Izgleda da se u sjeni izazvane histerije oko ptičje gripe ponovno na mala vrata kreće sa ovim ...korupcija, mito, blud i razvrat.. pa sad da čovjek ostane normalan u ovoj banana državici i ne organizira neku malu skupinu profi "hitera" da se reda napravi

..
hmm...čim sam stariji to sam agresivniji.. možda ću se za neko vrijeme moći izvaditi a neuračunljivost, ako mi film pukne baš kad se na cesti sretnem s nekim od "odlikaša" iz vlasti


S Družbe Adrije skinuta poslovna tajna
Kad se proanaliziraju utjecaji na okoliš i gospodarske koristi za državu i lokalnu zajednicu, dolazi se do zaključka da je Družba Adria koristan projekt, ističe Darko Mayer, profesor na zagrebačkom Rudarsko-geološko-naftnom fakultetu i koordinator izrade Studije utjecaja na okoliš tog projekta.
Sigurno je kako su dodatni utjecaji na okoliš u odnosu na postojeće stanje toliko mali da ne mogu biti odlučujući pri donošenju odluke o (ne)realizaciji projekta, pa će se konačna odluka morati temeljiti na političkim procjenama, napominje. Studija je podijeljena u tri knjige (kopneni i morski dio te analiza koristi i troškova sa zdravstvenim aspektima), te je naznačeno da se odnosi samo na prvu fazu projekta. Dodan je i sastav nafte koja bi se prenosila. Odlučeno je da nijedan dio studije neće biti poslovna tajna Janafa, dok je Ministarstvo obrane mali dio sa strateškim podacima, koji se odnose na kopneni dio, proglasilo za vojnu tajnu.
»Nismo mogli prihvatiti sve primjedbe, kao zahtjev da se u studiji procijeni utjecaj na okoliš postojećeg naftovoda. Rizik od oštećenja kopnenog dijela je prihvatljiv po svjetskim normativima ali nismo procjenjivali moguće dodatne utjecaje u odnosu na postojeće stanje jer to nije potrebno. Da smo u pravu, potvrdilo je i Ministarstvo zaštite okoliša«, kaže Mayer. Scenarij o posljedicama tankerske nesreće na moru na turizam nisu napravili jer je to zanemariv rizik u odnosu na postojeće stanje. Godišnje Jadranom prođe 650 tankera, a Družba Adria bi povećala taj broj za tridesetak. Osim toga, prazni tankeri će u dolasku, zbog morskih struja, ploviti bliže našoj obali, a u odlasku mnogo bliže Italiji. Zato bi takvu analizu trebalo napraviti za cjelokupni tankerski promet Jadranom. Prema Mayeru, jedini kvalificirani član komisije za tu problematiku je kapetan Damir Guzobad koji nije imao primjedbi.
Rješenje za balastne vode predložit će skupina stručnjaka iz Italije, Hrvatske, Slovenije i Crne Gore jer se godišnje u Jadran ispusti oko osam milijuna tona, o čemu nitko ne brine. Vjerojatno će se odrediti zona gdje će se izmjenjivati.
»Nisu točne tvrdnje nekih članova komisije da je studija rađena tako da opravda projekt jer nije bilo nikakvih zahtjeva ni pritisaka investitora ili Ministarstva na izvođače. Osim toga, autori su 150 poznatih stručnjaka iz 16 uglednih institucija«, tvrdi Mayer. Očekuje da komisija na sljedećem sastanku prihvati ili odbaci studiju.