Travanj 16, 2024, 19:08:39 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Shone - predstavljanje akvaristike i riba  (Posjeta: 6892 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Shone

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 127
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Shone - predstavljanje akvaristike i riba
« Odgovori #25 u: Ožujak 01, 2012, 09:41:23 prijepodne »
MIslim da ramirezi nemaju mukus. Šta više sasvim sam siguran u to. Roditelji im služe da ih čiste, dovode do hrane i brane ( u prirodi).... Dobar ramirez bi trebao sa četiri meseca imatt veličinu od bar 5 cm i pun kolorit. Ove sam dobio kao jako male. Imam samo mužjaka i ženku. Planiram ih izmešati sa ovim mojima ali najboljim. Ima od tih 171 komada oko 5 koji su dobili pun kolorit sa četiri meseca, ali složićete se to baš i nije neki procenat.
Taj koji je imao 100 pari na mrestu ne mora da znači da je kvalitetan odgajivač. Jednom priliikom se pojavilo 30000 ramireza u srbiji. Ja da sam ih sve dobio za džabe ne bi ih uzeo.
 Prijatelj o kome sam pričao zove se Sveta Hamović i nema mu pandama u srbiji sigurno...

Offline veco

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1237
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Slavonski Brod
Odg: Shone - predstavljanje akvaristike i riba
« Odgovori #26 u: Ožujak 01, 2012, 18:10:52 poslijepodne »
MIslim da ramirezi nemaju mukus. Šta više sasvim sam siguran u to.

Točno.
Večinu oplođene ikre sam krao roditeljima i premještao u zasebni akvarij gdje se malci izlegu, proplivaju i odrastu bez roditelja znači ne treba im niti roditelji niti mukus.

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Shone - predstavljanje akvaristike i riba
« Odgovori #27 u: Ožujak 01, 2012, 23:47:18 poslijepodne »
@veco i @Shone, evo našao sam članak gdje sam to svojedobno pročitao, kao što sam i mislio riječ je o članku Vjekoslava Antića objavljenom na akvarij.net portalu 2007.
http://www.akvarij.net/index.php?option=com_content&view=article&id=157:razmnoavanje-ramireza&catid=36:uzgoj&Itemid=124

Evo i dijela teksta iz tog članka gdje se spominje na koji način mlađ ima koristi od roditelja u smislu prehrane u prvim danima života:
"...Bitno je znati da mlađ treba roditelje u prvih 7 dana života. Ako se odvoji ženka, mužjak će preuzeti svu brigu o mladima. Prekrasan je prizor kad mlađ propliva i kad počne slijediti roditelje, oni će ih uzimati u usta i na taj način hraniti, a mlađ će se također hraniti sa njihovih tijela. Ja sam od trenutka kad mlađ propliva počeo sa hranjenjem artemijom, a dodao bi i malo infuzorija..."

Meni to ima smisla tj. čini mi se da roditelji (ako su takvi da ih se može ostaviti s mlađi) mogu samo pomoći u odrastanju, a nikako odmoći. Ali da se može othraniti mlađ ramireza i bez roditelja to se slažem, ali onda mislim da ima smisla pokušati i ovo s rotatorijom, uz već spomenuti žumanjak i najsitniju moguću artemiju.

Mada, složio bih se također na kraju s vama da su zapravo izmjene vode možda i najbitnije u uzgoju ramireza! :up:

Offline Shone

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 127
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Shone - predstavljanje akvaristike i riba
« Odgovori #28 u: Ožujak 02, 2012, 08:10:25 prijepodne »
Mislim da ih zapravo ustima čiste i slažu na mesta na koja žele da ih vide, a to za hranjenje sa njihovih tela prvi put čujem. Sad, da li je bolje da odrastu sa roditeljima ili bez, svakako sam mišljenja da je bolje sa roditeljima. Mišljenja sam da ipak neki genetski zapisi moraju da se pokrenu. Nazovimo to nekim sećanjem (ako to uopšte može da se nazove tako), odnosno mislim da će ribe koje su odhranila oba roditelja i sama biti dobar roditelj. Slična priča kao i sa diskusima iz veštačkog uzgoja. Možda potrefe mrest... Naravno da se dešava da dominantni parnjak ramirez bije slabijeg. To je iz prostog razloga jel je ramirez, kako sebi dopuštam da ga nazovem "riba hormon" i kad testosteron (progesteron kod ženki) udari u glavu pri čuvanju malaca može se desiti da ih i od samog sebe brani, pa u ti mslučajevima obično se odvaja ženka, jer je neko generalno pravilo da su kod ciklida očevi bolji roditelji (ma da ne mora da znači). Dešavalo mi se da mužjak ramirez, ali samo kad je u punom sjaju, kad blješti u oči (i taj sjaj je od hormona) satera u ćošak 6 matičnih diskusa. Prizor neverovatan!! Mala ribica stoji i sija sa glavom oborenom na dole, a šest lopata od diskusa ćure u ćošku i ne smeju da mrdnu...

Offline Shone

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 127
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Shone - predstavljanje akvaristike i riba
« Odgovori #29 u: Ožujak 22, 2012, 08:32:51 prijepodne »
Jutros sam malo slikao bebe. Izvinite, žurio sam na posao pa nisam imao vremena da brišem stakla. Nadam se da ne zamerate. Slike neću posebno komentarisati starost riba je oko 2,5 meseca i razvrstane su po veličinama u tri različita akvarijuma veliki su od 5,0-5,5 cm, mali su 3,5-4,5 cm, a srednji su između.

Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Shone - predstavljanje akvaristike i riba
« Odgovori #30 u: Ožujak 22, 2012, 10:17:37 prijepodne »
Lijepe ribice, nema primjedbi a vidi se iskustvo u radu, bravo  :up:

Offline Shone

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 127
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Shone - predstavljanje akvaristike i riba
« Odgovori #31 u: Ožujak 22, 2012, 11:58:12 prijepodne »
Lijepe ribice, nema primjedbi a vidi se iskustvo u radu, bravo  :up:

Hvala plavi, učim, trudim se , empirišem, probavam. Svaki put sam sve bolji i bolji. Čak mi i škartovi sve bolje i bolje izgledaju :)...