Svibanj 15, 2024, 07:18:49 prijepodneNajnoviji Član: Vena

Autor Tema: Dijeljenje anubiasa i pravilno vezivanje za panj  (Posjeta: 2136 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline skatavic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 242
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Kaštela
Dijeljenje anubiasa i pravilno vezivanje za panj
« u: Kolovoz 05, 2009, 22:58:20 poslijepodne »
Imamo anubias koji je u akvariju visine 30cm,već je podosta visok i htjeli bi ga podijeliti na dva dijela. Novi listovi rastu samo iz stabljike prethodno naraslog lista (dakle samo u visinu a ne bočno ili u širinu) pa pitamo hoće li,ukoliko ga podijelimo na dva dijela,iz donjeg dijela koji je "stariji",bliži podlozi, uopće rasti novi listovi jer su oni dosad rasli samo iz gornjeg dijela? Sada ima 8 listova i vezan je, kao što se vidi na slici,za panj. Gdje ga je najbolje rezati? Hvala.

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: Dijeljenje anubiasa i pravilno vezivanje za panj
« Odgovori #1 u: Kolovoz 05, 2009, 23:32:49 poslijepodne »
Ovdje mozes procitati vise o dijeljenju anubiasa.

Da, ako ga prerezes, lisce ce rasti iz tog donjeg, starijeg dijela. Ispocetka ce biti manji a kasnije ce opet porasti na velicinu kao sto su trenutno.
Lisce ce uvijek teziti tome da bude okrenuto prema svjetlu, pa ako rizom anubiasa stavis vodoravno, lisce ce se okrenuti prema svjetlu i biti okomito na rizom. Ako je rizom pak okomito, kao sto je kod tebe, tada ce lisce rasti u smjeru rizoma prema svjetlu.

Ja bih ovog tvog odrezao iznad cetvrtog lista odozdo (brojeci lisce prema ovoj slici gore), odrezao bih mu staro korijenje, i onda priljubio gumicom uz kamen.
« Zadnja izmjena: Kolovoz 05, 2009, 23:49:56 poslijepodne od Teehee(R) »
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline skatavic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 242
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Kaštela
Odg: Dijeljenje anubiasa i pravilno vezivanje za panj
« Odgovori #2 u: Kolovoz 05, 2009, 23:36:36 poslijepodne »
Hvala na poučnom i iscrpnom odgovoru.  :up: :klap:

Offline sara16

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 353
  • Spol: Ženski   Dob: 33
Odg: Dijeljenje anubiasa i pravilno vezivanje za panj
« Odgovori #3 u: Kolovoz 05, 2009, 23:38:46 poslijepodne »
u pravilu većina ljudi anubias veže tako da mu rizom bude vodoravno s podlogom (znači ovaj vaš zaokrenut za 90 stupnjeva i desno)...ali to u principu ne smeta, svejedno je kak je zavezan...slobodno ga možete prerezat i ponovo zavezat, svi komadići koje dobijete trebali bi potjerat listove...rezanje rizoma je način razmnožavanja anubiasa...svejedno je di ga prerežeš, ali gledaj da svaki komad koji prerežeš ima bar 2 lista...ja jedno vrijeme nisam imala mjesta da ih sve držim u akvariju pa sam sve listove porezala, a rizome prerezala na cca 2cm, sad imam pun akvarij mladih anubiasa...

okolica Zaprešića

Offline sara16

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 353
  • Spol: Ženski   Dob: 33
Odg: Dijeljenje anubiasa i pravilno vezivanje za panj
« Odgovori #4 u: Kolovoz 05, 2009, 23:39:22 poslijepodne »
teehee je bio brži  :D
okolica Zaprešića

Offline skatavic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 242
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Kaštela
Odg: Dijeljenje anubiasa i pravilno vezivanje za panj
« Odgovori #5 u: Kolovoz 05, 2009, 23:47:50 poslijepodne »
Hvala svima, idemo u "sječu"  :a040:

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: Dijeljenje anubiasa i pravilno vezivanje za panj
« Odgovori #6 u: Kolovoz 05, 2009, 23:54:10 poslijepodne »
u pravilu većina ljudi anubias veže tako da mu rizom bude vodoravno s podlogom (znači ovaj vaš zaokrenut za 90 stupnjeva i desno)...ali to u principu ne smeta, svejedno je kak je zavezan...slobodno ga možete prerezat i ponovo zavezat, svi komadići koje dobijete trebali bi potjerat listove...rezanje rizoma je način razmnožavanja anubiasa...svejedno je di ga prerežeš, ali gledaj da svaki komad koji prerežeš ima bar 2 lista...ja jedno vrijeme nisam imala mjesta da ih sve držim u akvariju pa sam sve listove porezala, a rizome prerezala na cca 2cm, sad imam pun akvarij mladih anubiasa...

Cak mu ni to nije potrebno, on ja tak zilava biljka da ce potjerati i iz samog rizoma duljine 2 cm.
Stovise, ako mu odrezes lisce, rizom ce dobiti vise svjetla i potjerat ce vise stabiljki, a sve skupa obaviti brže.

Ugl, ja sam svojima odrezao svo lisce, kao sto sam i pisao u onom gore linku.  :)
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline sara16

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 353
  • Spol: Ženski   Dob: 33
Odg: Dijeljenje anubiasa i pravilno vezivanje za panj
« Odgovori #7 u: Kolovoz 06, 2009, 00:03:19 prijepodne »
Ugl, ja sam svojima odrezao svo lisce, kao sto sam i pisao u onom gore linku.  :)

znam...onda sam i ja svoje tak odrezala, jer mi se nisu uklapali u cijelokupnu sliku, a bilo ih je mali milijon, pa je wickermen dobio slom živaca, kad je to vidio  :D  :D...al zato sad imaju prekrasne mlade listove bez algi :-[
okolica Zaprešića

Offline Salem

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 490
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Travno
Odg: Dijeljenje anubiasa i pravilno vezivanje za panj
« Odgovori #8 u: Kolovoz 06, 2009, 19:16:52 poslijepodne »
'Rule of thumb' koje sam ja negdje nekad pročitao je da treba odrezati komad rizoma sa (bar)četiri lista da bi se taj dobro primio. Dosad sam se držao tog pravila i bilo je uvijek OK.

Offline sara16

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 353
  • Spol: Ženski   Dob: 33
Odg: Dijeljenje anubiasa i pravilno vezivanje za panj
« Odgovori #9 u: Kolovoz 07, 2009, 00:21:45 prijepodne »
da, ali kao što teehee kaže možeš maknut svo lišće i opet će potjerat iz samog rizoma...a to za 4 lista sam ja negdje pročitala ali za microsorum
okolica Zaprešića