje greške i ne napravi ih.
Najvjerojatnije će voda ići van večeras, da sutra mogu početi radove oko stijene.
Give a man a gun, and he can rob a bank. Give a man a bank, and he can rob the world

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Prvi na forumu (?) - Drveni akvarij
« Odgovori #14 u: Rujan 19, 2011, 20:23:15 poslijepodne »
guglaj

drveni akvariji su vani dost česti kada se rade jako velike litraže.. premazuje se epoxy smolom ako se ne varam , u nekoliko slojeva, a prednja šajba se sa siliokonom na taj epoxy sloj lijepi - MISLIM, čitao sam ti prije 10-tak godina, a pošto imam problema sa prisjećanjem što sam jučer jeo, mislim da ti ne trebam crtat da ovo što sam napisao ne uzimaš kao činjenicu :D

Offline lomo

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 34
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Prvi na forumu (?) - Drveni akvarij
« Odgovori #15 u: Rujan 19, 2011, 20:33:39 poslijepodne »
Ja sam planirao raditi od šperploče i zabrtviti sa tekućom gumom. Može se napravit 640l od jedne ploče, ali se ne isplati. Na tako "malu" litzražu je staklo jeftinije. Ako nekome treba mogu mu na mail proslijediti to sve nacrtano u CATIA v5

Offline kells1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 496
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: zagreb, črnomerec
Odg: Prvi na forumu (?) - Drveni akvarij
« Odgovori #16 u: Rujan 19, 2011, 21:04:24 poslijepodne »
Koristio sam random silikon, ne aquablock.
U ovoj sobi u kojoj je sad nemam drveni pod. Ne bih ga još stavljao u onu s laminatom.
Isplati se? Uspio sam dobiti staklo. Drvo, ljepilo za drvo, vijke i alat sam imao. Kupio sam silikon, najlon i stiropor. Sad mi je žao što nisam pojačao nekim metalnim okovima. Tako bi puno sigurniji bio.
Najbolje bi mi bilo da ga smjestim u podrum. Tamo i da se raspadne totalno, pokupio bi vodu i ne bi bilo neke velike štete.
Nije me baš strah da će procuriti. Da počne kapati, podmetni kantu, ispusti vodu crijevom i to je to. Strah me da se drvo ne raskoli, pa da se vijci izvuku. E to bi bilo gadno. Iz tog razloga je najbolje u podrum, ali onda ga neću tako često viđati.
:doh: okovi. Kud ih nisam stavio. Ali zato sam i stavio ovo sve tu... Ako netko bude radio, da vidi moje greške i ne napravi ih.
Najvjerojatnije će voda ići van večeras, da sutra mogu početi radove oko stijene.

okove još stigneš staviti  :)
premalo je slobodnih ravnih površina u stanu  :cupakosu:

Offline veco

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1237
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Slavonski Brod
Odg: Prvi na forumu (?) - Drveni akvarij
« Odgovori #17 u: Rujan 19, 2011, 21:30:24 poslijepodne »
Najvjerojatnije će voda ići van večeras, da sutra mogu početi radove oko stijene.

 :klap: Svaka čast komšija ako ti uspije budem naručio jedan kod tebe :up:

Inače na ovome linku može se vidjeti kako nizozemci imaju svoje famozne holandske biljne akvarije u ovako izvedenim drvenim akvarijima http://paluzee.nl/album/index.php


Offline inemec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 293
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Slavonski Brod
Odg: Prvi na forumu (?) - Drveni akvarij
« Odgovori #18 u: Rujan 20, 2011, 07:23:17 prijepodne »
Također sam mislio nesto takvo napraviti (sa folijom, ali onom za vanjska jezerce, onu debelu), nesto do 1000L i naravno sa malo boljom drvenom konstrukcijom, bez uvrede  ;)
Al kako i ostali ljudi kazu i pricaju, a i po mojoj nekoj onako brzinskoj racunici sve mi se to cini nekako skuplje od stakla. A opet ko zna mozda se jednog dana i odvazim i krenem tvojim stopama  ;)
Kako god svaka cast....napravi samo okvir od zeljeznih L profila nekih i mislim da ti bude durao

Offline mario12

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 445
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Novi Zagreb
Odg: Prvi na forumu (?) - Drveni akvarij
« Odgovori #19 u: Rujan 20, 2011, 08:17:49 prijepodne »
Moje mišljenje je da se ispod kakovih 2000l neisplati zejeeb.. sa drvenim ili betoniranim aq. Za manje litraže jeftinije je kupiti staklo  :up:
Prestanite pucat u mrtve konje...
Mob. 0993453385

Offline gmatanic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 844
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Slavonski Brod
  • ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶ ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶
Odg: Prvi na forumu (?) - Drveni akvarij
« Odgovori #20 u: Rujan 20, 2011, 09:22:47 prijepodne »
Da sam morao kupiti sav materijal, ništa od toga ne bi bilo. Naravno da se za ovako male akvarije (sad smo i 200 litara počeli zvati mali  :D) ne isplati.
Dok sam tražio izolacijski sloj, naletio sam na nešto slično spomenutom aquablocku. Kantica od 7 kg je oko 250 kn. Mislim da je to deklarirano za 4 m2. Ako bi držalo, cijena je po meni razumna, jer sa 4 m2 akvarij je već oko 1000 litara.
Za epoxy smolu sam se isto raspitivao, ali nisam s tim nikad radio, a i cijena je malo viša.
Okove me sad strah stavljati, da još ne probijem nešto negdje. Morat ću svakako obići DIY trgovine ovih dana u potrazi za nečim drugim, pa ako naletim na nešto što bi se moglo izvesti, ići će i okovi.

Hvala Veco, ali narudžbe ne bih još primao, da mi Brod ne bi bio mal ako procuri  :D

Ma ne uvrijedim se ja tako lako, Inemec, znam i sam da se to moglo puno bolje napraviti.  :up: Bit će bolje kad budem pravio sljedeći  :D
Give a man a gun, and he can rob a bank. Give a man a bank, and he can rob the world

Offline gmatanic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 844
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Slavonski Brod
  • ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶ ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶
Odg: Prvi na forumu (?) - Drveni akvarij
« Odgovori #21 u: Rujan 20, 2011, 12:59:03 poslijepodne »
Pozadinu sam mislio napraviti što sličniju stijeni, ne naslaganom kamenju ili sl. Nemam s čim raditi, morat ću ići kupiti drugi stiropor, to ću najvjerojatnije večeras. Dotad sam probao napraviti jednu bočnu stranicu od ovog što sam imao, da vidim hoću li uspjeti u svom naumu. Premazao sam jednom, zasad izgleda ovako
Give a man a gun, and he can rob a bank. Give a man a bank, and he can rob the world

Offline mario12

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 445
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Novi Zagreb
Odg: Prvi na forumu (?) - Drveni akvarij
« Odgovori #22 u: Rujan 20, 2011, 14:24:27 poslijepodne »
Pozadina izgleda odlično :up:
Prestanite pucat u mrtve konje...
Mob. 0993453385

Offline dejanb82

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 541
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Nova Gradiška
  • adriana
Odg: Prvi na forumu (?) - Drveni akvarij
« Odgovori #23 u: Rujan 20, 2011, 18:56:57 poslijepodne »
držim ti fige :up:

Offline gmatanic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 844
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Slavonski Brod
  • ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶ ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶
Odg: Prvi na forumu (?) - Drveni akvarij
« Odgovori #24 u: Rujan 21, 2011, 20:54:54 poslijepodne »
Da napravim update, ali  odmah da upozorim, slike su dosta loše, jer mi je rasvjeta u sobi slaba, a nemam sad nikakve prikladne lampe pri ruci. Nabacim bolje slike sutra, kad se razdani.
Dakle, upravo premazano prvi puta, čekam da se osuši, pa će ići još 2 sloja i to je to. Nakon toga ću možda probati izvesti nešto sa okovima i nažalost mislim da će biti bez ikakvih stanovnika za sada. Situacija je takva... Najvjerojatnija sudbina zasad mu je u podrum, samo sa pijeskom i vodom unutra.  :'(
Give a man a gun, and he can rob a bank. Give a man a bank, and he can rob the world